REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szkolenia sposobem na aktywizację grupy osób 45+

Magdalena Miszczak-Król
Szkolenia sposobem na aktywizację grupy 45+. /Fot. Fotolia
Szkolenia sposobem na aktywizację grupy 45+. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Liczba projektów realizowanych pod szyldem "aktywizacja osób po 45. roku życia" pokazuje, jak ważne dla naszej gospodarki jest ukierunkowanie na osoby dojrzałe. Liczne inicjatywy podejmowane na tym froncie mają na celu podnoszenie kwalifikacji oraz umiejętności osób po 45. roku życia jak również promocji utrzymania zatrudnienia. Projekty dofinansowywane ze środków unijnych pozwalają pracownikom z dłuższym stażem na podnoszenie własnych kompetencji dzięki licznym szkoleniom i kursom kierowanym przede wszystkim do tej właśnie grupy wiekowej.

Dla kogo i po co szkolenia

Celem bogatej oferty szkoleniowej kierowanej do osób dojrzałych o rozległym doświadczeniu i wiedzy jest przede wszystkim przeciwdziałanie degradacji i wykluczeniu zawodowemu tej grupy. Zmieniająca się nieustannie sytuacja gospodarcza oraz realia, z jakimi przychodzi się zmierzyć nie tylko młodym pracownikom, ale także ich starszym kolegom, wymaga ogromnych zdolności adaptacyjnych do nowych warunków. Szkolenia kierowane do grupy osób po 45. roku życia wymagają nieco więcej nakładu pracy niż te przygotowywane dla ich młodszych kolegów. Wiąże się to przede wszystkim z mentalnością i nawykami, jakie to pokolenie zdążyło sobie wyrobić, zanim nadeszła era komputerów i internetu, a oni sami zostali zbombardowani nowinkami technologicznymi, które nijak nie wpasowywały się w ich światopogląd.

REKLAMA

Autopromocja

Dlatego firmy szkoleniowe i trenerzy starają się opracować rozwiązania edukacyjne, które jak najtrafniej uzupełniają umiejętności i kompetencje dojrzałej grupy zawodowej. Niejednokrotnie takie szkolenia bazują na wiedzy i dojrzałości pracowników, którzy bardziej ambicjonalnie podchodzą do wykonywanych zadań. Są one ukierunkowywane na minimalizację procesu wykluczania cennych pracowników, mogących pochwalić się nie tylko wieloletnim stażem pracy, ale także rozległym doświadczeniem i wiedzą. Dlatego osoby po 45. roku życia są angażowane w liczne inicjatywy, które nie tylko pomagają im w korzystaniu z nowinek technologicznych w miejscu pracy, ale także rozwijają ich umiejętności w zakresie organizacji pracy lub podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Zobacz także: Wpływ kultury organizacyjnej firmy na efektywność pracowników

Pracujący czterdziestolatek

Szkolenia dedykowane grupie osób po 45. roku życia mają na celu przede wszystkim przystosowanie pracowników z wieloletnim stażem do zmieniającej się sytuacji gospodarczej, ekonomicznej i nie tylko na rynku pracy. Kim jednak jest współczesny czterdziestopięciolatek i jak jest postrzegany? W czasie, kiedy decyzję o założeniu rodziny odkładamy na później, wybierając poświęcenie się przede wszystkim własnej karierze, osoba, która osiągnęła 45 rok życia, nie jest już postrzegana jako ktoś, kto powinien ustąpić miejsca pracownikowi znacznie od siebie młodszemu, z workiem świeżutkiej wiedzy wykopanej wprost z internetu, z którym każdy dwudziestolatek jest za pan brat. Negatywne stereotypy, które wciąż są głęboko zakorzenione w naszej podświadomości, przedstawiają doświadczonego pracownika jako osobę niezdolną do jakiejkolwiek elastyczności wynikającej ze zmieniających się trendów rynku pracy czy nieprzejawiającą chęci do doskonalenia własnych umiejętności i podnoszenia kompetencji.

Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prawda jednak odbiega od naszych wyobrażeń. Prawdziwy czterdziestolatek w środowisku pracy to osoba, którą warto mieć w swoim zespole. Ceni on sobie stabilizację i poczucie bezpieczeństwa, co czyni go lojalnym i niechętnym do zmiany pracodawcy przez wzgląd na korzyści finansowe. Jego sumienność, dokładność i odpowiedzialność, cechy pojawiające się wraz z wiekiem, są pozytywnie oceniane przez pracodawców. Bagaż doświadczeń nabyty podczas wieloletniej pracy pozwala mu unikać błędów, a także realnie rozplanowywać zadania, znając swoje atuty i ograniczenia. Czterdziestolatek to osoba godna zaufania, która zdążyła już wykształcić swoje priorytety i doskonale zna swoje oczekiwania.

Polecamy także: Czy warto wprowadzać do firmy media społecznościowe?

Szkolić może się każdy

Jakie jednak szkolenia i kursy są przygotowywane z myślą o grupie osób po 45. roku życia? Dzięki dofinansowaniom unijnym, które pozwalają na organizację wielu darmowych lub współfinansowanych szkoleń, liczba uczestników, którzy z chęcią biorą udział w takich projektach, jest ogromna. A są to szkolenia przede wszystkim rozwijające umiejętności i kompetencje interpersonalne i społeczne. Pod hasłami, gdzie słowo "aktywność" zawsze gra pierwsze skrzypce, kryją się kursy pozwalające osobom po 45. roku życia na zrozumienie zalet płynących ze zmiany postawy zawodowej i rozwinięcie w sobie kreatywności i przedsiębiorczości. Są to także szkolenia uczące umiejętności adaptacji do nowych warunków pracy, a także przełamania barier technologicznych podczas kursów obejmujących podstawy obsługi komputera i internetu. Oferta jest ciekawa i z pewnością pomocna. Jest też przede wszystkim skoncentrowana na docelowej grupie wiekowej, a co za tym idzie - dostosowana do niej nie tylko pod względem edukacyjnym, ale także technologicznym. Pozwoli każdemu pracownikowi z wieloletnim doświadczeniem odnaleźć się w nowej rzeczywistości rynku pracy oraz skutecznie wykorzystać swoje umiejętności tak, aby wiek i wiedza nabyta podczas wielu lat pracy była przede wszystkim atutem.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA