| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Niższy zasiłek chorobowy dla mundurowych

Niższy zasiłek chorobowy dla mundurowych

Niższy zasiłek chorobowy dla mundurowych stanie się rzeczywistością? Sejm rozpatrzył wczoraj w drugim czytaniu rządowy projekt nowelizacji dotyczący obniżenia uposażenia funkcjonariuszy i żołnierzy zawodowych w czasie choroby ze 100% na 80% wynagrodzenia. Rozwiązanie to jest bliższe zasadom obowiązującym w systemie powszechnym.

Nowelizacja

22 stycznia 2014 r. (środa) Sejm podczas pierwszego dnia 5. posiedzenia rozpatrzył w drugim czytaniu rządowy projekt nowelizacji ustawy o Policji, ustawy o Straży Granicznej, ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, ustawy o Biurze Ochrony Rządu, ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu, ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, ustawy o Służbie Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służbie Wywiadu Wojskowego, ustawy o służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego, ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw. 

Zobacz również serwis: Zasiłki i inne świadczenia

Obniżenie chorobowego do 80% wynagrodzenia

Projekt zmienia zasady ustalania wysokości uposażenia funkcjonariuszy oraz żołnierzy zawodowych należnego w okresie choroby, zbliżając je do zasad obowiązujących w systemie powszechnym. Zasiłek chorobowy żołnierzy i funkcjonariuszy ma wynosić już nie 100 proc. wynagrodzenia a 80 proc. Projekt zakłada utrzymanie 100 proc. stawki, jeśli choroba będzie wynikała np. z pełnienia służby. W myśl projektu środki finansowe pozyskane z ograniczenia uposażeń mają być w całości przeznaczane na fundusz nagród i zapomóg dla osób wykonujących zadania służbowe w zastępstwie nieobecnych w pracy. 

Kontrola zaświadczeń lekarskich

Projekt zakłada też, że lekarze orzecznicy ZUS będą zobowiązani do kontrolowania prawidłowości wystawiania zaświadczeń lekarskich funkcjonariuszom i żołnierzom. Kontroli podlegać będzie też prawidłowość wykorzystania zwolnienia. Funkcjonariusze i żołnierze wykonujący w czasie zwolnienia pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie niezgodnie z jego celem - utracą prawo do uposażenia za cały okres, na jaki je wystawiono. 

Polecamy także: Ustalenie płatnika zasiłków w 2014 r.

Droga projektu

Rząd przyjął projekt 28 maja 2013 r. Projekt wpłynął do Sejmu 18 czerwca 2013 r. 26 czerwca 2013 r. został skierowany do Komisji Spraw Wewnętrznych, z zaleceniem zasięgnięcia opinii Komisji do Spraw Służb Specjalnych, Komisji Obrony Narodowej oraz Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. 24 lipca 2013 r. komisja przeprowadziła pierwsze czytanie i powołała podkomisję nadzwyczajną do rozpatrzenia projektu. 27 sierpnia 2013 r. na posiedzeniu komisji odbyło się wysłuchanie publiczne. 20 listopada 2013 r. podkomisja przyjęła sprawozdanie. 4 grudnia 2013 r. komisja wprowadziła dodatkowe zmiany w sprawozdaniu podkomisji. Komisja nie przyjęła wniosku o odrzucenie projektu. Ponadto wniosła m.in. poprawki przywracające okres 12 miesięcy od dnia zaprzestania służby z powodu choroby, po którym można zwolnić policjanta ze służby. Zgłoszono też dwa wnioski mniejszości. Sprawozdanie komisji przedstawił poseł Tomasz Szymański. W związku z tym, że w czasie drugiego czytania zgłoszono do projektu poprawki, trafi on ponownie do Komisji Spraw Wewnętrznych w celu przedstawienia sprawozdania.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Źródło: sejm.gov.pl

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK