Kiedy złożyć wniosek o urlop macierzyński?
REKLAMA
REKLAMA
Zobacz: Urlopy dla rodziców w 2019 r. – macierzyński, rodzicielski, wychowawczy, ojcowski
REKLAMA
Wysokość zasiłku macierzyńskiego - termin złożenia wniosków
Podstawę wymiaru zasiłku stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc porodu (lub przysposobienia dziecka). W sytuacji gdy pracownica zamierza wykorzystać urlop macierzyński, urlop dodatkowy oraz rodzicielski, bezpieczniej jest złożyć wniosek o dodatkowy urlop macierzyński i rodzicielski w terminie 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tych urlopów.
Złożenie wniosku w ciągu 14 dni po porodzie może być dla pracownicy niekorzystne w sytuacji, w której musiałaby zrezygnować z części urlopu rodzicielskiego (jeżeli z pozostałej części nie skorzysta ojciec dziecka), ponieważ nie nabyłaby wtedy prawa do jednorazowego wyrównania zasiłku macierzyńskiego. W takim przypadku łączna kwota wypłaconego zasiłku macierzyńskiego byłaby niższa niż, gdyby wniosek nie został złożony.
Konsekwencją złożenia wniosku w ciągu 14 dni po porodzie jest wypłacanie za wszystkie wskazane okresy zasiłku macierzyńskiego w uśrednionej wysokości (80%), co powoduje, że ubezpieczona nie odczuje obniżenia świadczenia w poszczególnych okresach pobierania zasiłku (z 100% do 60%).
W razie urodzenia jednego dziecka łączna wysokość pobranego zasiłku będzie taka sama zarówno wtedy, gdy ubezpieczona złoży wniosek w ciągu 14 dni po porodzie (art. 1791 Kodeksu pracy), jak i wówczas, gdy takiego wniosku nie złoży.
Polecamy produkt: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Wymiar urlopu macierzyńskiego
Pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze:
- 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
- 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
- 33 tygodni w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
- 35 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
- 37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.
Przekazanie części urlopu macierzyńskiego ojcu dziecka - wniosek
Nie więcej niż 6 tygodni urlopu macierzyńskiego może przypadać przed przewidywaną datą porodu.
Po porodzie przysługuje urlop macierzyński niewykorzystany przed porodem aż do wyczerpania okresu.
Pracownica, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, ma prawo zrezygnować z pozostałej części tego urlopu; w takim przypadku niewykorzystanej części urlopu macierzyńskiego udziela się pracownikowi – ojcu wychowującemu dziecko, na jego pisemny wniosek.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM
Wniosek o rezygnację z części urlopu macierzyńskiego
Pracownica zgłasza pracodawcy pisemny wniosek w sprawie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego, najpóźniej na 7 dni przed przystąpieniem do pracy; do wniosku dołącza się zaświadczenie pracodawcy zatrudniającego pracownika – ojca wychowującego dziecko, potwierdzające termin rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego przez pracownika, wskazany w jego wniosku o udzielenie urlopu, przypadający bezpośrednio po terminie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego przez pracownicę.
Po wykorzystaniu przez pracownicę po porodzie urlopu macierzyńskiego w wymiarze 8 tygodni, pracownikowi – ojcu wychowującemu dziecko przysługuje prawo do części urlopu macierzyńskiego odpowiadającej okresowi, w którym pracownica uprawniona do urlopu wymaga opieki szpitalnej ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający jej sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem.
Dodatkowy urlop macierzyński dla pracownika
Bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego pracownik ma prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze:
- do 6 tygodni – w przypadku, urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie
- do 8 tygodni – w pozostałych przypadkach
Pracownik może korzystać z krótszego dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Wskazane wymiary są maksymalne, ale istotne jest to, że jeżeli później chciałaby korzystać z urlopu rodzicielskiego, to urlop dodatkowy musi być wykorzystany w całości.
Czas na złożenie wniosku o dodatkowy urlop macierzyński
Dodatkowego urlopu macierzyńskiego udziela się na pisemny wniosek pracownika składany:
- w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu lub
- w ciągu 14 dni po porodzie (w tym przypadku jednak wniosek może dotyczyć wykorzystania pełnego wymiaru urlopu dodatkowego oraz pełnego wymiaru urlopu rodzicielskiego).
REKLAMA
We wniosku o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego pracownik określa termin zakończenia podstawowego urlopu macierzyńskiego, a w przypadku gdy wniosek dotyczy drugiej części dodatkowego urlopu macierzyńskiego – termin zakończenia pierwszej części tego urlopu oraz okres dotychczas wykorzystanego urlopu macierzyńskiego (art. 1821 § 4 Kodeksu pracy).
Dodatkowy urlop macierzyński może się rozpocząć wyłącznie od następnego dnia po ostatnim dniu podstawowego urlopu macierzyńskiego. Nie ma tutaj znaczenia, czy jest to dzień „roboczy”, wolny, święto. Podanie we wniosku o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego terminu zakończenia urlopu podstawowego wyznacza zatem jednocześnie datę rozpoczęcia urlopu dodatkowego.
Zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego
Udzielanie urlopu macierzyńskiego
Przy udzielaniu urlopu macierzyńskiego i urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego tydzień urlopu odpowiada 7 dniom kalendarzowym. Co istotne, jeżeli pracownica nie korzysta z urlopu macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu, pierwszym dniem urlopu macierzyńskiego jest dzień porodu.
Zakończenie urlopu macierzyńskiego
Pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem za pracę, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA