REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozwijać karierę w obszarze HR?

Edyta Możejko
Kariera w HR. /Fot. Fotolia
Kariera w HR. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Human Resources to branża, w której rozwinąć skrzydła - zwłaszcza ostatnimi czasy - chce wiele osób. Studenci zarządzania zasobami ludzkimi, świeżo upieczeni absolwenci innych kierunków czy pracownicy biurowi z wieloletnim stażem - to tylko przykładowe grupy społeczne, składające się na niezwykle barwny wachlarz potencjalnie zainteresowanych pracą w tym obszarze. Jak sobie pomóc? W co zainwestować czas i pieniądze?

Okazuje się, że pytania tego typu nurtują wielu młodych (i nie tylko), a odpowiedzi bywają bardziej zawiłe, niż byśmy sobie tego życzyli. Wydaje się, że zasadniczą kwestią, z którą powinniśmy się zetknąć już u progu rozważań na temat sukcesu we wspomnianej branży, jest to, KOMU potencjalnie jest on przeznaczony, czyli kto ma wystarczające predyspozycje i wiedzę, by go osiągnąć. Już tutaj pojawiają się jednak „schody”. „Dobrymi chęciami jest piekło wybrukowane” - głosi porzekadło. Sposób podejścia HR-owców do osób próbujących „od zera” związać się z branżą, potwierdza to. Nie masz doświadczenia? Jesteś stracony. Często nawet, jeśli obrany przez ciebie kierunek studiów pokazuje, że masz jasno określone preferencje zawodowe.

REKLAMA

Autopromocja

Zobacz również serwis: Szkolenia i rozwój

Przestudiuj

Pojawia się więc pytanie: czy warto inwestować w zgłębianie specjalistycznej wiedzy, mimo że bez praktyki nie zagwarantuje nam ona pracy? Odpowiedź może być tylko jedna: oczywiście. Co prawda nie od dziś wiadomo, że studia dla pracodawcy czy zajmującego się rekrutacją HR-owca są jedynie dodatkiem, warto mieć jednak na uwadze, że dużo ważniejsze są dla ciebie, jako potencjalnego przyszłego pracownika. Popatrz na to z tej strony: jeśli chcesz się związać z jakąkolwiek branżą, to pewien zakres wiedzy teoretycznej i tak będziesz musiał(a) posiąść - prędzej czy później. Chyba lepiej więc zrobić to w usystematyzowany sposób, profesjonalnie, w dużym wymiarze godzin i przy bezpośredniej interakcji z wykładowcami-specjalistami? Oczywiście, możesz też w zakresie własnym przestudiować tomy książek. Pamiętaj jednak, że efektywność takiego zabiegu - zwłaszcza czynionego w pośpiechu i bez nadzoru mentora - może być dużo mniejsza. Jest jeszcze opcja skorzystania ze szkoleń, prowadzonych przez praktyków. Z reguły jednak obejmują one mniejszy zakres wiedzy (określone partie) i chęć kompleksowego przyswojenia niezbędnego materiału wiąże się z określonymi kosztami, na co nie wszystkich, rzecz jasna, stać.

Pokaż, że ci zależy

Skoro bez doświadczenia w tej branży ani rusz, musisz postarać się je zdobyć. Jak, kiedy możliwości zatrudnienia brakuje albo wymaga się określonego stażu pracy? Walcz. Najlepiej zacznij jeszcze w trakcie studiów. Nie oszukujmy się - musiał(a)byś mieć niesamowite szczęście, żeby praca sama do ciebie przyszła. Nie bój się więc zainwestować swojego czasu w bezpłatne praktyki czy staż. Kilka miesięcy w dużej firmie nie tylko pozwoli ci zdobyć pożądaną wprawę i uzyskać kontakty, ale może także wpłynąć na twój sposób postrzegania pewnych kwestii czy nawet zadecydować o wycofaniu się z obranego kierunku zawodowego. Bo - nie oszukujmy się - HR to nie bajka. A przecież jeszcze nie jest za późno na odwrót. Agencje pracy tymczasowej chętnie otaczają opieką młodych stażystów. Oczywiście argument „chcę wam pomóc i zrobię to nawet za darmo” jest w tym wypadku nie bez znaczenia.

Polecamy także: Zawody przyszłości

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Atutem, mogącym zaważyć na twoim potencjalnym zaistnieniu w branży Human Resources, jest również praktyka biurowa. W połączeniu z odpowiednimi referencjami postawi cię ponad konkurentami. Nie bój się więc poświęcić upragnionych wakacji na zatroszczenie się o dobrze wyglądający w CV wpis. Tak naprawdę studia to ostatni moment, by go zdobyć. Po ich ukończeniu będziesz magistrem teorii - jak znaczna część spośród dzisiejszych absolwentów. I tu wskazówka: tak, wieloletnia praktyka biznesowa jest podstawą do przekwalifikowania się. Jeśli więc masz taką ochotę i pomysł na siebie w HR - nie wahaj się. W końcu nie ma niczego nie do nadrobienia!

Bądź blisko ludzi

Dobry pracownik działu HR firmy od podszewki zna potrzeby ludzi, z którymi współpracuje. Będąc u progu kariery, możesz więc obrać inną jej ścieżkę i zacząć od zgłębienia podstaw. Nie musisz unikać jak ognia wszelkich „fizycznych” stanowisk. Jeśli dadzą ci wgląd w to, co jest wewnątrz firmy, w realne problemy pracowników - dlaczego miał(a)byś nie spróbować? Zbadaj jednak, czy istnieje prawdopodobieństwo awansu na stanowisko zbliżone do tych, o które chcesz się ubiegać. Jeśli nie - faktycznie przepracowanie zbyt długiego okresu w takim miejscu może okazać się dla ciebie nie wybawieniem, a przekleństwem. Postulat umiaru i apel o zdrowy rozsądek wydają się tu na miejscu.

Nie spoczywaj na laurach

HR to ciągły rozwój. Kiedy więc uda ci się już zaczepić w jakiejś firmie, pamiętaj o konieczności stałego podnoszenia kwalifikacji i zgłębiania wiedzy. Czytaj, śledź portale branżowe, w których informują o nowych trendach, doszkalaj się. Może od razu nie zapewni ci to awansu, ale powinno pomóc w utrzymaniu aktualnej posady.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Miej ambicje

Pnij się do góry. Zawodowo, oczywiście. Zaczynając jako stażysta w dziale HR, pamiętaj, że teoretycznie w zasięgu ręki masz w perspektywie bycie asystentem, specjalistą - także starszym, a kto wie czy nawet nie kierownikiem lub dyrektorem.

Zawsze możesz też pomyśleć o poszerzeniu wiedzy i zdobyciu doświadczeń poza granicami kraju. Znajomość języka polskiego jest bardzo pożądana np. w Human Resources w Wielkiej Brytanii, gdzie naszych rodaków przecież nie brakuje. Połączenie tej umiejętności ze znajomością podstaw brytyjskiego prawa pracy i odpowiednią praktyką w branży może naprawdę zaowocować. A jest o co walczyć - początkujący HR Assistant (stanowisko zbliżone do polskiego „kadrowca”, ale o szerszym zakresie) zarabia około 18 tysięcy rocznie, manager w branży - nawet kwoty rzędu czterdziestu tysięcy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wigilia dniem wolnym od pracy: Czy to nam się opłaca?

Jakie będą koszty wprowadzenia dnia wolnego od pracy w Wigilię? Ministerstwo Finansów przeprowadziło analizę i oszacowało koszty wprowadzenia nowego dnia wolnego – wyniosą one miliardy złotych, zwiększy się też bezrobocie.

ZUS umorzy składki płatnikom. Wkrótce będzie można złożyć wniosek

ZUS przypomina o możliwości umorzenia składek niektórym płatnikom. Umorzeniu będą podlegały należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, FGŚP lub na FEP.

Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzi rewolucyjne zmiany. Staż pracy będzie obliczany zupełnie inaczej. Wzrosną obciążenia pracodawców

Od 2026 r. zmienią się zasady ustalania stażu pracy. W projekcie nowelizacji Kodeksu pracy, przygotowywanej przez MRPiPS, do okresu zatrudnienia wliczane będą nie tylko okresy świadczenia pracy na podstawie umów o pracę, ale także okresy wykonywania umów zlecenia czy prowadzenia działalności pozarolniczej. Również okresy służby będą wliczane do okresu pracy.

Żołnierze formalnie z podwyżką 5%. Ale wciąż z czterokrotną podwyżką stawki dziennej

Żołnierze w 2025 r. tylko z podwyżką 5%. Ale wciąż z czterokrotną podwyżką stawki dziennej za dzień służby na granicy z Białorusią czy zadaniami związanymi z klęskami żywiołowymi. I wyższym świadczeniem mieszkaniowym. Być może rozszerzony będzie dodatek za wysługę lat.

REKLAMA

Wigilia dniem wolnym od pracy? Poprawki do nowelizacji odrzucone

W tym roku Wigilia nie będzie dniem wolnym od pracy. Komisje senackie poparły ustawę ustanawiającą Wigilię dniem wolnym od 2025 r., ale odrzuciły poprawki do nowelizacji zmierzające do wprowadzenia 24 grudnia jako dnia wolnego już od 2024 r.

2025: Kiedy pracownik dostanie płatny dzień wolny za święto w sobotę

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

REKLAMA

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

REKLAMA