REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W ciągu ostatniego roku w Polsce przybyło ponad 1,6 tys. lekarzy z zagranicy

lekarze
lekarze

REKLAMA

REKLAMA

W ciągu ostatniego roku przybyło nam ponad 1,6 tys. lekarzy z zagranicy - przede wszystkim z Ukrainy, ponieważ jest to 800 osób - przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Coraz więcej lekarzy z zagranicy 

Minister zdrowia Adam Niedzielski pytany był w środę w Programie Pierwszym Polskiego Radia o problemy kadrowe w polskim systemie ochrony zdrowia. Polityk zwrócił uwagę, że w ciągu ostatniego roku do Polski przyjechało ponad 1,6 tys. lekarzy z zagranicy - w tym 800. z Ukrainy. Jednocześnie ocenił, że jest to bardzo realne wzmocnienie polskiego systemu.

REKLAMA

Autopromocja

"Cały czas systematycznie wykonujemy ruchy związane ze zwiększaniem liczby naborów na studia lekarskie, ale też dzieje się tak po stronie pielęgniarstwa i ta praca jest systematycznie wykonywana" - przekazał.

Minimalne wynagrodzenia - zmiany

Minister wskazał, że kolejnym elementem oddziałującym na zwiększenie liczby lekarzy jest kwestia regulacji wynagrodzeń. "W tej chwili został już przyjęty przez Sejm projekt ustawy, który mówi o minimalnych wynagrodzeniach dla poszczególnych zawodów medycznych i te wzrosty, które tam zostały zagwarantowane, to są wzrosty rzędu 30, 40 procent" - podkreślił.

Ocenił, że "impulsy i motywatory finansowe zostały tak zdefiniowane, że atrakcyjność zawodu rośnie", a tym samym problem niedoboru kadr jest rozwiązywany z kilku stron. Niedzielski wskazał, że Polska robi to, co inne kraje robiły względem niej kilkanaście lat temu. "Budujemy taką atrakcyjność zawodu, że on jest atrakcyjny dla osób wykonujących te zawody w sąsiadujących krajach" - zaznaczył.

Małpia ospa - czy nam zagraża?

Minister zapytany o małpią ospę odpowiedział, że jest ona zagrożeniem, ale jest to zagrożenie niewspółmierne do tego, co pamiętamy z pandemii COVID-19. Dodał, że doświadczenia po pandemii koronawirusa sprawiają, że jako społeczeństwo jesteśmy bardziej wyczuleni na takie informacje i doniesienia jak w przypadku małpiej ospy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Skala ryzyka jest zdecydowanie mniejsza. Można powiedzieć, że jesteśmy częściowo na ospę uodpornieni, bo ten zakres szczepienia będzie powodował, że nie będzie takich ciężkich przebiegów małpiej ospy" - podkreślił.

Polityk wskazał również, że sposób zakażenia jest mniej transmisyjny w porównaniu do koronawirusa SARS-CoV-2 oraz, jak dodał, małpia ospa nie jest nową chorobą i w pewnym sensie już jesteśmy z nią oswojeni.

"Młody Dydaktyk"

Szef resortu zdrowia dopytywany był również o kontrowersje, jakie wśród społeczeństwa wzbudził pomysł programu "Młody Dydaktyk", w ramach którego studenci 6. roku medycyny będą mogli prowadzić zajęcia dla młodszych kolegów.

Odpowiedział, że jest nieco zaskoczony taką reakcją. "Jak studiowałem ekonomię i byłem na starszych latach, to prowadziłem ćwiczenia jako asystent u wielu wybitnych profesorów. To było nawet standardem, żeby takie ćwiczenia prowadzić" - ocenił dodając, że jego zdaniem taki sam wzorzec można wprowadzić w przypadku kierunków medycznych i nie powinno wzbudzać to szczególnych emocji.

Ministerstwo Zdrowia, jak w ubiegłym tygodniu informował wiceminister Piotr Bromber, pracuje nad Pakietem dla Młodych, który ma zachęcać do studiowania medycyny i nabycia praktycznych umiejętności przed pójściem na specjalizację. Jedną ze składowych tego pakietu ma być projekt "Młody Dydaktyk", poprzez który MZ chce zachęcić młodych do pracy dydaktycznej. W ramach tego programu rozważana jest możliwość, żeby studenci 6. roku mogli prowadzić zajęcia dla młodszych roczników.(PAP)

Autorka: Aleksandra Kiełczykowska

ak/ mir/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA