REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rozliczenie roczne pracownika

Pracodawca ma obowiązek sporządzić roczne obliczenie podatku w terminie do końca lutego po upływie roku podatkowego i przekazać je pracownikowi.

W jakiej wysokości przysługuje zasiłek chorobowy za okres pobytu w hospicjum

Pracownik miał 30 grudnia 2008 r. wypadek samochodowy niezwiązany z pracą. Dostarczył nam zwolnienia lekarskie na okres od 30 grudnia 2008 r. do 15 lutego 2009 r. Zwolnienie wystawił szpital. Obejmuje ono 40 dni pobytu w szpitalu i 8 dni zwolnienia poszpitalnego. Kolejne zwolnienie, na okres od 16 do 28 lutego 2009 r., zostało wystawione przez hospicjum. W 2008 r. otrzymał już wynagrodzenie chorobowe za 33 dni. W jakiej wysokości powinniśmy wypłacić zasiłek chorobowy?

Zasady przechowywania dokumentów ubezpieczeniowych

Płatnik składek ma obowiązek prowadzić dokumentację ubezpieczeniową każdej osoby, którą zgłasza do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego. ZUS czy np. inspekcja pracy mogą zażądać od płatnika udostępnienia dokumentacji ubezpieczeniowej wszystkich osób, które płatnik zgłasza do ubezpieczeń, lub poszczególnych osób.

Jak obniżyć koszty zagranicznych podróży służbowych

Kryzys ekonomiczny wymusza na firmach poszukiwanie sposobów na obniżanie kosztów swojej działalności. Pracodawca redukując koszty może zrezygnować ze świadczeń, które w powszechnym odczuciu pracowników mają charakter dodatkowy. Są to np. świadczenia związane z podróżami służbowymi, zwłaszcza zagranicznymi. Oszczędności pracodawcy związane z redukcją kosztów takich podróży mogą być znaczne.

REKLAMA

Czy zwalnianie pracowników o najkrótszym stażu narusza zasady równego traktowania

W naszej firmie pracuje 18 pracowników. Ze względu na kłopoty ekonomiczne musimy zwolnić 8 pracowników. Przeprowadzając zwolnienia z pracy chcemy w pierwszej kolejności zwalniać pracowników z najkrótszym stażem pracy w naszej firmie, ponieważ pracownicy przeznaczeni do zwolnienia mają zbliżone kwalifikacje i sumiennie wykonują swoje obowiązki. Czy zastosowanie takiego kryterium przy zwolnieniach nie zostanie uznane za naruszenie zasady równego traktowania pracowników w zatrudnieniu?

Od początku roku o pomostówki wystąpiło zaledwie kilkanaście osób

Od początku roku o emerytury pomostowe w całym kraju wystąpiło zaledwie kilkanaście osób - powiedział rzecznik prasowy ZUS Przemysław Przybylski.

Ustawa o emeryturach pomostowych do Trybunału Konstytucyjnego

Klub Lewicy przygotował wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zbadania zgodności z konstytucją ustawy o emeryturach pomostowych. Lewica argumentuje, że ustawa jest niespójna wewnętrznie, ma zbyt krótkie vacatio legis i podważa zaufanie obywateli do państwa.

Wynagrodzenie pracownika przywróconego do pracy

Zostałem przywrócony do pracy na skutek orzeczenia sądu. Słyszałem, że za czas kiedy nie miałem pracy przysługuje mi także wynagrodzenie. Czy to prawda? Czy jeśli w tym czasie byłem zatrudniony w innej firmie to także mi się należy to wynagrodzenie?

REKLAMA

Jak ustalić wynagrodzenie młodocianego?

Chciałbym zatrudnić młodocianego w celu przygotowania zawodowego w zakładzie stolarskim. W jaki sposób mam ustalić wysokość wynagrodzenia?

Związkowcy: opłaty pobierane przez OFE powinny być niższe już w tym roku

Opłaty pobierane przez Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE) za zarządzanie pieniędzmi przyszłych emerytów powinny być obniżone z 7,3 do 3,5 proc. jeszcze w 2009 r. - mówili związkowcy podczas posiedzenia zespołu ubezpieczeń społecznych Komisji Trójstronnej. Przedstawiciele pracodawców opowiedzieli się za stopniowym obniżaniem opłaty.

GIP apeluje o terminowe wypłacanie wynagrodzeń

Główny inspektor pracy Tadeusz Zając apeluje, by pracodawcy terminowo wypłacali wynagrodzenia i deklaruje, że w obliczu trudności finansowych Państwowa Inspekcja Pracy gotowa jest udzielić wszechstronnej pomocy, zarówno pracodawcom, jak i pracownikom.

Jaki wpływ na wypłatę świadczeń chorobowych ma wypadek pracownika, który wydarzył się w Belgii

Pracownik jest kierowcą TIR. W styczniu został wysłany z towarem do Hiszpanii. W drodze miał wypadek na autostradzie w Belgii. Pracownik trafił na 7 dni do szpitala w Belgii. Teraz jest na zwolnieniu lekarskim w Polsce. Ciągle trwa dochodzenie prowadzone przez policję belgijską. Nie wiadomo, kiedy otrzymamy informację z policji, dlatego nie wiadomo, kiedy i czy wypadek zostanie uznany za wypadek przy pracy. Przeprowadziliśmy we własnym zakresie postępowanie powypadkowe. Raczej uznamy zdarzenie za wypadek, ale ostateczna decyzja zostanie podjęta na podstawie dokumentacji, którą otrzymamy z policji. Jakie świadczenia możemy wypłacić pracownikowi? Czy do wypłaty świadczeń ma znaczenie, że wypadek miał miejsce w Belgii?

Czy pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy za okres opieki nad dzieckiem przebywającym w szpitalu

Pracownica dostarczyła zwolnienie lekarskie na 10 dni w związku z opieką nad 4-letnim dzieckiem. Zwolnienie lekarskie zostało wystawione przez szpital, w którym dziecko przebywało w okresie podanym w zwolnieniu. W tym roku wypłaciliśmy już pracownicy zasiłek opiekuńczy na dziecko za 25 dni. Według oświadczenia pracownicy, ojciec dziecka pracował w okresie podanym w zwolnieniu lekarskim w godzinach od 8.00 do 16.00, tzn. w takich samych jak pracownica. Czy w tej sytuacji mogę wypłacić pracownicy zasiłek opiekuńczy za podany okres, skoro dziecko miało w szpitalu zapewnioną opiekę?

Czy można przechowywać listy płac w formie elektronicznej

Chcemy ograniczyć powierzchnie archiwum zakładu pracy. Czy po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego możemy przenieść listy płac w wersji elektronicznej na twardy dysk komputera, czy nadal musimy je przetrzymywać w formie papierowej?

Jak zatrudnić niepełnoetatowca, aby wykonywał pracę przez 2 dni w tygodniu

Chcemy zatrudnić pracownika na pół etatu. Pracę będzie u nas wykonywał tylko przez 2 dni w tygodniu (w środę i piątek), ponieważ w pozostałe dni ma zajęcia na uczelni. Chcemy, aby pracownik pracował w te 2 dni po 10 godzin. Jak to uwzględnić w umowie o pracę? Czy trzeba napisać, w jakie dni pracownik będzie pracował i po ile godzin? W jakim systemie czasu pracy powinniśmy go zatrudnić? Co zrobić, jeżeli w środę lub w piątek przypadnie święto? Czy wtedy pracownik może pracować w inny dzień?

