REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dziś najbardziej depresyjny dzień w roku

Wojciech Chmielewski
Dziś najbardziej depresyjny dzień w roku. /Fot. Fotolia
Dziś najbardziej depresyjny dzień w roku. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dziś tzw. Blue Monday, czyli najbardziej depresyjny dzień w roku. Wokół Blue Monday narosło wiele mitów i jeszcze więcej porad, jak łagodnie przejść przez najbardziej depresyjny dzień w roku? „W tym roku pokonam Blue Monday!” – tak brzmiały wypowiedzi większości z nas. A jak to wygląda w rzeczywistości? Czy na przestrzeni roku takich „smutnych poniedziałków” może być więcej?

Styczeń jest miesiącem, w którym chcemy zrealizować jak najwięcej noworocznych postanowień. Pełni zapału siadamy najczęściej już drugiego stycznia wygodnie w fotelu z kalendarzem, w którym rozplanowujemy na poszczególne miesiące i tygodnie swoje postanowienia. Jednak w styczniu jest jeden dzień, na który powinniśmy szczególnie uważać. Dzień, który może podziałać na nas depresyjnie, demotywując nas do realizacji swoich misternie planowanych działań.

Autopromocja

Blue Monday to najbardziej depresyjny dzień roku, który wypada w poniedziałek ostatniego pełnego tygodnia stycznia. Cliff Arnal na podstawie badań stworzył wzór, dzięki któremu można wyliczyć ten dzień. Pod uwagę wziął trzy czynniki meteorologiczne (niskie nasłonecznienie i skrócony dzień), psychologiczne (analiza postanowień noworocznych) i ekonomiczne (rozliczenia finansowe). Skutki działania każdego z tych czynników na naszą psychikę są najbardziej odczuwalne w tym jednym dniu, niemniej można uznać, że tego typu przygnębiające symptomy towarzyszą nam również w innych terminach.

Polecamy: Kodeks pracy 2013 z komentarzem - praktycznie o rewolucyjnych zmianach

To nieprawda, że na pogodę nie mamy wpływu

Krótszy dzień wcale nie oznacza dnia gorszego czy też dnia straconego, w przekonaniu, że nie zrobiło się nic produktywnego ze względu na małą ilość czasu. Należy dostosować cel do czasu i realizować go we własnym tempie bez patrzenia na zachodzące słońce. Naiwne jest myślenie o tym, że powodem naszych niezrealizowanych postanowień jest właśnie krótszy dzień, bo na przestrzeni okresu jesienno-zimowego takich niesprzyjających dni, nie tylko poniedziałków, możemy doświadczyć zdecydowanie więcej.

Dla zimowego zegara charakterystyczne jest, że dysproporcja między porą dzienną i porą nocną jest zauważalna. Ale kłopot niskiego nasłonecznienia jest poniekąd wyimaginowany, bo ludzie i tak czas, w którym słońca jest najwięcej, spędzają w zamkniętych pomieszczeniach. Ten problem można rozwiązać poprzez spędzanie każdej możliwej przerwy na zewnątrz, w jak najbardziej otwartej i oświetlonej naturalnie przestrzeni. Praktycznym rozwiązaniem może być także przeniesienie swojego miejsca pracy możliwie najbliżej okna i tu dodatkowo korzystne będzie manipulowanie sztucznym oświetleniem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Hobby pomaga w pracy


Nie ma negatywnego bilansu postanowień noworocznych

Wielu z nas pochodzi do swoich postanowień zbyt radykalnie, tak jakby było to najważniejsze w całym życiu. Jeżeli noworoczne postanowienie, które było jako pierwsze na liście, nie zostało jeszcze zrealizowane, to nie warto zbyt długo myśleć, analizować, dlaczego tak się stało, co mogło być tego przyczyną, tylko należy pomyśleć, co zrobić w kierunku zrealizowania postanowienia. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest szczegółowe rozpisanie ważnego dla nas celu na jak najmniejsze podcele. Jest to tzw. metoda małych kroków, podobna do metody zwanej drabiną i stosując ją oraz trzymając się cały czas ustalonego planu, z łatwością przyjdzie nam zrealizowanie każdego postanowienia.

Przede wszystkim nie traktujmy realizacji naszych postanowień jak bieg lub maraton, bo nie chodzi o szybkość realizacji czy ilość, ale tu liczy się jakość. Nie warto sugerować się też innymi ludźmi, ich planami, postanowieniami, zamiarami i osiągnięciami. O wiele bardziej satysfakcjonujące jest poczucie osiągniętego celu, bo tylko wtedy jesteśmy pewni swojej realizacji i utwierdzamy się w przeświadczeniu, że było warto.

Polecamy serwis: Ocena pracy

Nie postrzegaj problemu finansowego jak tragedii

Styczeń jest też najcięższym okresem z finansowego punktu widzenia. W budżecie domowym można odczuć wtedy skutki bożonarodzeniowych zakupów oraz charakterystyczne dla zamknięcia czy rozpoczęcia roku opłaty i rachunki. Debet i kredyt nie są przyjemnymi rzeczami w naszym życiu, szczególnie w styczniu, ale nie powinny być powodem do załamywania się. To, że pojawił się na koncie debet, nie jest jeszcze tragedią, a doraźnego rozwiązania można zawsze szukać u rodziny i bliskich, którzy mogą pomóc. Warto z takiej sytuacji wynieść naukę, która okaże się cenna przy następnych świętach – może lepiej będzie spędzić je skromniej i ograniczyć zakupowe szaleństwa, by bez obaw i zmartwień wkroczyć w nowy rok.

Blue Monday – mit czy rzeczywistość? Jak bardzo symptomy tego specyficznego dnia wpływają na nasze samopoczucie i formę? Wierzyć czy nie… Przede wszystkim podchodzić do jak każdej naukowej rewelacji – z dystansem. O ile wskazanie w kalendarzu takiego smutnego poniedziałku może mieć uzasadnienie, o tyle nie powinniśmy dać się zwariować. Niestety w szarym, przygnębiającym zimowym okresie takich Blue Mondays, w których odczuwamy pewne spowolnienie, spadek energii i motywacji, może być zdecydowanie więcej i pewnie dla niejednych mogłoby to być także: Blue Tuesdays, Wednesdays…

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  REKLAMA

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

  ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

  REKLAMA

  W którym miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 r.? Zbliża się ten termin

  Złożenie wniosku o emeryturę jest możliwe w razie osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przed złożeniem takiego wniosku warto jednak zastanowić się, czy to jest właściwy moment. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia.

  ZUS: Przekazano więcej formularzy RUD, ale zgłoszono mniej umów o dzieło

  1,2 mln formularzy RUD przekazano do ZUS i zgłoszono na nich 1,6 mln umów o dzieło - ZUS podał dane za 2023 r.

  REKLAMA