REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Freelancer człowiekiem sukcesu?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Edyta Możejko
Freelancer człowiekiem sukcesu? /Fot. Fotolia
Freelancer człowiekiem sukcesu? /Fot. Fotolia
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wizja braku konieczności pracowania dla kogoś napawa optymizmem, podobnie jak możliwość zawodowego organizowania sobie czasu we własnym zakresie. Czy jednak aby na pewno freelancing to jedynie zalety?

Na pewno… nie. Wielu z nas z podziwem przygląda się freelancerom-właścicielom firm, którzy wydają się nie narzekać na niskie dochody i brak kontrahentów. Nie wszyscy natomiast zdajemy sobie sprawę choćby z prawdziwości banalnego stwierdzenia, że początki - każdego rodzaju i w każdej dziedzinie - bywają trudne. Nie są więc od nich wolni także „wolni strzelcy”. Przyjrzyjmy się, dla przykładu, kilku wadom i zaletom freelancingu.

REKLAMA

Dobre złego początki

REKLAMA

Dochodzenie do momentu osiągnięcia satysfakcji zawodowej i finansowej trwa. Rozpoczyna się już w momencie podjęcia pierwszej pracy. I tu pojawia się zagwozdka: ile doświadczenia trzeba mieć, by pokusić się o swoją działalność? A może warto „rzucić się na głęboką wodę”, postawić wszystko na jedną kartę i właśnie od tego rozpocząć budowanie ścieżki kariery?

Radziłabym z taką decyzją wstrzymać się do czasu ochłonięcia emocji. Przy założeniu, że mówimy o poważnym freelancingu (a więc nie studenckim „dorabianiu sobie” w rozmaitych branżach, ale wiązaniu z takim typem działalności konkretnych planów na przyszłość), trzeba wziąć pod uwagę kilka problemów, jakie możemy napotkać na drodze już u początków kariery. W przypadku nakreślonej pokrótce sytuacji byłyby to oczywiście brak doświadczenia, wyrobionej marki, (rozpoznawalnego) nazwiska. Przełóżmy teorię na praktykę. Wyobraźmy sobie, że szukamy odpowiedniego dla siebie szkolenia. Przeglądamy oferty, widzimy dwie, które brzmią interesująco. Autor pierwszego to ktoś powszechnie znany i ceniony w branży. Drugiego - człowiek-widmo, o którym nigdy wcześniej nikt nie słyszał. Ilu spośród nas, ze świadomością, że chce zainwestować niemałe pieniądze we własny rozwój, zdecyduje się na powierzenie przyszłości komuś, kto dopiero „raczkuje”? Czyż nie jest tak, że szukamy najlepszych, autorytetów z doświadczeniem, z którego moglibyśmy czerpać?

Zobacz również: Zalety pracy w korporacji

Pieniądze, pieniądze

REKLAMA

Od - wydaje się, oczywistej - odpowiedzi na powyższe pytanie do konkluzji już niedaleko. Skoro szkoleniowiec-freelancer może nie spotkać się z odpowiednio dużym odzewem, musi mieć na uwadze potencjalne problemy finansowe w początkach działalności. I tu mowa nie tylko o „porywającym się z motyką na słońce” młodym człowieku z ambicjami, ale bez wykształcenia i doświadczenia, ale tak naprawdę każdym „wolnym strzelcu”, który zaczyna angażować się w jakiś biznes. Choćby z tego względu warto poczekać z założeniem działalności do momentu, w którym nasze CV będzie zawierać kilka wartościowych wpisów czy będziemy mogli poszczycić się referencjami od szanowanych członków dużych korporacji, którzy mogą nie tylko pomóc nam w zdobyciu praktyki, ale także zbudowaniu pomocnej listy kontaktów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto też pamiętać, że freelancing to - w czasie całej działalności - wzloty i upadki, na które trzeba być przygotowanym. „Gorszy okres” może przydarzyć się każdemu, nawet najbardziej szanowanej i cenionej w branży „grubej rybie”. Zwłaszcza, jeśli na rynku pojawi się wysyp „świeżych” (co nie zawsze równoznaczne jest z nieznanymi) freelancerów, oferujących konkurencyjne ceny.

Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie


Rozkręcaj się sukcesywnie

Spokojnie, freelancing to nie tylko ryzyko i wady. Jedną spośród licznych zalet takiego sposobu zorganizowania pracy jest fakt, że można pogodzić przybieranie się do biznesu z regularnym etatem. Dobrze jest też już na początku snucia wielkich planów, zrobić sobie próbę sił we freelancingu mniej „zorganizowanym”, czyli przejrzeć portale dla „wolnych strzelców”, określić, jakie jest zapotrzebowanie na ludzi z naszej branży, a nawet pokusić się o wystawienie ogłoszenia i poczekać na ewentualny odzew. Dobry trener, poważnie myślący o organizowaniu szkoleń pod własnym szyldem, może też w międzyczasie dokształcić się, samodzielnie korzystając z możliwości uczestnictwa w kursach, których autorami są rozchwytywani trenerzy-freelancerzy. To dobra okazja, by „podpatrzeć” techniki rywala-nauczyciela, które zapewne przyczyniły się do jego sukcesu.

Zobacz także: Inteligentne zarządzenie emocjami

Freelancing nie dla wszystkich

Freelancerem może być każdy. Nie wszystkim uda się jednak osiągnąć odpowiednie wyniki, pozwalające na utrzymanie się na rynku. Niezbędne będą tu - dużo większe niż podczas pracy na rzecz kogoś - zaangażowanie, odporność na stres, umiejętność dobrego zorganizowania sobie czasu czy pozyskania wartościowych kontaktów.

Dobry „wolny strzelec” to też osoba, która stawia na samorozwój i nie dopuszcza do sytuacji, kiedy w umiejętnościach i praktyce miałaby wyprzedzić ją konkurencja. Zwłaszcza w przypadku braków odpowiednich cech charakteru u szkoleniowców może okazać się, że nacisk na doskonalenie nie tylko będzie zbyt silny, ale też może nawet zabraknie na niego czasu.

Freelancer - mit człowieka sukcesu?

Wizja szczęśliwego, bogatego freelancera bez problemów to mit. Wielu, rzecz jasna, udaje się osiągnąć to, co sobie założyli. Trzeba jednak mieć świadomość, że jest to efekt długotrwałej, żmudnej pracy nad sobą (w szerokim sensie), a nie oczywista konsekwencja i prawidłowość wynikająca z takiego, a nie innego sposobu organizowania sobie pracy. Ostatecznie wszystko jest dla ludzi - tyle, że nie wszystko dla wszystkich. 

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższe urlopy jednak nie dla wszystkich lecz dla wybranych, czyli dla kogo dodatkowe świadczenia. Nie będzie rewolucji w kodeksie pracy

Czas pracy skrócony do 35 godzin w tygodniu, a urlopy wydłużone z 20 dni i 26 dni do dni 35 – i to dla wszystkich. Takie niedawno były zapowiedzi odnośnie dwóch wielkich reform w kodeksie pracy. Rewolucje odwołane, o dłuższych urlopach należy zapomnieć. A krótszy tydzień pracy?

Zmiany w przepisach BHP od 2026 czy 2027 roku? Temperatury progowe i czasowe wstrzymanie pracy

Będą zmiany w przepisach BHP. Dotyczą pracy w wysokich temperaturach. Wprowadza się temperatury progowe, po przekroczeniu których pracodawca ma obowiązek wprowadzenia działań ograniczających obciążenie cieplne, np. krótszy czas pracy, przerwy w pracy czy praca zdalna. Przy najwyższych temperaturach praca zostanie czasowo wstrzymana.

Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja?

Praca w wysokich temperaturach jest szczególnie uciążliwa, a nawet może zagrażać zdrowiu i życiu pracowników. Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja? Poznaj aktualnie obowiązujące przepisy BHP.

Sprzedaż w 2030 r. czyli kompetencje przyszłości. Jaki musi być handlowiec za 5 lat?

Sprzedaż dynamicznie się zmienia. Bywa, że klient kończy rozmowę z handlowcem w środku ofertowej formułki. Dziś, a jeszcze bardziej za 5 lat, klienci potrzebują rozmowy, zrozumienia, uważnego słuchania i pomocy. Coraz ważniejsza jest uczciwość i działanie zgodnie z wartościami. O czym dziś musi wiedzieć handlowiec, aby w 2030 r. posiadał wszystkie wymagane kompetencje?

REKLAMA

Przeniesienie pracownika do innego działu. Co z wypowiedzeniem zmieniającym i odprawą?

W praktyce może się zdarzyć, iż pracodawca przenosi pracownika do innego działu, aby uniknąć zwolnień. Jak dokonać tego zgodnie z prawem? Kiedy nie jest potrzebne wypowiedzenie zmieniające? Czy przenoszonemu pracownikowi trzeba wypłacić odprawę?

Ekstremalne temperatury zmniejszają wydajność pracy

Z powodu upałów w Chinach, Hiszpanii, Włoszech i Grecji PKB może spaść o blisko 1 pkt proc. - wynika z raportów ekspertów Allianz Trade. Ekstremalne temperatury maja duży wpływ na wydajność pracy.

Realia pracy tymczasowej. Co liczy się dziś dla firm i kandydatów? [Badanie]

Na rynku pracy, gdzie coraz trudniej o trwałość i przewidywalność, głos pracowników oraz pracodawców staje się jednym z najczulszych barometrów zmian. Job Impulse co roku bada poziom satysfakcji obu tych grup. Najnowsze wyniki wskazują, że oczekiwania wobec agencji dynamicznie rosną: firmy domagają się sprawnych, natychmiastowych rekrutacji, ale przy zachowaniu wysokiej jakości procesów i maksymalnym ograniczeniu rotacji. Z kolei pracownicy tymczasowi coraz wyraźniej sygnalizują potrzebę stabilności, poszerzania systemu benefitów, a także obsługi formalności online.

Lipiec 2025 – dni wolne, godziny pracy

Lipiec 2025 – dni wolne od pracy i godziny pracy. To najbardziej zapracowany miesiąc w roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w lipcu? Czy kalendarz dni wolnych od pracy przewiduje święta w tym miesiącu?

REKLAMA

Zmiany w umowach o pracę: dodatkowe koszty dla pracodawcy bo część umów musi przejść przez tłumacza przysięgłego

W III kwartale 2025 r. obowiązują już cztery istotne i nowe ustawy w obszarze prawa pracy. Przyglądamy się jednej z nich w zakresie zmian w zatrudnieniu jakie weszły na skutek tych nowych regulacji. Chodzi o istotną instytucję bo o umowę o pracę! To dokument, który ma kluczowe znaczenie dla stosunku pracy. Zmiany, które zaszły w umowach o pracę są naprawdę znaczące i co gorsza generują koszty dla pracodawców. Pocieszające jest jednak to, że zmiany dotyczą tylko wybranych grup pracowników, nie wszystkich zatrudnionych osób.

Wyzwania dla pracodawców w zakresie wynagrodzeń. Zmiany pomogą zmniejszyć rotację pracowników

Połowa polskich pracowników uważa, że zarabia za mało. To powód dużej rotacji pracowników. Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami? Co muszą zmienić, aby zmniejszyć rotację w firmie?

REKLAMA