Wykorzystanie urlopu w okresie wypowiedzenia (art. 167(1))
REKLAMA
REKLAMA
Kodeks pracy stanowi, że mamy obowiązek wykorzystać urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia jeżeli pracodawca nam wtedy urlopu udzieli. Oznacza to dwie kwestie:
REKLAMA
- Po pierwsze musimy wykorzystać urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia, ale
- Tylko wtedy gdy pracodawca nam wtedy urlopu udzieli, może on bowiem się na to nie zgodzić.
Zobacz: Urlop na żądanie (art. 167 (2) i (3))
Nie mamy prawa polemizować z pracodawcą, jeżeli jego wolą będzie, że mamy wykorzystać zaległy urlop w okresie wypowiedzenia - musimy tak zrobić. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy nasz okres wypowiedzenia jest za krótki, aby wykorzystać cały zaległy urlop. Wtedy pracodawca ma obowiązek wypłacić nam ekwiwalent pieniężny w dniu rozwiązania umowy za pozostały urlop.
Pan Tomek na 20 dni zaległego urlopu wypoczynkowego. Jego okres wypowiedzenia wynosi 14 dni, z czego tylko 10 dni roboczych. Pracodawca wysłał go na urlop, ale okres wypowiedzenia był za krótki. W dniu zakończenia okresu wypowiedzenia pracodawca będzie miał obowiązek zapłacić ekwiwalent pieniężny za niewykorzystane 10 dni urlopu.
Zobacz serwis: Kodeks pracy
Taki urlop obliczamy proporcjonalnie do liczny przepracowanych u danego pracodawcy miesięcy. Oznacza to, że nie możemy żądać w okresie wypowiedzenia lub po nim na przykład 26 dni urlopu, jeżeli nie przepracowaliśmy u danego pracodawcy całego roku.
Podstawa prawna: art. 167 (1) Kodeksu pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat