Przystosowanie uczelni do potrzeb rynku pracy - priorytety MNiSW na 2014
REKLAMA
- Nauka w polityce rozwoju Polski zajmuje podstawowe i najwyższe miejsce. To jest jeden z tych potencjałów, który chcemy jak najlepiej wykorzystać, i który ma szanse stać się naszą przewagą konkurencyjną - powiedziała wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska podczas konferencji prasowej w Kancelarii Premiera.
REKLAMA
Innowacyjna nauka - innowacyjna gospodarka
- Możemy sięgnąć po duże środki, ale jednym z warunków jest współpraca i współdziałanie trzech środowisk: nauki, przedsiębiorstw i administracji państwowej. Pieniądze z Unii Europejskiej (UE) mogą uczynić gospodarkę innowacyjną, ale konieczne jest wyrobienie tej współpracy - oceniła z kolei Lena Kolarska-Bobińska.
Środki na innowacyjność i naukę będą pochodziły głównie z funduszy unijnych. Chodzi o fundusze strukturalne m.in. Program Operacyjny Inteligentny Rozwój (POIR), a także program Horyzont 2020, którego budżet wynosi ok. 77 mld euro oraz program Erasmus+, na który łącznie dla całej UE do 2020 roku przeznaczono 14,7 mld euro.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) chce wprowadzić w tym roku specjalne bony dla przedsiębiorców na zamawianie kształcenia na uczelniach. Pojawi się również możliwość wykorzystywania przez przedsiębiorców specjalnych bonów na zamawianie innowacyjnych badań.
Zobacz także: Szkolnictwo zawodowe a szanse na rynku pracy - raport
Nowością będą też doktoraty przemysłowe. Przedsiębiorcy będą mogli zamawiać prace doktorskie, których wyniki będą mogli wykorzystać w przyszłości do rozwiązywania problemów swoich firm.
Przystosowanie uczelni do potrzeb rynku pracy
Nastąpią zmiany w kierunkach zamawianych m.in. poprzez włączenie kształcenia kompetencji poszukiwanych przez pracodawców.
Wzmocni się rola praktyk i staży studenckich. Każdy student będzie miał obowiązek 3-miesięcznej praktyki.
Zostanie wypracowany system śledzenia losów absolwentów, który będzie narzędziem wspierającym dostosowanie uczelni do potrzeb rynku pracy.
Zostanie przygotowany „pakiet dla humanistyki”, który zakładałby m.in. włączenie zajęć z obszaru nauk humanistycznych i społecznych do programów studiów na każdym kierunku.
Polecamy serwis: Szkolenia i rozwój
Zwalczanie plagiatów i nieuczciwości
Walka z patologiami poprawi jakoś uczenia i zagwarantuje nadzór nad uczelniami. Umożliwi ona nadawanie i cofanie uprawnień do prowadzenia kierunków studiów.
Powstanie portal internetowy „transparentna szkoła wyższa”, który będzie zawierał informacje o wszystkich uczelniach wyższych w Polsce. Pozwoli to przyszłym studentom na bardziej świadomy wybór uczelni.
Kreatywny uczeń – kreatywny student
Wraz z Ministerstwem Edukacji Narodowej resort nauki opracuje program „Kreatywny uczeń – student – obywatel”, który pozwoli na innowacyjne i twórcze myślenie podczas całego procesu edukacyjnego.
Zadaj pytanie na: Forum Kadry
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat