Strajk lekarzy w Portugalii
REKLAMA
REKLAMA
- Paraliż placówek medycznych w Portugalii - masowe strajki lekarzy
- Niskie wynagrodzenia lekarzy
- Wynagrodzenia lekarzy w Europie
- Zarobki polskich lekarzy jednymi z najniższych
- Wynagrodzenia specjalistów
- Praca lekarzy w innych krajach - zaświadczenia
Paraliż placówek medycznych w Portugalii - masowe strajki lekarzy
W Portugalii, w różnych miastach, ale szczególnie w Lizbonie - stolicy kraju, prowadzone są masowe strajki w służbie zdrowia. Lekarze chcą podwyżek, uważają, że ich wynagrodzenie jest niegodne - jak na to, że ich praca jest tak odpowiedzialna!
REKLAMA
Strajki prowadzone są już od połowy września, ale szczególnie aglomeracja lizbońska (m.in. Lizbona, Santarem, Amadora i Caxias) została dotknięta protestami lekarzy, gdzie w czwartek, 28 września 2023 r. w placówkach medycznych nie stawiła się do pracy ponad połowa lekarzy, którzy domagają się podwyżek płac.
Da się zauważyć ogólny paraliż na izbach przyjęć i na blokach operacyjnych szpitali oraz w przychodniach publicznej służby zdrowia.
Jak poinformował Jorge Roque da Cunha, kierujący Niezależnym Związkiem Zawodowym Medyków (SIM), rozpoczęty tego dnia 48-godzinny strajk doprowadził do chaosu we wszystkich działających w środkowej Portugalii placówkach służby zdrowia.
Jak podaje PAP: według organizatorów strajku w czwartek największy chaos panuje na szpitalnych blokach operacyjnych oraz w ośrodkach zdrowia, gdzie nie stawiło się w pracy 90 proc. medyków. Na szpitalnych izbach przyjęć odsetek strajkujących lekarzy szacowany jest z kolei na 75-80 proc. Rozpoczęty w czwartek protest jest drugim strajkiem lekarzy we wrześniu w placówkach służby zdrowia położonych w centralnej części kraju. Podobne protesty odbywały się w ciągu ostatniego tygodnia w szpitalach w północnej Portugalii.
Niskie wynagrodzenia lekarzy
Według Jorge Roque da Cunha w ciągu ostatnich 10 lat lekarze stracili około 22% swojej wynagrodzenia, m.in. przez inflację, podatki i inne koszty, a propozycja rządu w wysokości 3,1% jest nie do przyjęcia.
Konieczna jest jednolita siatka wynagrodzeń oraz transparentne zasady wynagradzania lekarzy, pielęgniarek, położnych i innych pracowników portugalskiej służby zdrowia.
Negocjacje między związkami zawodowymi lekarzy a portugalskim Ministerstwem Zdrowia rozpoczęły się w 2022 r., ale do tej pory nie doszło do porozumienia.
Wynagrodzenia lekarzy w Europie
Według wiceministra zdrowia Waldemara Kraski "pensje lekarzy w Polsce są już na takim poziomie, że konkurujemy już z krajami Europy Zachodniej".
Zarobki polskich lekarzy jednymi z najniższych
Dane Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), pokazują, że wynagrodzenia lekarzy ogólnych i specjalistów w podziale na zatrudnionych w jednostkach służby zdrowia oraz samozatrudnionych, czyli prowadzących własne praktyki w Polsce, wcale nie kształtują się wysoko i dobrze na tle innych krajów UE, np., owej Portugalii.
W 2020 roku średnie roczne wynagrodzenie lekarza ogólnego w Polsce zatrudnionego w jednostce służby zdrowia było drugim najniższym wśród 10 państw Europy ujętych w tym zestawieniu: wynosiło niecałe 37 tys. dolarów (kwoty brutto). Niższe było tylko na Węgrzech - 27,9 tys. dolarów. Natomiast najwyższe było w: Islandii - 165,2 tys. dolarów, Holandii - 127,1 tys. i w Finlandii 90 tys.
Średnie roczne wynagrodzenie lekarza specjalisty w Polsce wynosiło w 2020 roku 23 tys. dolarów - najmniej spośród 11 państw OECD uwzględnionych w tym zestawieniu. Najwięcej zarabiali lekarze specjaliści we Włoszech - 93 tys. dolarów, Hiszpanii - 90 tys. i Słowenii - 62 tys.
Dane za 2021 rok pokazują, że średnie roczne wynagrodzenie lekarza ogólnego w Islandii wynosiło 183,5 tys. dolarów, w Portugalii - 49,9 tys., w Estonii - 43,5 tys.
Wynagrodzenia specjalistów
Porównanie wynagrodzeń lekarzy specjalistów w Polsce wygląda jeszcze gorzej, ponieważ na 26 państw OECD (22 z nich to kraje Europy) Polska jest w cytowanym raporcie ostatnia. Wynagrodzenie lekarza specjalisty stanowiło 1,5 przeciętnego wynagrodzenia w Polsce, podczas gdy w Irlandii było to(3,5), Niemczech (3,4), Holandii (3,3) i Wielkiej Brytanii (3,2).
Praca lekarzy w innych krajach - zaświadczenia
Od stycznia do końca października 2022 roku lekarze pobrali 619 takich zaświadczeń umożliwiających pracę w innym kraju UE. W 2023 roku dane wyglądają podobnie. Lekarze pobierają takie zaświadczenia z okręgowych izb lekarskich.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat