REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakaz handlu w niedziele - Oświadczenie POHiD

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji
Zakaz handlu w niedziele. /Fot. Fotolia
Zakaz handlu w niedziele. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele został negatywnie oceniony przez Radę Ministrów. POHiD popierając stanowisko Rady Ministrów, wystosowała oświadczenie w sprawie projektów ustawowego i lokalnego ograniczenia czasu pracy handlu. Czas pracy jest dla handlu najcenniejszym zasobem. Super- i hipermarkety oraz dyskonty zatrudniają w Polsce łącznie 450 000 pracowników. Jakimi konsekwencjami grozi wprowadzenie zakazu handlu w niedziele?

Rząd negatywnie o zakazie handlu w niedzielę

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD) z zadowoleniem przyjmuje negatywne stanowisko Rady Ministrów z dnia 21 stycznia br. w sprawie poselskiego projektu zmian w Kodeksie pracy dot. rozszerzenia zakazu pracy w placówkach handlowych z aktualnych trzynastu dni na wszystkie niedziele. Cieszy nas, jako organizację sieci handlowych, że argumenty ekonomiczne zawarte w naszych stanowiskach i wystąpieniach publicznych, wskazujące na straty firm handlowych i produkcyjnych, na wielotysięczną utratę miejsc pracy, na zachwianie rentowności, wreszcie na komfort konsumencki, znalazły odzwierciedlenie w uzasadnieniu stanowiska Rządu RP.

Autopromocja

Zobacz również serwis: Czas pracy

Projekt społeczny i inicjatywy lokalne

Jednocześnie wyrażamy głębokie zaniepokojenie kolejną próbą wprowadzenia znaczących ograniczeń czasu pracy handlu, w skali krajowej w postaci projektu społecznego, popartego 115 tys. podpisów. Zebrano je z inicjatywy NSZZ „Solidarność” oraz Naczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Usług. Uważamy, że ton wypowiedzi zwolenników ograniczeń jest populistyczny, lekceważący argumenty ekonomiczne i społeczne. Nie mniej niepokojące są inicjatywy lokalne w tym względzie – konkretnie przedsięwzięte w Radomiu i Krakowie - które powielając w skali miast zagrożenia projektów ustaw, mogą stać się groźnymi precedensami, wprowadzającymi zakaz do rzeczywistości ekonomicznej kraju. Inicjatywy te, podejmowane przez władze lokalne, wzbudziły wątpliwości Rzecznika Praw Obywatelskich w zakresie prawomocności ograniczeń w warunkach konstytucyjnej i ustawowo potwierdzonej swobody działań gospodarczych.

Cenny czas pracy

POHiD przypomina, że czas pracy jest dla handlu najcenniejszym zasobem. Uszczuplenie go o wszystkie niedziele, czyli o ponad 1/7 (ok. 15% całości), spowodowałby szereg szkodliwych następstw ekonomicznych i społecznych. Warto pamiętać, że w Polsce mamy 5352 sklepy wielkopowierzchniowe (wg wyliczeń GfK Polonia za rok 2012), czyli super- i hipermarkety oraz tzw. dyskonty. Zatrudniają one łącznie ok. 450 000 pracowników. Sprzedaż w tym sektorze rynku to ok. 325 mld złotych rocznie, co stanowi ok 48% sprzedaży handlu detalicznego ogółem.

Polecamy także: Czas pracy - zmiany w przepisach prawa pracy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konsekwencje wprowadzenia zakazu handlu w niedziele

Wprowadzenie zakazu (lub znaczącego ograniczenia) handlu w niedziele spowoduje drastyczne konsekwencje społeczno-ekonomiczne, takie jak:

 • redukcja zatrudnienia o ok. 10%, co oznacza likwidację od 25 do nawet 65 tys. kalkulacyjnych etatów (o ile wliczymy w to wpływ zakazu na pracowników branż produkcyjnych i usługowych). Dotknie ona przede wszystkim kobiety w wieku 25-55 lat oraz młodych ludzi, czyli tych, którzy są najliczniejsi wśród bezrobotnych w Polsce;
 • nieodwracalne straty finansowe nie tylko w handlu i u dostawców, ale i firm z szeroko pojętej gamy branż usługowych (pracujących zarówno dla sklepu, świadcząc zakontraktowaną obsługę obiektów, jak i dla klientów – gastronomia, rozrywka, usługi bytowe). W sposób oczywisty odbije się to na dochodach skarbu państwa;
 • ograniczenie popytu konsumpcyjnego o ok. 1/7 na rynku wewnętrznym, który generuje ok. 56% PKB w polskiej gospodarce (w Niemczech jest to ok 25%, w Czechach ok 35), skutkować może recesją;
 • w skali lokalnej dotkliwy odpływ ludzi młodych poza granice miasta i powiatu, w poszukiwaniu pracy i lepszych warunków życia. Właściwym przykładem jest Radom, gdzie przy 23% bezrobociu i ponad 20 tys. osób dojeżdżających do pracy do innych miast, zarówno efekty ekonomiczne, jak i niemożność pójścia na zakupy po tygodniu pracy, nie jest korzystne dla nikogo;
 • utratę atrakcyjności turystycznej i konkurencyjności polskiego rynku– osłabi to nie tylko konsumpcję, czyli de facto popyt, ale i zatrzyma inwestycje własne i zewnętrzne;
 • dyskryminacja ze względu na lokalizację prowadzenia działalności oraz wielkość i strukturę przedsiębiorstwa.

Przytaczane jako przykład pozytywny dla planów zakazu handlu niedzielnego kraje takie jak Włochy, Francja, czy Hiszpania aktualnie od tego odchodzą, dostrzegłszy wagę rynku wewnętrznego w konfrontacji z recesją, która Polskę ominęła nieprzypadkowo.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023

Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online
Kup książkę

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Apelujemy o odpowiedzialność społeczną i etyczną do tych, którzy postulując zakaz niedzielnego handlu przywołują dobro rodziny, zapominając o pozbawieniu tysięcy rodzin źródeł utrzymania.

Liczymy, że Sejm RP sięgnie po racjonalne argumenty ekonomiczne i nie podda się populistycznej presji inicjatywy społecznego projektu zakazu handlu w niedziele.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Urlop na żądanie 2024

  Urlop na żądanie w 2024 roku - ile dni przyznaje Kodeks pracy? Czy urlop na żądanie jest płatny? Czy pracodawca może odmówić urlopu? Jakie są zasady korzystania z urlopu na żądanie? Oto wzór wniosku do pobrania.

  Styczeń 2024 – godziny pracy, dni wolne

  Styczeń 2024 - godziny pracy i dni wolne od pracy czyli jaka jest norma godzin w tym miesiącu. Sprawdź kalendarz stycznia 2024 roku. Do końca stycznia pracodawca musi oddać dodatkowy dzień wolny za święto wypadające w sobotę czyli 6 stycznia – Święto Trzech Króli.

  Trybunał Konstytucyjny: Nadgodziny w Straży Granicznej niezgodne z Europejską Kartą Społeczną

  Przepis ustawy o Straży Granicznej mówiący, że za przepracowane nadgodziny przyznawany jest czas wolny od służby „w tym samym wymiarze” jest niezgodny z Europejską Kartą Społeczną – orzekł we wtorek 28 listopada 2023 r. Trybunał Konstytucyjny.

  Co nas czeka na rynku pracy w 2024 roku? Będzie mniej premii i nagród finansowych?

  Ponad połowa Polaków uważa, że 2024 rok będzie lepszy dla pracowników niż 2023. Priorytetem będzie nasze zdrowie psychiczne. Oto wyniki badania.

  REKLAMA

  Urlop bezpłatny 2024

  Czy w 2024 r. będą jakieś zmiany w urlopie bezpłatnym? Czym jest urlop bezpłatny oraz jak długo może trwać? Czy pracownik musi składać wniosek? Czy przysługują jakieś świadczenia z ZUS-u i czy należy się zasiłek po urlopie bezpłatnym? Czy można wziąć urlop bezpłatny na czas pracy u innego pracodawcy?

  Dodatek za szczególne warunki pracy od 1 stycznia 2024 r. wyłączony z minimalnego wynagrodzenia. To od 1 stycznia – 4242 zł, od 1 lipca – 4300 zł brutto

  Dodatek za szczególne warunki pracy zostanie 1 stycznia 2024 r. wyłączony z minimalnego wynagrodzenia. Nie będzie uwzględniany przy ustalaniu, czy wynagrodzenie pracownika jest co najmniej równe minimalnemu wynagrodzeniu. Od początku 2024 r. minimalne wynagrodzenie wynosi 4242 zł, w połowie roku wzrośnie do 4300 zł.

  Urlop okolicznościowy 2024

  Na co przysługuje urlop okolicznościowy w 2024 roku? Jakie są zasady jego udzielania? Ile w 2024 roku można wykorzystać dni urlopu okolicznościowego?

  Pracodawcy uczą pracowników, jak nie zgrzytać zębami. Sprawdź czy masz objawy bruksizmu

  Firmy oferowały już pracownikom masaż biurowy, który ma pomóc zrelaksować się w pracy. Teraz do biur wkraczają warsztaty z fizjoterapeutami stomatologicznymi i logopedami, które mają uchronić zęby pracowników przed skutkami stresu i bruksizmem. Pierwsze firmy już takie „lekcje relaksu” wdrożyły. Ich pomysłodawcą jest Medicover Stomatologia.

  REKLAMA

  Jakie błędy w CV najczęściej popełniają kandydaci z branży IT?

  Do czego rekruterzy i rekruterki wykorzystują sztuczną inteligencję? Z jakich powodów najczęściej odrzucane są aplikacje na stanowiska IT? Czy łatwo znaleźć teraz pracowników w branży?  

  Nowoczesne ścieżki kariery. Jak będzie się zmieniał rynek pracy? Oczekiwania i potrzeby starszych i młodszych pokoleń pracowników

  W szybko zmieniającym się świecie świadomość własnego rozwoju staje się kluczowa dla osób aktywnych zawodowo. Nadchodzące lata będą stawiały przed organizacjami i pracodawcami nowe wyzwania: od adaptacji do zmieniających się stylów zarządzania po radzenie sobie z coraz bardziej zdywersyfikowanymi zespołami. W obliczu szybkiej absorpcji technologii, dynamika rynku pracy będzie wymagała elastyczności i umiejętności szybkiego dostosowania. Jak będzie wyglądała przyszłość rynku pracy?

  REKLAMA