REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakaz handlu w niedziele - Oświadczenie POHiD

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji
Zakaz handlu w niedziele. /Fot. Fotolia
Zakaz handlu w niedziele. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele został negatywnie oceniony przez Radę Ministrów. POHiD popierając stanowisko Rady Ministrów, wystosowała oświadczenie w sprawie projektów ustawowego i lokalnego ograniczenia czasu pracy handlu. Czas pracy jest dla handlu najcenniejszym zasobem. Super- i hipermarkety oraz dyskonty zatrudniają w Polsce łącznie 450 000 pracowników. Jakimi konsekwencjami grozi wprowadzenie zakazu handlu w niedziele?

Rząd negatywnie o zakazie handlu w niedzielę

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD) z zadowoleniem przyjmuje negatywne stanowisko Rady Ministrów z dnia 21 stycznia br. w sprawie poselskiego projektu zmian w Kodeksie pracy dot. rozszerzenia zakazu pracy w placówkach handlowych z aktualnych trzynastu dni na wszystkie niedziele. Cieszy nas, jako organizację sieci handlowych, że argumenty ekonomiczne zawarte w naszych stanowiskach i wystąpieniach publicznych, wskazujące na straty firm handlowych i produkcyjnych, na wielotysięczną utratę miejsc pracy, na zachwianie rentowności, wreszcie na komfort konsumencki, znalazły odzwierciedlenie w uzasadnieniu stanowiska Rządu RP.

REKLAMA

Zobacz również serwis: Czas pracy

Projekt społeczny i inicjatywy lokalne

Jednocześnie wyrażamy głębokie zaniepokojenie kolejną próbą wprowadzenia znaczących ograniczeń czasu pracy handlu, w skali krajowej w postaci projektu społecznego, popartego 115 tys. podpisów. Zebrano je z inicjatywy NSZZ „Solidarność” oraz Naczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Usług. Uważamy, że ton wypowiedzi zwolenników ograniczeń jest populistyczny, lekceważący argumenty ekonomiczne i społeczne. Nie mniej niepokojące są inicjatywy lokalne w tym względzie – konkretnie przedsięwzięte w Radomiu i Krakowie - które powielając w skali miast zagrożenia projektów ustaw, mogą stać się groźnymi precedensami, wprowadzającymi zakaz do rzeczywistości ekonomicznej kraju. Inicjatywy te, podejmowane przez władze lokalne, wzbudziły wątpliwości Rzecznika Praw Obywatelskich w zakresie prawomocności ograniczeń w warunkach konstytucyjnej i ustawowo potwierdzonej swobody działań gospodarczych.

Cenny czas pracy

POHiD przypomina, że czas pracy jest dla handlu najcenniejszym zasobem. Uszczuplenie go o wszystkie niedziele, czyli o ponad 1/7 (ok. 15% całości), spowodowałby szereg szkodliwych następstw ekonomicznych i społecznych. Warto pamiętać, że w Polsce mamy 5352 sklepy wielkopowierzchniowe (wg wyliczeń GfK Polonia za rok 2012), czyli super- i hipermarkety oraz tzw. dyskonty. Zatrudniają one łącznie ok. 450 000 pracowników. Sprzedaż w tym sektorze rynku to ok. 325 mld złotych rocznie, co stanowi ok 48% sprzedaży handlu detalicznego ogółem.

Polecamy także: Czas pracy - zmiany w przepisach prawa pracy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konsekwencje wprowadzenia zakazu handlu w niedziele

Wprowadzenie zakazu (lub znaczącego ograniczenia) handlu w niedziele spowoduje drastyczne konsekwencje społeczno-ekonomiczne, takie jak:

  • redukcja zatrudnienia o ok. 10%, co oznacza likwidację od 25 do nawet 65 tys. kalkulacyjnych etatów (o ile wliczymy w to wpływ zakazu na pracowników branż produkcyjnych i usługowych). Dotknie ona przede wszystkim kobiety w wieku 25-55 lat oraz młodych ludzi, czyli tych, którzy są najliczniejsi wśród bezrobotnych w Polsce;
  • nieodwracalne straty finansowe nie tylko w handlu i u dostawców, ale i firm z szeroko pojętej gamy branż usługowych (pracujących zarówno dla sklepu, świadcząc zakontraktowaną obsługę obiektów, jak i dla klientów – gastronomia, rozrywka, usługi bytowe). W sposób oczywisty odbije się to na dochodach skarbu państwa;
  • ograniczenie popytu konsumpcyjnego o ok. 1/7 na rynku wewnętrznym, który generuje ok. 56% PKB w polskiej gospodarce (w Niemczech jest to ok 25%, w Czechach ok 35), skutkować może recesją;
  • w skali lokalnej dotkliwy odpływ ludzi młodych poza granice miasta i powiatu, w poszukiwaniu pracy i lepszych warunków życia. Właściwym przykładem jest Radom, gdzie przy 23% bezrobociu i ponad 20 tys. osób dojeżdżających do pracy do innych miast, zarówno efekty ekonomiczne, jak i niemożność pójścia na zakupy po tygodniu pracy, nie jest korzystne dla nikogo;
  • utratę atrakcyjności turystycznej i konkurencyjności polskiego rynku– osłabi to nie tylko konsumpcję, czyli de facto popyt, ale i zatrzyma inwestycje własne i zewnętrzne;
  • dyskryminacja ze względu na lokalizację prowadzenia działalności oraz wielkość i strukturę przedsiębiorstwa.

Przytaczane jako przykład pozytywny dla planów zakazu handlu niedzielnego kraje takie jak Włochy, Francja, czy Hiszpania aktualnie od tego odchodzą, dostrzegłszy wagę rynku wewnętrznego w konfrontacji z recesją, która Polskę ominęła nieprzypadkowo.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Apelujemy o odpowiedzialność społeczną i etyczną do tych, którzy postulując zakaz niedzielnego handlu przywołują dobro rodziny, zapominając o pozbawieniu tysięcy rodzin źródeł utrzymania.

Liczymy, że Sejm RP sięgnie po racjonalne argumenty ekonomiczne i nie podda się populistycznej presji inicjatywy społecznego projektu zakazu handlu w niedziele.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Samotni wśród ludzi

Rozmowa z dr Sylwią Hałas-Dej, dziekanem Kozminski Executive Business School w Akademii Leona Koźmińskiego, o tym, jak radzić sobie z izolacją na wysokim stanowisku.

Praca zdalna, zadaniowy czas pracy. Nie, teraz zupełnie inna forma zatrudnienia jest na absolutnym topie rynku pracy, jaka

80 proc. pracowników tymczasowych i kontraktorów odczuwa satysfakcję z pracy projektowej. Wielu specjalistów, kiedy pozna zalety takich form współpracy z firmami, to nie chce już wracać na etat. Dlatego praca projektowa szybko zyskuje zwolenników.

Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

REKLAMA

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania z PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

REKLAMA

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA