reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Wniosek do ZUS o przeliczenie kapitału początkowego

Wniosek do ZUS o przeliczenie kapitału początkowego

Ustawą z dnia 21 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zmieniły się warunki obliczania kapitału początkowego. Warto wystąpić z wnioskiem do ZUS o jego ponowne przeliczenie.

Nowe przepisy obowiązują od października ubiegłego roku i obejmują zarówno tych, którzy korzystają już z prawa do emerytury, jak i przyszłych emerytów.

Nowelizacja dotyczy sytuacji, gdy okres wskazany do ustalenia podstawy wymiaru kapitału początkowego obejmuje rok kalendarzowy, a ubezpieczony na podstawie przepisów prawa pozostaje w ubezpieczeniu społecznym tylko przez część roku. Dzieje się tak w przypadku kobiet, które przed 1 stycznia 1999 r. przebywały na urlopie wychowawczym czy osób, które w ciągu roku rozpoczynały lub kończyły zatrudnienie.

Dla kogo ustala się kapitał początkowy?

Kapitał początkowy ustala się dla ubezpieczonych urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r., którzy przed dniem wejścia w życie ustawy, tj. przed 1 stycznia 1999 r. opłacali składki na ubezpieczenie społeczne lub za których składki opłacali płatnicy składek. Może być on również obliczany osobom urodzonym przed 1 stycznia 1949 r. i osobom zwolnionym ze służby, jeżeli spełniają określone warunki.

Zobacz także: Przekroczenie rocznej podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych

Kto może złożyć wniosek?

W związku ze zmianą sposobu obliczania kapitału początkowego, te osoby, dla których kapitał ten został już obliczony, mogą wystąpić do ZUS z wnioskiem o jego ponowne przeliczenie na nowych zasadach. Jednak jeżeli z takim wnioskiem nie wystąpią, ZUS ponownie przeliczy kapitał początkowy przy obliczaniu emerytury.

Te osoby, które mają już obliczoną emeryturę, mogą wystąpić z wnioskiem o ponowne przeliczenie wysokości emerytury, w związku ze zmianą warunków ustalania kapitału początkowego.

Kiedy można złożyć wniosek?

Wniosek o przeliczenie kapitału początkowego ubezpieczony może zgłosić nie tylko ze względu na zmianę obowiązujących przepisów. Powodem może być także uzyskanie przez niego nowych dokumentów wpływających na długość okresów składkowych i nieskładkowych lub wysokość podstawy wymiaru.

Polecamy również: Podjęcie pracy zarobkowej przez emeryta

Forma wniosku

Składając wniosek o przeliczenie kapitału początkowego, można sporządzić go w dowolnej formie lub skorzystać z druku ZUS o symbolu Kp-3. Druk dostępny jest w jednostkach organizacyjnych ZUS i na stronie internetowej. Wniosek należy złożyć osobiście w jednostce organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję o ustaleniu kapitału początkowego lub przesłać za pośrednictwem poczty. 

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Oliwia Walentynowicz

Aplikant Radcowski, prawnik w dziale prawnym spółki AmRest

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama