Termin rozpoczęcia pracy (art.26)
REKLAMA
REKLAMA
Umowa o pracę stanowi podstawę do powstania stosunku pracy pomiędzy pracownikiem a pracodawca. Na jej podstawie pracownik świadczy na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy prace określonego rodzaju, w zamian otrzymując od pracodawcy wynagrodzenie.
REKLAMA
W umowie o pracę powinien znaleźć się zapis, kiedy rozpoczyna się pomiędzy pracownikiem a pracodawca stosunek pracy. Zazwyczaj nawiązanie stosunku pracy następuje w tym samym dniu co zawarcie umowy o pracę, nie jest to jednak reguła.
Zobacz: Trzecia umowa o pracę na czas nieokreślony (art. 25 (1)
Dzień zawarcia umowy o pracę, a dzień rozpoczęcia pracy, nie są pojęciami zamiennie stosowanymi. Nie muszą się ze sobą pokrywać. Nawiązanie stosunku pracy może nastąpić później niż data zawarcia umowy o pracę.
Do nawiązania stosunku pracy dochodzi co do zasady w dniu zawarcia umowy o pracę. Dniem tym jest dzień sporządzenia dokumentu określającego rodzaj umowy o pracę i jej warunki. W tym przypadku dzień zawarcia umowy o pracę jest pierwszym dniem, w którym pracownik jest obowiązany do stawienia się do pracy.
Zobacz serwis: Urlopy
Pracownik i pracodawca mogą określić inny dzień nawiązania stosunku pracy niż dzień zawarcia umowy. W tym przypadku dniem nawiązania stosunku pracy będzie dzień określony w umowie o pracę jako dzień rozpoczęcia pracy.
Podstawa prawna: Art. 26 Kodeksu pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat