reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Skutki ustawy antykryzysowej

Skutki ustawy antykryzysowej

Ustawa o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców może być dobrym instrumentem zapobiegającym jesiennemu wzrostowi bezrobocia, a w ciągu dwóch lat może przyczynić się do obniżenia bezrobocia o 1,2 proc. - powiedziała minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak.

Zauważyła, że po okresie spadku bezrobocia "ostatni miesiąc jest takim niewielkim wahnięciem wzrostowym". Podkreśliła, że jesienny wzrost bezrobocia może nastąpić nie tylko ze względu na ochłodzenie gospodarcze, ale również z tego powodu, że bezrobocie ma w naszym kraju charakter sezonowy.

Zdaniem Fedak, jeżeli jesienią sytuacja na rynku pracy pogorszy się, "mamy dobre narzędzie, aby utrzymać w zatrudnieniu taką liczbę bezrobotnych, która w okresie tych dwóch lat może nam obniżyć poziom bezrobocia o 1,2 proc.". Przypomniała, że w nowelizacji budżetu jej resort zapisał prognozę bezrobocia na poziomie 12,5 proc.

Ustawa o łagodzeniu skutków kryzysu, opublikowana w Dzienniku Ustaw nr 125, pod poz. 1035, weszła w życie 22 sierpnia. Resort pracy otrzymał już pozytywną opinię Komisji Europejskiej w sprawie pomocy publicznej, którą przewiduje dokument.

W opinii Fedak ustawa o łagodzeniu skutków kryzysu jest głównym elementem rządowego pakietu antykryzysowego. Przypomniała, że ustawa ma charakter "epizodyczny" i kończy się wraz z 2011 rokiem. W czerwcu rząd przyjął wypracowany wraz ze stroną społeczną pakiet antykryzysowy mający na celu ochronę miejsc pracy i stabilizację finansów państwa.

Rząd przeznaczył na pomoc publiczną w ramach ustawy ponad 1,5 mld zł. Będzie ona mogła być wykorzystana m.in. na dopłaty do wynagrodzeń pracowników objętych postojem ekonomicznym.

"Z pomocy może skorzystać pracodawca, który znalazł się w tzw. przejściowych trudnościach finansowych" - powiedziała Fedak. Żeby ją otrzymać, w firmie musi nastąpić 25-procentowy spadek obrotów przez kolejne trzy miesiące od lipca 2008 roku. Ponadto przedsiębiorca nie może zalegać ze składkami i podatkami (chyba, że podpisał porozumienie o spłacie w ratach), a także nie może być zagrożony upadłością.

Pomoc będzie polegać m.in. na dopłacie do wynagrodzenia pracownika podczas tzw. przestoju ekonomicznego; kiedy firma realizuje mniej zamówień. "Dopłata może wynosić maksymalnie do wysokości 100 proc. zasiłku dla osoby bezrobotnej; a także w czasie obniżenia wymiaru czasu pracy dopłata może wynieść do 70 proc. zasiłku" - wyjaśniła Fedak. Środki będą pochodzić z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP). Żeby skorzystać z przestoju, firma nie musi być zagrożona zwolnieniami grupowymi.

Fedak zastrzegła jednocześnie, że na objęcie trwającym do 6 miesięcy przestojem zgodę musi wyrazić także pracownik. Ponadto, jeśli pracownik wykorzysta czas przestoju na szkolenia, może liczyć na stypendium. Przypomniała też, że przedsiębiorca musi się ograniczyć do zatrudnienia pracowników na umowę o pracę na czas określony maksymalnie do 24 miesięcy.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kampanie SEO

Kampanie SEO to agencja marketingowa z ponad 10-letnim doświadczeniem, którą tworzą doświadczeni i kreatywni eksperci.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama