REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czas pracy personelu medycznego - lekarz pracował 73 godziny!

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Czas pracy personelu medycznego - lekarz pracował 73 godziny!
Czas pracy personelu medycznego - lekarz pracował 73 godziny!
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czas pracy personelu medycznego – to bardzo ważny temat. W Sejmie RP trwają obrady nad sytuacją polskiej służby zdrowia, uprawnień i obowiązków lekarzy jak i kobiet ciężarnych. Ma to szczególnie związek z ostatnią sprawą śmierci kobiety w szpitalu w Nowym Targu. W tym szczególnym czasie warto przeanalizować raport Najwyższej Izby Kontroli, która przeprowadziła kontrolę w sprawie czasu pracy lekarzy jak i stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich skierowane do Ministra Zdrowia. Okazało się, że w kilku szpitalach powiatowych zdarzały się przypadki, w których lekarze pracowali ponad dwie doby bez przerw na odpoczynek.
rozwiń >

Umowa cywilnoprawna a czas pracy lekarzy

Praca personelu medycznego na tzw. etacie wiąże się z pewnymi przywilejami ale i ograniczeniami. Jednymi z nich są czas pracy, godziny nadliczbowe, dobowy odpoczynek, wypłata pieniężna za dodatkowy czas pracy. Niemniej jednak, jeżeli np. lekarz ma zawartą umowę cywilnoprawną i pracuje na tzw. kontrakcie, bo prowadzi własną działalność gospodarczą - zasady są dużo mniej sformalizowane. Często powadzi to do przepracowania, podejmowania złych decyzji i błędów medycznych.

Autopromocja

Z ustaleń Najwyższej Izby Kontroli w zakresie kontroli: „Funkcjonowanie szpitali powiatowych" wynika, że w niektórych szpitalach w Polsce lekarze zatrudnieni w szpitalach na umowach cywilnoprawnych pracowali ponad dwie doby bez przerw na odpoczynek! 

Okres odpoczynku i maksymalny czas dyżuru - tylko dla etatowców 

Prawny problem polega na tym, że przepisy związane z zatrudnieniem personelu medycznego w ustawie z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 991, dalej: ustawa) odnoszą się do wymaganych okresów odpoczynku oraz zasad pełnienia dyżurów jedynie w zakresie osób będących pracownikami.

Zgodnie z art. 2 Kodeksu Pracy, pracownikiem jest osoba: zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.

Zarówno Rzecznik Praw Obywatelskich jak i Najwyższa Izba Kontroli uważają, że normy czasu pracy pracowników podmiotów leczniczych - powinny być zmienione. De lege ferenda, konieczne jest uregulowanie w ustawie maksymalnego dopuszczalnego czasu pracy całego personelu medycznego.

Jaki jest czas pracy pracowników zatrudnionych w podmiocie leczniczym?

Co do zasady,  czas pracy pracowników zatrudnionych w podmiocie leczniczym nie może przekraczać 7 godzin 35 minut na dobę i przeciętnie 37 godzin 55 minut na tydzień w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Oczywiście czas ten, może i często jest wydłużany ze względu na szczególne okoliczności, organizację i charakter pracy, m.in. lekarzy, pielęgniarek i położnych. W takich sytuacjach, w zależności od charakteru pracy, dopuszczalne jest przedłużenie wymiaru czasu pracy do 12 godzin na dobę.

Inaczej wygląda czas pracy pracowników technicznych, obsługi i gospodarczych. Jest on standardowy, tak jak w Kodeksie Pracy, zatem w przyjętym okresie rozliczeniowym czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin na tydzień w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Interwencja RPO do Ministra Zdrowia

Rzecznik Praw Obywatelskich mając na uwadze wyniki kontroli przeprowadzonej przez NIK zwrócił się do Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego.

Sprawa jest istotna, ponieważ ustalono nieprawidłowości w szpitalach powiatowych, które polegały na nadmiernie długim czasie udzielania świadczeń zdrowotnych przez lekarzy zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych. Umowy cywilnoprawne i kontrakty dają zbyt dużą swobodę co do pracy lekarzy, co daje pole do nadużyć, a tym samym staje się zagrażające dla życia i zdrowia pacjentów!

Konieczne jest podjęcie stosownych działań legislacyjnych, aby nie było "za późno" - jak to często ostatnio bywa. Trzeba przeciwdziałać i zapobiegać, ponieważ czas ma niebagatelne znaczenie przy ratowaniu życia człowieka. Lekarze powinni o tym doskonale wiedzieć, dziwi więc, że niejednokrotnie świadomie dopuszczają się do naruszeń.

Lista szpitali, w których wykryto nieprawidłowości

Jak podaje Rzecznik Praw Obywatelskich w swoim piśmie do Ministra Zdrowia, nieprawidłowości miały miejsce w:

 • Nowodworskim Centrum Medycznym w Nowym Dworze Mazowieckim;
 • Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Wieluniu;
 • Szpitalu Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie.

Aż 73 godziny pracy lekarza bez przerwy na odpoczynek!

Najwyższa Izba Kontroli wskazuje, że w szpitalach nie zapewniono właściwego bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów, jak i lekarzy, ze względu na dopuszczenie do pełnienia nieprzerwanie dyżurów lekarzy, którzy byli zatrudnieni w formach cywilnoprawnych. Chodzi w szczególności o czas pracy i obsady dyżurów przez personel lekarski.

Przykład Jak podaje RPO m. in. w szpitalach:
 1. w Wołominie - czterech lekarzy świadczyło pracę ponad dwie doby bez przerw na odpoczynek (trzech lekarzy pełniło dyżury przez 52 godziny i jeden lekarz przez 66 godzin);
 2. w Wieluniu - jeden lekarz pracował bez przerwy 73 godziny (od godz. 8:00 w 16 kwietnia 2022 r. do godz. 9:00 19 kwietnia), pełniąc obowiązki Kierownika Oddziału Noworodkowego z Pododdziałem Patologii Noworodka.

Nie ulega wątpliwości, że tak długi czas pracy może być szkodliwy dla pacjentów, ale i dla zdrowia i życia samych lekarzy, którzy są często przepracowani i przemęczeni. Chociaż ustawa nie reguluje maksymalnych norm czasu pracy jak i tygodniowego oraz dobowego odpoczynku w stosunku do lekarzy na kontraktach cywilnoprawnych - zasady współżycia społecznego, doświadczenia i logiki życiowej - powinny podpowiadać kiedy powiedzieć: STOP - CZAS NA ODPOCZYNEK. 

W ocenie NIK: "To, że lekarzy udzielających świadczeń na podstawie umów cywilnoprawnych nie dotyczą gwarantowane w Kodeksie pracy i w ustawie o działalności leczniczej minimalne normy odpoczynku nie oznacza, że ich możliwości psychofizyczne są większe niż lekarzy zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Przepisy o czasie pracy powinny mieć zastosowanie do wszystkich form zatrudnienia. Nadzorem nad ich przestrzeganiem powinni być objęci nie tylko sami pracodawcy, lecz także osoby wykonujące pracę na podstawie umów. Przekroczenie dopuszczalnego czasu pracy rodzi bowiem ryzyko dla życia i zdrowia.".

Konstytucyjne prawo do ochrony zdrowia

Rzecznik Praw Obywatelskich, który stoi na straży praw człowieka i przestrzegania Konstytucji RP uważa, że należy bezwzględnie uregulować czas pracy wszystkich lekarzy  - niezależnie od podstawy prawnej zatrudnienia. Przeciwnicy mogą podkreślać, że naruszy to jedną z podstawowych zasad prawa cywilnego - czyli swobodę umów, która to właśnie odróżnia np. umowy zlecenia czy dzieło od umowy o pracę. Niemniej jednak, należy mieć na uwadze konstytucyjne prawo obywateli do ochrony zdrowia, jak i prawo do ochrony zdrowia samych lekarzy.

Powyższe jest wskazane w konstytucyjnej zasadzie sprawowania przez państwo nadzoru nad warunkami wykonywania pracy, a ponadto z prawa każdego obywatela do ochrony zdrowia (art. 24 i 68 ust. 1 Konstytucji RP). 

Ponadto RPO podkreśla, że określenie minimalnego nieprzerwanego odpoczynku i wyjątków od tej zasady - ograniczone wyłącznie do pracowników - budzi również wątpliwości pod względem przestrzegania prawa do dni wolnych od pracy i corocznych płatnych urlopów (art. 66 ust. 2 Konstytucji RP).

Co można zrobić na chwilę obecną?

Na ten moment, można niestety nauczyć się na przykładach i nie popełniać podobnych błędów. Kierownicy, odpowiedzialni za organizację pracy w szpitalach powinni odpowiednio planować pełnienie dyżurów personelu w sposób zapewniający odpowiedni czas odpoczynku, niezależnie od formy zatrudnienia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

  Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  REKLAMA

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  REKLAMA

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

  W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

  REKLAMA