REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatkowy płatny urlop na opiekę nad dzieckiem. Jak wnioskować?

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
Jak zdobyć dwa dni gratisowego płatnego urlopu na święta?
Jak zdobyć dwa dni gratisowego płatnego urlopu na święta?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy Kodeksu pracy dają prawo do płatnego urlopu na opiekę nad dzieckiem w wieku do 14 lat. To tylko dwa dni lub 16 godzin, jednak pełnopłatne, bez tłumaczenia. Nie wszyscy wiedzą o tym gratisowym wolnym. Ta opcja potencjalnie umożliwia wydłużenie płatnego odpoczynku pod koniec roku.

2 dni opieki nad dzieckiem- kto i kiedy może wziąć 

Dni wolne na opiekę nad dzieckiem można wykorzystać w dowolnym momencie roku, po złożeniu wniosku do pracodawcy. Art. 188 Kodeksu pracy, regulujący ten rodzaj dni wolnych, nie wymaga choroby dziecka.

Autopromocja

W przepisie jest mowa o wymiarze dwóch dni lub 16 godzin. Oznacza to możliwość dwóch pełnych dni urlopu albo opcję rozbicia godzin na większą ilość dni – np. cztery dni z czterema wolnymi godzinami.

Dwa dni wolnego na opiekę nad dzieckiem przysługują rodzicom lub prawnym opiekunom dziecka do 14 lat tzn. do dnia poprzedzającego czternaste urodziny.

Jak zgłosić 2 dni opieki nad dzieckiem? Czy opiekę na dziecko można wziąć z dnia na dzień?

Jak już wspomniano, dwa dni wolne na opiekę nad dzieckiem są płatne.

Wniosek o opiekę nad dzieckiem należy złożyć pracodawcy w formie papierowej lub elektronicznej. Wniosek powinien zawierać informację o zamiarze wykorzystania pełnego dnia/pełnych dwóch dni wolnych lub określonej liczby godzin.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wolne na opiekę nad dzieckiem wymaga złożenia wniosku do pracodawcy z oznaczeniem terminu. Możliwy jest przypadek, że pracodawca wyrazi zgodę na dzień wolny w innym terminie z powodów organizacyjnych. 

Realnym terminem wniosku do pracodawcy jest dzień poprzedzający planowany dzień wolny. Nie ma przeszkód na złożenie wniosku z dużym wyprzedzeniem.

Co z dwoma dniami opieki nad dzieckiem w 2023 r.

Dwa dni wolnego na opiekę nad dzieckiem mogą być potencjalnie mylone z urlopem opiekuńczym – nowym rodzajem urlopu bezpłatnego w wymiarze 5 dni rocznie. Nowelizacja Kodeksu pracy z 2023 r. nie zwiększyła wymiaru dwudniowego wolnego na opiekę nad dzieckiem.

Dwa dni wolnego na opiekę nad dzieckiem nie ma wpływu na limit pięciodniowego urlopu opiekuńczego. 

Urlop opiekuńczy może przysługiwać na opiekę nad dzieckiem (lub inną osobą z najbliższej rodziny) jednak w tym przypadku przepis wymaga, aby opieka była konieczna z poważnych względów medycznych.

Czy wolne na opiekę nad dzieckiem przysługuje na każde dziecko?

Dwa dni wolnego na opiekę nad dzieckiem przysługują niezależnie od liczby dzieci. Dwójka dzieci nie oznacza czterech dni dodatkowego urlopu.

Jak zdobyć dwa dni gratisowego płatnego urlopu na święta?

Nie każdy się spodziewa, że można uzyskać gratisowe dwa dni płatnego urlopu na święta, z powodu opieki nad 13-letnim dzieckiem, które nie jest chore. Należy jedynie wiedzieć o obowiązywaniu art. 188 Kodeksu pracy oraz umieć wykorzystać ten przepis.

Wspomniany przepis nie wymaga ani choroby dziecka, ani uzasadniania wniosku do pracodawcy (tzn. podawania okoliczności wymagających dnia wolnego). Najważniejszy element pisma do pracodawcy to zdanie „Na podstawie art. 188 Kodeksu pracy proszę o wolne w terminie…”

Pracodawca nie może odmówić wolnego na opiekę nad dzieckiem, jednak może dać wolne w innym terminie z powodów organizacyjnych.

Niewykorzystane dwa dni wolnego nie przechodzą na następny rok, przepadają z końcem grudnia. Wniosek?

Rodzic dziecka do 13 lat, który nie wykorzystał opisanego przywileju, może np. 1 grudnia złożyć wniosek o dwa dni gratisowego płatnego urlopu na ostatnie 2 dni grudnia. Pracodawca nie mógłby odmówić, w najgorszym przypadku mógłby zaproponować inny grudniowy termin.

Układ dni w grudniu 2023 r. sprawia, że 3 dni urlopu dają półtora tygodnia wolnego na święta, 8 dni urlopu daje już dwa i pół tygodnia wolnego. Znajomość treści art. 188 KP może znacząco wydłużyć płatny odpoczynek, bez cienia nagięcia prawa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku?

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Jak wypada Boże Ciało w 2024 roku?

REKLAMA

Komunikat ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mZUS

Od 17 do 18 maja 2024 r. mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS i mZUS dla Lekarza.

Nowa regulacja ochroni dobre imię pracodawcy i współpracowników. Zmiany jeszcze w 2024 r.

Nowa regulacja w zakresie prawa pracy ochroni dobre imię pracodawcy, współpracowników ale też ogółu i interesy państwa - zmiany będą jeszcze w 2024 r. Jak szumnie wskazuje MPiPS: ustawa ma służyć ludziom ponoszącym ryzyko w imię troski o dobro wspólne.

ZUS: Ważne dla osób pobierających świadczenie lub zasiłek przedemerytalny. Zbliża się termin przekazania informacji o przychodach

Osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego muszą przekazać do ZUS informację o osiąganych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Na jakim formularzu?

1000 zł brutto dodatku dla pracowników pomocy społecznej. Na jakim etapie zmiany?

W dniu 15 maja 2024 r. Prezydent RP podpisał: ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy zaczną obowiązywać od czerwca 2024 r., a wypłaty będą już od lipca.

REKLAMA

Znamy termin wypłaty czternastej emerytury w 2024 r.

Rząd przygotowuje projekt rozporządzenia w sprawie określenia miesiąca wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2024 r.

Rząd o skróceniu czasu pracy. 4 dni w tygodniu. Nie w 2024 r. A więc kiedy? [Nowelizacja kodeksu pracy]

Skrócenie tygodnia pracy do 4 dni. Rok temu wydawało się, to filmem SF. A może stać się faktem – już nie analitycy i dziennikarze wskazują na konieczność skrócenia czasu pracy (do Europy idzie automatyzacja produkcji i AI). Taką potrzebę - i co najważniejsze możliwości - widzą też przedstawiciele rządu, a więc ludzie mający realne narzędzia zmiany rzeczywistości. Przeszkodą jest ryzyko utraty konkurencyjności. Co się stanie z gospodarką Europy, gdy po Europie podobnego rozwiązania nie wprowadzi Azja?

REKLAMA