REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop wypoczynkowy. Kiedy możliwe jest przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego?

urlop wypoczynkowy termin urlopu kalendarz kartki z kalendarza przesunięcie terminu wniosek urlopowy pracownik pracodawca
Urlop wypoczynkowy. Kiedy możliwe jest przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Termin wykorzystania urlopu wypoczynkowego przez pracownika może ulec przesunięciu. Przyczyny przesunięcia urlopu mogą leżeć zarówno po stronie pracodawcy, jak i pracownika. Niektóre z tych przyczyn obowiązkowo przesuwają termin wykorzystania urlopu wypoczynkowego, a inne jedynie mogą stanowić powód ewentualnego przesunięcia urlopu.

Przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego na wniosek pracownika

W praktyce często dochodzi do sytuacji, gdy uzgodniony przez pracodawcę i pracownika termin urlopu wypoczynkowego okazuje się niedogodny dla pracownika. W takim przypadku pracownik ma prawo zwrócić się do pracodawcy z wnioskiem w sprawie przesunięcia tego terminu.

REKLAMA

Autopromocja

Swój wniosek pracownik powinien uzasadnić, przy czym wskazane we wniosku przyczyny przesunięcia urlopu wypoczynkowego powinny być ważne. Brak jest w przepisach definicji „ważnych przyczyn”, ale można przyjąć, że są to sytuacje losowe, które w sposób obiektywny uzasadniają przesunięcie urlopu. Mogą one wynikać z osobistej, rodzinnej czy zdrowotnej sytuacji pracownika. Ważne przy tym jest, aby przyczyny te nie były znane podczas planowania urlopu.

Ważne

Przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego jest możliwe na wniosek pracownika umotywowany ważnymi przyczynami.

Decyzja w sprawie uwzględnienia bądź nieuwzględnienia wniosku pracownika należy do pracodawcy. Rozpatrując wniosek powinien on kierować się wagą przyczyny przesunięcia urlopu, zasadami współżycia społecznego oraz potrzebami związanymi z zapewnieniem prawidłowej organizacji pracy w zakładzie. 

Wzór wniosku pracownika o przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego

Łódź, 24 stycznia 2024 r.

 

Anastazja Bączek

księgowa

 

Zbigniew Zuba

Mechanika Pojazdowa, Blacharstwo i Lakiernictwo

Łódź, ul. Wspaniała 24/26

 

Wniosek o przesunięcie urlopu wypoczynkowego

Proszę o przesunięcie urlopu wypoczynkowego zaplanowanego na okres od 29 stycznia do 9 lutego 2024 r.  

Podczas urlopu planuję przeprowadzić remont mieszkania. Termin remontu był zaplanowany na czas urlopu. Z przyczyn ode mnie niezależnych ekipa remontowa zmieniła ten termin na późniejszy.

W związku z powyższym proszę o udzielenie mi urlopu wypoczynkowego od 19 lutego do 1 marca 2024 r., co umożliwi przeprowadzenie remontu.

Anastazja Bączek

 

Przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego z powodu potrzeb pracodawcy

Przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego jest także dopuszczalne z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy. Jak widać, także w tym przypadku brakuje precyzyjnego określenia, czym są „szczególne potrzeby pracodawcy”. Z treści przepisu wynika jedynie, że są to wszelkie istotne przyczyny natury organizacyjnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ocena, czy szczególne potrzeby pracodawcy uzasadniają przesunięcie urlopu, należy wyłączne do pracodawcy. Pracownik nie może negować zasadności przesunięcia terminu zaplanowanego wcześniej urlopu. Dobrą praktyką jest jednak wyjaśnienie pracownikowi przyczyny konieczności zmiany terminu urlopu.

Obowiązkowe przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego

Jeżeli pracownik nie może rozpocząć urlopu wypoczynkowego w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, a w szczególności z powodu:

  • czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,
  • odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
  • powołania na ćwiczenia wojskowe w ramach pasywnej rezerwy, stawienia się do pełnienia terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie albo stawienia się do pełnienia służby w aktywnej rezerwie, na czas do 3 miesięcy,
  • urlopu macierzyńskiego,

pracodawca jest obowiązany przesunąć urlop na termin późniejszy.

Ważne

Pracodawca przesuwa urlop wypoczynkowy na późniejszy termin w razie czasowej niezdolności pracownika do pracy z powodu choroby.

Najczęściej przyczyną przesunięcia urlopu na późniejszy termin jest czasowa niezdolność pracownika do pracy z powodu choroby. Podczas choroby pracownik powinien stosować się do zaleceń lekarskich w celu powrotu do zdrowia. W tym czasie nie ma zatem możliwości realizowania celu urlopu wypoczynkowego, jakim jest wypoczynek.

Podstawa prawna:

  • art. 164, art. 165 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. dla wybranych pracowników. Jest zarządzenie premiera

Prezes Rady Ministrów wydał zarządzenie w sprawie czasu pracy i dni wolnych. Wiadomo już kto zgodnie z nowymi przepisami ma wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. Dwa dodatkowe dni wolne są jednak tylko dla niektórych pracowników.

Pierwsze trzynaste emerytury ZUS wypłaci 1 kwietnia. Jaka będzie wysokość dodatkowej emerytury?

1 kwietnia pierwsze trzynastki wpłyną na konta emerytów i rencistów. Nie każdy dostanie dodatkową trzynastą emeryturę w takiej samej kwocie. Kwota, która wpłynie na konta seniorów jest uzależniona od tego jak wysoka jest ich comiesięczna wypłata z ZUS, ponieważ trzynastka będzie opodatkowana i oskładkowana.

BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

REKLAMA

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS w 2025 r. Ile wynoszą i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

REKLAMA

Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze. Jak uniknąć przerwy w wypłatach 800 plus?

1 czerwca 2025 r. rozpocznie się nowy okres świadczeniowy w programie 800 plus. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć jedynie drogą elektroniczną. Jak można uniknąć przerwy w wypłacie świadczenia?

Jak prawidłowo usprawiedliwić nieobecności w pracy. Nieprzyjemne konsekwencje zaniedbania tego obowiązku

W razie nieobecności w pracy pracownik zobowiązany jest do jej usprawiedliwienia. W tym celu przepisy prawa pracy określają, jakie są przyczyny usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Wymieniają też dowody, na podstawie których można usprawiedliwić nieobecność pracownika.

REKLAMA