| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Pogotowie do pracy

Pogotowie do pracy

Praca polegająca na częściowym pozostawaniu w pogotowiu do pracy charakteryzuje się tym, że jej stałym elementem (stałą cechą) jest oczekiwanie na świadczenie pracy.

Pracownik pozostaje w gotowości do natychmiastowego podjęcia czynności składających się na jego pracę, gdy zaistnieje taka potrzeba (czyli na wezwanie pracodawcy lub bez takiego wezwania w przypadku wystąpienia okoliczności wymagających działania pracownika). Praca w pogotowiu stanowi okres oczekiwania na pracę – w ramach czasu pracy – w czasie i w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę. Przy tym rodzaju pracy zakłada się włączenie do czasu pracy stałych, z góry przewidzianych okresów niewykonywania pracy.

Praca w pogotowiu od zwykłego dyżuru różni się tym, że podczas dyżuru pracodawca może zobowiązać pracownika do pozostawania poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę w zakładzie pracy lub w innym wyznaczonym przez niego miejscu.

Organizację czasu pracy polegającą na zastosowaniu systemu równoważnego czasu pracy z jednoczesną możliwością przedłużania dobowego wymiaru czasu pracy do 16 godzin można zastosować do następujących prac:

  • w których zasadą jest, że czas pogotowia do pracy przeplata się z czasem faktycznego wykonywania pracy,
  • faktyczne wykonywanie pracy zależy od spełnienia dodatkowych warunków, przyszłych i niepewnych, np. awaria, wybuch pożaru, termin przybycia transportu towarów, które trzeba rozładować.

Kodeks pracy nie definiuje proporcji czasu pozostawania w pogotowiu pracy i faktycznego świadczenia pracy. Czas oczekiwania na pracę musi jednak wiązać się z charakterem pracy lub jej organizacją. Może zdarzyć się spiętrzenie pracy, może jednak być odwrotna sytuacja, np. transport z różnych powodów nie nadejdzie bądź towar nie zostanie przygotowany do wysyłki przez cały okres przewidzianego harmonogramowo czasu pracy. To oznacza, że cała dniówka robocza pracownika zatrudnionego w tym systemie będzie polegała na pozostawaniu w pogotowiu do pracy. Należy jednak pamiętać, że stosowanie tego systemu nie może służyć obchodzeniu przepisów dotyczących przestoju.

Jednocześnie pracodawca musi pamiętać, że pracownikowi zatrudnionemu przy pracy związanej z częściowym pozostawaniem w pogotowiu do pracy, w równoważnym systemie czasu pracy dopuszczającym przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy do 16 godzin, nie można polecić wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych. Po zakończeniu pracy w przedłużonym dobowym wymiarze czasu pracy musi on otrzymać odpowiedni równoważny okres odpoczynku odpowiadający co najmniej liczbie przepracowanych godzin (art. 136 § 2 k.p.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Buszan Augustyniak Suchecka Adwokat Radcowie Prawni Spółka partnerska

Ekspert w zakresie nieruchomości, własności intelektualnej, podatków oraz praw przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »