Zaświadczenie od pracodawcy żony pracownika potwierdzające niekorzystanie przez żonę z 2 dni opieki na dziecko do 14 lat
REKLAMA
Zatrudniliśmy od 13 stycznia 2014 r. pracownika, dla którego jest to pierwsza praca w bieżącym roku. Pracownik ten złożył oświadczenie, że będzie korzystał z uprawnienia określonego w art. 188 Kodeksu pracy, tj. z 2 dni opieki na dziecko w wieku do 14 lat. Czy możemy żądać od pracownika, aby dostarczył zaświadczenie od pracodawcy żony potwierdzające niekorzystanie przez żonę z tego uprawnienia?
REKLAMA
Nie. Pracodawca nie może żądać od pracownika. aby ten przedłożył zaświadczenie od pracodawcy zatrudniającego żonę o zamiarze lub o braku zamiaru korzystania przez nią z tego uprawnienia. Również pracodawca żony nie będzie miał obowiązku wydania takiego zaświadczenia w przypadku żądania pracodawcy zatrudniającego męża.
Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Aby pracownik będący rodzicem lub opiekunem mógł skorzystać z tego uprawnienia, powinien złożyć pracodawcy oświadczenie o zamiarze lub o braku zamiaru korzystania z uprawnienia do opieki. Oświadczenie takie składa się do części B akt osobowych pracownika. Pracodawca nie może natomiast wymagać od pracownika, żeby przedstawił zaświadczenie o niekorzystaniu z tego uprawnienia przez małżonka pracownika. Powinni zatem Państwo udzielić pracownikowi 2 dni opieki na dziecko w tym roku, ponieważ złożył oświadczenie o zamiarze wykorzystania tych dni wolnych.
Polecane: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Podstawa prawna:
art. 188 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94, ost. zm. DzU z 2013 r. poz. 1028).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat