reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Ułatwienia w zatrudnianiu lekarzy - kontrowersje

Ułatwienia w zatrudnianiu lekarzy - kontrowersje

Zatrudnianie lekarzy ma być ułatwione. Przede wszystkim upraszcza się wykonywanie zawodu lekarza osobom spoza UE. To rozwiązanie na braki kadrowe w szpitalach i przychodniach. W związku z tym powstał projekt nowelizacji niektórych ustaw. Dlaczego budzi on kontrowersje samorządu lekarskiego?

Ułatwienia wykonywania zawodu lekarza

Rozwiązania zawarte w poselskim projekcie dotyczącym m.in. ułatwień wykonywania zawodu lekarza budzą zastrzeżenia już po pierwszych analizach – ocenili w piątkowej informacji radcy prawni Naczelnej Izby Lekarskiej.

Chodzi o wniesiony do Sejmu projekt nowelizacji niektórych ustaw w celu zapewnienia kadr medycznych w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Projekt zgłosiła grupa posłów PiS.

Dentyści zastąpią lekarzy?

W najbliższych dniach – jak zapowiada NIL – samorząd lekarski, po zebraniu opinii swych członków na temat projektu, zajmie i przekaże Marszałek Sejmu formalne stanowisko w tej sprawie. Izba wskazuje, że projekt umożliwia lekarzom dentystom – w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii – udzielanie świadczeń zdrowotnych zastrzeżonych dla lekarzy.

Brak konieczności przedstawienia dyplomu lekarza i dyplomu specjalisty

W informacji samorządu lekarskiego podniesiono, że regulacja pozwoli ministrowi zdrowia odstąpić od wymogu przedstawienia zalegalizowanego lub poświadczonego przez apostille dyplomu lekarza i dyplomu specjalisty, jeżeli spełnienie tego warunku będzie niemożliwe lub znacząco utrudnione.

Ocena istotnych elementów merytorycznych specjalizacji uzyskanej poza UE

Projekt – jak zauważają prawnicy NIL – przewiduje, że dokonanie oceny czy posiadana przez lekarza specjalizacja, uzyskana poza granicami UE, odpowiada w istotnych elementach merytorycznych programowi odpowiedniej specjalizacji w Polsce nie będzie przeprowadzane, co do zasady przez konsultantów krajowych i wojewódzkich, lecz ma bazować na opracowanym przez ministra wykazie dokumentów.

7 dni na przyznanie prawa wykonywania zawodu i wydanie dokumentu prawa wykonywania zawodu

Zespół radców Izby zwraca uwagę, że projekt wprowadza termin siedmiu dni na przyznanie przez okręgową radę lekarską prawa wykonywania zawodu oraz wydanie dokumentu prawa wykonywania zawodu osobie, której minister zdrowia udzieli zgody na wykonywanie zawodu lekarza lub lekarza dentysty w Polsce.

Uznanie dyplomu lekarza uzyskanego poza UE

Regulacja – jak podnosi NIL – wprowadza nową podstawę uzyskania w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii prawa wykonywania zawodu lekarza lub lekarza dentysty w Polsce przez osobę, która uzyskała dyplom lekarza poza terytorium państw członkowskich UE.

Ułatwienie zatrudniania personelu spoza UE

W uzasadnieniu projektu, który wpłynął do Sejmu we wtorek [ red. 17 listopada 2020 r.], zapisano, że zawarte w nim przepisy dotyczące kadr medycznych – lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek i położnych oraz ratowników medycznych – mają na celu umożliwienie, na uproszczonych zasadach, pracy w Polsce personelowi medycznemu z tzw. państw trzecich, czyli spoza Unii Europejskiej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

tel./fax: +48 (22) 635 46 00

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama