REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop wypoczynkowy. Kiedy możliwe jest przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego?

urlop wypoczynkowy termin urlopu kalendarz kartki z kalendarza przesunięcie terminu wniosek urlopowy pracownik pracodawca
Urlop wypoczynkowy. Kiedy możliwe jest przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Termin wykorzystania urlopu wypoczynkowego przez pracownika może ulec przesunięciu. Przyczyny przesunięcia urlopu mogą leżeć zarówno po stronie pracodawcy, jak i pracownika. Niektóre z tych przyczyn obowiązkowo przesuwają termin wykorzystania urlopu wypoczynkowego, a inne jedynie mogą stanowić powód ewentualnego przesunięcia urlopu.

Przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego na wniosek pracownika

W praktyce często dochodzi do sytuacji, gdy uzgodniony przez pracodawcę i pracownika termin urlopu wypoczynkowego okazuje się niedogodny dla pracownika. W takim przypadku pracownik ma prawo zwrócić się do pracodawcy z wnioskiem w sprawie przesunięcia tego terminu.

REKLAMA

Autopromocja

Swój wniosek pracownik powinien uzasadnić, przy czym wskazane we wniosku przyczyny przesunięcia urlopu wypoczynkowego powinny być ważne. Brak jest w przepisach definicji „ważnych przyczyn”, ale można przyjąć, że są to sytuacje losowe, które w sposób obiektywny uzasadniają przesunięcie urlopu. Mogą one wynikać z osobistej, rodzinnej czy zdrowotnej sytuacji pracownika. Ważne przy tym jest, aby przyczyny te nie były znane podczas planowania urlopu.

Ważne

Przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego jest możliwe na wniosek pracownika umotywowany ważnymi przyczynami.

Decyzja w sprawie uwzględnienia bądź nieuwzględnienia wniosku pracownika należy do pracodawcy. Rozpatrując wniosek powinien on kierować się wagą przyczyny przesunięcia urlopu, zasadami współżycia społecznego oraz potrzebami związanymi z zapewnieniem prawidłowej organizacji pracy w zakładzie. 

Wzór wniosku pracownika o przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego

Łódź, 24 stycznia 2024 r.

 

Anastazja Bączek

księgowa

 

Zbigniew Zuba

Mechanika Pojazdowa, Blacharstwo i Lakiernictwo

Łódź, ul. Wspaniała 24/26

 

Wniosek o przesunięcie urlopu wypoczynkowego

Proszę o przesunięcie urlopu wypoczynkowego zaplanowanego na okres od 29 stycznia do 9 lutego 2024 r.  

Podczas urlopu planuję przeprowadzić remont mieszkania. Termin remontu był zaplanowany na czas urlopu. Z przyczyn ode mnie niezależnych ekipa remontowa zmieniła ten termin na późniejszy.

W związku z powyższym proszę o udzielenie mi urlopu wypoczynkowego od 19 lutego do 1 marca 2024 r., co umożliwi przeprowadzenie remontu.

Anastazja Bączek

 

Przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego z powodu potrzeb pracodawcy

Przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego jest także dopuszczalne z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy. Jak widać, także w tym przypadku brakuje precyzyjnego określenia, czym są „szczególne potrzeby pracodawcy”. Z treści przepisu wynika jedynie, że są to wszelkie istotne przyczyny natury organizacyjnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ocena, czy szczególne potrzeby pracodawcy uzasadniają przesunięcie urlopu, należy wyłączne do pracodawcy. Pracownik nie może negować zasadności przesunięcia terminu zaplanowanego wcześniej urlopu. Dobrą praktyką jest jednak wyjaśnienie pracownikowi przyczyny konieczności zmiany terminu urlopu.

Obowiązkowe przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego

Jeżeli pracownik nie może rozpocząć urlopu wypoczynkowego w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, a w szczególności z powodu:

  • czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,
  • odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
  • powołania na ćwiczenia wojskowe w ramach pasywnej rezerwy, stawienia się do pełnienia terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie albo stawienia się do pełnienia służby w aktywnej rezerwie, na czas do 3 miesięcy,
  • urlopu macierzyńskiego,

pracodawca jest obowiązany przesunąć urlop na termin późniejszy.

Ważne

Pracodawca przesuwa urlop wypoczynkowy na późniejszy termin w razie czasowej niezdolności pracownika do pracy z powodu choroby.

Najczęściej przyczyną przesunięcia urlopu na późniejszy termin jest czasowa niezdolność pracownika do pracy z powodu choroby. Podczas choroby pracownik powinien stosować się do zaleceń lekarskich w celu powrotu do zdrowia. W tym czasie nie ma zatem możliwości realizowania celu urlopu wypoczynkowego, jakim jest wypoczynek.

Podstawa prawna:

  • art. 164, art. 165 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Po 10 latach masz 31 dni 100% płatnego urlopu; po 15 latach – 35 dni; po 20 latach – 39 dni. Czy w 2025 r. będzie dla każdego dodatkowy urlop?

Aktualnie pracownikom przy 10 letnim stażu pracy przysługuje 26 dni urlopu. Jednak czy w KP nie powinny nastąpić zmiany w zakresie urlopu, jak proponuje wielu, np. po 10 latach masz 31 dni urlopu; po 15 latach – 35 dni; po 20 latach – 39 dni. Można zaczerpnąć ten pomysł z innych polskich ustaw. W niektórych zawodach pracownicy mają prawo do takich dodatkowych urlopów, które są uzależnione od stażu pracy, wieku czy pracy w szczególnych warunkach.

Po 10 latach masz 31 dni 100% płatnego urlopu; po 15 latach – 35 dni; po 20 latach – 39 dni. Czy w 2025 r. będzie dla każdego dodatkowy urlop?

Aktualnie pracownikom przy 10 letnim stażu pracy przysługuje 26 dni urlopu. Jednak czy w KP nie powinny nastąpić zmiany w zakresie urlopu, jak proponuje wielu, np. po 10 latach masz 31 dni urlopu; po 15 latach – 35 dni; po 20 latach – 39 dni. Można zaczerpnąć ten pomysł z innych polskich ustaw. W niektórych zawodach pracownicy mają prawo do takich dodatkowych urlopów, które są uzależnione od stażu pracy, wieku czy pracy w szczególnych warunkach.

Średnia krajowa 2025 [NETTO] Ile przeciętnie zarabiamy na rękę?

Ile wynosi przeciętne prognozowane wynagrodzenie w 2025 roku? W 2024 roku prognozowana średnia krajowa wynosiła 7824 zł brutto. Podwyżka średniej krajowej oznacza wyższe składki ZUS za pracowników delegowanych i przedsiębiorców. Ile prognozowana średnia krajowa 2025 wynosi netto?

Infolinia dotycząca renty wdowiej. Przed złożeniem wniosku warto zadzwonić pod numer +48 225 926 640

+48 225 926 640 – pod tym numerem Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego uruchomiła infolinię dotyczącą renty wdowiej. Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-14.00.

REKLAMA

Jaka emerytura po 10, 15, 20, 25, 30, 40 latach pracy? [Kalkulator emerytalny ZUS]

Jaka emerytura będzie należała się po 10, 15, 20, 25, 30 czy 40 latach pracy? Prognozowaną wysokość emerytury można wyliczyć przy pomocy Kalkulatora emerytalnego ZUS. Można wybrać wersję uproszczoną lub zaawansowaną. Oto przykładowe wyliczenia wysokości emerytury.

Czterodniowy tydzień pracy: Od kiedy w Polsce? Jak jest w innych krajach?

Rząd pracuje nad nowelizacją Kodeksu pracy i skróceniem tygodnia pracy. Choć eksperci i pracodawcy są w tej kwestii podzieleni, to przykłady z innych rynków, m.in. Islandii, Wielkiej Brytanii i Portugalii, pokazują, że taki model ma wiele korzyści, zarówno po stronie pracowników, jak i firm.

Mały ZUS plus 2025 - do kiedy zgłosić?

Mały ZUS plus 2025 - do kiedy można dokonać zgłoszenia? Kto może skorzystać z preferencji? Jaki jest limit przychodów? Jak dokonać zgłoszenia i jakie obowiązki należy spełnić do 20 lutego 2025 roku?

Poczta Polska informuje: mogą być kontrole wykonywania obowiązku rejestracji odbiorników RTV i opłaty abonamentu w 2025 r.

Poczta Polska S.A. informuje, że jest uprawniona do wykonywania kontroli obowiązku rejestracji odbiorników RTV oraz obowiązku uiszczania opłaty abonamentowej. Mogą posypać się wysokie kary, bo nawet 30-krotność obowiązującej opłaty.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja ma więcej zwolenników wśród pracodawców niż pracowników. Jakie są oczekiwania wobec AI ze strony jednych i drugich

Sztuczna inteligencja w firmie. Pracodawcy liczą, że nowa technologia pozwoli zaoszczędzić na kosztach, pracownicy oczekują, że da im więcej wolnego czasu i wesprze work-life balance. Dlatego najbardziej wspierają jej wdrożenia pracownicy z pokolenia z oraz Millenialsi.

Główny Inspektor Pracy może przez jeden dzień dla Ciebie pracować. GIP informuje: mogę pracować fizycznie, przy komputerze, przy obsłudze maszyn i urządzeń

Główny Inspektor Pracy żadnej pracy się nie boi i może przez jeden dzień dla Ciebie pracować. GIP informuje: mogę pracować fizycznie, przy komputerze, przy obsłudze maszyn i urządzeń. Oczywiście może też przeszkolić w kwestiach prawno-pracowniczych czy pomóc przy dokumentacji. Jak to możliwiwe?

REKLAMA