REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zaległy urlop na żądanie. Dni zaległego urlopu możesz wykorzystać do 31 grudnia!

urlop na żądanie wakacje wypoczynek wniosek urlopowy zaległy urlop wypoczynkowy zaległy urlop na żądanie termin wykorzystania
urlop na żądanie wakacje wypoczynek wniosek urlopowy zaległy urlop wypoczynkowy zaległy urlop na żądanie termin wykorzystania
Zaległy urlop na żądanie. Dni zaległego urlopu możesz wykorzystać do 31 grudnia!
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W każdym roku kalendarzowym pracownikowi przysługują 4 dni urlopu na żądanie. Jeżeli pracownik w danym roku nie wykorzysta wszystkich dni urlopu na żądanie, to pracodawca powinien traktować je jako zaległy urlop wypoczynkowy. Jednakże te dni urlopu może udzielić nawet do 31 grudnia następnego roku.

Zaległy urlop wypoczynkowy

Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego urlopu wypoczynkowego w wymiarze zależnym od stażu pracy – 20 lub 26 dni. 

Autopromocja

Pracodawca zobowiązany jest udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym uzyskał on do niego prawo. Jeżeli do 31 grudnia danego roku pracownik nie wykorzysta urlopu za dany rok, to od 1 stycznia następnego roku urlop ten stanie się urlopem zaległym. Takiego urlopu należy udzielić do 30 września tego roku. Nie ma przy tym znaczenia, czy przyczyny powodujące to przesunięcie leżą po stronie pracodawcy, czy pracownika.

Ważne

Zaległego urlopu wypoczynkowego należy udzielić do 30 września następnego roku kalendarzowego.

Urlop na żądanie

Pracodawca udziela na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Jest to tzw. urlop na żądanie.

Urlop na żądanie udzielany jest z puli urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi. W konsekwencji pracownik może skorzystać z urlopu na żądanie tylko wtedy, gdy nie wykorzystał jeszcze całego przysługującego w danym roku kalendarzowym limitu urlopu.

Przykład

Pracownik do 30 września 2023 r. wykorzystał wszystkie należne mu dni urlopu wypoczynkowego. W grudniu zaszła pilna konieczność skorzystania z 1 dnia urlopu. Z tego powodu pracownik złożył pracodawcy wniosek o udzielenie mu 1 dnia urlopu na żądanie. Pracodawca nie zgodził się na udzielenie tego urlopu motywując odmowę wykorzystaniem przez pracownika wszystkich należnych mu dni urlopu wypoczynkowego. Postępowanie pracodawcy było prawidłowe, ponieważ urlop na żądanie udzielany jest z puli dni urlopu wypoczynkowego przysługującej pracownikowi.

Zaległy urlop na żądanie

Obowiązek udzielenia zaległego urlopu do 30 września następnego roku nie dotyczy 4 dni urlopu na żądanie pracownika. Uprawnienie do urlopu na żądanie przysługuje bowiem na dany rok kalendarzowy i w razie niewykorzystania go przez pracownika w danym roku nie przechodzi na rok następny. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zatem w sytuacji, gdy pracownik nie skorzystał z urlopu na żądanie albo wykorzystał mniej niż 4 dni takiego urlopu, nie powoduje to zwiększenia wymiaru urlopu na żądanie w kolejnym roku. Niewykorzystane dni urlopu na żądanie stają się częścią zaległego urlopu wypoczynkowego.

Przykład

Pracownik ma prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego. W 2022 r. wykorzystał on 22 dni urlopu, w tym 2 dni urlopu na żądanie. W 2023 r. niewykorzystane dni urlopu zwiększyły pulę dni urlopu wypoczynkowego pracownika. W konsekwencji miał on prawo do 30 dni urlopu wypoczynkowego, w tym 4 dni urlopu na żądanie. Niewykorzystane w 2022 r. 2 dni urlopu na żądanie nie zwiększyły ilości dni urlopu na żądanie w 2023 r.

Przykład

Załóżmy, że w 2023 r. pracownik wykorzystał 16 z 20 dni urlopu wypoczynkowego, ale ani razu nie skorzystał z dni urlopu na żądanie. Z tego powodu 4 dni urlopu na żądanie przeszły na 2024 r. jako 4 dni zaległego urlopu wypoczynkowego. Ponadto w 2024 r. pracownik nabędzie prawo do 20 dni bieżącego urlopu, w tym 4 dni urlopu na żądanie. Oznacza to, że w 2024 r. pracownikowi będzie przysługiwać łącznie 24 dni urlopu wypoczynkowego.

Inaczej niż w przypadku zwykłego urlopu, niewykorzystana część urlopu na żądanie nie jest objęta obowiązkiem udzielenia jej pracownikowi w terminie do 30 września następnego roku kalendarzowego, o czym stanowi art. 168 Kodeksu pracy. W związku z tym inny jest termin wykorzystania tej części urlopu. Tak więc dni zaległego urlopu za żądanie z roku poprzedniego można wykorzystywać w dowolnym terminie, także po 30 września. Zatem zgodne z prawem będzie np. wpisanie przez pracownika w planie urlopów dowolnego terminu ich wykorzystania, nawet pod koniec grudnia. Taką właśnie interpretację prezentuje pismo Departamentu Prawnego Państwowej Inspekcji Pracy 7 kwietnia 2008 r. (sygn. GPP-110-4560-170/08/PE).

Ważne

Niewykorzystane dni zaległego urlopu na żądanie można wykorzystać jako zaległy urlop wypoczynkowy po 30 września następnego roku kalendarzowego.

 

Przykład

W 2022 r. pracownik nie wykorzystał 6 dni urlopu, w tym 2 dni urlopu na żądanie. W konsekwencji w 2023 r. przysługuje mu 6 dni urlopu zaległego. Pracownik 4 dni musiał wykorzystać do 30 września 2023 r. Pozostałe 2 dni urlopu zaległego są niewykorzystanym w 2022 r. urlopem na żądanie. W związku z tym pracodawca może udzielić pracownikowi 2 dni urlopu wypoczynkowego do 31 grudnia 2023 r. 

Podstawa prawna:

art. 152, art. 1672, art. 1673, art. 168 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Tf
  2023-12-13 12:22:57
  Czy w systemie 4 brygadowym pracodawca ma prawo odebrać pracownikowi dodatek w postaci premii za frekwencję bo zgłosił urlop na żądanie w dniu np wypadku?
  0
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

REKLAMA

Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

REKLAMA

Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

REKLAMA