Co zrobić, by zebrania firmowe nie były nudne

Jestem menedżerem wyższego szczebla i zarządzam 60-osobowym zespołem pracowników. Moi bezpośredni podwładni to zespół ośmiu kierowników. Z uwagi na trudną sytuację na rynku, aby utrzymać przewagę konkurencyjną, jesteśmy zmuszeni do wprowadzania nowych technologii i rozwiązań, co z kolei wymusza organizowanie niezliczonej liczby zebrań mojego zespołu i komunikowanie nowych ustaleń. Ostatnio usłyszałem opinię, że zebrania to strata czasu. Są nudne, nic nie wnoszą do działalności zespołu i ciągle mówimy o tym samym. W mojej opinii mamy problem z przepływem informacji, więc zebrania są konieczne, gdyż bez nich zaistniałby chaos komunikacyjny. Szczerze mówiąc, sam czasami mam wrażenie, że zebrania to zło konieczne i nie rozwiązują problemów w zespole. Co mogę zrobić, aby zmienić tę sytuację?

Wynagrodzenie za czas dyżuru

Dyżur, czyli pozostawanie poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę, w niektórych zawodach to codzienność. Jakie przysługuje za niego wynagrodzenie?

Jak złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy?

Urlop wypoczynkowy to podstawowe prawo pracownika do odpoczynku. Zanim jednak pracownik na taki urlop będzie mógł się wybrać, musi dopełnić pewnych formalności, jak choćby złożyć wniosek urlopowy. W jaki sposób tego dokonać?

ZUS tnie koszty własne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych oszczędza na kosztach własnych. W 2009 roku będzie mógł przeznaczyć na swoją działalność o 455 milionów złotych mniej, niż to pierwotnie planował. Instytucja obetnie m.in. część wydatków inwestycyjnych i rzeczowych.

Szkolenia pracowników niepełnosprawnych - zwrot kosztów

Pracodawcy kierujący na szkolenia zawodowe pracowników niepełnosprawnych mogą wystąpić do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych o zwrot kosztów poniesionych na szkolenie.

Czy pracodawca musi uwzględnić w PIT zasiłki chorobowe wypłacane przez ZUS

W 2008 r. zasiłki dla naszych pracowników i zleceniobiorców wypłacał ZUS, ponieważ 30 listopada 2007 r. zgłosiliśmy do ubezpieczenia chorobowego 15 osób. Część osób otrzymała z ZUS również wyrównania zasiłków w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 2008 r. Czy wystawiając pracownikom PIT-11 powinniśmy ująć w nim zasiłki wypłacane przez ZUS? Czy ZUS powinien przekazać nam informację o wysokości wypłaconych świadczeń i pobranym podatku?

Czy pracownica, która przed zmianą przepisów obniżyła wymiar czasu pracy, jest chroniona przed zwolnieniem z pracy

Pracownica, która ma prawo do urlopu wychowawczego, wystąpiła rok temu o obniżenie wymiaru czasu pracy do 1/2 etatu na okres 2 lat. Jest to czas, w którym mogłaby korzystać z urlopu wychowawczego. Wyraziliśmy na ten wniosek zgodę. Czy po zmianie Kodeksu pracy od 1 stycznia br. pracownicy przysługuje ochrona przed zwolnieniem z pracy?

Jak udzielać zaległych urlopów wypoczynkowych

Pracodawca powinien udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego w roku, w którym pracownik nabył do niego prawo. Jeżeli pracownik nie wykorzystał urlopu w tym terminie, pracodawca powinien udzielić go najpóźniej do 31 marca następnego roku. Pracodawca, który nie udzieli urlopu wypoczynkowego do końca kwartału następnego roku, może zostać ukarany grzywną od 1000 do 30 000 zł.

Pożyczki na cele mieszkaniowe

Pracodawca może pokryć część wydatków mieszkaniowych pracowników, jeżeli takie postanowienia znajdą się w regulaminie zfśs. Regulamin tworzy pracodawca w porozumieniu ze związkami zawodowymi bądź pracownikami.

Do którego ZUS zakład pracy powinien przekazać dokumenty do wypłaty zasiłku opiekuńczego

Od listopada 2008 r. zatrudnienie w naszej firmie spadło do 16 osób. Dlatego od 1 stycznia 2009 r. zasiłki wypłaca ZUS. Pracownik 25 stycznia 2009 r. dostarczył zwolnienie lekarskie na chorą żonę. Do którego ZUS przekazać dokumenty - ZUS pracownika czy ZUS, w którym opłacamy składki? Nasza firma rozlicza się w Krakowie, pracownik mieszka w Bochni. Jakie dokumenty przygotować pracownikowi w związku z wypłatą zasiłku opiekuńczego?

Jak menedżer może coachować swoich podwładnych

Obecnie wiele mówi się o coachingu. O tym, że pomaga menedżerom doskonalić siebie oraz że sam menedżer powinien być coachem dla swych podwładnych. Czy to dobry pomysł, aby menedżer coachował swoich podwładnych? W jaki sposób miałby to robić? Czy istnieją metody, które są zalecane menedżerom w roli coacha?

Czy przerwanie odpoczynku dobowego pracownika powoduje, że należy go liczyć od nowa

Pracownik pracuje w podstawowym systemie czasu pracy w godz. od 8.00 do 16.00 od poniedziałku do piątku. We wtorek 3 lutego 2009 r. po przepracowaniu 8 godzin został wezwany dodatkowo do pracy na godz. 19.00, aby przygotować pilny raport. Pracował jeszcze tego dnia do godz. 22.00. Następnego dnia przyszedł do pracy na godz. 8.00. Czy w takim przypadku doszło do naruszenia odpoczynku dobowego przysługującego pracownikowi? Jeśli tak, to jak powinniśmy go pracownikowi zrekompensować?

Umowa o pracę na okres próbny

Chciałabym założyć własną działalność gospodarczą w postaci usług księgowych. Musiałabym zatrudnić kilku pracowników, ale - nie będąc przekonana co do ich kwalifikacji - chciałabym na początek zawrzeć z nimi umowy na okres próbny wynoszący 3 miesiące. Czy jest to możliwe w stosunku do wszystkich pracowników i na każdym stanowisku i czy będę mogła ewentualnie wcześniej rozwiązać te umowy, nawet bez podawania przyczyny?

Krótszy okres wyczekiwania na zasiłek chorobowy

Od 1 stycznia 2009 r. prawo do zasiłku chorobowego dla osób, które podlegają ubezpieczeniu dobrowolnie, przysługuje po 90 dniach nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Dotychczas dobrowolnie ubezpieczeni nabywali prawo do zasiłku chorobowego po 180 dniach podlegania ubezpieczeniu chorobowemu.

Od 1 marca wyższa kwota bazowa

10 lutego 2009 r. Główny Urząd Statystyczny podał, że kwota bazowa, która ma istotny wpływ na wysokość przyznawanych emerytur i rent, wyniesie 2578,26 zł. Będzie więc wyższa od obowiązującej obecnie (wynosi 2275,37 zł) o 302,89 zł. ZUS przyznając od marca emerytury i renty weźmie pod uwagę wysokość nowej kwoty bazowej. Świadczenia będą więc wyższe.

Czy dni wolne od pracy w zamian za pracę w soboty i niedziele należy wykazywać w ZUS RSA

Obowiązujący u nas układ zbiorowy pracy określa 3-miesięczny okres rozliczeniowy. Soboty i niedziele są dniami wolnymi, a za wykonywanie pracy w te dni pracownicy mają inne dni wolne. Sezonowo duża liczba pracowników wykonuje pracę w soboty i niedziele, a dni wolne odbierają często w ostatnim miesiącu okresu rozliczeniowego (np. 6 ostatnich dni okresu rozliczeniowego). Czy dni, które pracownik ma wolne w związku z pracą w sobotę i niedzielę, powinniśmy wykazywać w ZUS RSA? Jeżeli tak, to z jakim kodem? Czy jako przerwę w ubezpieczeniu?

Czy do okresu uprawniającego do nagrody jubileuszowej trzeba wliczać okresy pracy zakończone zwolnieniem dyscyplinarnym

Ustalamy regulamin wynagradzania. Chcemy w nim zawrzeć postanowienie, że pracownikowi, którego stosunek pracy uległ rozwiązaniu w trybie dyscyplinarnym, okresu tej pracy nie wliczamy do okresu uprawniającego do nagrody jubileuszowej. Czy takie postanowienie jest dopuszczalne i zgodne z przepisami?

Czy wynagrodzenie z umowy o pracę można zastąpić zwiększoną wypłatą wynagrodzenia z umowy cywilnoprawnej

Zawarliśmy z jednym z pracowników dodatkowo umowę agencyjną. Pracownik ten pośredniczy przy zawieraniu umów sprzedaży towarów znajdujących się w ofercie handlowej naszej firmy. Wynagrodzenie z umowy agencyjnej wynosi 5000 zł. Pracownik ten z umowy agencyjnej otrzymuje też wynagrodzenie prowizyjne w wysokości 4% utargu. Jednocześnie z umową agencyjną zawarliśmy z tym pracownikiem umowę o pracę na stanowisko magazyniera w wymiarze połowy etatu z wynagrodzeniem 1000 zł miesięcznie. Czy możemy ustalić z pracownikiem, że faktycznie nie będzie pobierał wynagrodzenia z umowy o pracę, gdyż jego prowizyjne wynagrodzenie z umowy agencyjnej będzie stanowiło wystarczającą zapłatę za pracę wykonaną w ramach zarówno umowy agencyjnej, jak i umowy o pracę?

Programy równowagi między pracą a życiem rodzinnym w polskich organizacjach

Ciągły deficyt specjalistów i wojna o talenty zmuszają pracodawców do wprowadzania różnorodnych działań mających na celu pozyskanie i zatrzymanie dobrych pracowników w firmie. Jednym z takich działań w firmie są programy równowagi praca-rodzina (work-family balance).

Czy przedsiębiorca przebywający na zasiłku opiekuńczym może mieć zmniejszoną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne

Od kilku lat prowadzę działalność gospodarczą. Podlegam ubezpieczeniom społecznym, w tym dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Od 5 do 16 stycznia br. sprawowałam opiekę nad 12-letnim chorym dzieckiem. Dokumentację w celu wypłaty zasiłku opiekuńczego złożyłam w ZUS 7 stycznia 2009 r. Nie otrzymałam jeszcze decyzji o wypłacie tego zasiłku. Czy opłacając składki za styczeń mogę w lutym pomniejszyć podstawę wymiaru o dni, na które mam zwolnienie lekarskie na dziecko, czy powinnam poczekać na decyzję ZUS dotyczącą zasiłku opiekuńczego?

Wzrost bezrobocia w styczniu

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w styczniu 2009 r. 10,5% i w porównaniu do grudnia 2008 wzrosła o 1 punkt procentowy. Jednak cały czas jest niższa niż rok temu - styczeń 2008 r. (11,5%).

Czy przysługuje urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim

Nasza pracownica przerwała swój urlop macierzyński po wykorzystaniu 15 tygodni i wyraziła chęć powrotu do pracy, natomiast jej mąż złożył u swojego pracodawcy pisemny wniosek, że chce wykorzystać pozostałą część urlopu macierzyńskiego. Czy pracownica może przerwać urlop macierzyński? Czy przysługuje jej urlop wypoczynkowy?

ZUS czeka na informacje od emerytów i rencistów

Emeryci i renciści, którzy wykonywali pracę w 2008 r., mają czas do ostatniego dnia lutego 2009 r. na złożenie w ZUS oświadczenia potwierdzającego wysokość osiągniętego przez nich przychodu w 2008 r.

Czy trzeba płacić dodatek funkcyjny ustalony w umowie o pracę, jeśli nie przewidują go przepisy płacowe obowiązujące w zakładzie pracy

Nasz zakład pracy zawarł z jednym z pracowników umowę o pracę na stanowisko specjalisty ds. produkcji. Strony ustalając wynagrodzenie za pracę przewidziały dodatek funkcyjny oprócz wynagrodzenia zasadniczego. Po zawarciu umowy okazało się, że zakładowe przepisy płacowe nie przewidują dodatku funkcyjnego dla osób zatrudnionych na stanowisku określonym w umowie. Co w takiej sytuacji powinniśmy zrobić? Czy musimy wypłacić ten dodatek, czy możemy wypłacić tylko wynagrodzenie zasadnicze?

Kiedy pracodawca powinien uwzględnić odprawę emerytalną w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia

Jeden z pracowników odchodzi w lutym z firmy w związku z przejściem na emeryturę. Zgodnie z obowiązującym w naszej firmie regulaminem wynagradzania przysługuje mu odprawa emerytalna w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia, a więc wyższa niż ta, którą przewiduje Kodeks pracy. Czy od kwoty nadwyżki ponad kwotę odprawy emerytalnej wynikającą z przepisów Kodeksu pracy powinniśmy opłacić składki?

Ekwiwalent za urlop dla niepełnoetatowca

Wyliczenie ekwiwalentu dla niepełnoetatowca na ogólnych zasadach może spowodować zaniżenie jego wysokości, co w konsekwencji może doprowadzić do odpowiedzialności pracodawcy za wykroczenie przeciwko prawom pracownika.

Nowy wzór zgłoszenia zbioru danych osobowych

Od 10 lutego 2009 r. zbiory danych osobowych należy zgłaszać do rejestracji GIODO na nowym formularzu zgłoszenia, którego wzór stanowi załącznik do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 11 grudnia 2008 r. w sprawie wzoru zgłoszenia zbioru danych do rejestracji Generalnemu Inspektorowi Ochrony Danych Osobowych (DzU nr 229, poz. 1536).

Urlop wychowawczy

Mam roczne dziecko, które urodziłam, będąc osobą bezrobotną. Pracuję już 8 miesięcy. Mój mąż znalazł pracę, więc chciałabym wziąć urlop wychowawczy, aby zaopiekować się dzieckiem. Czy jest to możliwe? Czy jeśli zmieni się moja sytuacja, będę mogła zrezygnować z korzystania z urlopu wychowawczego?

Jak odliczać składki na ubezpieczenie zdrowotne od zaliczki na podatek

Wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne w 2009 r. wynosi 9% podstawy wymiaru. Płatnik podatku może odliczyć od podatku dochodowego składki na to ubezpieczenie tylko faktycznie zapłacone w 2009 r. i tylko do wysokości 7,75% podstawy wymiaru składki.

Przychody zwolnione ze składek

Do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia pracowników wchodzą wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń.

Nie będzie kar za brak realizacji obowiązków przeciwpożarowych

Państwowa Inspekcja Pracy poinformowała, że w związku z przekazaniem przez ministra pracy i polityki społecznej do komisji sejmowej Przyjazne Państwo projektu nowelizacji budzących zastrzeżenia przepisów Kodeksu pracy zawartych w art. 2071 i 2091, dotyczących udzielania pierwszej pomocy i ochrony przeciwpożarowej – do czasu uchwalenia przez Sejm RP i wejścia w życie znowelizowanych przepisów ograniczy swoje czynności do działań informacyjnych.

Nowy wzór karty statystycznej wypadku przy pracy

6 lutego 2009 r. weszło w życie rozporządzenie z 7 stycznia 2009 r., które określiło nowy wzór statystycznej karty wypadku przy pracy Z-KW (DzU nr 14, poz. 80).

Wynagrodzenie za czas dyżuru i za czas interwencji w trakcie dyżuru

Wysokość wynagrodzenia ustalana jest inaczej za czas dyżuru, w sytuacji gdy pracownik pozostaje tylko w gotowości do pracy, a inaczej, w przypadku gdy w jego trakcie dojdzie do interwencji.

Rozliczanie niepracujących lekarzy

Lekarze odbierający czas wolny za zbytnie obciążenie dyżurami medycznymi są pracownikami - dlatego też szpital powinien przekazywać za te osoby dokumenty rozliczeniowe do ZUS.

Odpowiedzialność dyscyplinarna nauczyciela

Uchybienie godności zawodu nauczyciela lub obowiązkom, jakie na nauczyciela nakłada Karta Nauczyciela, powoduje odpowiedzialność dyscyplinarną.

REKLAMA