reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Przepisy ogólne > Nawiązanie stosunku pracy (art. 11)

Nawiązanie stosunku pracy (art. 11)

Zatrudnienie nie powstaje samoistnie. Aby powstał stosunek pracy, konieczna jest wola zatrudnienia po stronie pracodawcy i chęć podjęcia pracy przez pracownika.


Kodeks pracy wyraża zasadę, że nawiązanie stosunku pracy oraz ustalenie warunków pracy i płacy, bez względu na podstawę prawną tego stosunku, wymaga zgodnego oświadczenia woli pracodawcy i pracownika. Zasada ta wyraża autonomię woli stron w zakresie nawiązania stosunku pracy bez względu na jego podstawę prawną. Dla pracownika oznacza on swobodę wyboru pracodawcy, a dla pracodawcy - swobodę wyboru pracownika. Obie strony stosunku pracy muszą zgodnie zdecydować o podstawie prawnej, na jakiej ma je łączyć stosunek prawny, który zamierzają nawiązać. Decyzja taka dotyczyć będzie tego, czy strony zamierzają nawiązać stosunek pracy na podstawie powołania, mianowania, wyboru, spółdzielczej umowy o pracę czy też umowy o pracę.

Zobacz: Prawo do pracy i minimalnego wynagrodzenia (art. 10)

Zgodne oświadczenie woli pracodawcy i pracownika, które jest warunkiem nawiązania stosunku pracy powinno być wyraźne i ujęte w formie pisemnej.

 Decydujące znaczenie dla nawiązania stosunku pracy ma dopuszczenie pracownika do pracy i wypłacanie mu za to wynagrodzenia.

Zobacz serwis: Wynagrodzenie

Stronom pozostawia się swobodę decyzji co do rodzaju umowy o pracę, jaka ma je łączyć, a także co do warunków pracy i płacy. Ważne jest, aby strony „dogadały się” co do warunków pracy. Swoboda ta jest ograniczona zasadą, że postanowienia umów o pracę i innych aktów prawnych, na podstawie których powstaje stosunek pracy, nie mogą być dla pracownika mniej korzystne niż przepisy prawa pracy.

Podstawa prawna: Art. 11 Kodeksu pracy

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Co Kodeks pracy mowi o nawiązaniu stosunku pracy?
Co Kodeks pracy mowi o nawiązaniu stosunku pracy?

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Tarsa

Specjalizuje się w tematyce finansowej i rachunkowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama