REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop wypoczynkowy. Kiedy możliwe jest przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego?

urlop wypoczynkowy termin urlopu kalendarz kartki z kalendarza przesunięcie terminu wniosek urlopowy pracownik pracodawca
Urlop wypoczynkowy. Kiedy możliwe jest przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Termin wykorzystania urlopu wypoczynkowego przez pracownika może ulec przesunięciu. Przyczyny przesunięcia urlopu mogą leżeć zarówno po stronie pracodawcy, jak i pracownika. Niektóre z tych przyczyn obowiązkowo przesuwają termin wykorzystania urlopu wypoczynkowego, a inne jedynie mogą stanowić powód ewentualnego przesunięcia urlopu.

Przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego na wniosek pracownika

W praktyce często dochodzi do sytuacji, gdy uzgodniony przez pracodawcę i pracownika termin urlopu wypoczynkowego okazuje się niedogodny dla pracownika. W takim przypadku pracownik ma prawo zwrócić się do pracodawcy z wnioskiem w sprawie przesunięcia tego terminu.

REKLAMA

Autopromocja

Swój wniosek pracownik powinien uzasadnić, przy czym wskazane we wniosku przyczyny przesunięcia urlopu wypoczynkowego powinny być ważne. Brak jest w przepisach definicji „ważnych przyczyn”, ale można przyjąć, że są to sytuacje losowe, które w sposób obiektywny uzasadniają przesunięcie urlopu. Mogą one wynikać z osobistej, rodzinnej czy zdrowotnej sytuacji pracownika. Ważne przy tym jest, aby przyczyny te nie były znane podczas planowania urlopu.

Ważne

Przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego jest możliwe na wniosek pracownika umotywowany ważnymi przyczynami.

Decyzja w sprawie uwzględnienia bądź nieuwzględnienia wniosku pracownika należy do pracodawcy. Rozpatrując wniosek powinien on kierować się wagą przyczyny przesunięcia urlopu, zasadami współżycia społecznego oraz potrzebami związanymi z zapewnieniem prawidłowej organizacji pracy w zakładzie. 

Wzór wniosku pracownika o przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego

Łódź, 24 stycznia 2024 r.

 

Anastazja Bączek

księgowa

 

Zbigniew Zuba

Mechanika Pojazdowa, Blacharstwo i Lakiernictwo

Łódź, ul. Wspaniała 24/26

 

Wniosek o przesunięcie urlopu wypoczynkowego

Proszę o przesunięcie urlopu wypoczynkowego zaplanowanego na okres od 29 stycznia do 9 lutego 2024 r.  

Podczas urlopu planuję przeprowadzić remont mieszkania. Termin remontu był zaplanowany na czas urlopu. Z przyczyn ode mnie niezależnych ekipa remontowa zmieniła ten termin na późniejszy.

W związku z powyższym proszę o udzielenie mi urlopu wypoczynkowego od 19 lutego do 1 marca 2024 r., co umożliwi przeprowadzenie remontu.

Anastazja Bączek

 

Przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego z powodu potrzeb pracodawcy

Przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego jest także dopuszczalne z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy. Jak widać, także w tym przypadku brakuje precyzyjnego określenia, czym są „szczególne potrzeby pracodawcy”. Z treści przepisu wynika jedynie, że są to wszelkie istotne przyczyny natury organizacyjnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ocena, czy szczególne potrzeby pracodawcy uzasadniają przesunięcie urlopu, należy wyłączne do pracodawcy. Pracownik nie może negować zasadności przesunięcia terminu zaplanowanego wcześniej urlopu. Dobrą praktyką jest jednak wyjaśnienie pracownikowi przyczyny konieczności zmiany terminu urlopu.

Obowiązkowe przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego

Jeżeli pracownik nie może rozpocząć urlopu wypoczynkowego w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, a w szczególności z powodu:

  • czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,
  • odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
  • powołania na ćwiczenia wojskowe w ramach pasywnej rezerwy, stawienia się do pełnienia terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie albo stawienia się do pełnienia służby w aktywnej rezerwie, na czas do 3 miesięcy,
  • urlopu macierzyńskiego,

pracodawca jest obowiązany przesunąć urlop na termin późniejszy.

Ważne

Pracodawca przesuwa urlop wypoczynkowy na późniejszy termin w razie czasowej niezdolności pracownika do pracy z powodu choroby.

Najczęściej przyczyną przesunięcia urlopu na późniejszy termin jest czasowa niezdolność pracownika do pracy z powodu choroby. Podczas choroby pracownik powinien stosować się do zaleceń lekarskich w celu powrotu do zdrowia. W tym czasie nie ma zatem możliwości realizowania celu urlopu wypoczynkowego, jakim jest wypoczynek.

Podstawa prawna:

  • art. 164, art. 165 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRPiPS: 1000 zł miesięcznie dodatku do wynagrodzenia już od lipca 2024 r. Dla kogo?

W środę, 19 czerwca 2024 r. rząd przyjął programy finansowania dodatków do wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto miesięcznie. Programy zostały opracowane przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

4 uchwały rządu premiera D. Tuska. Miesięcznie 1000 zł aż do końca 2027 r. Dodatek motywacyjny. Budżet pokryje też ZUS i NFZ

Wypłata 1000 zł dodatku motywacyjnego miesięcznie (start od 1 lipca 2024 r.) potrwa aż do końca 2027 r. Istniały obawy, że dodatek ten będzie miał krótszy okres finansowania. Na szczęście się nie potwierdziły. 

Można połączyć dwa świadczenia: 1) Renta wdowia i 2) Udział w emeryturze zmarłych: męża albo żony [wypłata gwarantowana]

Na dziś jest duże rozczarowanie rentą wdowią. W Sejmie prace toczą się wolno (według emerytów bardzo wolno). I nawet jak ustawa wejdzie w 2024 roku, to przez długi czas świadczenia z „renty wdowiej” będą wypłacane w zaniżonej wartości. Istnieje jednak możliwość zwiększenia niskiej wartości renty wdowiej poprzez wypłatę jednorazową (wypłata gwarantowana).

Ile lat trzeba przepracować żeby starać się o rentę?

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia określone warunki. Istotnym warunkiem niezbędnym do uzyskania renty jest odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy. Długość tego okresu uzależniona jest od wieku osoby ubezpieczonej.

REKLAMA

Bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci

Również w 2024 r. będą organizowane bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci ubezpieczonych. Poniżej opis, gdzie, dla kogo, kiedy, na jakie schorzenia i na jakich warunkach organizowane są turnusy.

Renta socjalna 2024 r. – ile na rękę

Renta socjalna jest świadczeniem przeznaczonym dla osób, które nie mogą pracować ze względu na stan zdrowia. Świadczenie przyznaje i wypłaca ZUS.

Minimalnie 9230,57 zł zarobi od 1 lipca 2024 r. psycholog kliniczny. Przepisy nie pozwolą na niższe wynagrodzenie

Już od 1 lipca 2024 r. wchodzą w życie nowe i to nie małe stawki minimalnego wynagrodzenia w publicznej służbie zdrowia. Okazuje się, że przykładowo psycholog kliniczny musi minimalnie zarabiać aż 9230,57 zł od 1 lipca 2024 r. Przepisy nie pozwolą na niższe wynagrodzenie. Minimalne stawki są powiązane z rodzajem profesji, kwalifikacjami i zakresem odpowiedzialności.

Renta z tytułu niezdolności do pracy 2024 i 2025 r.

Jeżeli nie możesz wykonywać pracy zarobkowo z powodu złego stanu zdrowia ZUS może Ci przyznać rentę z tytułu niezdolności do pracy. Jakie są zasady w 2024 i jakie będą zmiany w 2025, szczegóły poniżej.

REKLAMA

Zmiany w umowach od 2025: dotyczy 600 tys. osób. Sprawdź czy też dołożysz się do budżetu na 4 mld zł

Czy umowa zlecenie może być Ozusowana? Czy umowa o dzieło może być Ozusowana? Kiedy pełne Ozusowanie umów zleceń i co to przyniesie dla budżetu państwa? Czy ubezpieczeni i firmy stracą? Poniżej kilka ważnych kwot, danych i wstępnych wyliczeń.

20 czerwca Światowy Dzień HR-owca

Jak co roku, chcemy uczcić ten dzień. Zapraszamy wszystkich HR-owców. Spotykamy się na profilu magazynu na LN. Zaczynamy o godzinie 10.00 debatą: "Pokolenia na rynku pracy".

REKLAMA