REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urlop macierzyński, Zwolnienie lekarskie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Opieka nad członkiem rodziny

Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi zwolnienia od pracy w celu opieki nad członkiem rodziny, np. chorą matką, nawet wtedy gdy nie mieszka z ubezpieczonym. Istotne jest, aby pracownik był jedyną osobą mogącą sprawować nad nim opiekę.

Urlopy ojcowskie dla żołnierzy zawodowych

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zwrócił się do szefa MON Bogdana Klicha o podjęcie działań, które będą skutkowały stworzeniem przepisów umożliwiających żołnierzom zawodowym korzystanie z urlopów ojcowskich. Rzecznik MON Janusz Sejmej poinformował, że resort od pewnego czasu analizuje regulacje w tym zakresie.

Uprawnienia rodzicielskie w 2010 r.

Od 6 stycznia 2010 r. obowiązują zmiany w Kodeksie pracy dotyczące ochrony stosunku pracy pracowników powracających z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, a także z urlopu ojcowskiego.

Jak ustalić prawo do zasiłku chorobowego w przypadku dostarczenia kolejnego ZLA po wcześniej otrzymanym ZLA/K

Zatrudniamy 10 osób. Pracownik po wypadku przy pracy od 15 lipca br. jest na zwolnieniu lekarskim. Obecnie dostarczył zwolnienie na okres od 28 grudnia 2009 r. do 8 stycznia 2010 r. W trakcie zwolnienia 6 stycznia 2010 r. stawił się na badaniu przez lekarz orzecznika ZUS. Pracownik otrzymał zaświadczenie ZLA/K, ponieważ lekarz stwierdził, że może wrócić do pracy. W piątek (8 stycznia 2010 r.) pracownik był również na badaniu kontrolnym u swojego lekarza prowadzącego, który wystawił mu kolejne zwolnienie lekarskie. Czy mimo że choroba nadal ma związek z wypadkiem przy pracy, to z powodu przerwy w chorobie musimy wypłacić wynagrodzenie chorobowe za 33 dni, a następnie wypłatę zasiłku przekazać do ZUS? Czy od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS można się odwołać i kto może to zrobić – pracownik, czy pracodawca?

Kto od 1 stycznia 2010 r. jest uprawniony do wypłaty zasiłku chorobowego po zmianie płatnika zasiłku

Pracownica jest w ciąży i ma nieprzerwanie zwolnienie lekarskie od 15 października 2009 r. Na zwolnieniu będzie przebywała do dnia porodu, ponieważ ciąża jest zagrożona. Lekarz, który ją leczy, wyznaczył datę porodu na 18 stycznia 2010 r. W 2009 r. płatnikiem zasiłków dla naszych pracowników był ZUS, ponieważ w pierwszym miesiącu funkcjonowania do ubezpieczenia chorobowego zgłosiliśmy tylko 9 osób. Natomiast 30 listopada 2009 r. liczba osób ubezpieczonych wyniosła 29, dlatego od 1 stycznia 2010 r. będziemy pracownikom wypłacać zasiłki. Czy od 1 stycznia 2010 r. mamy przejąć wypłatę zasiłku chorobowego dla pracownicy? Ostatnie zwolnienie lekarskie zostało wystawione na okres od 21 grudnia 2009 r. do 5 stycznia 2010 r.

Dodatkowy urlop macierzyński

Urlop macierzyński z dniem 1 stycznia 2010 r. został wydłużony od jednego do nawet trzech dodatkowych tygodni urlopu. Wykorzystanie dodatkowego urlopu macierzyńskiego nie jest obowiązkowe i zależy tylko od woli osób zainteresowanych.

Uprawnienia związane z rodzicielstwem w 2010 r.

Od 1 stycznia 2010 r. obowiązują zmiany w Kodeksie pracy dotyczące ochrony stosunku pracy pracowników powracających z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, a także z urlopu ojcowskiego.

Urlop ojcowski

Od 1 stycznia 2010 r. mężczyźni będą mogli korzystać z urlopu ojcowskiego. W chwili obecnej urlop ojcowski wynosi tydzień. Urlopu ojcowskiego, zwany jest potocznie urlopem tacierzyńskim. Można z niego skorzystać do momentu ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia. Przysługuje on w równym stopniu rodzicom biologicznym i adopcyjnym. Od 2012 r. długość urlopu ojcowskiego wzrośnie do dwóch tygodni.

Urlopy związane z opieką nad dzieckiem - nowelizacja kodeksu pracy

Dzisiaj, 6 stycznia 2010 r., weszła w życie kolejna nowelizacja kodeksu pracy. Nowelizacja ujednolica standardy ochronne stosowane do pracowników korzystających z podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego, podstawowego i dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu ojcowskiego.

Kontrola zwolnień lekarskich przez ZUS

Kontrolę zwolnień lekarskich wykonują lekarze orzecznicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w formie bezpośredniego badania lekarskiego w wyznaczonym miejscu lub miejscu pobytu chorego.

Jakie zmiany dotyczące uprawnień rodzicielskich wejdą w życie od 1 stycznia 2010 r.

Od 1 stycznia 2010 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy, które wzmacniają uprawnienia rodzicielskie pracowników. Zmiany polegają głównie na przyznaniu dodatkowych urlopów macierzyńskich matce i ojcu dziecka, opiekunom adopcyjnym oraz wprowadzeniu odrębnego urlopu ojcowskiego.

Dodatkowy urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego

Od 1 stycznia 2010 r., oprócz prawa do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, pracownikowi będzie przysługiwać prawo do dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Czy w zaświadczeniu ZUS Z-3 wykazać wynagrodzenie pracownika za dany miesiąc, czy wynagrodzenie wypłacone w danym miesiącu

Zgodnie z regulaminem wynagradzania, wynagrodzenie wypłacamy najpóźniej do końca miesiąca kalendarzowego, za który przysługuje. Z powodu błędu w programie płacowym, z którego korzystamy, wypłaty za lipiec 2009 r. zostały przekazane pracownikom dopiero na początku sierpnia. Pracownik zachorował i jest na zwolnieniu od 26 października 2009 r. 33 dni zwolnienia wykorzystał już na początku 2009 r. Czy na druku ZUS Z-3 w pkt 10 kolumna 6 należy wpisać wysokość wynagrodzenia należnego w lipcu, ale wypłaconego w sierpniu, czy w kolumnie 6 wpisać w lipcu 2009 r. kwotę 0,00 zł? W lipcu pracownik nie miał żadnej wypłaty.

Zmiana kodeksu pracy - większa ochrona pracowników-rodziców

Większą ochronę pracowników korzystających z urlopów związanych z opieką nad dzieckiem przewiduje nowelizacja kodeksu pracy.

Obliczanie wynagrodzenia chorobowego na przełomie roku

Pracownik chorujący na przełomie roku może otrzymać albo wynagrodzenie chorobowe, albo zasiłek chorobowy. Uzyskanie konkretnego świadczenia zależy od tego, jakie świadczenie otrzymywał do 31 grudnia.

Usprawiedliwianie nieobecności w pracy

W razie zaistnienia okoliczności uniemożliwiających stawienie się do pracy pracownik jest zobowiązany niezwłocznie uprzedzić pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie trwania nieobecności. Pracownik musi przekazać taką informację nie później niż w drugim dniu nieobecności w pracy.

Dodatkowy urlop macierzyński

1 stycznia 2010 r. wejdą w życie przepisy przyznające pracownicy prawo do tzw. dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Urlop ten można uznać za fakultatywną część urlopu macierzyńskiego.

Tacierzyński – kto może skorzystać?

Kodeks pracy wprowadza od początku 2010 r. urlopy ojcowskie. Każdy tata będzie miał szansę spędzenia dodatkowych chwil z dzieckiem. Za ten czas ubezpieczony ojciec otrzyma zasiłek.

Czy do okresu zasiłkowego wliczać okresy zwolnienia lekarskiego, które skrócił lekarz orzecznik ZUS w wyniku kontroli

Pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim od 2 do 17 listopada 2009 r. Pracownik został wezwany na badanie kontrolne przez lekarza orzecznika ZUS. W wyniku kontroli lekarz orzecznik ZUS skrócił okres zwolnienia lekarskiego do 12 listopada. Czy wobec tego do okresu zasiłkowego zaliczyć okres od 13 do 17 listopada?

Czy zakaz latania samolotem uprawnia kobietę w ciąży do zasiłku chorobowego

Pracownica naszej firmy, która jest w ciąży, była na urlopie w Stanach Zjednoczonych. Z powodu złego samopoczucia udała się tam do lekarza. Lekarz wydał jej zaświadczenie, które przesłała do nas, że ze względu na stan zdrowia, do czasu jego poprawy, nie powinna lecieć samolotem. Czy takie zaświadczenie lekarskie należy traktować jak zwolnienie lekarskie z powodu niezdolności do pracy? Czy możemy żądać, aby pracownica tłumaczyła na swój koszt zaświadczenie na język polski? Czy na podstawie takiego zaświadczenia powinniśmy wypłacić pracownicy wynagrodzenie chorobowe?

Kontrola ZUS - cofnięte zasiłki chorobowe

Co ósma osoba, której czasową niezdolność do pracy skontrolowali orzecznicy ZUS w okresie od sierpnia do listopada 2009 roku, była zdolna do pracy. Z tego tytułu cofnięto zasiłki chorobowe na łączną kwotę 2 mln 713 tys. zł - podał ZUS.

Zmiany w kodeksie pracy dotyczące urlopów macierzyńskich

Senat na rozpoczynającym się dzisiaj, 2 grudnia, posiedzeniu zajmie się zmianami w kodeksie pracy, dotyczącymi urlopów macierzyńskich.

Praca chorego pracownika

Warunkiem dopuszczenia pracownika do pracy jest aktualne orzeczenie lekarskie, które stwierdza brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Ważność takiego orzeczenia przerywana jest przez zwolnienie lekarskie.

Dla kogo urlop ojcowski?

Urlop ojcowski został wprowadzony wraz z wielką zmianą Kodeksu pracy. Ma na celu przede wszystkim wyrównanie szans kobiet oraz mężczyzn na rynku pracy.

Długość urlopu macierzyńskiego a sytuacje losowe

Zasady przyznawania urlopu macierzyńskiego Kodeks pracy określa w dziale ósmym mówiącym o uprawnieniach pracowników związanych z rodzicielstwem.

Zasiłek chorobowy

Od pierwszych dni ciąży przebywam na zwolnieniu lekarskim. Przez jak długi okres mogę korzystać ze zwolnienia oraz kto zobowiązany jest do wypłaty mojego zasiłku chorobowego i w jakiej wysokości?

Od 2010 roku dodatkowy urlop macierzyński

Pracownicy od dnia 1 stycznia 2010 roku będą mieli prawo skorzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Umożliwi ona dłuższe sprawowanie opieki nad nowonarodzonym dzieckiem.

Zmiana przepisów o urlopach macierzyńskich

Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy, która zrównuje prawa rodziców biologicznych i adopcyjnych, jeśli chodzi o urlopy macierzyńskie i ojcowskie.

Obliczanie wynagrodzenia, gdy składa się na nie jednocześnie okres pracy, urlopu i zwolnienia lekarskiego

W jaki sposób obliczyć wynagrodzenie za pracę w lipcu 2009 r. w przypadku pracownika wynagradzanego stawką godzinową oraz premiami uznaniowymi w miesiącu, kiedy przez część miesiąca pracował, następnie przebywał na zwolnieniu lekarskim i urlopie wypoczynkowym? Czy ww. pracownikowi należało wypłacić wyrównanie do płacy minimalnej?

Ochrona pracowników korzystających z dodatkowego urlopu macierzyńskiego

Pracownicy korzystający z dodatkowego urlopu macierzyńskiego objęci będą szczególną ochroną stosunku pracy jak pracownicy przebywający na urlopie macierzyńskim. Taką zmianę przewiduje projekt zmian przepisów kodeksu pracy, który rozpatrzy Sejm na najbliższym posiedzeniu.

Skrócony wymiar urlopu macierzyńskiego

Wymiar urlopu macierzyńskiego wynosi od 20 do 37 tygodni i zależy od liczby urodzonych dzieci przy jednym porodzie. Jednak w razie urodzenia martwego dziecka lub zgonu dziecka, pracownicy przysługuje krótszy urlop macierzyński.

Czy redukcję etatu należy zgłosić w ZUS

Pracownica, której skończył się urlop macierzyński, złożyła wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy z pełnego do połowy w okresie, z którego mogłaby korzystać z urlopu wychowawczego. Czy zmniejszenie etatu musimy zgłosić w ZUS? Czy pracownicę trzeba wyrejestrować z ubezpieczeń i ponownie do nich zgłosić?

ZUS kontroluje chorych

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w wykorzystaniu zwolnień lekarskich ZUS ma prawo orzec skrócenie okresu niezdolności do pracy, a tym samym skrócenie okresu wypłaty zasiłku chorobowego.

Czy do okresu wyczekiwania można wliczyć ubezpieczenie chorobowe z poprzedniej umowy o pracę

Pracownik, którego od 1 września 2009 r. zatrudniliśmy na czas określony, przez 3 lata (do 31 sierpnia 2009 r.) pracował w innej firmie. Do 27 sierpnia br. był na urlopie wypoczynkowym w poprzedniej firmie, który spędził w Hiszpanii. Po podpisaniu z nim umowy o pracę i rozpoczęciu pracy 4 września okazało się, że zachorował na świńską grypę. Jest w domu, ale do 18 września 2009 r. ma zwolnienie lekarskie. Czy pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego od 4 września? Ze świadectwa pracy wynika, że w tym roku nie był jeszcze na zwolnieniu lekarskim.

Na jakich zasadach można korzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ZUS

Pracownicy, którzy nie mogą wykonywać pracy z powodu określonych schorzeń, mogą skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej organizowanej przez ZUS. O potrzebie przeprowadzenia takiej rehabilitacji orzeka lekarz orzecznik ZUS na wniosek lekarza prowadzącego leczenie pracownika.

Uprawnienia ojca dziecka do urlopu macierzyńskiego

Obowiązujące przepisy Kodeksu pracy nie zezwalają pracodawcom na udzielanie pracownikom-ojcom urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze. Są oni dyskryminowani szczególnie w sytuacji porzucenia dziecka przez matkę.

Czy w każdym przypadku ustalania podstawy wymiaru trzeba uzupełnić wynagrodzenie za niepełny miesiąc

Wyliczamy pracownikowi podstawę wymiaru zasiłku chorobowego z ostatnich 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym otrzymał zwolnienie lekarskie. Jak postąpić, jeżeli w czasie tych 12 miesięcy pracownik korzystał ze zwolnienia lekarskiego, ale między zwolnieniami były przerwy trwające dłużej niż 3 miesiące? Czy taki niepełny miesiąc pracy mamy pominąć i wyliczyć średnią z mniejszej liczby miesięcy? Czy wynagrodzenie takie trzeba uzupełnić do kwoty wynagrodzenia, którą pracownik uzyskałby, gdyby przepracował cały miesiąc? Pracuje od poniedziałku do piątku przez 8 godzin dziennie.

Czy zakład pracy może zakwestionować zwolnienie lekarskie wydane przez lekarza leczącego

Jedna z pracownic jest na zwolnieniu lekarskim. Okres zwolnienia pokrywa się z terminem, w którym odmówiliśmy jej urlopu wypoczynkowego. Odmowa ma związek z reorganizacją zakładu, dlatego bardzo zależało nam na obecności w pracy tej pracownicy. Pracownica zajmuje się w firmie ochroną danych osobowych. Czy możemy w tym przypadku skutecznie podważyć zasadność zwolnienia lekarskiego?

Ochrona przed wypowiedzeniem w czasie choroby pracownika

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Usprawiedliwioną przyczyną jest bez wątpienia choroba pracownika.

Ochrona przed wypowiedzeniem w czasie urlopu macierzyńskiego

Urlop macierzyński chroni pracownika przed wypowiedzeniem umowy o pracę. Jest to czas szczególny dla rodzica młodego dziecka, który powinien skupić się na opiece na dzieckiem i nie martwić się o swoje zatrudnienie.

Jak prawidłowo przeprowadzić kontrolę zwolnienia lekarskiego

Zatrudniamy 28 osób, dlatego sami wypłacamy zasiłki z ubezpieczenia społecznego. Zauważyliśmy w firmie wzrost zwolnień lekarskich, szczególnie w okresie wakacyjnym. Są to zwolnienia, za które przysługuje wynagrodzenie chorobowe, jak również zasiłek chorobowy. Czy możemy przeprowadzać kontrole zwolnień lekarskich pracowników? Jeżeli tak, to jak powinna wyglądać kontrola i na co mamy zwrócić uwagę podczas jej przeprowadzania? Czy po kontroli jest wymagana opinia ZUS?

Czy za pracownicę, która wróciła z urlopu macierzyńskiego, można opłacać składki na Fundusz Pracy

Za pracownicę, która wróciła z urlopu macierzyńskiego, chcielibyśmy płacić składki na Fundusz Pracy. Wynika to z faktu, że umowa o pracę z pracownicą, zawarta na czas określony, rozwiąże się z końcem 2009 r. Ponieważ najprawdopodobniej nie będzie możliwości przedłużenia umowy o pracę, chcielibyśmy, aby okres pracy po urlopie macierzyńskim został jej wliczony do stażu pracy, od którego zależy wysokość zasiłku dla bezrobotnych (będzie miała wówczas 5 lat stażu pracy). Czy możemy nie korzystać ze zwolnienia z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy albo czy pracownica może je sama opłacać?

ZUS umorzy składki za okres prowadzenia działalności w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego

Od stycznia do kwietnia 2002 r. przebywałam na urlopie macierzyńskim w swoim zakładzie pracy. W tym czasie prowadziłam działalność gospodarczą. Ponieważ składki na ubezpieczenia społeczne opłacał za mnie pracodawca, z prowadzonej w tym okresie działalności gospodarczej opłacałam tylko składkę zdrowotną również za czas, w którym przebywałam na urlopie macierzyńskim u mojego pracodawcy. Na początku tego roku ZUS wezwał mnie do opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne wraz z odsetkami za zwłokę z działalności gospodarczej za okres, kiedy pobierałam zasiłek macierzyński. W piśmie wskazano, że składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe rozliczone przez pracodawcę od zasiłku są nienależne, ponieważ w tym czasie nie podlegałam ubezpieczeniom z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego, ale z działalności gospodarczej. Do tej pory nie uregulowałam tego zadłużenia. Jakie konsekwencje mogą spotkać mnie ze strony ZUS? Czy mogę starać się o jego umorzenie?

Choroba pracownika

Jestem zatrudniony w dwóch zakładach pracy. W jednej firmie jestem pomocnikiem magazyniera, w drugiej – pracuję jako portier. Zachorowałem i dostałem 8 dni zwolnienia lekarskiego, które okazałem tylko w firmie, gdzie pracuję jako magazynier. W firmie, w której jestem portierem, zwolnienia nie okazałem i dalej przychodziłem do pracy, bo uważałem, że praca portiera (siedząca) nie ma wpływu na stan mojego zdrowia. Czy postąpiłem prawidłowo?

Co oznacza dla ubezpieczonych wzmożona kontrola zwolnień lekarskich prowadzona przez ZUS?

Od 1 sierpnia bieżącego roku trwa program Zakładu Ubezpieczeń Społecznych "Zintensyfikowana kontrola absencji chorobowej". Zwiększone wydatki na mnożące się zwolnienia lekarskie, wystawiane na coraz dłuższe okresy, skłoniła ZUS do wnikliwego przyjrzenia się zarówno tym, którzy wystawiają zwolnienia, jak i tym, którzy z nich korzystają.

Długość urlopu macierzyńskiego i urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego

Długość urlopu z tytułu urodzenia dziecka oraz jego długość z tytułu przyjęcia dziecka na wychowanie jest taka sama.

Za zwolnienia lekarskie nie będzie dodatkowych pieniędzy

Minister zdrowia Ewa Kopacz oświadczyła, że nie ma możliwości, by lekarze otrzymywali zapłatę za wypisywanie zaświadczeń o niezdolności do pracy. Dodatkowych pieniędzy za tę czynność domaga się Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy (OZZL).

Ustalanie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w rękach prezydenta

Nowelizacja ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa czeka na podpis prezydenta.

Zwolnienie lekarskie bez wynagrodzenia

Region Mazowiecki Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy poszukuje osób gotowych do wystąpienia na drogę sądową przeciwko ZUS o wynagrodzenie za wystawianie zwolnień lekarskich ZUS-ZLA. ZUS uważa, że nie ma możliwości wynagradzania za wystawianie zwolnień.

Kiedy lekarz ma obowiązek skorygowania zwolnienia lekarskiego

Zatrudniamy pracownika, który w naszej firmie pracuje na 3/4 etatu, natomiast w innej na 1/2 etatu. Pracownik otrzymał zwolnienia lekarskie dla każdego zakładu pracy. Na jednym zwolnieniu lekarz wpisał NIP naszej firmy, a nazwę drugiej firmy, w której pracownik pracuje. Natomiast na drugim zwolnieniu lekarskim jest odwrotnie: nazwa naszej firmy i NIP drugiego pracodawcy. Dodatkowo nasz NIP został wpisany błędnie (jedna cyfra). Czy takie zwolnienie lekarskie powinniśmy zwrócić pracownikowi? Czy lekarz ma obowiązek skorygować zwolnienia?

REKLAMA