REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niższe wynagrodzenia komorników

REKLAMA

Komornicy będą mieli niższe wynagrodzenia? Propozycje drastycznego ograniczenia wynagrodzenia komorników mogą zagrażać sprawnemu egzekwowaniu orzeczeń sądów, a tym samym także bezpieczeństwu obrotu gospodarczego.

- uważa Konfederacja Lewiatan.

REKLAMA

Autopromocja

Podczas wczorajszego posiedzenia Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, odbyło się pierwsze czytanie projektu, autorstwa grupy posłów PO, nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o komornikach sądowych i egzekucji (ukse).

- Nasze zaniepokojenie budzi fakt, że zmiany zostały zaproponowane bez jakiejkolwiek analizy skutków ich wprowadzenia. Podjęcie decyzji o zasadności i ewentualnym rozmiarze obniżenia opłat egzekucyjnych powinno być poprzedzone weryfikacją skutków dla gospodarki, a także szczegółową kalkulacją przychodów i wydatków związanych z prowadzonymi czynnościami egzekucyjnymi. Musi ona uwzględnić fakt, że zdecydowana większość takich spraw kończy się bezskutecznie, a zatem ich koszty nie są wbrew potocznemu mniemaniu przeniesione na dłużnika, a są ponoszone przez wierzycieli i komorników - mówi Krzysztof Kajda, z-ca dyrektora departamentu prawnego Konfederacji Lewiatan.

Zobacz również serwis: Wynagrodzenia

W przypadku komorników konieczność poniesienia tych kosztów w oczywisty sposób wpłynie na dalszy spadek efektywności postępowań egzekucyjnych. Będzie to miało zatem bezpośrednie przełożenie na zwiększenie problemów związanych z zatorami płatniczymi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem Konfederacji Lewiatan wysokość opłat egzekucyjnych powinna zostać ustalona na takim poziomie, aby z jednej strony zapewnić możliwość finansowania działalności egzekucyjnej komorników sądowych, a z drugiej nie powodować nadmiernych obciążeń finansowych dla stron postępowania. Obecnie większa część kosztów prowadzenia działalności egzekucyjnej została przerzucona na wierzycieli.

Zdaniem Konfederacji Lewiatan korzystnym rozwiązaniem byłoby utrzymanie wynagrodzenia komorników na jednolitym, racjonalnie wysokim poziomie, przy jednoczesnym uchyleniu przepisów obciążających wierzycieli kosztami egzekucji z tytułu poszukiwania majątku dłużnika.

Polecamy także: Wysokość i składniki minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2014 r.

Opłaty stosunkowe pobierane od dłużników na podstawie art. 49 ukse, w przypadku skutecznie przeprowadzonej egzekucji, służą finansowaniu całego systemu egzekucji w Polsce, a więc muszą być racjonalnie wysokie i pokryć koszty utrzymania kancelarii komorniczych i obsługi spraw, zarówno tych które zakończyły się skutecznie, jak i tych w których komornik umorzył postępowanie ze względu na brak majątku dłużnika.

REKLAMA

Tylko ok. 21,6 proc. spraw egzekucyjnych kończy się skutecznie (stan na koniec 2012 r.), a więc koszty ponad 78 proc. spraw ponoszą wierzyciele i komornicy. Poważnym zagrożeniem, jakie wypływa z przedstawionego projektu obniżania wynagrodzenia komorników za skuteczną egzekucję, jest ryzyko przerzucania znacznie większego ciężaru kosztów egzekucji na wierzycieli, co jeszcze pogorszy ich sytuację. Eksperci Konfederacji Lewiatan niejednokrotnie wyrażali stanowisko, że zarówno procedury sądowe, jak egzekucyjne powinny być upraszczane. Tymczasem przedstawiony projekt nowelizacji znacznie komplikuje sposób wyliczania opłaty stosunkowej za skutecznie przeprowadzoną egzekucję. O ile określenie minimalnych i maksymalnych progów wysokości opłaty stosunkowej pobieranej od dłużnika wydaje się uzasadnione, to istnienie 3 różnych progów procentowych wyliczania tej opłaty, w zależności od czynności podejmowanych przez komornika, nie znajduje racjonalnego uzasadnienia.

Ponadto poziom opłat egzekucyjnych powinien motywować dłużników do spłaty zadłużenia na wcześniejszych etapach postępowań, zanim sprawa trafi na drogę egzekucji komorniczej. Proponowanie opłaty stosunkowej na poziomie 2 proc. czy 5 proc. wartości roszczenia oznacza także, że koszty egzekucji byłyby dla dłużnika znaczne niższe niż koszt kredytu w banku. Tym samym dłużnik mógłby celowo opóźniać spłatę zobowiązań, bowiem egzekucja nie była by dla niego aż tak dotkliwa od strony kosztowej.

Zdaniem Konfederacji Lewiatan niniejszy projekt będzie miał negatywny wpływ na budżet państwa oraz budżety jednostek samorządu terytorialnego. Wynika to m.in. z faktu, że większy poziom bezskutecznej egzekucji stwierdzony przez komorników (postanowieniem o nieściągalności) to wyższy poziom należności zaliczonych przez przedsiębiorców w koszty uzyskania przychodów, a także większe możliwości korekt podatku VAT przy skorzystaniu przez przedsiębiorców z tzw. ulgi na złe długi, a zatem zdecydowanie mniejsze wpływy z tytułu podatków.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Wśród przedsiębiorców powszechna jest frustracja z powodu tempa i skuteczności odzyskiwania zasądzonych wierzytelności. Wielu zmuszonych jest walczyć o byt, dokonywać gwałtownych redukcji kosztów (w tym obniżać poziom zatrudnienia), aby w ogóle funkcjonować i utrzymać się na rynku. Niski poziom efektywności postępowań egzekucyjnych wpływa, zdaniem przedsiębiorców, m.in. na wzrost poziomu bezrobocia, a także pośrednio na poziom cen towarów i usług, gdyż nieregulowane, nieegzekwowalne należności są uwzględniane przez przedsiębiorców w cenach świadczonych przez nich usług lub sprzedawanych towarów.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA