REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Odpis na ZFŚS w 2014 roku

Odpis na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych naliczany jest w stosunku do przeciętnej liczby osób zatrudnionych w danym zakładzie pracy i uzależniony jest od wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w drugim półroczu roku poprzedniego, jeżeli przeciętne wynagrodzenie z tego okresu stanowiło kwotę wyższą. Ile będzie wynosić odpis na ZFŚS w 2014 roku?

Wyniki kontroli zwolnień lekarskich przez ZUS

Wynikiem kontroli zwolnień lekarskich ZUS w III kwartale tego roku jest wstrzymanych lub cofniętych blisko 50 mln zł świadczeń chorobowych.

Sejm pracuje nad składkami na ubezpieczenie zdrowotne rolników w 2014 roku

Przedmiotem prac posłów na 54. posiedzeniu Sejmu był między innymi projekt ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za lata 2012 i 2013. Projekt ten zakłada utrzymanie w 2014 roku zasad opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników i ich domowników, obowiązujących w latach 2012-2013.

Narzucenie pracownikowi obowiązku wykorzystania urlopu wypoczynkowego do końca roku

Czy mimo, iż pracownik wykorzystał w ciągu roku 2 tygodnie urlopu bez przerwy, pracodawca ma prawo narzucić mu wykorzystanie urlopu wypoczynkowego do końca roku?

REKLAMA

Ustalenia stron w układzie zbiorowym pracy

Ustalenia w układzie zbiorowym pracy pozostawia się zupełnej swobodzie stron. Ustawodawca nie nakłada na zakład pracy obowiązku zawarcia układu zbiorowego pracy. Zawarcie układu zależy jedynie od woli pracodawcy i zakładowej organizacji związkowej. Czego mogą dotyczyć ich ustalenia?

Zakaz rozmów o wynagrodzeniu

W wielu firmach pracodawcy zabraniają pracownikom rozmawiania między sobą o wynagrodzeniu, które otrzymują za swoją pracę. Czy zakaz rozmów o wynagrodzeniu jest uzasadniony?

Kobiety na stanowiskach kierowniczych mniejszością

Jak wskazuje organizacja Gender Equality Project 30 proc. stanowisk kierowniczych w firmie powinna byc obsadzona przez kobiety. W Polsce średnia sięga zaledwie 10,5 proc. Przestrzeganie kodeksowej zasady równego traktowania kobiet i mężczyzn w zakresie zatrudnienia również pozostawia wiele do życzenia.

Bezmyślna krytyka pracowników socjalnych

Pracownicy socjalni są w wysokim stopniu narażeni na stres. Ich praca wiąże się z dużą odpowiedzialnością, zaś wynagrodzenie zdaje się nie dorównywać wymaganiom. W ostatnim czasie pracownicy socjalni byli mocno krytykowani w mediach.

REKLAMA

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy już obowiązuje

W dniu dzisiejszym wchodzi w życie uchwalona przez sejm 11 października tego roku ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy.

Potrącenie zaliczki z ekwiwalentu za urlop

Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy może być przeznaczony na dokonanie określonych w Kodeksie pracy potrąceń. Czy możliwe jest potrącenie z ekwiwalentu za urlop udzielonej pracownikowi zaliczki?

Projekt zmian w systemie emerytalnym

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w systemie emerytalnym czyli projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych, przedłożony przez ministra pracy i polityki społecznej.

OFE lub ZUS - Polacy sami zdecydują

OFE lub ZUS - Polacy sami zdecydują, czy chcą przekazywać część składek emerytalnych do OFE, czy na specjalne subkonto w ZUS. Decyzja w tej sprawie musi być podjęta w okresie od 1 kwietnia do 1 lipca 2014 r. lub w momencie rozpoczęcia pierwszej pracy. Zdanie będzie można zmienić w 2016 r., a następnie co cztery lata. Składka przekazywana do OFE ma wynieść 2,92 proc. wynagrodzenia brutto. Maksymalna opłata od składki spadnie z 3,5 do 1,75 proc., czyli o połowę.

Załatwianie spraw z ZUS przez internet

Platforma Usług Zintegrowanych udostępnia obywatelom i przedsiębiorcom usługi z zakresu działalności ZUS oraz usprawnia realizację tychze usług, umożliwiając korzystanie z nich za pośrednictwem nowoczesnych kanałów komunikacji. Jak załatwiać sprawy w ZUS poprzez internet?

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie i zatrudnienie w październiku 2013 r.

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego wczoraj (19 listopada 2013 r.) podał przeciętne miesięczne wynagrodzenie i zatrudnienie w październiku 2013 r.

Końcowa rozmowa ze zwalnianym pracownikiem

Tzw. exit interview, czyli końcowa rozmowa ze zwalnianym pracownikiem, jest trudna, ale bardzo istotna. Psychologowie biznesu radzą w tej sytuacji podzielić rozmowę na dwa odrębne etapy. Pierwszy powinien dotyczyć powodów zwolnienia z pracy, drugi, już mniej emocjonalny, to powinno być pożegnanie i podziękowanie pracownikowi za pracę.

Warunki przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego

Jednym z warunków przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego jest obowiązkowe objęcie ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym. Przystąpienie do do dobrowolnego ubezpieczenie chorobowego co do zasady nie może nastąpić wcześniej niż od dnia złożenia wniosku w tym zakresie.

Przyjęcie przez rząd zmian w OFE

Przyjęcie przez rząd zmian w OFE. Rząd przyjął projekt zmian w systemie emerytalnym, które dotyczą przede wszystkim funkcjonowania OFE. Część uprawnień emerytalnych wyrażonych obligacyjnymi zobowiązaniami Skarbu Państwa zostanie przeniesiona z Otwartych Funduszy Emerytalnych do ZUS.

Renta rodzinna – osoby uprawnione i wysokość świadczenia

Renta rodzinna to świadczenie pieniężne przysługujące członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy albo spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego ze wskazanych świadczeń. Jaka jest wysokość renty rodzinnej?

Dzień wolny za święto wypadające w sobotę w 2014 roku

Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, pracodawcy muszą wyznaczać dodatkowy dzień wolny za święto przypadające w sobotę. Podobnie należy postępować, gdy święto przypadnie w innym dniu wolnym od pracy wynikającym z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. W 2014 roku dwa święta wypadają w sobotę.

Wykorzystywanie umów cywilnoprawnych i minimalna stawka za godzinę

Wykorzystywanie umów cywilnoprawnych przez pracodawców może wynikać z braku ustalonej minimalnej stawki za godzinę? Proponowane przez pracodawców niektóre stawki za godzinę pracy uwłaczają ludzkiej godności.

Samozatrudnienie atrakcyjne dla młodych Polaków

Samozatrudnienie jest atrakcyjne dla młodych Polaków. Cztery piąte (81%) młodych Polaków wykazuje pozytywną postawę w stosunku do pracy na własny rachunek. Negatywną ma tylko 13% - wynika z raportu „Przedsiębiorczość na świecie 2013" firmy Amway.

Zawarcie wieloletniej umowy o pracę na czas określony

Przepisy Kodeksu pracy nie zakazują wprost zawierania wieloletnich, terminowych umów o pracę. Jeśli jednak organizacja zaproponuje pracownikowi np. umowę na czas określony wynoszący 10 lat – i nie uzasadni takiej decyzji celem lub okolicznościami (zwłaszcza gdy w umowie będzie przewidziana możliwość jej wcześniejszego rozwiązania za dwutygodniowym wypowiedzeniem), to w przypadku sporu sądowego związanego z jej wypowiedzeniem sąd może uznać taką umowę za próbę obejścia prawa (uniknięcia stosowania trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia).

Sukces zawodowy a charakter pracownika

Psycholodzy od lat zajmują się tematem wpływu naszej osobowości na życie zawodowe. Warto być świadomym posiadanych cech. Pozwala to na kierowanie swoją karierą.

Reforma OFE - krytyka instytucji publicznych

Reforma OFE - krytyka instytucji publicznych. Rząd pracuje nad projektem reformy OFE wbrew krytycznym uwagom między innymi KNF. Komitet Stały Rady Ministrów przyjął w piątek projekt nowelizacji, teraz sprawą zajmie się rząd.

Niełatwe życie studentów

Wbrew pozorom życie studentów nie jest łatwe. Muszą się uczyć i pracować, aby rozszerzać swoje CV. Uczelnie często wymagają od nich uiszczania nielegalnych opłat. Nie mają również łatwo z założeniem własnych firm.

Projekt zmian w OFE - przyjęcie przez Komitet Stały Rady Ministrów

Projekt zmian w OFE został przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów. Nie wiadomo jeszcze dokładnie jakie rozwiązania znalazły się w projekcie. Przygotowywany jest komunikat w tej sprawie. Wiadomo jednak, że fundamenty ustawy na pewno się nie zmienią.

Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych w 2014 roku

Pracodawcom zatrudniającym pracowników niepełnosprawnych, wpisanych do ewidencji zatrudnionych osób niepełnosprawnych, przysługuje miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń tychże pracowników. W związku z uchwaleniem ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej na 2014 rok, sposób ustalania wysokości dopłaty do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych ulegnie zmianie. Ile będzie wynosić wysokość dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych w 2014 roku?

Reforma urzędów pracy - podsumowanie

Reforma urzędów pracy - podsumowanie. Profilowanie pomocy dla osób bezrobotnych, nowe instrumenty wsparcia dla osób szukających pracy i wynagradzanie pracowników urzędów za osiągane wyniki - to założenia reformy urzędów pracy przygotowanej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Ochrona miejsc pracy - rozwiązania

Ochrona miejsc pracy - rozwiązania. Dopłaty do wynagrodzeń pracowników podczas przestoju ekonomicznego, dodatkowe środki na szkolenia oraz na opłacenie należnych od pracodawcy składek na ubezpieczenia społeczne pracowników to główne założenia przyjętej w październiku ustawy o ochronie miejsc pracy.

Współpraca biznesu z edukacją - debata ekspertów z Lublina

Współpraca biznesu z edukacją będzie przedmiotem debaty ekspertów w ramach projektu "Biznes dla edukacji". Seminarium odbędzie się dnia 21 listopada 2013 r. w Lublinie.

Nieodpowiednie warunki pracy w polskich biurach

W polskich biurach panują nieodpowiednie warunki pracy. Na sto stanowisk komputerowych tylko dwa w pełni są odpowiednio wyposażone i dopasowane do potrzeb pracowników. Takie są wyniki badania Ergotest, przeprowadzanego w ciągu ostatnich siedmiu lat.

Podpisanie umów rozszerzających gwarancje de minimis

Podpisanie umów rozszerzających gwarancje de minimis. 9 mld zł dotychczas przyznanych kredytów przekłada się bardzo konkretnie na miejsca pracy – powiedział premier Tusk. Szef rządu wziął udział w uroczystości podpisania przez Bank Gospodarstwa Krajowego umów rozszerzających gwarancje de minimis na kredyty inwestycyjne i rozwojowe.

Ugoda między pracodawcą a pracownikiem

Ugoda między pracodawcą a pracownikiem pozwala zakończyć spór bez konieczności wydawania wyroku przez sąd. Do jej zawarcia może dojść w postępowaniu przedsądowym, jak i w sądzie. Ugodowemu zakończeniu sprawy pomagają komisje pojednawcze i mediatorzy.

Zatrudnienie pracownika z urzędu pracy - korzyści dla przedsiębiorcy

Zatrudnienie pracownika z urzędu pracy może przynieść przedsiębiorcy wymierne korzyści. Dzięki środkom z Funduszu Pracy przedsiębiorcy mogą starać się o dofinansowanie lub refundację wydatków w zależności od tego, z jakiego instrumentu wsparcia zamierzają skorzystać. Warunkiem jest przyjęcie do pracy osoby bezrobotnej.

Dodatek za pracę w porze nocnej w 2014 roku

Pracownikowi, który wykonuje prace w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej. Wysokość dodatku za prace w porze nocnej jest uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia za prace obowiązującego w danym roku i wynosi 20 % stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia. Ile wyniesie dodatek za pracę w porze nocnej w 2014 roku?

Elastyczny czas pracy - ocena zmian

Zmiany w czasie pracy w postaci wprowadzenia elastycznego czasu pracy miały na celu ułatwienie pracownikom godzenia życia rodzinnego z zawodowym i dostosowanie czasu pracy załogi do potrzeb firmy. Z nowych rozwiązań skorzystało już ponad 200 pracodawców.

Przed emeryturą na zwolnieniach

Polacy przed emeryturą będą przebywali na zwolnieniach. Statystycznie żyją w zdrowiu tylko 59 lat. Dla porównania Szwedzi żyją w zdrowiu aż 71 lat.

Międzynarodowy Kongres Rekrutacji i HR 2013

Międzynarodowy Kongres Rekrutacji i HR 2013 odbędzie się 26 listopada 2013 r. w Warszawie.

Czas pracy w organizacjach pozarządowych po zmianach

Dnia 23 sierpnia 2013 r. weszły w życie nowe regulacje dotyczące czasu pracy. Aktualnie istnieje m.in. możliwość wydłużenia okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy, zastosowania przerywanego i elastycznego czasu pracy. Jakie nowe zasady czasu pracy można stosować w organizacjach pozarządowych?

Zasiłek macierzyński za okres jednoczesnego wykonywania pracy na 1/2 etatu

Jak obliczyć zasiłek macierzyński za okres jednoczesnego wykonywania pracy na 1/2 etatu?

Wyłączenie z oskładkowania samochodu firmowego używanego w celach prywatnych

Kiedy użytkowanie samochodu firmowego w celach prywatnych można wyłączyć z oskładkowania?

Dwie umowy a dodatek za wysługę lat

Czy w przypadku zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy na podstawie dwóch odrębnych umów, dodatek za wysługę lat wypłacany jest pracownikowi podwójnie?

Dopuszczalność kilkakrotnego zawarcia umowy o pracę na okres próbny

Umowa o pracę na okres próbny jest szczególnym rodzajem terminowej umowy o pracę, której popularność wzrasta w związku z ciągłym wzrostem wymagań dotyczących pracy zarówno po stronie pracodawców jak i pracowników. Umowa o pracę na okres próbny może poprzedzać zawarcie każdej umowy o pracę innego rodzaju, nie jest jednak przyrzeczeniem nawiązania przez którąkolwiek ze stron stosunku pracy na innej podstawie w przyszłości.

Podjęcie i utrzymanie pracy w Polsce przez osobę niepełnosprawną – program 45+

Podjęcie i utrzymanie pracy w Polsce przez osobę niepełnosprawną jest bardzo istotne. Żyje tu prawie 5 mln osób niepełnosprawnych, a roczna renta z tytułu niezdolności do pracy na jedną osobę wynosi 95000 zł. To koszty, których państwo nie musiałoby ponosić, gdyby niepełnosprawni pracowali. Kluczowym programem aktywizującym jest program 45+. Na czym polega?

Reformy systemu zabezpieczeń socjalnych w Wielkiej Brytanii

System zabezpieczeń socjalnych w Wielkiej Brytanii cechuje się zmiennością. Reformy mają na celu zapewnienie edukacji podnoszącej kwalifikacje oraz zaangażowania w proces poszukiwania pracy. Stosowane programy opierają się na filozofii jak najefektywniejszej, dopasowanej do potrzeb każdej osoby zindywidualizowanej pomocy.

Dwa lata Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w walce z bezrobociem

Według danych GUS, bezrobocie w Polsce spada systematycznie od 8 miesięcy. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej podsumowuje podjęte działania.

XVII Ogólnopolski Kongres Prawa Pracy „PRAWO PRACY a skuteczne zarządzanie personelem”

XVII Ogólnopolski Kongres Prawa Pracy „PRAWO PRACY a skuteczne zarządzanie personelem” odbędzie się dnia 25 listopada 2013 r. w Warszawie.

Brak kwalifikacji wśród bezrobotnych

Choć bezrobocie maleje, w Urzędach Pracy wciąż nie brakuje bezrobotnych. Dużą przeszkodą w znalezieniu pracy jest brak kwalifikacji wśród bezrobotnych.

Urodzenie dziecka w trakcie urlopu rodzicielskiego a urlop macierzyński

Wydłużenie okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego w związku z wprowadzeniem urlopu rodzicielskiego może skutkować tym, że w okresie opieki nad dzieckiem pracownica (ubezpieczona niebędąca pracownicą) urodzi kolejne dziecko. Wówczas powstaje wątpliwość, czy ubezpieczona nabędzie prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres podstawowego urlopu macierzyńskiego, czy ma prawo do dalszej części urlopu rodzicielskiego.

Czy rotacja na stanowiskach pracy jest dobrym sposobem na motywowanie pracowników?

Strategia zarządzania, polegająca na  częstej rotacji na stanowiskach pracy przynosi korzyści dla obu stron stosunku pracy: pracodawcy oraz jego pracowników. Menedżer ma bowiem do dyspozycji zgrany zespół ludzi, którym nie grozi wypalenie zawodowe.

REKLAMA