Kategorie

Dziś najbardziej depresyjny dzień w roku

Wojciech Chmielewski
Dziś najbardziej depresyjny dzień w roku. /Fot. Fotolia
Dziś najbardziej depresyjny dzień w roku. /Fot. Fotolia
Fotolia
Dziś tzw. Blue Monday, czyli najbardziej depresyjny dzień w roku. Wokół Blue Monday narosło wiele mitów i jeszcze więcej porad, jak łagodnie przejść przez najbardziej depresyjny dzień w roku? „W tym roku pokonam Blue Monday!” – tak brzmiały wypowiedzi większości z nas. A jak to wygląda w rzeczywistości? Czy na przestrzeni roku takich „smutnych poniedziałków” może być więcej?
Reklama

Styczeń jest miesiącem, w którym chcemy zrealizować jak najwięcej noworocznych postanowień. Pełni zapału siadamy najczęściej już drugiego stycznia wygodnie w fotelu z kalendarzem, w którym rozplanowujemy na poszczególne miesiące i tygodnie swoje postanowienia. Jednak w styczniu jest jeden dzień, na który powinniśmy szczególnie uważać. Dzień, który może podziałać na nas depresyjnie, demotywując nas do realizacji swoich misternie planowanych działań.

Blue Monday to najbardziej depresyjny dzień roku, który wypada w poniedziałek ostatniego pełnego tygodnia stycznia. Cliff Arnal na podstawie badań stworzył wzór, dzięki któremu można wyliczyć ten dzień. Pod uwagę wziął trzy czynniki meteorologiczne (niskie nasłonecznienie i skrócony dzień), psychologiczne (analiza postanowień noworocznych) i ekonomiczne (rozliczenia finansowe). Skutki działania każdego z tych czynników na naszą psychikę są najbardziej odczuwalne w tym jednym dniu, niemniej można uznać, że tego typu przygnębiające symptomy towarzyszą nam również w innych terminach.

Polecamy: Kodeks pracy 2013 z komentarzem - praktycznie o rewolucyjnych zmianach

To nieprawda, że na pogodę nie mamy wpływu

Reklama

Krótszy dzień wcale nie oznacza dnia gorszego czy też dnia straconego, w przekonaniu, że nie zrobiło się nic produktywnego ze względu na małą ilość czasu. Należy dostosować cel do czasu i realizować go we własnym tempie bez patrzenia na zachodzące słońce. Naiwne jest myślenie o tym, że powodem naszych niezrealizowanych postanowień jest właśnie krótszy dzień, bo na przestrzeni okresu jesienno-zimowego takich niesprzyjających dni, nie tylko poniedziałków, możemy doświadczyć zdecydowanie więcej.

Dla zimowego zegara charakterystyczne jest, że dysproporcja między porą dzienną i porą nocną jest zauważalna. Ale kłopot niskiego nasłonecznienia jest poniekąd wyimaginowany, bo ludzie i tak czas, w którym słońca jest najwięcej, spędzają w zamkniętych pomieszczeniach. Ten problem można rozwiązać poprzez spędzanie każdej możliwej przerwy na zewnątrz, w jak najbardziej otwartej i oświetlonej naturalnie przestrzeni. Praktycznym rozwiązaniem może być także przeniesienie swojego miejsca pracy możliwie najbliżej okna i tu dodatkowo korzystne będzie manipulowanie sztucznym oświetleniem.

Zobacz także: Hobby pomaga w pracy


Nie ma negatywnego bilansu postanowień noworocznych

Wielu z nas pochodzi do swoich postanowień zbyt radykalnie, tak jakby było to najważniejsze w całym życiu. Jeżeli noworoczne postanowienie, które było jako pierwsze na liście, nie zostało jeszcze zrealizowane, to nie warto zbyt długo myśleć, analizować, dlaczego tak się stało, co mogło być tego przyczyną, tylko należy pomyśleć, co zrobić w kierunku zrealizowania postanowienia. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest szczegółowe rozpisanie ważnego dla nas celu na jak najmniejsze podcele. Jest to tzw. metoda małych kroków, podobna do metody zwanej drabiną i stosując ją oraz trzymając się cały czas ustalonego planu, z łatwością przyjdzie nam zrealizowanie każdego postanowienia.

Przede wszystkim nie traktujmy realizacji naszych postanowień jak bieg lub maraton, bo nie chodzi o szybkość realizacji czy ilość, ale tu liczy się jakość. Nie warto sugerować się też innymi ludźmi, ich planami, postanowieniami, zamiarami i osiągnięciami. O wiele bardziej satysfakcjonujące jest poczucie osiągniętego celu, bo tylko wtedy jesteśmy pewni swojej realizacji i utwierdzamy się w przeświadczeniu, że było warto.

Polecamy serwis: Ocena pracy

Nie postrzegaj problemu finansowego jak tragedii

Styczeń jest też najcięższym okresem z finansowego punktu widzenia. W budżecie domowym można odczuć wtedy skutki bożonarodzeniowych zakupów oraz charakterystyczne dla zamknięcia czy rozpoczęcia roku opłaty i rachunki. Debet i kredyt nie są przyjemnymi rzeczami w naszym życiu, szczególnie w styczniu, ale nie powinny być powodem do załamywania się. To, że pojawił się na koncie debet, nie jest jeszcze tragedią, a doraźnego rozwiązania można zawsze szukać u rodziny i bliskich, którzy mogą pomóc. Warto z takiej sytuacji wynieść naukę, która okaże się cenna przy następnych świętach – może lepiej będzie spędzić je skromniej i ograniczyć zakupowe szaleństwa, by bez obaw i zmartwień wkroczyć w nowy rok.

Blue Monday – mit czy rzeczywistość? Jak bardzo symptomy tego specyficznego dnia wpływają na nasze samopoczucie i formę? Wierzyć czy nie… Przede wszystkim podchodzić do jak każdej naukowej rewelacji – z dystansem. O ile wskazanie w kalendarzu takiego smutnego poniedziałku może mieć uzasadnienie, o tyle nie powinniśmy dać się zwariować. Niestety w szarym, przygnębiającym zimowym okresie takich Blue Mondays, w których odczuwamy pewne spowolnienie, spadek energii i motywacji, może być zdecydowanie więcej i pewnie dla niejednych mogłoby to być także: Blue Tuesdays, Wednesdays…

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?