reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Kontrole PIP u nadmorskich pracodawców

Kontrole PIP u nadmorskich pracodawców

Okres wakacyjny powoduje wzrost zatrudnienia u nadmorskich pracodawców. Nie mogą oni jednak wykorzystywać tego okresu do nielegalnego zatrudniania pracowników. Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła nad morzem 250 kontroli w branży turystycznej. Jakie były ich wyniki?

Ustne umowy o pracę, brak należnego odpoczynku i wypłaty nadgodzin - to główne wykroczenia jakie odnotowali urzędnicy Państwowej Inspekcji Pracy w sezonie letnim. W pasie nadmorskim przeprowadzono 250 kontroli przedsiębiorców działających w branży turystycznej. Jednym z głównych grzechów pracodawców jest niezgłaszanie pracowników do ubezpieczenia społecznego. - Odnotowaliśmy 770 takich przypadków. Jeden z pracodawców od listopada ubiegłego roku nie zgłosił swoich pracowników do ubezpieczenia - mówi Grażyna Pawlata-Ich z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Szczecinie.

Kontrola PIP i PIS - co warto wiedzieć?

Inspekcja wykazała, że ponad 600 pracowników sezonowych pracowało nielegalnie lub bez właściwej umowy. - Bez dokumentu o zatrudnieniu trudno będzie domagać się swoich praw czy zaległego wynagrodzenia, dlatego ważne jest aby pracownik znał pełną nazwę i siedzibę swojego pracodawcy - dodaje Grażyna Pawlata-Ich.

Pracownicy mogą zgłaszać skargi do okręgowych placówek Państwowego Inspektoratu Pracy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Szkolenia 24 h

internetowy serwis szkoleń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama