REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szkolenia sposobem na aktywizację grupy osób 45+

Magdalena Miszczak-Król
Szkolenia sposobem na aktywizację grupy 45+. /Fot. Fotolia
Szkolenia sposobem na aktywizację grupy 45+. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Liczba projektów realizowanych pod szyldem "aktywizacja osób po 45. roku życia" pokazuje, jak ważne dla naszej gospodarki jest ukierunkowanie na osoby dojrzałe. Liczne inicjatywy podejmowane na tym froncie mają na celu podnoszenie kwalifikacji oraz umiejętności osób po 45. roku życia jak również promocji utrzymania zatrudnienia. Projekty dofinansowywane ze środków unijnych pozwalają pracownikom z dłuższym stażem na podnoszenie własnych kompetencji dzięki licznym szkoleniom i kursom kierowanym przede wszystkim do tej właśnie grupy wiekowej.

Dla kogo i po co szkolenia

Celem bogatej oferty szkoleniowej kierowanej do osób dojrzałych o rozległym doświadczeniu i wiedzy jest przede wszystkim przeciwdziałanie degradacji i wykluczeniu zawodowemu tej grupy. Zmieniająca się nieustannie sytuacja gospodarcza oraz realia, z jakimi przychodzi się zmierzyć nie tylko młodym pracownikom, ale także ich starszym kolegom, wymaga ogromnych zdolności adaptacyjnych do nowych warunków. Szkolenia kierowane do grupy osób po 45. roku życia wymagają nieco więcej nakładu pracy niż te przygotowywane dla ich młodszych kolegów. Wiąże się to przede wszystkim z mentalnością i nawykami, jakie to pokolenie zdążyło sobie wyrobić, zanim nadeszła era komputerów i internetu, a oni sami zostali zbombardowani nowinkami technologicznymi, które nijak nie wpasowywały się w ich światopogląd.

REKLAMA

Autopromocja

Dlatego firmy szkoleniowe i trenerzy starają się opracować rozwiązania edukacyjne, które jak najtrafniej uzupełniają umiejętności i kompetencje dojrzałej grupy zawodowej. Niejednokrotnie takie szkolenia bazują na wiedzy i dojrzałości pracowników, którzy bardziej ambicjonalnie podchodzą do wykonywanych zadań. Są one ukierunkowywane na minimalizację procesu wykluczania cennych pracowników, mogących pochwalić się nie tylko wieloletnim stażem pracy, ale także rozległym doświadczeniem i wiedzą. Dlatego osoby po 45. roku życia są angażowane w liczne inicjatywy, które nie tylko pomagają im w korzystaniu z nowinek technologicznych w miejscu pracy, ale także rozwijają ich umiejętności w zakresie organizacji pracy lub podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Zobacz także: Wpływ kultury organizacyjnej firmy na efektywność pracowników

Pracujący czterdziestolatek

Szkolenia dedykowane grupie osób po 45. roku życia mają na celu przede wszystkim przystosowanie pracowników z wieloletnim stażem do zmieniającej się sytuacji gospodarczej, ekonomicznej i nie tylko na rynku pracy. Kim jednak jest współczesny czterdziestopięciolatek i jak jest postrzegany? W czasie, kiedy decyzję o założeniu rodziny odkładamy na później, wybierając poświęcenie się przede wszystkim własnej karierze, osoba, która osiągnęła 45 rok życia, nie jest już postrzegana jako ktoś, kto powinien ustąpić miejsca pracownikowi znacznie od siebie młodszemu, z workiem świeżutkiej wiedzy wykopanej wprost z internetu, z którym każdy dwudziestolatek jest za pan brat. Negatywne stereotypy, które wciąż są głęboko zakorzenione w naszej podświadomości, przedstawiają doświadczonego pracownika jako osobę niezdolną do jakiejkolwiek elastyczności wynikającej ze zmieniających się trendów rynku pracy czy nieprzejawiającą chęci do doskonalenia własnych umiejętności i podnoszenia kompetencji.

Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prawda jednak odbiega od naszych wyobrażeń. Prawdziwy czterdziestolatek w środowisku pracy to osoba, którą warto mieć w swoim zespole. Ceni on sobie stabilizację i poczucie bezpieczeństwa, co czyni go lojalnym i niechętnym do zmiany pracodawcy przez wzgląd na korzyści finansowe. Jego sumienność, dokładność i odpowiedzialność, cechy pojawiające się wraz z wiekiem, są pozytywnie oceniane przez pracodawców. Bagaż doświadczeń nabyty podczas wieloletniej pracy pozwala mu unikać błędów, a także realnie rozplanowywać zadania, znając swoje atuty i ograniczenia. Czterdziestolatek to osoba godna zaufania, która zdążyła już wykształcić swoje priorytety i doskonale zna swoje oczekiwania.

Polecamy także: Czy warto wprowadzać do firmy media społecznościowe?

Szkolić może się każdy

Jakie jednak szkolenia i kursy są przygotowywane z myślą o grupie osób po 45. roku życia? Dzięki dofinansowaniom unijnym, które pozwalają na organizację wielu darmowych lub współfinansowanych szkoleń, liczba uczestników, którzy z chęcią biorą udział w takich projektach, jest ogromna. A są to szkolenia przede wszystkim rozwijające umiejętności i kompetencje interpersonalne i społeczne. Pod hasłami, gdzie słowo "aktywność" zawsze gra pierwsze skrzypce, kryją się kursy pozwalające osobom po 45. roku życia na zrozumienie zalet płynących ze zmiany postawy zawodowej i rozwinięcie w sobie kreatywności i przedsiębiorczości. Są to także szkolenia uczące umiejętności adaptacji do nowych warunków pracy, a także przełamania barier technologicznych podczas kursów obejmujących podstawy obsługi komputera i internetu. Oferta jest ciekawa i z pewnością pomocna. Jest też przede wszystkim skoncentrowana na docelowej grupie wiekowej, a co za tym idzie - dostosowana do niej nie tylko pod względem edukacyjnym, ale także technologicznym. Pozwoli każdemu pracownikowi z wieloletnim doświadczeniem odnaleźć się w nowej rzeczywistości rynku pracy oraz skutecznie wykorzystać swoje umiejętności tak, aby wiek i wiedza nabyta podczas wielu lat pracy była przede wszystkim atutem.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przemoc psychiczna [PRZYKŁADY] - jak rozpoznać i jak sobie z nią radzić?

Przemoc psychiczna jest jedną z najbardziej destrukcyjnych form przemocy, która dotyka wielu ludzi na całym świecie. Choć nie zostawia widocznych śladów, jej wpływ na psychikę i życie ofiary jest bardzo dotkliwy i długotrwały. W odróżnieniu od przemocy fizycznej, przemoc psychiczna opiera się na manipulacji, kontrolowaniu i wywieraniu presji na drugiej osobie, co powoduje trwałe i głębokie szkody emocjonalne. Podajemy przykłady przemocy psychicznej.

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Nowe świadczenie radykalnie ulży tysiącom osób. Jednak trzeba będzie na nie poczekać

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

DPS: Pensjonariusz nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

REKLAMA

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

Świadczenie Aktywnie w żłobku. Jaki warunek musi być spełniony, żeby dostać dofinansowanie?

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowanej przez dziennego opiekuna. Jest to jedna z trzech form wsparcia dostępnych w programie „Aktywny Rodzic”. Kiedy ZUS może przyznać dofinansowanie?

Ogromne zainteresowanie świadczeniem. Wpłynęło tysiące wniosków, ZUS wypłacił ponad 1,2 mld zł

Od stycznia bieżącego roku osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o świadczenie wspierające. Zainteresowanie tą formą pomocy jest bardzo duże. Do ZUS wpłynęło 68,8 tys. wniosków, a łączna kwota wypłat wyniosła ponad 1,2 mld zł.

Od 5 do 60 minut przerwy w pracy. Obowiązki pracodawców w 2024 i 2025 r.

Od 5 do 60 minut przerwy w pracy. Obowiązki pracodawców w 2024 i 2025 r. Czy osobie pracującej przy komputerze może przysługiwać 60 minut przerwy? Kto może liczyć na dłuższe przerwy? Kiedy pracodawca jest obowiązany ich udzielić?

REKLAMA

Wypłata dodatku jest już pewna - prezydent podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji, otrzymają 2520 zł dodatku dopełniającego.

31 października mija termin opłacenia składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie

Do 31 października należy opłacić należnych składek za rolników, małżonków i domowników za czwarty kwartał 2024 r.

REKLAMA