Ułatwienia w zatrudnianiu lekarzy - kontrowersje
REKLAMA
REKLAMA
Ułatwienia wykonywania zawodu lekarza
Rozwiązania zawarte w poselskim projekcie dotyczącym m.in. ułatwień wykonywania zawodu lekarza budzą zastrzeżenia już po pierwszych analizach – ocenili w piątkowej informacji radcy prawni Naczelnej Izby Lekarskiej.
REKLAMA
Chodzi o wniesiony do Sejmu projekt nowelizacji niektórych ustaw w celu zapewnienia kadr medycznych w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Projekt zgłosiła grupa posłów PiS.
Dentyści zastąpią lekarzy?
W najbliższych dniach – jak zapowiada NIL – samorząd lekarski, po zebraniu opinii swych członków na temat projektu, zajmie i przekaże Marszałek Sejmu formalne stanowisko w tej sprawie. Izba wskazuje, że projekt umożliwia lekarzom dentystom – w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii – udzielanie świadczeń zdrowotnych zastrzeżonych dla lekarzy.
Brak konieczności przedstawienia dyplomu lekarza i dyplomu specjalisty
W informacji samorządu lekarskiego podniesiono, że regulacja pozwoli ministrowi zdrowia odstąpić od wymogu przedstawienia zalegalizowanego lub poświadczonego przez apostille dyplomu lekarza i dyplomu specjalisty, jeżeli spełnienie tego warunku będzie niemożliwe lub znacząco utrudnione.
Ocena istotnych elementów merytorycznych specjalizacji uzyskanej poza UE
Projekt – jak zauważają prawnicy NIL – przewiduje, że dokonanie oceny czy posiadana przez lekarza specjalizacja, uzyskana poza granicami UE, odpowiada w istotnych elementach merytorycznych programowi odpowiedniej specjalizacji w Polsce nie będzie przeprowadzane, co do zasady przez konsultantów krajowych i wojewódzkich, lecz ma bazować na opracowanym przez ministra wykazie dokumentów.
7 dni na przyznanie prawa wykonywania zawodu i wydanie dokumentu prawa wykonywania zawodu
Zespół radców Izby zwraca uwagę, że projekt wprowadza termin siedmiu dni na przyznanie przez okręgową radę lekarską prawa wykonywania zawodu oraz wydanie dokumentu prawa wykonywania zawodu osobie, której minister zdrowia udzieli zgody na wykonywanie zawodu lekarza lub lekarza dentysty w Polsce.
Uznanie dyplomu lekarza uzyskanego poza UE
Regulacja – jak podnosi NIL – wprowadza nową podstawę uzyskania w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii prawa wykonywania zawodu lekarza lub lekarza dentysty w Polsce przez osobę, która uzyskała dyplom lekarza poza terytorium państw członkowskich UE.
Ułatwienie zatrudniania personelu spoza UE
W uzasadnieniu projektu, który wpłynął do Sejmu we wtorek [ red. 17 listopada 2020 r.], zapisano, że zawarte w nim przepisy dotyczące kadr medycznych – lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek i położnych oraz ratowników medycznych – mają na celu umożliwienie, na uproszczonych zasadach, pracy w Polsce personelowi medycznemu z tzw. państw trzecich, czyli spoza Unii Europejskiej.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat