REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Niższe emerytury funkcjonariuszy SB - Trybunał Praw Człowieka

Niższe emerytury byłych funkcjonariuszy SB zostały uznane przez Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu za zgodne z prawem.

Urzędy pracy coraz bardziej efektywne

Urzędy pracy stają się coraz bardziej efektywne. Wsparcie bezrobotnych wzrasta.

Świadczenia rodzinne

Świadczenia rodzinne to: zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego, jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka i świadczenia opiekuńcze (zasiłek pielęgnacyjny , świadczenie pielęgnacyjne i specjalny zasiłek opiekuńczy). Przyznanie prawa do zasiłku rodzinnego uzależnione jest m.in. od spełnienia kryterium dochodowego.

Roczny urlop macierzyński

Roczny urlop macierzyński obejmuje urlop macierzyński, dodatkowy urlop macierzyński oraz nowy urlop rodzicielski. Roczny płatny urlop macierzyński ma wejść w życie 17 czerwca 2013 r.

REKLAMA

Raport OFE w połowie czerwca

Raport na temat OFE zostanie przedstawiony przez Ministerstwo Pracy w połowie czerwca.

OFE - korzystny wpływ na gospodarkę

Otwarte Fundusze Emerytalne mają korzystny wpływ na gospodarkę. Reforma wprowadzona w 1999 r. sprawiła, że polski system emerytalny był jednym z najbezpieczniejszych w Europie.

Roczny urlop macierzyński - zmiany w prawie pracy

Roczny urlop macierzyński obejmuje urlop macierzyński, dodatkowy urlop macierzyński oraz nowy urlop związany z rodzicielstwem - urlop rodzicielski. Procedowane zmiany w prawie pracy wprowadzają tzw. roczny urlop macierzyński. Weszły w życie 17 czerwca 2013 r.

Nowe obowiązki pracodawców w związku z wydłużeniem urlopów macierzyńskich od 17 czerwca 2013 r.

Dnia 17 czerwca 2013 r. weszły w życie zmiany dotyczące urlopu macierzyńskiego, a także wprowadzona została nowa instytucja – urlop rodzicielski, do skorzystania z której mają prawo zarówno matki, jak i ojcowie. Nowelizacja ta wprowadza też wiele nowych obowiązków dla pracodawców.

REKLAMA

Obowiązek opłacania przez zleceniodawcę składek na Fundusz Pracy i FGŚS

To czy zleceniodawca będzie opłacał składkę na Fundusz Pracy i FGŚP jest uzależnione od tego czy składki emerytalno – rentowe są obowiązkowe czy też dobrowolne.

Urlop proporcjonalny

Urlop proporcjonalny przysługuje wówczas, gdy dany pracownik nie przepracuje w roku kalendarzowym wszystkich miesięcy. W takim przypadku pracownik otrzymuje urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym do przepracowanych miesięcy.

Usługa wideotłumaczeń w ZUS

Usługa wideotłumaczeń została pilotażowo wprowadzona w ZUS. To mechanizm ułatwiający obsługę osób z niepełnosprawnością słuchu.

Układ zbiorowy pracy – wejście w życie

Układ zbiorowy pracy co do zasady wchodzi w życie z dniem zarejestrowania. Stronom układu przysługuje jednak uprawnienie do określenia innej daty, lecz nie może być to data poprzedzająca dzień rejestracji.

Niebezpieczna praca

Niebezpieczna praca to skutek nieprzestrzegania przepisów bhp. Inspektorzy w minionym roku odnotowali 52 tysiące wykroczeń Polaków.

Rekordowe bezrobocie młodych w Europie

Rekordowe bezrobocie młodych w Europie stwierdzają badania Eurostatu. Wynika z nich, że ponad 5,5 mln, czyli co czwarty młody człowiek w Europie nie ma pracy.

Umowa o pracę tymczasową a dłuższy okres wypowiedzenia

Umowa o pracę tymczasową została uregulowana ustawą o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Polega na wykonywaniu zadań o charakterze sezonowym, okresowym, doraźnym. Czy wprowadzenie dłuższego okresu wypowiedzenia umowy o pracę tymczasową jest dopuszczalne i korzystne dla pracownika?

Umowa o praktyki absolwenckie a ciąża

Czy umowa o praktyki absolwenckie powinna być przedłużona z powodu ciąży praktykantki do dnia porodu?

Zmiana pracodawcy a wymiar urlopu

Zmiana pracodawcy w trakcie roku kalendarzowego obliguje do umieszczenia w świadectwie pracy odpowiedniego wymiaru urlopu wypoczynkowego.

Rozwiązanie umowy o pracę w przypadku niezdolności do wykonywania dotychczasowej pracy

Kiedy następuje rozwiązanie umowy o pracę w przypadku orzeczenia o niezdolności do wykonywania dotychczasowej pracy, gdy orzeczenie zostało wydane przez lekarza w innym miesiącu niż pracodawca przesłał informację o rozwiązaniu umowy do pracownika?

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem to jedne ze sposobów rozwiązania umowy o pracę. Stosunek pracy rozwiązuje się wówczas z upływem okresu wypowiedzenia. Wypowiada się umowy na okres próbny, na zastępstwo i na czas nieokreślony. Kodeks pracy przewiduje również, przy spełnieniu pewnych warunków, możliwość wypowiadania umów na czas określony.

Wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w III kwartale 2013 r.

Wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w III kwartale 2013 r. został obwieszczony przez Prezesa ZUS.

Prace szczególnie niebezpieczne

Prace szczególnie niebezpieczne wymieniają przepisy bhp. Określa je między innymi rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Uznanie określonej pracy za pracę szczególnie niebezpieczną powoduje powstanie dodatkowych obowiązków pracodawcy.

Kwalifikacje - nowy portal Instytutu Badań Edukacyjnych

Kwalifikacje jako potwierdzone egzaminem efekty uczenia się zostały uporządkowane na stronie www.kwalifikacje.edu.pl. Dzięki platformie będzie można łatwiej zaplanować swoją ścieżkę kariery.

Oskładkowanie członków rad nadzorczych i zleceniobiorców

Oskładkowanie członków rad nadzorczych i zleceniobiorców stało się przedmiotem nowelizacji przygotowanej przez MPiPS. Oprócz składek zdrowotnych zmiana obejmuje również składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Zasiłek macierzyński za czas rocznego urlopu macierzyńskiego

Zasiłek macierzyński po wprowadzeniu zmian w Kodeksie pracy będzie przysługiwał m.in. za okres urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego. Jaka będzie jego wysokość?

Czas pracy 2014

Czas pracy to zgodnie z Kodeksem pracy czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Ile wymiar czasu pracy będzie wynosił w 2014 roku?

Praca sezonowa dominuje w wakacje

Praca sezonowa dominuje w wakacje. Większość firm zawiesza wówczas rekrutację.

Co ma wspólnego gniew z motywacją?

Naukowcy z Holandii udowodnili, że doświadczanie wybuchu czyjegoś gniewu może mieć dla nas pozytywne skutki. Warunek jest jeden – musimy charakteryzować się wysoką motywacją epistemiczną.

Urlop rodzicielski - nowa strona ministerstwa

Urlop rodzicielski jest przedmiotem nowej strony ministerstwa www.rodzicielski.gov.pl. Nowa strona pomoże wszystkim zainteresowanym uzyskać odpowiedzi dotyczące zmian Kodeksu pracy, które wydłużają urlopy dla rodziców.

Zakaz handlu w niedzielę

Zakaz handlu w niedzielę odbije się negatywnie na rynek pracy i wzrost gospodarczy.

Nadpłata wynagrodzenia - czy pracodawca może ją odzyskać?

Nadpłata wynagrodzenia uprawnia pracodawcę do wystąpienia z roszczeniem o zwrot nadpłaconego wynagrodzenia. Roszczenie to przedawnia się z upływem 3 lat od dnia dokonania bezzasadnej wypłaty. Czy pracodawca może odzyskać nadpłacone wynagrodzenie, jeżeli pracownik je wydał?

Zadaniowy system czasu pracy a godziny nadliczbowe

Zadaniowy system czasu pracy to forma organizacji czasu pracy, w której pracodawca nie określa godzin pracy, lecz zadania, jakie mają zostać wykonane przez pracowników. Jak w zadaniowym systemie czasu pracy uniknąć godzin nadliczbowych?

Układ zbiorowy pracy - połączenie i rozwiązanie organizacji zakładowych

Układ zbiorowy pracy zawiera pracodawca z organizacją bądź organizacjami związkowymi. Połączenie i rozwiązanie organizacji zakładowych wpływa na zawarte układy zbiorowe pracy. Jak przekształcenia organizacyjne wypływają na obowiązywanie zakładowego układu zbiorowego pracy?

„Ozusowanie” umów pogorszy sytuację pracowników

„Ozusowanie” umów pogorszy sytuację pracowników. W obowiązującym systemie zamówień publicznych, wykonawcy, którzy muszą zrealizować umowy poniżej minimalnych stawek (czyli większość kontraktów usługowych) nie będą mieli pieniędzy, aby pokryć dodatkowy wzrost kosztów „ozusowania" umów o 36 proc.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie przyjęte przez rząd

Elektroniczne zwolnienia lekarskie zostały przyjęte przez rząd. Elektroniczny system zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy ma obejmować wystawianie i przesyłanie zwolnień.

Agencje zatrudnienia – bezpieczne wyjazdy do pracy za granicę

Agencje zatrudnienia zajmują się pośrednictwem pracy, doradztwem personalnym, poradnictwem zawodowym oraz pracą tymczasową. W ramach pośrednictwa pracy agencje zatrudnienia kierują osoby do pracy za granicą u pracodawców zagranicznych. Co trzeba wiedzieć, aby wyjazdy do pracy za granicę były bezpieczne?

Urlop macierzyński i rodzicielski 2013

10 czerwca 2013 r. Prezydent podpisał uchwaloną przez Sejm 28 maja 2013 r. nowelizację Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza (od 17 czerwca 2013 r.) roczny płatny urlop po urodzeniu dziecka, w tym dla rodziców wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r. Dłuższy będzie urlop macierzyński, a nowością będzie 26-tygodniowy urlop rodzicielski. 3-letni urlop wychowawczy będzie można wykorzystać do ukończenia przez dziecko 5 roku życia, a nie jak obecnie do końca 4 roku życia.

Jakie błędy popełniają młodzi na rynku pracy?

Na rynek pracy wkracza pokolenie młodych, ambitnych ludzi. My, świeżo upieczeni absolwenci, już na wstępie kariery zawodowej jesteśmy pewni swojej wiedzy i zdobytych umiejętności. Mamy jasno określone cele, zorientowani jesteśmy na siebie i na rozwój. Jednak taka postawa nie zawsze wróży sukces.

Roczny urlop rodzicielski przyjęty przez Sejm

Roczny urlop rodzicielski został przyjęty przez Sejm. Za zagłosowało 409 posłów, wszyscy obecni na sali. W 3. czytaniu ustawy posłowie odrzucili 16 z 17 zgłoszonych poprawek, w tym objęcie nowym prawem rodzin, w których dzieci urodziły się jeszcze w zeszłym roku.

Pracodawcy wolą szukać pracowników na własną rękę - słabości urzędów pracy

Pracodawcy wolą szukać pracowników na własną rękę. Urzędy pracy mają swoje słabości. Nie są zainteresowane ofertami pracy przysyłanymi przez przedsiębiorstwa.

Rejestracja osób bezrobotnych i poszukujących pracy przez internet

Dnia 27 maja 2013 r. ruszyła rejestracja osób bezrobotnych i poszukujących pracy przez internet. Umożliwiają to zmiany wprowadzone rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 12 listopada 2012 r. w sprawie rejestracji bezrobotnych i poszukujących pracy (Dz. U. Poz. 1299).

Urlop bezpłatny a składki z prowadzonej działalności

Czy pracownik przebywający na urlopie bezpłatnym musi opłacać składki z prowadzonej przez siebie działalności?

Najwyższa podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe w czerwcu, lipcu i sierpniu 2013 r. dla niektórych grup ubezpieczonych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał informację o najwyższej podstawie składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe w czerwcu, lipcu i sierpniu 2013 r. dla niektórych grup ubezpieczonych.

Rozwiązanie umowy o pracę z ciężarną pracownicą

Z pewnością większość pracowników jest świadoma faktu, iż w świetle polskiego prawa powszechnego nie można zwolnić pracownicy w ciąży. Nie jest również konieczne wskazywanie powodów, dla których zasada ta jest słuszna i ważna w świetle niepewnej sytuacji społeczno-gospodarczej naszego kraju. A jednak istnieją okoliczności, w których ciężarna pracownica może stracić pracę.

Praca ZUS 31 maja 2013 r.

Dnia 31 maja 2013 r. (piątek) Sale Obsługi Klientów ZUS będą działały w ograniczonym zakresie.

Kwoty przychodu odpowiadające 70% i 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za I kwartał 2013 r.

Kwoty przychodu odpowiadające 70% i 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za I kwartał 2013 r. stosowane przy zmniejszaniu albo zawieszaniu emerytur i rent zostały wczoraj ogłoszone przez Prezesa ZUS.

Problem z wypłacaniem wynagrodzeń

Problem z wypłacaniem wynagrodzeń czyli niewypłacanie lub nieterminowa wypłata wynagrodzeń to nadal plaga - wynika z kontroli przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Pracy.

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia może nastąpić z inicjatywy pracownika. Istnieją dwie przesłanki, z których każda uzasadnia taką decyzję zatrudnionego. Pierwsza z nich ma charakter czysto obiektywny i potwierdza ją orzeczenie lekarskie. Druga jest bardziej subiektywna i wymaga przeprowadzenia oceny, czy dany przypadek spełnia wymóg ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika.

Odpowiedzialność pracodawcy za szkody wyrządzone przez pracownika

Wielu pracodawców staje przed problemem ponoszenia odpowiedzialności za szkodę, która została wyrządzona przez pracownika innej osobie. Przepisy Kodeksu pracy wyłączają bowiem odpowiedzialność pracowników za szkody wyrządzone osobom trzecim, które nastąpiły przy wykonywaniu obowiązków pracowniczych. Czy istnieją okoliczności, które ograniczają odpowiedzialność pracodawcy? Czy pracownik jest zupełnie zwolniony od ponoszenia jakichkolwiek odpowiedzialności?

Wymiar czasu pracy

W myśl art. 128 § 1 kodeksu pracy (k.p.), czasem pracy jest okres, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania obowiązków służbowych. Co do zasady, czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy ( 129 k.p.).

Wykroczenia przeciwko prawom pracownika z zakresu BHP

Wykroczenia przeciwko prawom pracownika z zakresu BHP wymienia art. 283 Kodeksu pracy. Osoba dopuszczająca się tego typu wykroczeń podlega karze grzywny w wysokości od 1 000 zł do 30 000 zł.

REKLAMA