reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Przepisy ogólne > Prawo do pracy i minimalnego wynagrodzenia (art. 10)

Prawo do pracy i minimalnego wynagrodzenia (art. 10)

Nie tylko Konstytucja daje człowiekowi prawo do godnej pracy, za odpowiednim wynagrodzeniem. Prawa te określone są także w Kodeksie pracy.

Kodeks pracy stanowi, że każdy ma prawo do swobodnie wybranej pracy. Nikomu nie można zabronić wykonywania wybranej przez siebie pracy, z wyjątkiem kilku przypadków przewidzianych w ustawie.

Zakaz wykonywania określonej pracy

Zakaz wykonywania oznaczonej pracy może wynikać tylko z ustawy. Chodzi tu o sytuację pozbawienia osoby fizycznej prawa wykonywania zawodu przez orzeczenie sądowe, organ administracyjny, komisję dyscyplinarną , a także stwierdzenia przez lekarza orzecznika ZUS niezdolności do wykonywania określonej pracy.

Zobacz: Czym jest prawo pracy? (art. 9)

Zakaz wykonywania określonej pracy ustawodawca przewidział w kodeksie karnym w art. 41, zgodnie z którym sąd może orzec zakaz zajmowania określonego stanowiska albo wykonywania określonego zawodu, jeżeli sprawca nadużył przy popełnieniu przestępstwa stanowiska lub wykonywanego zawodu albo wykazał, że dalsze zajmowanie stanowiska lub wykonywanie zawodu zagraża istotnym dobrom chronionym prawem.

Prawo do minimalnego wynagrodzenia

Kodeks stanowi, że minimalną wysokość wynagrodzenia za pracę określa państwo. W praktyce wysokość takiego wynagrodzenia ogłasza Rada Ministrów w wydawanym co roku rozporządzeniu. Kwota minimalnego wynagrodzenia jest corocznie przedmiotem negocjacji w ramach Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych. W tym roku wynosi ono 1276 zł brutto.

Zobacz serwis: Urlopy

Podstawa prawna: art. 10 Kodeksu pracy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Konstytucja oraz Kodeks pracy gwarantują prawo do pracy oraz minimalnego wynagrodzenia.
Konstytucja oraz Kodeks pracy gwarantują prawo do pracy oraz minimalnego wynagrodzenia.

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama