REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przystosowanie uczelni do potrzeb rynku pracy - priorytety MNiSW na 2014

REKLAMA

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Lena Kolarska-Bobińska, przedstawiła plany resortu nauki. W śród nich znajduje się między innymi współpraca nauki i gospodarki, poprawa jakości studiów wyższych i dostosowanie ich do rynku pracy oraz zwalczanie plagiatów i nieuczciwości.

- Nauka w polityce rozwoju Polski zajmuje podstawowe i najwyższe miejsce. To jest jeden z tych potencjałów, który chcemy jak najlepiej wykorzystać, i który ma szanse stać się naszą przewagą konkurencyjną - powiedziała wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska podczas konferencji prasowej w Kancelarii Premiera.

REKLAMA

Autopromocja

Innowacyjna nauka - innowacyjna gospodarka

- Możemy sięgnąć po duże środki, ale jednym z warunków jest współpraca i współdziałanie trzech środowisk: nauki, przedsiębiorstw i administracji państwowej. Pieniądze z Unii Europejskiej (UE) mogą uczynić gospodarkę innowacyjną, ale konieczne jest wyrobienie tej współpracy - oceniła z kolei Lena Kolarska-Bobińska.

Środki na innowacyjność i naukę będą pochodziły głównie z funduszy unijnych. Chodzi o fundusze strukturalne m.in. Program Operacyjny Inteligentny Rozwój (POIR), a także program Horyzont 2020, którego budżet wynosi ok. 77 mld euro oraz program Erasmus+, na który łącznie dla całej UE do 2020 roku przeznaczono 14,7 mld euro.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) chce wprowadzić w tym roku specjalne bony dla przedsiębiorców na zamawianie kształcenia na uczelniach. Pojawi się również możliwość wykorzystywania przez przedsiębiorców specjalnych bonów na zamawianie innowacyjnych badań.

Zobacz także: Szkolnictwo zawodowe a szanse na rynku pracy - raport

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowością będą też doktoraty przemysłowe. Przedsiębiorcy będą mogli zamawiać prace doktorskie, których wyniki będą mogli wykorzystać w przyszłości do rozwiązywania problemów swoich firm.

Przystosowanie uczelni do potrzeb rynku pracy

Nastąpią zmiany w kierunkach zamawianych m.in. poprzez włączenie kształcenia kompetencji poszukiwanych przez pracodawców.

Wzmocni się rola praktyk i staży studenckich. Każdy student będzie miał obowiązek 3-miesięcznej praktyki.

Zostanie wypracowany system śledzenia losów absolwentów, który będzie narzędziem wspierającym dostosowanie uczelni do potrzeb rynku pracy.

Zostanie przygotowany „pakiet dla humanistyki”, który zakładałby m.in. włączenie zajęć z obszaru nauk humanistycznych i społecznych do programów studiów na każdym kierunku.

Polecamy serwis: Szkolenia i rozwój

Zwalczanie plagiatów i nieuczciwości

Walka z patologiami poprawi jakoś uczenia i zagwarantuje nadzór nad uczelniami. Umożliwi ona nadawanie i cofanie uprawnień do prowadzenia kierunków studiów.
Powstanie portal internetowy „transparentna szkoła wyższa”, który będzie zawierał informacje o wszystkich uczelniach wyższych w Polsce. Pozwoli to przyszłym studentom na bardziej świadomy wybór uczelni.

Kreatywny uczeń – kreatywny student

Wraz z Ministerstwem Edukacji Narodowej resort nauki opracuje program „Kreatywny uczeń – student – obywatel”, który pozwoli na innowacyjne i twórcze myślenie podczas całego procesu edukacyjnego.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Źródło: premier.gov.pl

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat ZUS: Zmiana zasad doręczania pism do klientów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o zmianach w zakresie doręczania pism do klientów.

Tajny raport ZUS niepublikowany od czerwca: Polakom grozi emerytalne ubóstwo

O co chodzi z tajnym raportem ZUS? Powstał na zlecenie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Podobno wynika z niego, że wielu Polakom grozi emerytalne ubóstwo, a obecny system sprzyja patologiom rynku pracy, np. fikcyjnemu zatrudnieniu.

Trzynastka: Ile trzeba przepracować? Kiedy trzynastka nie przysługuje?

Trzynastka – jak potocznie nazywa się dodatkowe wynagrodzenie roczne – wypłacana jest pracownikom budżetówki. Warunkiem nabycia prawa do trzynastki jest przepracowanie u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Mimo spełnienia tego warunku pracownik może stracić prawo do dodatkowego wynagrodzenia. Kiedy to może nastąpić?

Raty ZUS – wniosek, dokumenty i uzasadnienie [Poradnik]

Wiele przedsiębiorców ma długi w ZUS. Zakład pomaga w spłacaniu należności z tytułu składek na kilka sposobów. Jednym z nich jest rozłożenie długu na raty za pomocą tzw. układy ratalnego. Można też wnioskować o odroczenie terminu płatności składek.

REKLAMA

ZUS wysyła deklaracje podatkowe PIT za 2024 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaczął wysyłać deklaracje podatkowe PIT-40A, PIT-11A, PIT-11 za 2024 r. Deklaracje trafią do wszystkich, którzy w zeszłym roku otrzymali z ZUS świadczenia z ubezpieczeń społecznych, np. renty, emerytury, zasiłki. Do końca lutego 2025 r. zostanie wysłanych ponad 10 mln formularzy.

Czy dług w ZUSie się przedawnia? [Terminy]

Należności z tytułu składek ZUS ulegają przedawnieniu. Po ilu latach przedawnia się dług w ZUS? Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych reguluje kilka wyjątków od ogólnej zasady przedawniania się składek. Kiedy bieg terminu przedawnienia ulega zawieszeniu?

Czy w zadaniowym czasie pracy pracownik może pracować w godzinach nadliczbowych?

System zadaniowego czasu pracy umożliwia pracownikowi podejmowanie samodzielnej decyzji o czasie wykonywania pracy. Pracownik jest bowiem rozliczany z wykonywanych zadań, a nie z godzin pracy. Czy oznacza to, że pracownik nie będzie pracował w nadgodzinach?

Przy jakiej temperaturze można odmówić pracy? [BHP]

Przy jakiej temperaturze pracownik może odmówić wykonywania pracy? Jakie przepisy regulują kwestie wysokości temperatury w pracy? Czy wobec pracownika, który odmówił wykonywania pracy z powodu zbyt niskiej temperatury można wyciągnąć negatywne konsekwencje?

REKLAMA

Senior+ i maksymalnie 2333 zł. W 2025 r. ma wejść dofinansowanie do wynagrodzenia dla osób, które ukończyły 50. rok życia, a nie ukończyły 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni)

Co zyskają pracownicy a co pracodawcy? W 2025 r. ma wejść dofinansowanie do wynagrodzenia dla osób, które ukończył 50. rok życia, a nie ukończył 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni). Ma być zawierana specjalna umowa na dofinansowanie wynagrodzenia, ale z kim i co ma zawierać? To będą rewolucyjne zmiany na polskim rynku pracy, bo zmieniają się przepisy po 21 latach.

Niedziela handlowa 2025 [Kalendarz]

Niedziela handlowa w 2025 roku wypada aż 8 razy. Dodana została dodatkowa niedziela handlowa w grudniu 2025 roku. Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa? Oto kalendarz niedziel handlowych na 2025 rok.

REKLAMA