REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Lekarze, Wynagradzanie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

NIK po kontroli alarmuje do MZ: lekarze dyżurowali nieprzerwanie nawet po dwie doby

Najwyższa Izba Kontroli alarmuje: lekarze zatrudnieni w szpitalach na umowach cywilnoprawnych pracują nawet dwie doby bez przerw na odpoczynek. Problem realnie istnieje i wpływa na nas - pacjentów. Trzeba zmienić przepisy w zakresie czasu pracy i norm odpoczynku personelu medycznego.

Fundusz premiowy dla pracowników Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej. Rząd przyjął projekt zmian przepisów

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek. Zamiast funduszu premiowego środki finansowe będą mogły być przeznaczone na regulację wynagrodzeń pracowników.

Strajk lekarzy w Portugalii

Strajk lekarzy w Portugalii - okazuje się, że nie tylko polska służba zdrowia zmaga się z problemami kadrowymi, ale i np. Portugalia, gdzie w placówkach medycznych w czwartek, w dniu 28 września 2023 r. protestowali lekarze w Lizbonie. Problemem jak zwykle kwestie płacowe.

Aplikacja mZUS dla lekarza - nowość

Aplikacja mZUS dla lekarzy i asystentów medycznych - umożliwia szybki dostęp do procesów wystawiania i anulowania zaświadczeń lekarskich. Trzeba też pamiętać, że konieczne jest posiadanie certyfikatu, a jego w ramach kodu, dzięki czemu lekarz może podpisywać w sposób elektroniczny e-ZLA (elektroniczne zwolnienia lekarskie), jak i inne dokumenty w systemie ZUS PUE.

Czas pracy personelu medycznego - lekarz pracował 73 godziny!

Czas pracy personelu medycznego – to bardzo ważny temat. W Sejmie RP trwają obrady nad sytuacją polskiej służby zdrowia, uprawnień i obowiązków lekarzy jak i kobiet ciężarnych. Ma to szczególnie związek z ostatnią sprawą śmierci kobiety w szpitalu w Nowym Targu. W tym szczególnym czasie warto przeanalizować raport Najwyższej Izby Kontroli, która przeprowadziła kontrolę w sprawie czasu pracy lekarzy jak i stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich skierowane do Ministra Zdrowia. Okazało się, że w kilku szpitalach powiatowych zdarzały się przypadki, w których lekarze pracowali ponad dwie doby bez przerw na odpoczynek.

Lekarski egzamin weryfikacyjny 2023. 900 lekarzy spoza UE chce pracować w Polsce

Do lekarskiego egzaminu weryfikacyjnego (LEW) przystąpi 29 maja 2023 r. w Łodzi 900 osób, które ukończyły studia medyczne w państwie niebędącym członkiem Unii Europejskiej i chcą wykonywać zawód lekarza w Polsce. To przede wszystkim obywatele Ukrainy i Białorusi.

NFZ: nie ma zgody na przyjmowanie koleżanek i rodziny poza kolejnością

Nie ma zgody na przyjmowanie koleżanek i rodziny poza kolejnością w ramach kontraktu z NFZ - podkreśla Narodowy Fundusz Zdrowia, odnosząc się do sprawy ginekolożki Nicole Sochacki-Wójcickiej, która w mediach społecznościowych prowadzi konto pod nazwą Mama Ginekolog.

Zmiany w rozporządzeniu dot. badań lekarskich pracowników

Jakie zmiany zostały uregulowane w rozporządzeniu dot. badań lekarskich? Jakie kwalifikacje muszą posiadać lekarze wydający zwolnienia? Kiedy konieczne jest przeniesienie do innej pracy i czy przysługuje wtedy dodatek wyrównawczy?

Jakie wyzwania stoją przed medycyną w Polsce w 2023 r.?

Z jakimi wyzwaniami przyjdzie się mierzyć lekarzom i polskim pacjentom w 2023 roku? Jakie są propozycje systemowych rozwiązań na zmniejszenie tzw. długu pandemicznego w wybranych obszarach medycyny? Na te pytania odpowiedzieli eksperci, którzy wzięli udział w debacie „Pulsu Medycyny” pt. „Wyzwania na rok 2023 w polskiej medycynie”.

Lista płac 2023 - przychody opodatkowane i zwolnione ze składek ZUS

Lista płac dla pracownika otrzymującego przychody opodatkowane i zwolnione ze składek ZUS, z przykładem listy płac na 2023 rok.

W 2023 r. tracą ważność certyfikaty lekarzy wydane w 2017 r. Czy zablokuje to e-ZLA?

Lekarze powinni pamiętać, że certyfikaty uprawniające m.in. do wystawiania e-ZLA i elektronicznego podpisywania, są wydane na 5 lat. Te wydane przez ZUS w 2017 r. utracą więc swoją ważność w 2023 r. Co daje posiadanie certyfikatu i jak o niego ponownie zawnioskować?

W Polsce kobiety stanowią tylko 13 proc. kadry chirurgicznej

Chirurgia wciąż nie wykorzystuje potencjału kobiet – stanowią one tylko nieco ponad 13 proc. kadry chirurgów – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Fundacji „Kobiety w chirurgii”. Już na etapie wybierania specjalizacji kobiety nie czują się mile widziane przy stole operacyjnym, a bariery w rozwoju kariery są także odczuwalne na jej kolejnych etapach. Co czwarta chirurżka nie jest zadowolona z możliwości rozwoju w swojej pracy, a co trzecia twierdzi, że realizuje program swojej specjalizacji w stopniu mniejszym niż lekarze mężczyźni. 57 proc. z nich zgłosiło doświadczenie mobbingu, a 47 proc. było zniechęcanych przez pracodawcę do macierzyństwa.

GUS: zatrudnienie 2022 - w I półroczu wzrosło o 1,9 proc.

GUS: zatrudnienie 2022, w pierwszym półroczu wyniosło 9288,4 tys. etatów, o 1,9 proc. więcej w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wzrosło w tym okresie o 10,8 proc. do 6196,99 zł.

W ciągu ostatniego roku w Polsce przybyło ponad 1,6 tys. lekarzy z zagranicy

W ciągu ostatniego roku przybyło nam ponad 1,6 tys. lekarzy z zagranicy - przede wszystkim z Ukrainy, ponieważ jest to 800 osób - przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Wielkopolska Izba Lekarska powołała czterech Rzeczników Praw Lekarza

Lekarze i lekarze dentyści mierzą się często z hejtem, agresją, czy konfliktami z pracodawcą .Wielkopolska Izba Lekarska powołała czterech Rzeczników Praw Lekarza, którzy w takich sytuacjach mają stanowić wsparcie dla kolegów.

Lekarze z Ukrainy zostaną zatrudnieni

Ukraińskich lekarzy przyjmie do pracy Poznański Ośrodek Specjalistycznych Usług Medycznych – podał poznański magistrat. Poszukiwani są m.in. lekarze rodzinni, lekarze medycyny pracy, psychiatrzy czy neurolodzy.

Wynagrodzenie zasadnicze lekarza rezydenta 2021/2022

Ile zarabia lekarz rezydent w 2021 i 2022 r.? Wynagrodzenie zasadnicze lekarza rezydenta określa rozporządzenie Ministra Zdrowia. Sprawdź zarobki lekarzy rezydentów poszczególnych specjalizacji.

Zarobki nauczycieli, policjantów i lekarzy - najczęściej sprawdzane

Zarobki nauczycieli, policjantów i lekarzy są najczęściej sprawdzane przez Polaków w wyszukiwarce Google. Okazuje się, że wynagrodzenia polityków nie są tak często wyszukiwane w Internecie.

Zarobki lekarzy, dentystów, pielęgniarek [ANALIZA]

Zarobki lekarzy, dentystów, pielęgniarek, diagnostów laboratoryjnych, położnych, fizjoterapeutów - ile zarabiają medycy? Jak wiek i płeć wpływa na wysokość wynagrodzenia?

Wynagrodzenie lekarzy stażystów - podwyżka od 1 lipca 2021 r.

Wynagrodzenie lekarzy stażystów wzrośnie od 1 lipca 2021 r. Ile wyniesie podwyżka?

Wyższe wynagrodzenia lekarzy rezydentów od 1 lipca 2021 r.

Wyższe wynagrodzenia lekarzy rezydentów od 1 lipca 2021 r. przewiduje projekt rozporządzenia ministra zdrowia o zasadniczych wynagrodzeniach dla rezydentów. Ile wyniosą?

Minimalne wynagrodzenie lekarzy od lipca 2021 r.

Minimalne wynagrodzenie lekarzy od lipca 2021 r. wyniesie 13000 zł? Ile zarobi lekarz specjalista, lekarz bez specjalizacji i lekarz stażysta?

Wyższa płaca minimalna dla medyków od lipca 2021 r.

Wyższa płaca minimalna dla medyków od lipca 2021 r. - jakie minimalne wynagrodzenie otrzyma lekarz lub lekarz dentysta bez specjalizacji, z pierwszym i z drugim stopniem specjalizacji? Jakie żądania mają organizacje zawodów medycznych?

Renta dla rodziny lekarza zmarłego na COVID-19

Renta dla rodziny lekarza zmarłego na COVID-19 przysługuje na wniosek członków rodziny. Dotyczy również śmierci lekarza dentysty. Co zrobić, aby uzyskać rentę?

Warunki pracy lekarzy niszczą ich zdrowie psychiczne

Zdrowie psychiczne lekarzy cierpi w czasie pandemii. Przyczyną są m.in. złe warunki pracy, nadmiar obowiązków i zachowanie przełożonych. Jakie są objawy pogorszenia zdrowia psychicznego? Czego lekarze się nie boją? dlaczego nie szukają pomocy u profesjonalisty?

Ułatwienia w zatrudnianiu lekarzy - kontrowersje

Zatrudnianie lekarzy ma być ułatwione. Przede wszystkim upraszcza się wykonywanie zawodu lekarza osobom spoza UE. To rozwiązanie na braki kadrowe w szpitalach i przychodniach. W związku z tym powstał projekt nowelizacji niektórych ustaw. Dlaczego budzi on kontrowersje samorządu lekarskiego?

Praca cudzoziemca bez zezwolenia - projekt zmian

Praca bez zezwolenia dla cudzoziemca będzie możliwa. Przewiduje to projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii zmieniające rozporządzenie w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Kogo będzie można łatwiej zatrudnić?

Ile może zarobić lekarz przy pracy z COVID-19?

Zarobki lekarza pracującego przy COVID-19 są wyższe. Personel medyczny ma przyznawany dodatek covidowy. Jaka jest wysokość dodatku? Kto może go otrzymać? Ile medycy mogą zarobić?

Projekt ustawy o ułatwieniach w zatrudnianiu medyków spoza UE

Zatrudnianie medyków spoza UE ma być łatwiejsze. Trwają pracę nad projektem ustawy o zatrudnianiu lekarzy, pielęgniarek i ratowników spoza Unii Europejskiej. Praca w polskich placówkach nie będzie wymagała ukończenia studiów medycznych.

Dodatek solidarnościowy a prawo do świadczeń zdrowotnych

Czy osoby, które utraciły pracę od 15 marca 2020 r. w związku z epidemią koronawirusa, które otrzymały dodatek solidarnościowy, mają prawo do świadczeń zdrowotnych z NFZ? Co trzeba wziąć ze sobą do lekarza?

Czy dodatek za pracę w nocy można ustalać od wynagrodzenia zasadniczego

Wypłacamy dodatek za pracę w nocy. W regulaminie wynagradzania mamy zapis, że dodatek nocny wynosi 10% stawki godzinowej obliczonej od płacy zasadniczej, nie mniej niż 20% stawki godzinowej obliczonej od płacy minimalnej ogłoszonej na dany rok. Czy możemy tak naliczać dodatek? Czy dodatek za pracę w nocy powinien być naliczany pracownikom od płacy minimalnej nawet wtedy, gdy ich płaca zasadnicza jest wyższa? - pyta Czytelniczka z Kielc.

Minimalne wynagrodzenie w służbie zdrowia w latach 2017-2021

Zgodnie z nową ustawą o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych - najmniej zarabiający pracownicy medyczni, otrzymają podwyżki do końca 2021 roku. Ustawa wskazuje na minimalne wynagrodzenie poszczególnych grup pracowników medycznych takich jak: pielęgniarki, lekarze czy fizjoterapeuci.

Minimalne wynagrodzenie dla pracowników medycznych 2017-2021 - nowe przepisy

Najmniej zarabiający pracownicy medyczni otrzymają podwyżki do końca 2021- przewiduje ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników medycznych zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Projekt określa minimalne wynagrodzenia poszczególnych grup pracowników medycznych, m.in. lekarzy, pielęgniarek i farmaceutów.

Opóźnienia we wdrażaniu elektronicznych zwolnień lekarskich

Od 2018 r. wszystkie zwolnienia obowiązkowo mają być wystawiane wyłącznie w formie elektronicznej. Wdrażanie tych zmian przebiega jednak wolno, obecnie z możliwości wystawiania e-zwolnień korzysta niecałe 3 procent lekarzy.

Dyskryminacja płacowa w pracy

Pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości (art. 18 3c § 1 k.p.). Tym samym, dyskryminacja w zatrudnieniu może wyrażać się niekorzystnym ukształtowaniem wynagrodzenia za pracę z uwagi na naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu.

Wypowiedzenie zmieniające warunki płacy i pracy - najważniejsze informacje

Wypowiedzenie zmieniające jest dokumentem wykorzystywanym w przypadku braku woli zawarcia porozumienia zmieniającego między stronami zawartej umowy o pracę. Pracodawca może wielokrotnie wprowadzać zmiany do łączącego strony stosunku prawnego w trakcie okresu zatrudnienia. Zmiana warunków zawartej umowy może dotyczyć każdego elementu treści umowy o pracę, np. zmian w wysokości wynagrodzenia pracownika lub zmiany wymiaru etatu, z którą również wiąże się zmiana wysokości wynagrodzenia.

Podwyżki dla pracowników medycznych od 2017 r.

Od 2017 r. rząd planuje podwyżki dla pracowników medycznych, którzy zarabiają najmniej. Projekt określa również minimalne wynagrodzenia lekarzy i pielęgniarek. Minimalne wynagrodzenie lekarzy specjalistów będzie wynosiło około 5 tys. zł. Ustawa natomiast nie obejmie lekarzy stażystów.

Rzecznik Praw Pacjenta apeluje o zmiany w kształceniu lekarzy

Według Rzecznika Praw Pacjenta należy wprowadzić zmiany dotyczące kształcenia lekarzy oraz programów kształcenia przed- i podyplomowego. Ponadto zdaniem Rzecznika lekarze po zakończeniu rezydentury powinni być zobowiązani do pracy w Polsce przez określony czas.

Roczne okresy rozliczeniowe - wady i zalety

Roczne okresy rozliczeniowe mają swoje wady i zalety. Wprowadzenie wydłużonych okresów rozliczeniowych musi być uzasadnione przyczynami obiektywnymi, technicznymi lub dotyczącymi organizacji pracy, a przy tym nie może naruszać zasad dotyczących ochrony bezpieczeństwa i zdrowia pracowników. Nie stosuje się ich do lekarzy i kierowców.

Dyżury lekarzy rezydentów w ramach umowy o pracę

Dyżury lekarzy rezydentów pełnione w ramach szkolenia specjalistycznego powinny być uregulowane umową o pracę. Co oznacza wprowadzenie takiego zapisu do ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty?

Elektroniczne zwolnienia lekarskie dla firm z e-profilem w ZUS

Elektroniczne zwolnienia lekarskie będą wystawiane tylko pracującym w firmach z e-profilem w ZUS. Pozostali pracownicy otrzymają jak dotychczas papierowe zwolnienia lekarskie w formie wydruku z systemu teleinformatycznego. Lekarz musi pamiętać o podpisie i pieczątce.

Przepisy o dyżurze medycznym niezgodne z konstytucją?

OZZL uważa, że aktualne przepisy o dyżurze medycznym są niezgodne z konstytucją. Chodzi o naruszenie zasady równości poprzez wystosowanie interpretacji przez Sąd Najwyższy, zgodnie z którą godziny dyżuru mogą uzupełniać normalne godziny pracy.

Układ zbiorowy pracy jako źródło prawa pracy

Kodeks pracy nie jest jedynym źródłem prawa pracy. Źródłem prawa pracy są również inne ustawy i wydane na ich podstawie akty wykonawcze, źródłem prawa pracy mogą stać się również postanowienia układu zbiorowego pracy.

Najwięcej osób aktywnych zawodowo od 1989 r.

Obecnie w Polsce jest najwięcej osób aktywnych zawodowo od 1989 r. Powstaje coraz więcej nowych miejsc pracy.

Pracodawcy za zatrudnianiem i podwyżkami

Pracodawcy są za dalszym zatrudnianiem i przyznawaniem podwyżek. Zatrudniać planują przede wszystkim firmy z zachodniej Polski.

Jak podnieść efektywność wynagradzania?

Temat wynagrodzeń budzi wiele emocji i powszechne zainteresowanie zarówno pracowników, dla których stanowi główną korzyść z pracy, jak i samych pracodawców z uwagi na wysoki koszt, jaki stanowią wynagrodzenia w kosztach operacyjnych przedsiębiorstwa, sięgając nawet 85 proc.

Dodatek za dyżur medyczny - uchwała SN

Zgodnie z Uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 6 listopada 2014 r. (I PZP 2/14) za pracę w ramach pełnienia dyżuru medycznego dopełniającego czas pracy lekarza do obowiązującej go przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy przysługuje jedynie dodatek w wysokości określonej przez odpowiednio stosowane przepisy art. 150 1 § 1-3 k.p.

Wynagrodzenie minimalne 2015 - propozycja wysokości

Rząd przedstawił już komisji trójstronnej propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2015 roku. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie w 2015 roku?

Wynagrodzenie za pracę ponadwymiarową pracowników niepełnoetatowych

W przypadku zatrudniania osób w niepełnym wymiarze czasy pracy odróżnia się pracę ponadwymiarową od pracy w godzinach nadliczbowych. Jak oblicza się wynagrodzenie za pracę ponadwymiarowa pracowników niepełnoetatowych?

Korzystanie z telefonu służbowego a przychód pracownika

Czy w konsekwencji używania przez pracownika telefonu służbowego, powstaje po jego stronie przychód, który podlega opodatkowaniu łącznie z innymi składnikami wynagrodzenia?

REKLAMA