reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Dziś najbardziej depresyjny dzień w roku

Dziś najbardziej depresyjny dzień w roku

Dziś tzw. Blue Monday, czyli najbardziej depresyjny dzień w roku. Wokół Blue Monday narosło wiele mitów i jeszcze więcej porad, jak łagodnie przejść przez najbardziej depresyjny dzień w roku? „W tym roku pokonam Blue Monday!” – tak brzmiały wypowiedzi większości z nas. A jak to wygląda w rzeczywistości? Czy na przestrzeni roku takich „smutnych poniedziałków” może być więcej?

Styczeń jest miesiącem, w którym chcemy zrealizować jak najwięcej noworocznych postanowień. Pełni zapału siadamy najczęściej już drugiego stycznia wygodnie w fotelu z kalendarzem, w którym rozplanowujemy na poszczególne miesiące i tygodnie swoje postanowienia. Jednak w styczniu jest jeden dzień, na który powinniśmy szczególnie uważać. Dzień, który może podziałać na nas depresyjnie, demotywując nas do realizacji swoich misternie planowanych działań.

Blue Monday to najbardziej depresyjny dzień roku, który wypada w poniedziałek ostatniego pełnego tygodnia stycznia. Cliff Arnal na podstawie badań stworzył wzór, dzięki któremu można wyliczyć ten dzień. Pod uwagę wziął trzy czynniki meteorologiczne (niskie nasłonecznienie i skrócony dzień), psychologiczne (analiza postanowień noworocznych) i ekonomiczne (rozliczenia finansowe). Skutki działania każdego z tych czynników na naszą psychikę są najbardziej odczuwalne w tym jednym dniu, niemniej można uznać, że tego typu przygnębiające symptomy towarzyszą nam również w innych terminach.

Polecamy: Kodeks pracy 2013 z komentarzem - praktycznie o rewolucyjnych zmianach

To nieprawda, że na pogodę nie mamy wpływu

Krótszy dzień wcale nie oznacza dnia gorszego czy też dnia straconego, w przekonaniu, że nie zrobiło się nic produktywnego ze względu na małą ilość czasu. Należy dostosować cel do czasu i realizować go we własnym tempie bez patrzenia na zachodzące słońce. Naiwne jest myślenie o tym, że powodem naszych niezrealizowanych postanowień jest właśnie krótszy dzień, bo na przestrzeni okresu jesienno-zimowego takich niesprzyjających dni, nie tylko poniedziałków, możemy doświadczyć zdecydowanie więcej.

Dla zimowego zegara charakterystyczne jest, że dysproporcja między porą dzienną i porą nocną jest zauważalna. Ale kłopot niskiego nasłonecznienia jest poniekąd wyimaginowany, bo ludzie i tak czas, w którym słońca jest najwięcej, spędzają w zamkniętych pomieszczeniach. Ten problem można rozwiązać poprzez spędzanie każdej możliwej przerwy na zewnątrz, w jak najbardziej otwartej i oświetlonej naturalnie przestrzeni. Praktycznym rozwiązaniem może być także przeniesienie swojego miejsca pracy możliwie najbliżej okna i tu dodatkowo korzystne będzie manipulowanie sztucznym oświetleniem.

Zobacz także: Hobby pomaga w pracy

reklama

Czytaj także

Autor:

- Treco

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Dziś najbardziej depresyjny dzień w roku. /Fot. Fotolia
Dziś najbardziej depresyjny dzień w roku. /Fot. Fotolia

Prawa i obowiązki dyrektora szkoły. Kompetencje. Zadania. Odwołanie53.40 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

AXELO Prawo i Podatki dla Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama