| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Była wiceminister pracy o zmianach w systemie emerytalnym i walce z bezrobociem

Była wiceminister pracy o zmianach w systemie emerytalnym i walce z bezrobociem

Była wiceminister pracy krytykuje zmiany w systemie emerytalnym i sposób walki rządu z bezrobociem.

Ekonomistka podkreśliła, że możemy liczyć na system emerytalny, ale tylko w wysokości, w jakiej zabezpiecza nam emerytury. W relacji do zarobków będą one niskie.
Zdaniem Agnieszki Chłoń-Domińczak, wprowadzane w ostatnich latach zmiany są złe. Potrzebna jest więc dyskusja nad ogólnym kształtem systemu emerytalnego, a także instrumenty, ułatwiające ludziom oszczędzanie na starość.

Agnieszka Chłoń-Domińczak dodała, że wysyłane przez ZUS informacje o przewidywanej emeryturze są trudno zrozumiałe. Tymczasem jeśli informacje o przyszłych emeryturach będą jasne, łatwiej będzie podejmować decyzje w sprawie zabezpieczenia na starość. Ekonomistka podkreśliła, że na emeryturze dostaniemy tyle, ile włożymy w czasie aktywności zawodowej. Jeśli więc pracujemy głównie na umowie-zleceniu lub umowie o dzieło, emerytura będzie niska.

Polecamy serwis: Emerytury i renty

Mówiąc o przedstawionych wczoraj propozycjach Platformy Obywatelskiej, mających ułatwić zakładanie firm, Agnieszka Chłoń-Domińczak wyraziła opinię, że nie rozwiążą one wszystkich problemów.

Ekonomistka uważa, że ludzie w wieku 50+ mają coraz większe szanse na znalezienie pracy. Wiąże się to z podniesieniem wieku emerytalnego i zmianami demograficznymi. Ekonomistka dodała jednak, że Polacy zbyt mało się dokształcają. Tymczasem umiejętności trzeba rozwijać przez całe życie, gdyż rynek pracy ciągle się zmienia. Agnieszka Chłoń-Domińczak oświadczyła, że urlop ojcowski jest zapisany w Kodeksie pracy i pracodawca nie ma prawa go odmówić ani szykanować pracownika, który z niego skorzysta. Jeśli tak się stanie, to można pozwać pracodawcę do sądu. Dodała, że urlop ojcowski i niedawno wprowadzony urlop rodzicielski są ważnymi instrumentami, mającymi poprawić sytuację na rynku pracy. Komentując informację, że mężczyźni częściej składają w sądach skargi na niesprawiedliwe traktowanie w porównaniu z kobietami, Agnieszka Chłoń-Domińczak powiedziała, że statystycznie kobiety nadal zarabiają mniej i częściej są dyskryminowane.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Jaworski

Specjalista do spraw IT

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK