Negatywna ocena związków zawodowych
REKLAMA
34 proc. badanych pytanych o ocenę działalności NSZZ "S" wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć". W wypadku OPZZ takich osób było 46 proc.
REKLAMA
Od poprzedniego badania, przeprowadzonego w marcu br., notowania obu związków zawodowych pogorszyły się. Akceptacja dla aktualnych działań Solidarności spadła o 11 pkt proc. przy czym jednocześnie o 9 pkt proc. wzrosła liczba ankietowanych oceniających "S" negatywnie. Poziom pozytywnych ocen OPZZ zmniejszył się o 9 pkt proc.; jednocześnie o 5 pkt proc wzrosła liczba not negatywnych.
Chociaż obecne działania Solidarności nie spotykają się z aprobatą ankietowanych, rola tego związku w najnowszej historii Polski nie budzi wśród ankietowanych większych wątpliwości. Łącznie 84 proc. respondentów uważa, że "S" odegrała w niej pozytywną rolę, w tym 36 proc sądzi, że była to rola zdecydowanie pozytywna. Jedynie 8 proc. jest zdania, że rola NSZZ "S" w historii naszego kraju była negatywna (w tym 2 proc., że zdecydowanie negatywna).
Od poprzedniego badania w 2000 r., w którym zadano pytanie o ocenę roli, jaką NSZZ "S" odegrał w historii Polski, o 15 proc wzrosła liczb pozytywnych ocen, o 9 proc. spadła liczba osób, mających przeciwne zdanie na ten temat.
61 proc. respondentów jest przekonanych, że w latach 1980-1981 Solidarność reprezentowała interesy całego społeczeństwa; 18 proc., że były to partykularne interesy związkowe a 10 proc. - jedynie interesy własnych działaczy.
Blisko połowa - 47 proc. - badanych sądzi, że obecnie Solidarność wyraża interesy swoich działaczy; 25 proc. myśli, że aktualnie walczy ona o prawa wszystkich swoich członków, a jedynie 9 proc. - że nadal ma na uwadze interesy całego społeczeństwa.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat