| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Niższe wynagrodzenia komorników

Niższe wynagrodzenia komorników

Komornicy będą mieli niższe wynagrodzenia? Propozycje drastycznego ograniczenia wynagrodzenia komorników mogą zagrażać sprawnemu egzekwowaniu orzeczeń sądów, a tym samym także bezpieczeństwu obrotu gospodarczego.

- uważa Konfederacja Lewiatan.

Podczas wczorajszego posiedzenia Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, odbyło się pierwsze czytanie projektu, autorstwa grupy posłów PO, nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o komornikach sądowych i egzekucji (ukse).

- Nasze zaniepokojenie budzi fakt, że zmiany zostały zaproponowane bez jakiejkolwiek analizy skutków ich wprowadzenia. Podjęcie decyzji o zasadności i ewentualnym rozmiarze obniżenia opłat egzekucyjnych powinno być poprzedzone weryfikacją skutków dla gospodarki, a także szczegółową kalkulacją przychodów i wydatków związanych z prowadzonymi czynnościami egzekucyjnymi. Musi ona uwzględnić fakt, że zdecydowana większość takich spraw kończy się bezskutecznie, a zatem ich koszty nie są wbrew potocznemu mniemaniu przeniesione na dłużnika, a są ponoszone przez wierzycieli i komorników - mówi Krzysztof Kajda, z-ca dyrektora departamentu prawnego Konfederacji Lewiatan.

Zobacz również serwis: Wynagrodzenia

W przypadku komorników konieczność poniesienia tych kosztów w oczywisty sposób wpłynie na dalszy spadek efektywności postępowań egzekucyjnych. Będzie to miało zatem bezpośrednie przełożenie na zwiększenie problemów związanych z zatorami płatniczymi.

Zdaniem Konfederacji Lewiatan wysokość opłat egzekucyjnych powinna zostać ustalona na takim poziomie, aby z jednej strony zapewnić możliwość finansowania działalności egzekucyjnej komorników sądowych, a z drugiej nie powodować nadmiernych obciążeń finansowych dla stron postępowania. Obecnie większa część kosztów prowadzenia działalności egzekucyjnej została przerzucona na wierzycieli.

Zdaniem Konfederacji Lewiatan korzystnym rozwiązaniem byłoby utrzymanie wynagrodzenia komorników na jednolitym, racjonalnie wysokim poziomie, przy jednoczesnym uchyleniu przepisów obciążających wierzycieli kosztami egzekucji z tytułu poszukiwania majątku dłużnika.

Polecamy także: Wysokość i składniki minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2014 r.

Opłaty stosunkowe pobierane od dłużników na podstawie art. 49 ukse, w przypadku skutecznie przeprowadzonej egzekucji, służą finansowaniu całego systemu egzekucji w Polsce, a więc muszą być racjonalnie wysokie i pokryć koszty utrzymania kancelarii komorniczych i obsługi spraw, zarówno tych które zakończyły się skutecznie, jak i tych w których komornik umorzył postępowanie ze względu na brak majątku dłużnika.

Tylko ok. 21,6 proc. spraw egzekucyjnych kończy się skutecznie (stan na koniec 2012 r.), a więc koszty ponad 78 proc. spraw ponoszą wierzyciele i komornicy. Poważnym zagrożeniem, jakie wypływa z przedstawionego projektu obniżania wynagrodzenia komorników za skuteczną egzekucję, jest ryzyko przerzucania znacznie większego ciężaru kosztów egzekucji na wierzycieli, co jeszcze pogorszy ich sytuację. Eksperci Konfederacji Lewiatan niejednokrotnie wyrażali stanowisko, że zarówno procedury sądowe, jak egzekucyjne powinny być upraszczane. Tymczasem przedstawiony projekt nowelizacji znacznie komplikuje sposób wyliczania opłaty stosunkowej za skutecznie przeprowadzoną egzekucję. O ile określenie minimalnych i maksymalnych progów wysokości opłaty stosunkowej pobieranej od dłużnika wydaje się uzasadnione, to istnienie 3 różnych progów procentowych wyliczania tej opłaty, w zależności od czynności podejmowanych przez komornika, nie znajduje racjonalnego uzasadnienia.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Soneta sp. z o.o.

Firma Soneta sp. z o.o. jest polskim producentem oprogramowania do zarządzania i księgowości – enova365.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK