reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Stosunek pracy > Na jaki czas zawiera się umowę o pracę? (art.25)

Na jaki czas zawiera się umowę o pracę? (art.25)

Umowa o prace jest podstawą zawierania stosunków pracy pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Od wspólnego oświadczenia woli obu stron zależy na jaki czas zostanie zawarta umowa o pracę.

Umowę o pracę zawiera się na czas nie określony, na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy. Jeżeli zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, pracodawca może w tym celu zatrudnić innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności.

Każda z umów może być poprzedzona umową o pracę na okres próbny, nie przekraczający 3 miesięcy.

Zobacz: Współdziałanie z zakładową organizacją związkową (art. 23 (2))

W zależności od czasu trwania umowy o prace możemy podzielić umowy na:

  • umowę o pracę na czas nieokreślony - jest umową bezterminową, co oznacza że jej czas trwania nie jest w treści umowy określany. Umowa na czas nieokreślony jest najkorzystniejszą dla pracownika podstawą zatrudnienia i stwarza najdalej idącą ochronę trwałości stosunku pracy.
  • umowę o pracę na czas określony - to najpopularniejsza umowa terminowa. Należy z góry określony czas poprzez wskazanie: konkretnej daty kalendarzowej, z której nadejściem umowa się rozwiąże, okresu, przez jaki umowa ma trwać lub zdarzenia, którego zajście spowoduje rozwiązanie umowy, zdarzenie to musi być pewne, a czas jego nadejścia wiadomy lub przewidywalny. Przepisy Kodeksu pracy nie określa, w jakich sytuacjach dopuszczalne jest zawarcie umowy na czas określony. 
  • umowę o pracę na czas wykonywania określonej pracy - czas trwania takiej umowy jest ściśle powiązany z czasem realizacji zadania. Umowa czas wykonania określonej pracy rozwiązuje się wraz z wykonaniem pracy bez potrzeby dokonywania dodatkowych czynności.
  • umowę o pracę na okres próbny - może poprzedzać każdy rodzaj umowy o pracę, zawarcie umowy na okres próbny ma na celu sprawdzenie kwalifikacji i przydatności do pracy pracownika, jednocześnie pozwala pracownikowi zapoznać się z warunkami zatrudnienia u danego pracodawcy. Czas trwania umowy na okres próbny w związku z celem, dla którego jest zawierana został ograniczony do maksymalnie trzech miesięcy.
  • umowę na zastępstwo stosowana jest gdy zachodzi konieczność zastąpienia pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Pracodawca ma w takiej sytuacji możliwość zatrudnienia innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności. Termin końcowy umowy na zastępstwo może być określony konkretną datą lub przez wskazanie okoliczności, której zaistnienie spowoduje rozwiązanie umowy.

Zobacz serwis: Kodeks pracy

Podstawa prawna: Art. 25 Kodeksu pracy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Każda z umów może być poprzedzona umową o pracę na okres próbny, nie przekraczający 3 miesięcy.
Każda z umów może być poprzedzona umową o pracę na okres próbny, nie przekraczający 3 miesięcy.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama