Niższy zasiłek chorobowy dla mundurowych
REKLAMA
Nowelizacja
22 stycznia 2014 r. (środa) Sejm podczas pierwszego dnia 5. posiedzenia rozpatrzył w drugim czytaniu rządowy projekt nowelizacji ustawy o Policji, ustawy o Straży Granicznej, ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, ustawy o Biurze Ochrony Rządu, ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu, ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, ustawy o Służbie Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służbie Wywiadu Wojskowego, ustawy o służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego, ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw.
REKLAMA
Zobacz również serwis: Zasiłki i inne świadczenia
Obniżenie chorobowego do 80% wynagrodzenia
Projekt zmienia zasady ustalania wysokości uposażenia funkcjonariuszy oraz żołnierzy zawodowych należnego w okresie choroby, zbliżając je do zasad obowiązujących w systemie powszechnym. Zasiłek chorobowy żołnierzy i funkcjonariuszy ma wynosić już nie 100 proc. wynagrodzenia a 80 proc. Projekt zakłada utrzymanie 100 proc. stawki, jeśli choroba będzie wynikała np. z pełnienia służby. W myśl projektu środki finansowe pozyskane z ograniczenia uposażeń mają być w całości przeznaczane na fundusz nagród i zapomóg dla osób wykonujących zadania służbowe w zastępstwie nieobecnych w pracy.
Kontrola zaświadczeń lekarskich
Projekt zakłada też, że lekarze orzecznicy ZUS będą zobowiązani do kontrolowania prawidłowości wystawiania zaświadczeń lekarskich funkcjonariuszom i żołnierzom. Kontroli podlegać będzie też prawidłowość wykorzystania zwolnienia. Funkcjonariusze i żołnierze wykonujący w czasie zwolnienia pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie niezgodnie z jego celem - utracą prawo do uposażenia za cały okres, na jaki je wystawiono.
Polecamy także: Ustalenie płatnika zasiłków w 2014 r.
Droga projektu
Rząd przyjął projekt 28 maja 2013 r. Projekt wpłynął do Sejmu 18 czerwca 2013 r. 26 czerwca 2013 r. został skierowany do Komisji Spraw Wewnętrznych, z zaleceniem zasięgnięcia opinii Komisji do Spraw Służb Specjalnych, Komisji Obrony Narodowej oraz Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. 24 lipca 2013 r. komisja przeprowadziła pierwsze czytanie i powołała podkomisję nadzwyczajną do rozpatrzenia projektu. 27 sierpnia 2013 r. na posiedzeniu komisji odbyło się wysłuchanie publiczne. 20 listopada 2013 r. podkomisja przyjęła sprawozdanie. 4 grudnia 2013 r. komisja wprowadziła dodatkowe zmiany w sprawozdaniu podkomisji. Komisja nie przyjęła wniosku o odrzucenie projektu. Ponadto wniosła m.in. poprawki przywracające okres 12 miesięcy od dnia zaprzestania służby z powodu choroby, po którym można zwolnić policjanta ze służby. Zgłoszono też dwa wnioski mniejszości. Sprawozdanie komisji przedstawił poseł Tomasz Szymański. W związku z tym, że w czasie drugiego czytania zgłoszono do projektu poprawki, trafi on ponownie do Komisji Spraw Wewnętrznych w celu przedstawienia sprawozdania.
Zadaj pytanie: Forum Kadry
Źródło: sejm.gov.pl
REKLAMA

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA