Przyznaniem świadczenia emerytalnego i wypłacaniem go zajmują się organy rentowe właściwe ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej. Postępowanie o przyznanie emerytury może zostać wszczęte na wniosek lub z urzędu. Postępowanie o emeryturę wszczyna się z urzędu, jeżeli wiek emerytalny dla uprawnionych do świadczenia przedemerytalnego lub zasiłku przedemerytalnego określają przepisy zawarte w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski w sprawie przyznania świadczeń zgłasza się w organie rentowym bezpośrednio lub za pośrednictwem płatnika składek.
Emerytury 2014 - praktyczny przewodnik
reklama
reklama
Obowiązek pomocy pracodawcy w złożeniu wniosku
Do wniosku w sprawie przyznania świadczeń powinny być dołączone dowody uzasadniające prawo do świadczeń i ich wysokości określone w drodze rozporządzenia przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego.
Zatrudnione osoby mogą zwrócić się do swojego pracodawcy o pomoc w zebraniu dokumentacji emerytalnej, a także domagać się wystawienia zaświadczeń potwierdzających okresy składkowe i nieskładkowe oraz uzyskiwane wynagrodzenia, a pracodawca ma obowiązek takiej pomocy udzielić.
Pracodawcy zostali bowiem zobowiązani przepisami ustawy emerytalnej m.in. do:
- przygotowania wniosku o emeryturę i przedłożenia go za zgodą pracownika organowi rentowemu nie później niż na 30 dni przed zamierzonym terminem przejścia pracownika na emeryturę,
- współdziałania z pracownikiem w gromadzeniu dokumentacji emerytalnej oraz
- wydawania zaświadczeń niezbędnych do ustalenia prawa do tego świadczenia i jego wysokości.
Wniosek wraz z niezbędną dokumentacją należy zgłosić we właściwej placówce ZUS lub za pomocą formy elektronicznej.
Postępowanie o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy
Pobranie i wypełnienie wniosku
Pierwszym krokiem jest pobranie i wypełnienie wniosku, który musi być opatrzony własnoręcznym podpisem. Dokument należy pobrać ze strony www.zus.pl lub odebrać bezpośrednio z placówki ZUS. Wniosek można również złożyć na zwykłej kartce papieru, ale musi on posiadać wszystkie niezbędne informacje znajdujące się w formularzu. Jeżeli nie zawrzesz niezbędnych informacji, ZUS wezwie Cię do ponownego złożenia podania, co ostatecznie przedłuży proces postępowania. Co najistotniejsze, wniosek musi być opatrzony własnoręcznym podpisem.
Niezbędna dokumentacja
Należy udokumentować okresy składkowe i nieskładkowe, zdobyć zaświadczenia z obecnego miejsca zatrudnienia oraz odnaleźć świadectwa pracy i inne dokumenty, które mogą potwierdzić staż.