REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niższe wynagrodzenia komorników

REKLAMA

Komornicy będą mieli niższe wynagrodzenia? Propozycje drastycznego ograniczenia wynagrodzenia komorników mogą zagrażać sprawnemu egzekwowaniu orzeczeń sądów, a tym samym także bezpieczeństwu obrotu gospodarczego.

- uważa Konfederacja Lewiatan.

Autopromocja

Podczas wczorajszego posiedzenia Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, odbyło się pierwsze czytanie projektu, autorstwa grupy posłów PO, nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o komornikach sądowych i egzekucji (ukse).

- Nasze zaniepokojenie budzi fakt, że zmiany zostały zaproponowane bez jakiejkolwiek analizy skutków ich wprowadzenia. Podjęcie decyzji o zasadności i ewentualnym rozmiarze obniżenia opłat egzekucyjnych powinno być poprzedzone weryfikacją skutków dla gospodarki, a także szczegółową kalkulacją przychodów i wydatków związanych z prowadzonymi czynnościami egzekucyjnymi. Musi ona uwzględnić fakt, że zdecydowana większość takich spraw kończy się bezskutecznie, a zatem ich koszty nie są wbrew potocznemu mniemaniu przeniesione na dłużnika, a są ponoszone przez wierzycieli i komorników - mówi Krzysztof Kajda, z-ca dyrektora departamentu prawnego Konfederacji Lewiatan.

Zobacz również serwis: Wynagrodzenia

W przypadku komorników konieczność poniesienia tych kosztów w oczywisty sposób wpłynie na dalszy spadek efektywności postępowań egzekucyjnych. Będzie to miało zatem bezpośrednie przełożenie na zwiększenie problemów związanych z zatorami płatniczymi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem Konfederacji Lewiatan wysokość opłat egzekucyjnych powinna zostać ustalona na takim poziomie, aby z jednej strony zapewnić możliwość finansowania działalności egzekucyjnej komorników sądowych, a z drugiej nie powodować nadmiernych obciążeń finansowych dla stron postępowania. Obecnie większa część kosztów prowadzenia działalności egzekucyjnej została przerzucona na wierzycieli.

Zdaniem Konfederacji Lewiatan korzystnym rozwiązaniem byłoby utrzymanie wynagrodzenia komorników na jednolitym, racjonalnie wysokim poziomie, przy jednoczesnym uchyleniu przepisów obciążających wierzycieli kosztami egzekucji z tytułu poszukiwania majątku dłużnika.

Polecamy także: Wysokość i składniki minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2014 r.

Opłaty stosunkowe pobierane od dłużników na podstawie art. 49 ukse, w przypadku skutecznie przeprowadzonej egzekucji, służą finansowaniu całego systemu egzekucji w Polsce, a więc muszą być racjonalnie wysokie i pokryć koszty utrzymania kancelarii komorniczych i obsługi spraw, zarówno tych które zakończyły się skutecznie, jak i tych w których komornik umorzył postępowanie ze względu na brak majątku dłużnika.

Tylko ok. 21,6 proc. spraw egzekucyjnych kończy się skutecznie (stan na koniec 2012 r.), a więc koszty ponad 78 proc. spraw ponoszą wierzyciele i komornicy. Poważnym zagrożeniem, jakie wypływa z przedstawionego projektu obniżania wynagrodzenia komorników za skuteczną egzekucję, jest ryzyko przerzucania znacznie większego ciężaru kosztów egzekucji na wierzycieli, co jeszcze pogorszy ich sytuację. Eksperci Konfederacji Lewiatan niejednokrotnie wyrażali stanowisko, że zarówno procedury sądowe, jak egzekucyjne powinny być upraszczane. Tymczasem przedstawiony projekt nowelizacji znacznie komplikuje sposób wyliczania opłaty stosunkowej za skutecznie przeprowadzoną egzekucję. O ile określenie minimalnych i maksymalnych progów wysokości opłaty stosunkowej pobieranej od dłużnika wydaje się uzasadnione, to istnienie 3 różnych progów procentowych wyliczania tej opłaty, w zależności od czynności podejmowanych przez komornika, nie znajduje racjonalnego uzasadnienia.

Ponadto poziom opłat egzekucyjnych powinien motywować dłużników do spłaty zadłużenia na wcześniejszych etapach postępowań, zanim sprawa trafi na drogę egzekucji komorniczej. Proponowanie opłaty stosunkowej na poziomie 2 proc. czy 5 proc. wartości roszczenia oznacza także, że koszty egzekucji byłyby dla dłużnika znaczne niższe niż koszt kredytu w banku. Tym samym dłużnik mógłby celowo opóźniać spłatę zobowiązań, bowiem egzekucja nie była by dla niego aż tak dotkliwa od strony kosztowej.

Zdaniem Konfederacji Lewiatan niniejszy projekt będzie miał negatywny wpływ na budżet państwa oraz budżety jednostek samorządu terytorialnego. Wynika to m.in. z faktu, że większy poziom bezskutecznej egzekucji stwierdzony przez komorników (postanowieniem o nieściągalności) to wyższy poziom należności zaliczonych przez przedsiębiorców w koszty uzyskania przychodów, a także większe możliwości korekt podatku VAT przy skorzystaniu przez przedsiębiorców z tzw. ulgi na złe długi, a zatem zdecydowanie mniejsze wpływy z tytułu podatków.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Wśród przedsiębiorców powszechna jest frustracja z powodu tempa i skuteczności odzyskiwania zasądzonych wierzytelności. Wielu zmuszonych jest walczyć o byt, dokonywać gwałtownych redukcji kosztów (w tym obniżać poziom zatrudnienia), aby w ogóle funkcjonować i utrzymać się na rynku. Niski poziom efektywności postępowań egzekucyjnych wpływa, zdaniem przedsiębiorców, m.in. na wzrost poziomu bezrobocia, a także pośrednio na poziom cen towarów i usług, gdyż nieregulowane, nieegzekwowalne należności są uwzględniane przez przedsiębiorców w cenach świadczonych przez nich usług lub sprzedawanych towarów.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  29 lutego – dodatkowy dzień w roku? Jak to jest z tym czasem i czy masz go dla siebie?

  Dziś 29 lutego 2024 roku – masz dodatkowy dzień w roku i zastanawiasz się co z nim zrobić? Czym dla Ciebie jest czas? Czy umiesz nadać mu priorytet? Poznaj 8 zasad efektywnego zarządzania czasem i znajdź czas dla siebie. Finalnie „nie chodzi o to, żeby mieć czas. Chodzi o to, żeby z niego korzystać”. Praktycznych rad udziela psycholog Aleksandra Kolińska.

  Od 1 kwietnia nowe stawki za wypadki przy pracy. 1431 zł za 1% uszczerbku [Obwieszczenie z 21 lutego 2024 r.]

  Są już znane stawki odszkodowań za wypadki przy pracy. 1% uszczerbku na zdrowiu wyceniono na 1431 zł.

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  Urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji - ruszyły prace

  W dniu 15 lutego 2024 roku ruszyły prace w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nad opracowaniem prawnych rozwiązań w zakresie uprawnień rodzicielskich dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu. To poważny problem. Środowiska reprezentujące rodziców wcześniaków wskazują, że mama każdego wcześniaka, który wymaga hospitalizacji po narodzinach, miała prawo skorzystać z pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem, a urlop macierzyński, żeby zaczynał się wraz z wypisem dziecka do domu. Dodatkowo, mamy wcześniaków aktualnie przebywające na urlopie macierzyńskim proszą o wydłużenie im tego urlopu o czas, jaki dziecko spędziło w szpitalu. 

  REKLAMA

  1,5 mld zł dla samorządów - zyskają pracownicy administracji i interesanci

  Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji ponad 2 tys. samorządów ze wszystkich województw uzyskało wsparcie w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd. Otrzymają one do 850 tys. złotych na działania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Podpisaliśmy pierwszą umowę na realizację grantu, teraz rusza podpisywanie umów ze wszystkimi jednostkami samorządu, które zakwalifikowały się do wsparcia – poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

  Świadczenie wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej. Od 1 marca 2024 r. próg uprawniający do świadczenia wzrasta do 3415,50 zł

  Działacze opozycji antykomunistycznej są uprawnieni do świadczenia wyrównawczego jeżeli pobierane przez nich świadczenia emerytalno-rentowe są niższe niż określona przepisami kwota. Obecnie próg uprawniający do świadczenia wyrównawczego wynosi 3046,29 zł; 1 marca 2024 r. wzrośnie do 3415,50 zł. 

  Słowacja – Dni wolne od pracy 2024

  Słowacja ma w swoim kalendarzu aż piętnaście dni wolnych od pracy w ciągu roku. Dzięki temu kraj ten plasuje się pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Dla porównania – w Polsce są o dwa dni wolne mniej. Kiedy przypadają dni wolne od pracy na Słowacji w 2024 r.?

  Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostanie podwyżki. Funkcjonariusze ABW zarobią nawet 16200 zł miesięcznie [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego to kolejna państwowa instytucja, którą dosięgnie fala podwyżek w sferze budżetowej. Zarobki w ABW wzrosną z poziomu 3900–13500 zł do poziomu 4700–16200 zł. Pójdą w górę także dodatki za stopień służbowy. Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. 

  REKLAMA

  Nowe kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czy wzrosną od 1 kwietnia 2024 r.?

  Znamy wysokość odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jest nowe obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  2121 zł – taki miesięczny przychód może mieć bezrobotny. Od lipca 2024 r. – maksymalnie 2150 zł

  Bezrobotny zostanie wyrejestrowany z urzędu pracy jeśli podejmie jakąkolwiek pracę. Może jednak zachować status osoby bezrobotnej mając źródła przychodów z innego tytułu niż praca. Przepisy określają limit kwoty przychodów, jakie może uzyskiwać bezrobotny. 

  REKLAMA