REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Freelancer człowiekiem sukcesu?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Edyta Możejko
Freelancer człowiekiem sukcesu? /Fot. Fotolia
Freelancer człowiekiem sukcesu? /Fot. Fotolia
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wizja braku konieczności pracowania dla kogoś napawa optymizmem, podobnie jak możliwość zawodowego organizowania sobie czasu we własnym zakresie. Czy jednak aby na pewno freelancing to jedynie zalety?

Na pewno… nie. Wielu z nas z podziwem przygląda się freelancerom-właścicielom firm, którzy wydają się nie narzekać na niskie dochody i brak kontrahentów. Nie wszyscy natomiast zdajemy sobie sprawę choćby z prawdziwości banalnego stwierdzenia, że początki - każdego rodzaju i w każdej dziedzinie - bywają trudne. Nie są więc od nich wolni także „wolni strzelcy”. Przyjrzyjmy się, dla przykładu, kilku wadom i zaletom freelancingu.

REKLAMA

Dobre złego początki

REKLAMA

Dochodzenie do momentu osiągnięcia satysfakcji zawodowej i finansowej trwa. Rozpoczyna się już w momencie podjęcia pierwszej pracy. I tu pojawia się zagwozdka: ile doświadczenia trzeba mieć, by pokusić się o swoją działalność? A może warto „rzucić się na głęboką wodę”, postawić wszystko na jedną kartę i właśnie od tego rozpocząć budowanie ścieżki kariery?

Radziłabym z taką decyzją wstrzymać się do czasu ochłonięcia emocji. Przy założeniu, że mówimy o poważnym freelancingu (a więc nie studenckim „dorabianiu sobie” w rozmaitych branżach, ale wiązaniu z takim typem działalności konkretnych planów na przyszłość), trzeba wziąć pod uwagę kilka problemów, jakie możemy napotkać na drodze już u początków kariery. W przypadku nakreślonej pokrótce sytuacji byłyby to oczywiście brak doświadczenia, wyrobionej marki, (rozpoznawalnego) nazwiska. Przełóżmy teorię na praktykę. Wyobraźmy sobie, że szukamy odpowiedniego dla siebie szkolenia. Przeglądamy oferty, widzimy dwie, które brzmią interesująco. Autor pierwszego to ktoś powszechnie znany i ceniony w branży. Drugiego - człowiek-widmo, o którym nigdy wcześniej nikt nie słyszał. Ilu spośród nas, ze świadomością, że chce zainwestować niemałe pieniądze we własny rozwój, zdecyduje się na powierzenie przyszłości komuś, kto dopiero „raczkuje”? Czyż nie jest tak, że szukamy najlepszych, autorytetów z doświadczeniem, z którego moglibyśmy czerpać?

Zobacz również: Zalety pracy w korporacji

Pieniądze, pieniądze

REKLAMA

Od - wydaje się, oczywistej - odpowiedzi na powyższe pytanie do konkluzji już niedaleko. Skoro szkoleniowiec-freelancer może nie spotkać się z odpowiednio dużym odzewem, musi mieć na uwadze potencjalne problemy finansowe w początkach działalności. I tu mowa nie tylko o „porywającym się z motyką na słońce” młodym człowieku z ambicjami, ale bez wykształcenia i doświadczenia, ale tak naprawdę każdym „wolnym strzelcu”, który zaczyna angażować się w jakiś biznes. Choćby z tego względu warto poczekać z założeniem działalności do momentu, w którym nasze CV będzie zawierać kilka wartościowych wpisów czy będziemy mogli poszczycić się referencjami od szanowanych członków dużych korporacji, którzy mogą nie tylko pomóc nam w zdobyciu praktyki, ale także zbudowaniu pomocnej listy kontaktów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto też pamiętać, że freelancing to - w czasie całej działalności - wzloty i upadki, na które trzeba być przygotowanym. „Gorszy okres” może przydarzyć się każdemu, nawet najbardziej szanowanej i cenionej w branży „grubej rybie”. Zwłaszcza, jeśli na rynku pojawi się wysyp „świeżych” (co nie zawsze równoznaczne jest z nieznanymi) freelancerów, oferujących konkurencyjne ceny.

Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie


Rozkręcaj się sukcesywnie

Spokojnie, freelancing to nie tylko ryzyko i wady. Jedną spośród licznych zalet takiego sposobu zorganizowania pracy jest fakt, że można pogodzić przybieranie się do biznesu z regularnym etatem. Dobrze jest też już na początku snucia wielkich planów, zrobić sobie próbę sił we freelancingu mniej „zorganizowanym”, czyli przejrzeć portale dla „wolnych strzelców”, określić, jakie jest zapotrzebowanie na ludzi z naszej branży, a nawet pokusić się o wystawienie ogłoszenia i poczekać na ewentualny odzew. Dobry trener, poważnie myślący o organizowaniu szkoleń pod własnym szyldem, może też w międzyczasie dokształcić się, samodzielnie korzystając z możliwości uczestnictwa w kursach, których autorami są rozchwytywani trenerzy-freelancerzy. To dobra okazja, by „podpatrzeć” techniki rywala-nauczyciela, które zapewne przyczyniły się do jego sukcesu.

Zobacz także: Inteligentne zarządzenie emocjami

Freelancing nie dla wszystkich

Freelancerem może być każdy. Nie wszystkim uda się jednak osiągnąć odpowiednie wyniki, pozwalające na utrzymanie się na rynku. Niezbędne będą tu - dużo większe niż podczas pracy na rzecz kogoś - zaangażowanie, odporność na stres, umiejętność dobrego zorganizowania sobie czasu czy pozyskania wartościowych kontaktów.

Dobry „wolny strzelec” to też osoba, która stawia na samorozwój i nie dopuszcza do sytuacji, kiedy w umiejętnościach i praktyce miałaby wyprzedzić ją konkurencja. Zwłaszcza w przypadku braków odpowiednich cech charakteru u szkoleniowców może okazać się, że nacisk na doskonalenie nie tylko będzie zbyt silny, ale też może nawet zabraknie na niego czasu.

Freelancer - mit człowieka sukcesu?

Wizja szczęśliwego, bogatego freelancera bez problemów to mit. Wielu, rzecz jasna, udaje się osiągnąć to, co sobie założyli. Trzeba jednak mieć świadomość, że jest to efekt długotrwałej, żmudnej pracy nad sobą (w szerokim sensie), a nie oczywista konsekwencja i prawidłowość wynikająca z takiego, a nie innego sposobu organizowania sobie pracy. Ostatecznie wszystko jest dla ludzi - tyle, że nie wszystko dla wszystkich. 

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Samotni wśród ludzi

Rozmowa z dr Sylwią Hałas-Dej, dziekanem Kozminski Executive Business School w Akademii Leona Koźmińskiego, o tym, jak radzić sobie z izolacją na wysokim stanowisku.

Praca zdalna, zadaniowy czas pracy. Nie, teraz zupełnie inna forma zatrudnienia jest na absolutnym topie rynku pracy, jaka

80 proc. pracowników tymczasowych i kontraktorów odczuwa satysfakcję z pracy projektowej. Wielu specjalistów, kiedy pozna zalety takich form współpracy z firmami, to nie chce już wracać na etat. Dlatego praca projektowa szybko zyskuje zwolenników.

Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

REKLAMA

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania z PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

REKLAMA

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA