Kategorie

Odpowiedzialność daje kontrolę

Sylwia Wachowicz
Dla przywódcy czas kryzysu jest czasem próby. Każdy potrafi dobrze wykonać swoje zadania w sprzyjających okolicznościach, ale dopiero w obliczu nieoczekiwanych trudności pokazujemy swoją prawdziwą naturę – mówił Brian Tracy podczas konferencji „Crunch Time”, która odbyła się w Warszawie.

Problemów, trudności i przeszkód nie da się uniknąć. Niemal codziennie pojawiają się nowe. Jednak w obliczu kryzysu możemy podjąć kroki naprawcze, tak by wyjść z niego silniejszymi. Brian Tracy – przewodniczący i dyrektor wykonawczy Brian Tracy International, autor 45 książek – przypominał, by na każdy problem patrzeć jak na lekcję. Wychodząc z niej, trzeba umieć sobie odpowiedzieć na pytanie, czego się nauczyłem o sobie, co więcej wiem o samej sytuacji. Najlepiej zapisać sobie te wnioski – wtedy zawsze będziemy mogli do nich wrócić.

Wiara w siebie

W sytuacji kryzysowej przede wszystkim należy zachować spokój, nie ulegać wzburzeniu ani podnieceniu. Negatywna reakcja jest wywoływana przez lęk przed porażką. Zdobądźmy fakty, nie zaczynajmy od wyciągania pochopnych wniosków. Zadawajmy dużo pytań, by upewnić się, że dobrze rozumiemy sytuację. Zadaniem przywódcy jest wzięcie odpowiedzialności za rozwiązanie problemu. Nie może się skarżyć, krytykować i obwiniać innych. Lider bierze odpowiedzialność za zadania i sytuację, w której znaleźli się podlegli mu ludzie. – Musisz sobie uświadomić, że jesteś wystarczająco inteligentny i zdolny, żeby poradzić sobie z każdym problemem – przekonywał prowadzący. – Nigdy nie jest tak źle, jakby się wydawało. Przypomnij sobie, że udawało ci się już rozwiązywać trudne problemy w przeszłości – dodał.

Wszyscy obserwują szefa, dlatego powinien on sprawiać wrażenie, jakby miał pewność, że niezależenie od tego, jaki nie byłby to problem, uda mu się go rozwiązać. Przyda mu się do tego kreatywność. Tracy mówił do zgromadzonych: Jesteś potencjalnym geniuszem. Szukaj nowych, lepszych, tańszych sposobów rozwiązania problemu. O rozwiązaniu powinno się myśleć cały czas i być nastawionym na działania. Im bardziej skupiamy się na rozwiązaniach, tym więcej ich znajdziemy.

Eliminowanie stresu i napięcia

Najcenniejszym zasobem każdej firmy są menedżerowie, których rozumowanie jest jasne i trafne. Stres i napięcie dezorientują i zaciemniają obraz, a to prowadzi do niekorzystnych decyzji i niewłaściwych działań. Skuteczne zmniejszenie stresu pozwoli uzyskać lepsze wyniki. Połowa problemów może być rozwiązana, gdy uświadomimy sobie, czego się boimy. Ograniczają nas strach przed błędem i krytyką. Musimy więc wyrobić w sobie nawyk odwagi. Często przejmujemy się tym, co pomyślą lub powiedzą inni, a większość ludzi w ogóle o nas nie myśli. Cenne jest uświadomienie sobie, że w biznesie odrzucenie nie ma charakteru osobistego.

Brian Tracy odnosił się nie tylko do życia zawodowego, ale także prywatnego. Przypominał, jak wychowanie ma wpływ na dalsze życie człowieka, np. nie wolno wyrabiać w dzieciach poczucia winy, a uczyć je, że zawsze mają prawo zmienić decyzję. W ten sposób dorośli ludzie nie będą robili różnych rzeczy tylko ze względu na to, co mogą sobie pomyśleć inni. Ważne byśmy umieli prosić o to, czego chcemy, a także kończyli różne prace i projekty, ponieważ niedokończone sprawy są źródłem stresu.

Jeśli potrzebujemy szukać usprawiedliwień, powinny być one pozytywne, np. takie, że wszyscy popełniają błędy.

Brian Tracy uważa, że najlepszym lekarstwem na stres, napięcie i zmartwienia jest działanie. – Bądź pochłonięty pracą, a nie będziesz miał czasu na zmartwienia – radził.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

  Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

  Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

  Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

  Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków - pandemia

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków w czasie pandemii wzrosły. Statystyczny pracownik ma w tygodniu 5,5 godziny nadgodzin.

  Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

  Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

  Jak najniższa krajowa rosła od 2015 do 2022 r.?

  Najniższa krajowa w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto. Najniższa krajowa wzrosła o 1260 zł.

  Dzień próbny w pracy - płatny czy nie?

  Dzień próbny w pracy a wynagrodzenie - czy jest płatny? Co na to prawo? W celu sprawdzenia pracownika należałoby podpisać umowę na okres próbny.

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

  ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

  ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?

  Odprawa emerytalna - wysokość, warunki

  Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Czy odprowadza się od niej podatek i składki ZUS? Kiedy wypłacić odprawę?

  Jakie są składniki wynagrodzenia za pracę?

  Składniki wynagrodzenia za pracę to przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czym premia różni się od nagrody?

  PPK: od 2022 r. stan oszczędności na mojeppk.pl

  PPK - od 2022 r. stan oszczędności będzie można sprawdzić na mojeppk.pl. Do jakich danych będzie miał dostęp każdy uczestnik PPK?

  Płaca minimalna 2022 - jest decyzja rządu

  Płaca minimalna w 2022 r. wzrośnie o 210 zł. Ile wyniesie płaca minimalna 2022? Jest już ostateczna decyzja rządu.

  Praca zdalna a migracje zarobkowe

  Jak praca zdalna wpływa na migracje zarobkowe? Czy na pewno jest ich teraz mniej? Oto wyniki badania.

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca to okoliczność uprawniająca pracownika do wolnego od pracy. Ile dni przysługuje? Jaki jest termin ich wykorzystania?

  Praca zdalna a kolejne fale pandemii [RAPORT]

  Praca zdalna zyskiwała na popularności wraz z nastaniem kolejnych fal pandemii COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na pracę miały fale koronawirusa w Polsce i Unii Europejskiej.

  Co pracownicy mówią o pracodawcach w sieci?

  Pracownik i pracodawca - jak wyglądają stosunki z szefem? Co można przeczytać na ten temat w Internecie? Okazuje się, że najważniejsze jest dobre rozstanie.

  Urodzeni w latach 1984-1994 chcą całkowitej pracy zdalnej

  Całkowita praca zdalna najwięcej zwolenników ma wśród pracowników urodzonych w latach 1984-1994.

  Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

  Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.

  Składka zdrowotna 2022 - Nowy Ład

  Składka zdrowotna w 2022 r. - jaką składkę wprowadza Nowy Ład? O ile wzrośnie składka na ubezpieczenie zdrowotne w 2022 r.?

  Wyższe wynagrodzenie młodocianych od 1 września 2021 r.

  Wyższe wynagrodzenie młodocianych pracowników przysługuje od 1 września 2021 r. Jakie są minimalne stawki?

  Odpis na ZFŚS 2022

  Odpis na ZFŚS w 2022 r. - jak zmienia się podstawa odpisu? O ile wzrośnie odpis podstawowy na ZFŚS w 2022 r.?