REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W ciągu ostatniego roku w Polsce przybyło ponad 1,6 tys. lekarzy z zagranicy

Subskrybuj nas na Youtube
lekarze
lekarze

REKLAMA

REKLAMA

W ciągu ostatniego roku przybyło nam ponad 1,6 tys. lekarzy z zagranicy - przede wszystkim z Ukrainy, ponieważ jest to 800 osób - przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Coraz więcej lekarzy z zagranicy 

Minister zdrowia Adam Niedzielski pytany był w środę w Programie Pierwszym Polskiego Radia o problemy kadrowe w polskim systemie ochrony zdrowia. Polityk zwrócił uwagę, że w ciągu ostatniego roku do Polski przyjechało ponad 1,6 tys. lekarzy z zagranicy - w tym 800. z Ukrainy. Jednocześnie ocenił, że jest to bardzo realne wzmocnienie polskiego systemu.

REKLAMA

"Cały czas systematycznie wykonujemy ruchy związane ze zwiększaniem liczby naborów na studia lekarskie, ale też dzieje się tak po stronie pielęgniarstwa i ta praca jest systematycznie wykonywana" - przekazał.

Minimalne wynagrodzenia - zmiany

REKLAMA

Minister wskazał, że kolejnym elementem oddziałującym na zwiększenie liczby lekarzy jest kwestia regulacji wynagrodzeń. "W tej chwili został już przyjęty przez Sejm projekt ustawy, który mówi o minimalnych wynagrodzeniach dla poszczególnych zawodów medycznych i te wzrosty, które tam zostały zagwarantowane, to są wzrosty rzędu 30, 40 procent" - podkreślił.

Ocenił, że "impulsy i motywatory finansowe zostały tak zdefiniowane, że atrakcyjność zawodu rośnie", a tym samym problem niedoboru kadr jest rozwiązywany z kilku stron. Niedzielski wskazał, że Polska robi to, co inne kraje robiły względem niej kilkanaście lat temu. "Budujemy taką atrakcyjność zawodu, że on jest atrakcyjny dla osób wykonujących te zawody w sąsiadujących krajach" - zaznaczył.

Małpia ospa - czy nam zagraża?

Minister zapytany o małpią ospę odpowiedział, że jest ona zagrożeniem, ale jest to zagrożenie niewspółmierne do tego, co pamiętamy z pandemii COVID-19. Dodał, że doświadczenia po pandemii koronawirusa sprawiają, że jako społeczeństwo jesteśmy bardziej wyczuleni na takie informacje i doniesienia jak w przypadku małpiej ospy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Skala ryzyka jest zdecydowanie mniejsza. Można powiedzieć, że jesteśmy częściowo na ospę uodpornieni, bo ten zakres szczepienia będzie powodował, że nie będzie takich ciężkich przebiegów małpiej ospy" - podkreślił.

Polityk wskazał również, że sposób zakażenia jest mniej transmisyjny w porównaniu do koronawirusa SARS-CoV-2 oraz, jak dodał, małpia ospa nie jest nową chorobą i w pewnym sensie już jesteśmy z nią oswojeni.

"Młody Dydaktyk"

Szef resortu zdrowia dopytywany był również o kontrowersje, jakie wśród społeczeństwa wzbudził pomysł programu "Młody Dydaktyk", w ramach którego studenci 6. roku medycyny będą mogli prowadzić zajęcia dla młodszych kolegów.

REKLAMA

Odpowiedział, że jest nieco zaskoczony taką reakcją. "Jak studiowałem ekonomię i byłem na starszych latach, to prowadziłem ćwiczenia jako asystent u wielu wybitnych profesorów. To było nawet standardem, żeby takie ćwiczenia prowadzić" - ocenił dodając, że jego zdaniem taki sam wzorzec można wprowadzić w przypadku kierunków medycznych i nie powinno wzbudzać to szczególnych emocji.

Ministerstwo Zdrowia, jak w ubiegłym tygodniu informował wiceminister Piotr Bromber, pracuje nad Pakietem dla Młodych, który ma zachęcać do studiowania medycyny i nabycia praktycznych umiejętności przed pójściem na specjalizację. Jedną ze składowych tego pakietu ma być projekt "Młody Dydaktyk", poprzez który MZ chce zachęcić młodych do pracy dydaktycznej. W ramach tego programu rozważana jest możliwość, żeby studenci 6. roku mogli prowadzić zajęcia dla młodszych roczników.(PAP)

Autorka: Aleksandra Kiełczykowska

ak/ mir/

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższe urlopy jednak nie dla wszystkich lecz dla wybranych, czyli dla kogo dodatkowe świadczenia. Nie będzie rewolucji w kodeksie pracy

Czas pracy skrócony do 35 godzin w tygodniu, a urlopy wydłużone z 20 dni i 26 dni do dni 35 – i to dla wszystkich. Takie niedawno były zapowiedzi odnośnie dwóch wielkich reform w kodeksie pracy. Rewolucje odwołane, o dłuższych urlopach należy zapomnieć. A krótszy tydzień pracy?

Zmiany w przepisach BHP od 2026 czy 2027 roku? Temperatury progowe i czasowe wstrzymanie pracy

Będą zmiany w przepisach BHP. Dotyczą pracy w wysokich temperaturach. Wprowadza się temperatury progowe, po przekroczeniu których pracodawca ma obowiązek wprowadzenia działań ograniczających obciążenie cieplne, np. krótszy czas pracy, przerwy w pracy czy praca zdalna. Przy najwyższych temperaturach praca zostanie czasowo wstrzymana.

Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja?

Praca w wysokich temperaturach jest szczególnie uciążliwa, a nawet może zagrażać zdrowiu i życiu pracowników. Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja? Poznaj aktualnie obowiązujące przepisy BHP.

Sprzedaż w 2030 r. czyli kompetencje przyszłości. Jaki musi być handlowiec za 5 lat?

Sprzedaż dynamicznie się zmienia. Bywa, że klient kończy rozmowę z handlowcem w środku ofertowej formułki. Dziś, a jeszcze bardziej za 5 lat, klienci potrzebują rozmowy, zrozumienia, uważnego słuchania i pomocy. Coraz ważniejsza jest uczciwość i działanie zgodnie z wartościami. O czym dziś musi wiedzieć handlowiec, aby w 2030 r. posiadał wszystkie wymagane kompetencje?

REKLAMA

Przeniesienie pracownika do innego działu. Co z wypowiedzeniem zmieniającym i odprawą?

W praktyce może się zdarzyć, iż pracodawca przenosi pracownika do innego działu, aby uniknąć zwolnień. Jak dokonać tego zgodnie z prawem? Kiedy nie jest potrzebne wypowiedzenie zmieniające? Czy przenoszonemu pracownikowi trzeba wypłacić odprawę?

Ekstremalne temperatury zmniejszają wydajność pracy

Z powodu upałów w Chinach, Hiszpanii, Włoszech i Grecji PKB może spaść o blisko 1 pkt proc. - wynika z raportów ekspertów Allianz Trade. Ekstremalne temperatury maja duży wpływ na wydajność pracy.

Realia pracy tymczasowej. Co liczy się dziś dla firm i kandydatów? [Badanie]

Na rynku pracy, gdzie coraz trudniej o trwałość i przewidywalność, głos pracowników oraz pracodawców staje się jednym z najczulszych barometrów zmian. Job Impulse co roku bada poziom satysfakcji obu tych grup. Najnowsze wyniki wskazują, że oczekiwania wobec agencji dynamicznie rosną: firmy domagają się sprawnych, natychmiastowych rekrutacji, ale przy zachowaniu wysokiej jakości procesów i maksymalnym ograniczeniu rotacji. Z kolei pracownicy tymczasowi coraz wyraźniej sygnalizują potrzebę stabilności, poszerzania systemu benefitów, a także obsługi formalności online.

Lipiec 2025 – dni wolne, godziny pracy

Lipiec 2025 – dni wolne od pracy i godziny pracy. To najbardziej zapracowany miesiąc w roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w lipcu? Czy kalendarz dni wolnych od pracy przewiduje święta w tym miesiącu?

REKLAMA

Zmiany w umowach o pracę: dodatkowe koszty dla pracodawcy bo część umów musi przejść przez tłumacza przysięgłego

W III kwartale 2025 r. obowiązują już cztery istotne i nowe ustawy w obszarze prawa pracy. Przyglądamy się jednej z nich w zakresie zmian w zatrudnieniu jakie weszły na skutek tych nowych regulacji. Chodzi o istotną instytucję bo o umowę o pracę! To dokument, który ma kluczowe znaczenie dla stosunku pracy. Zmiany, które zaszły w umowach o pracę są naprawdę znaczące i co gorsza generują koszty dla pracodawców. Pocieszające jest jednak to, że zmiany dotyczą tylko wybranych grup pracowników, nie wszystkich zatrudnionych osób.

Wyzwania dla pracodawców w zakresie wynagrodzeń. Zmiany pomogą zmniejszyć rotację pracowników

Połowa polskich pracowników uważa, że zarabia za mało. To powód dużej rotacji pracowników. Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami? Co muszą zmienić, aby zmniejszyć rotację w firmie?

REKLAMA