REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zaległy urlop na żądanie. Dni zaległego urlopu możesz wykorzystać do 31 grudnia!

urlop na żądanie wakacje wypoczynek wniosek urlopowy zaległy urlop wypoczynkowy zaległy urlop na żądanie termin wykorzystania
Zaległy urlop na żądanie. Dni zaległego urlopu możesz wykorzystać do 31 grudnia!
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W każdym roku kalendarzowym pracownikowi przysługują 4 dni urlopu na żądanie. Jeżeli pracownik w danym roku nie wykorzysta wszystkich dni urlopu na żądanie, to pracodawca powinien traktować je jako zaległy urlop wypoczynkowy. Jednakże te dni urlopu może udzielić nawet do 31 grudnia następnego roku.

Zaległy urlop wypoczynkowy

Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego urlopu wypoczynkowego w wymiarze zależnym od stażu pracy – 20 lub 26 dni. 

REKLAMA

Autopromocja

Pracodawca zobowiązany jest udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym uzyskał on do niego prawo. Jeżeli do 31 grudnia danego roku pracownik nie wykorzysta urlopu za dany rok, to od 1 stycznia następnego roku urlop ten stanie się urlopem zaległym. Takiego urlopu należy udzielić do 30 września tego roku. Nie ma przy tym znaczenia, czy przyczyny powodujące to przesunięcie leżą po stronie pracodawcy, czy pracownika.

Ważne

Zaległego urlopu wypoczynkowego należy udzielić do 30 września następnego roku kalendarzowego.

Urlop na żądanie

Pracodawca udziela na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Jest to tzw. urlop na żądanie.

Urlop na żądanie udzielany jest z puli urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi. W konsekwencji pracownik może skorzystać z urlopu na żądanie tylko wtedy, gdy nie wykorzystał jeszcze całego przysługującego w danym roku kalendarzowym limitu urlopu.

Przykład

Pracownik do 30 września 2023 r. wykorzystał wszystkie należne mu dni urlopu wypoczynkowego. W grudniu zaszła pilna konieczność skorzystania z 1 dnia urlopu. Z tego powodu pracownik złożył pracodawcy wniosek o udzielenie mu 1 dnia urlopu na żądanie. Pracodawca nie zgodził się na udzielenie tego urlopu motywując odmowę wykorzystaniem przez pracownika wszystkich należnych mu dni urlopu wypoczynkowego. Postępowanie pracodawcy było prawidłowe, ponieważ urlop na żądanie udzielany jest z puli dni urlopu wypoczynkowego przysługującej pracownikowi.

Zaległy urlop na żądanie

Obowiązek udzielenia zaległego urlopu do 30 września następnego roku nie dotyczy 4 dni urlopu na żądanie pracownika. Uprawnienie do urlopu na żądanie przysługuje bowiem na dany rok kalendarzowy i w razie niewykorzystania go przez pracownika w danym roku nie przechodzi na rok następny. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zatem w sytuacji, gdy pracownik nie skorzystał z urlopu na żądanie albo wykorzystał mniej niż 4 dni takiego urlopu, nie powoduje to zwiększenia wymiaru urlopu na żądanie w kolejnym roku. Niewykorzystane dni urlopu na żądanie stają się częścią zaległego urlopu wypoczynkowego.

Przykład

Pracownik ma prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego. W 2022 r. wykorzystał on 22 dni urlopu, w tym 2 dni urlopu na żądanie. W 2023 r. niewykorzystane dni urlopu zwiększyły pulę dni urlopu wypoczynkowego pracownika. W konsekwencji miał on prawo do 30 dni urlopu wypoczynkowego, w tym 4 dni urlopu na żądanie. Niewykorzystane w 2022 r. 2 dni urlopu na żądanie nie zwiększyły ilości dni urlopu na żądanie w 2023 r.

Przykład

Załóżmy, że w 2023 r. pracownik wykorzystał 16 z 20 dni urlopu wypoczynkowego, ale ani razu nie skorzystał z dni urlopu na żądanie. Z tego powodu 4 dni urlopu na żądanie przeszły na 2024 r. jako 4 dni zaległego urlopu wypoczynkowego. Ponadto w 2024 r. pracownik nabędzie prawo do 20 dni bieżącego urlopu, w tym 4 dni urlopu na żądanie. Oznacza to, że w 2024 r. pracownikowi będzie przysługiwać łącznie 24 dni urlopu wypoczynkowego.

Inaczej niż w przypadku zwykłego urlopu, niewykorzystana część urlopu na żądanie nie jest objęta obowiązkiem udzielenia jej pracownikowi w terminie do 30 września następnego roku kalendarzowego, o czym stanowi art. 168 Kodeksu pracy. W związku z tym inny jest termin wykorzystania tej części urlopu. Tak więc dni zaległego urlopu za żądanie z roku poprzedniego można wykorzystywać w dowolnym terminie, także po 30 września. Zatem zgodne z prawem będzie np. wpisanie przez pracownika w planie urlopów dowolnego terminu ich wykorzystania, nawet pod koniec grudnia. Taką właśnie interpretację prezentuje pismo Departamentu Prawnego Państwowej Inspekcji Pracy 7 kwietnia 2008 r. (sygn. GPP-110-4560-170/08/PE).

Ważne

Niewykorzystane dni zaległego urlopu na żądanie można wykorzystać jako zaległy urlop wypoczynkowy po 30 września następnego roku kalendarzowego.

 

Przykład

W 2022 r. pracownik nie wykorzystał 6 dni urlopu, w tym 2 dni urlopu na żądanie. W konsekwencji w 2023 r. przysługuje mu 6 dni urlopu zaległego. Pracownik 4 dni musiał wykorzystać do 30 września 2023 r. Pozostałe 2 dni urlopu zaległego są niewykorzystanym w 2022 r. urlopem na żądanie. W związku z tym pracodawca może udzielić pracownikowi 2 dni urlopu wypoczynkowego do 31 grudnia 2023 r. 

Podstawa prawna:

art. 152, art. 1672, art. 1673, art. 168 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przynajmniej 4650 zł płacy minimalnej w 2025 roku (postulat wszystkich związkowców). Czy rząd ustąpi?

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

REKLAMA

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

REKLAMA

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

Zobacz na przykładach zmianę zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika?

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

REKLAMA