| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Przystosowanie uczelni do potrzeb rynku pracy - priorytety MNiSW na 2014

Przystosowanie uczelni do potrzeb rynku pracy - priorytety MNiSW na 2014

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Lena Kolarska-Bobińska, przedstawiła plany resortu nauki. W śród nich znajduje się między innymi współpraca nauki i gospodarki, poprawa jakości studiów wyższych i dostosowanie ich do rynku pracy oraz zwalczanie plagiatów i nieuczciwości.

- Nauka w polityce rozwoju Polski zajmuje podstawowe i najwyższe miejsce. To jest jeden z tych potencjałów, który chcemy jak najlepiej wykorzystać, i który ma szanse stać się naszą przewagą konkurencyjną - powiedziała wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska podczas konferencji prasowej w Kancelarii Premiera.

Innowacyjna nauka - innowacyjna gospodarka

- Możemy sięgnąć po duże środki, ale jednym z warunków jest współpraca i współdziałanie trzech środowisk: nauki, przedsiębiorstw i administracji państwowej. Pieniądze z Unii Europejskiej (UE) mogą uczynić gospodarkę innowacyjną, ale konieczne jest wyrobienie tej współpracy - oceniła z kolei Lena Kolarska-Bobińska.

Środki na innowacyjność i naukę będą pochodziły głównie z funduszy unijnych. Chodzi o fundusze strukturalne m.in. Program Operacyjny Inteligentny Rozwój (POIR), a także program Horyzont 2020, którego budżet wynosi ok. 77 mld euro oraz program Erasmus+, na który łącznie dla całej UE do 2020 roku przeznaczono 14,7 mld euro.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) chce wprowadzić w tym roku specjalne bony dla przedsiębiorców na zamawianie kształcenia na uczelniach. Pojawi się również możliwość wykorzystywania przez przedsiębiorców specjalnych bonów na zamawianie innowacyjnych badań.

Zobacz także: Szkolnictwo zawodowe a szanse na rynku pracy - raport

Nowością będą też doktoraty przemysłowe. Przedsiębiorcy będą mogli zamawiać prace doktorskie, których wyniki będą mogli wykorzystać w przyszłości do rozwiązywania problemów swoich firm.

Przystosowanie uczelni do potrzeb rynku pracy

Nastąpią zmiany w kierunkach zamawianych m.in. poprzez włączenie kształcenia kompetencji poszukiwanych przez pracodawców.

Wzmocni się rola praktyk i staży studenckich. Każdy student będzie miał obowiązek 3-miesięcznej praktyki.

Zostanie wypracowany system śledzenia losów absolwentów, który będzie narzędziem wspierającym dostosowanie uczelni do potrzeb rynku pracy.

Zostanie przygotowany „pakiet dla humanistyki”, który zakładałby m.in. włączenie zajęć z obszaru nauk humanistycznych i społecznych do programów studiów na każdym kierunku.

Polecamy serwis: Szkolenia i rozwój

Zwalczanie plagiatów i nieuczciwości

Walka z patologiami poprawi jakoś uczenia i zagwarantuje nadzór nad uczelniami. Umożliwi ona nadawanie i cofanie uprawnień do prowadzenia kierunków studiów.
Powstanie portal internetowy „transparentna szkoła wyższa”, który będzie zawierał informacje o wszystkich uczelniach wyższych w Polsce. Pozwoli to przyszłym studentom na bardziej świadomy wybór uczelni.

Kreatywny uczeń – kreatywny student

Wraz z Ministerstwem Edukacji Narodowej resort nauki opracuje program „Kreatywny uczeń – student – obywatel”, który pozwoli na innowacyjne i twórcze myślenie podczas całego procesu edukacyjnego.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Źródło: premier.gov.pl

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »