Na jaki czas zawiera się umowę o pracę? (art.25)
REKLAMA
REKLAMA
Umowę o pracę zawiera się na czas nie określony, na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy. Jeżeli zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, pracodawca może w tym celu zatrudnić innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności.
REKLAMA
Każda z umów może być poprzedzona umową o pracę na okres próbny, nie przekraczający 3 miesięcy.
Zobacz: Współdziałanie z zakładową organizacją związkową (art. 23 (2))
W zależności od czasu trwania umowy o prace możemy podzielić umowy na:
- umowę o pracę na czas nieokreślony - jest umową bezterminową, co oznacza że jej czas trwania nie jest w treści umowy określany. Umowa na czas nieokreślony jest najkorzystniejszą dla pracownika podstawą zatrudnienia i stwarza najdalej idącą ochronę trwałości stosunku pracy.
- umowę o pracę na czas określony - to najpopularniejsza umowa terminowa. Należy z góry określony czas poprzez wskazanie: konkretnej daty kalendarzowej, z której nadejściem umowa się rozwiąże, okresu, przez jaki umowa ma trwać lub zdarzenia, którego zajście spowoduje rozwiązanie umowy, zdarzenie to musi być pewne, a czas jego nadejścia wiadomy lub przewidywalny. Przepisy Kodeksu pracy nie określa, w jakich sytuacjach dopuszczalne jest zawarcie umowy na czas określony.
- umowę o pracę na czas wykonywania określonej pracy - czas trwania takiej umowy jest ściśle powiązany z czasem realizacji zadania. Umowa czas wykonania określonej pracy rozwiązuje się wraz z wykonaniem pracy bez potrzeby dokonywania dodatkowych czynności.
- umowę o pracę na okres próbny - może poprzedzać każdy rodzaj umowy o pracę, zawarcie umowy na okres próbny ma na celu sprawdzenie kwalifikacji i przydatności do pracy pracownika, jednocześnie pozwala pracownikowi zapoznać się z warunkami zatrudnienia u danego pracodawcy. Czas trwania umowy na okres próbny w związku z celem, dla którego jest zawierana został ograniczony do maksymalnie trzech miesięcy.
- umowę na zastępstwo stosowana jest gdy zachodzi konieczność zastąpienia pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Pracodawca ma w takiej sytuacji możliwość zatrudnienia innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności. Termin końcowy umowy na zastępstwo może być określony konkretną datą lub przez wskazanie okoliczności, której zaistnienie spowoduje rozwiązanie umowy.
Zobacz serwis: Kodeks pracy
Podstawa prawna: Art. 25 Kodeksu pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat