REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Strajk lekarzy w Portugalii

REKLAMA

REKLAMA

Strajk lekarzy w Portugalii - okazuje się, że nie tylko polska służba zdrowia zmaga się z problemami kadrowymi, ale i np. Portugalia, gdzie w placówkach medycznych w czwartek, w dniu 28 września 2023 r. protestowali lekarze w Lizbonie. Problemem jak zwykle kwestie płacowe.
rozwiń >

Paraliż placówek medycznych w Portugalii - masowe strajki lekarzy

W Portugalii, w różnych miastach, ale szczególnie w Lizbonie - stolicy kraju, prowadzone są masowe strajki w służbie zdrowia. Lekarze chcą podwyżek, uważają, że ich wynagrodzenie jest niegodne - jak na to, że ich praca jest tak odpowiedzialna!

Autopromocja

Strajki prowadzone są już od połowy września, ale szczególnie aglomeracja lizbońska (m.in. Lizbona, Santarem, Amadora i Caxias) została dotknięta protestami lekarzy, gdzie w czwartek, 28 września 2023 r. w placówkach medycznych nie stawiła się do pracy ponad połowa lekarzy, którzy domagają się podwyżek płac.

Da się zauważyć ogólny paraliż na izbach przyjęć i na blokach operacyjnych szpitali oraz w przychodniach publicznej służby zdrowia. 

Ważne

Jak poinformował Jorge Roque da Cunha, kierujący Niezależnym Związkiem Zawodowym Medyków (SIM), rozpoczęty tego dnia 48-godzinny strajk doprowadził do chaosu we wszystkich działających w środkowej Portugalii placówkach służby zdrowia.

Jak podaje PAP: według organizatorów strajku w czwartek największy chaos panuje na szpitalnych blokach operacyjnych oraz w ośrodkach zdrowia, gdzie nie stawiło się w pracy 90 proc. medyków. Na szpitalnych izbach przyjęć odsetek strajkujących lekarzy szacowany jest z kolei na 75-80 proc. Rozpoczęty w czwartek protest jest drugim strajkiem lekarzy we wrześniu w placówkach służby zdrowia położonych w centralnej części kraju. Podobne protesty odbywały się w ciągu ostatniego tygodnia w szpitalach w północnej Portugalii.

Niskie wynagrodzenia lekarzy

Według Jorge Roque da Cunha w ciągu ostatnich 10 lat lekarze stracili około 22% swojej wynagrodzenia, m.in. przez inflację, podatki i inne koszty, a propozycja rządu w wysokości 3,1% jest nie do przyjęcia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konieczna jest jednolita siatka wynagrodzeń oraz transparentne zasady wynagradzania lekarzy, pielęgniarek, położnych i innych pracowników portugalskiej służby zdrowia.

Negocjacje między związkami zawodowymi lekarzy a portugalskim Ministerstwem Zdrowia rozpoczęły się w 2022 r., ale do tej pory nie doszło do porozumienia.

Wynagrodzenia lekarzy w Europie

Według wiceministra zdrowia Waldemara Kraski "pensje lekarzy w Polsce są już na takim poziomie, że konkurujemy już z krajami Europy Zachodniej".

Zarobki polskich lekarzy jednymi z najniższych

Dane Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), pokazują, że wynagrodzenia lekarzy ogólnych i specjalistów w podziale na zatrudnionych w jednostkach służby zdrowia oraz samozatrudnionych, czyli prowadzących własne praktyki w Polsce, wcale nie kształtują się wysoko i dobrze na tle innych krajów UE, np., owej Portugalii.

Przykład
Zarobki lekarzy w UE

W 2020 roku średnie roczne wynagrodzenie lekarza ogólnego w Polsce zatrudnionego w jednostce służby zdrowia było drugim najniższym wśród 10 państw Europy ujętych w tym zestawieniu: wynosiło niecałe 37 tys. dolarów (kwoty brutto). Niższe było tylko na Węgrzech - 27,9 tys. dolarów. Natomiast najwyższe było w: Islandii - 165,2 tys. dolarów, Holandii - 127,1 tys. i w Finlandii 90 tys.

Średnie roczne wynagrodzenie lekarza specjalisty w Polsce wynosiło w 2020 roku 23 tys. dolarów - najmniej spośród 11 państw OECD uwzględnionych w tym zestawieniu. Najwięcej zarabiali lekarze specjaliści we Włoszech - 93 tys. dolarów, Hiszpanii - 90 tys. i Słowenii - 62 tys.

Dane za 2021 rok pokazują, że średnie roczne wynagrodzenie lekarza ogólnego w Islandii wynosiło 183,5 tys. dolarów, w Portugalii - 49,9 tys., w Estonii - 43,5 tys.

Wynagrodzenia specjalistów

Porównanie wynagrodzeń lekarzy specjalistów w Polsce wygląda jeszcze gorzej, ponieważ na 26 państw OECD (22 z nich to kraje Europy) Polska jest w cytowanym raporcie ostatnia. Wynagrodzenie lekarza specjalisty stanowiło 1,5 przeciętnego wynagrodzenia w Polsce, podczas gdy w Irlandii było to(3,5), Niemczech (3,4), Holandii (3,3) i Wielkiej Brytanii (3,2).

Praca lekarzy w innych krajach - zaświadczenia

Od stycznia do końca października 2022 roku lekarze pobrali 619 takich zaświadczeń umożliwiających pracę w innym kraju UE. W 2023 roku dane wyglądają podobnie. Lekarze pobierają takie zaświadczenia z okręgowych izb lekarskich.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
336,36 zł dodatku do emerytury dla sołtysów już po 7 latach

336,36 zł to kwota dodatku do emerytury dla sołtysów, do której prawo nabędą już po 7 latach pełnienia funkcji.

Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

REKLAMA

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

REKLAMA

Sejm: Koniec tradycyjnych umów o pracę? Będzie ułatwienie dla pracowników nie pracujących w siedzibie firmy?

Do tej pory profil zaufany był ograniczony do kontaktów obywateli z urzędami. W Sejmie pojawił się postulat, aby można było przy jego pomocy podpisywać cyfrowo dokumenty między pracodawcą a pracownikiem. I wysyłać je zwykłym emailem

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy. Poszukiwani są pracownicy sezonowi. Dosłownie brakuje osób, które miałyby pracować przy zbiorach truskawek. Skąd to wynika? Z tego pracownicy sezonowi się cenią a ponadto wiele pracowników ze wschodu nie przyjedzie już na polskie plantacje. 

REKLAMA