REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W 2023 r. tracą ważność certyfikaty lekarzy wydane w 2017 r. Czy zablokuje to e-ZLA?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
W 2023 r. tracą ważność certyfikaty lekarzy wydane w 2017 r. Czy zablokuje to e-ZLA?
W 2023 r. tracą ważność certyfikaty lekarzy wydane w 2017 r. Czy zablokuje to e-ZLA?
ZUS

REKLAMA

REKLAMA

Lekarze powinni pamiętać, że certyfikaty uprawniające m.in. do wystawiania e-ZLA i elektronicznego podpisywania, są wydane na 5 lat. Te wydane przez ZUS w 2017 r. utracą więc swoją ważność w 2023 r. Co daje posiadanie certyfikatu i jak o niego ponownie zawnioskować?
rozwiń >

Co to jest certyfikat z ZUS PUE?

Lekarz, który ma założony profil na PUE ZUS może zawnioskować do ZUS o przydzielenie specjalnego, indywidualnego certyfikatu, a jego w ramach kodu, dzięki czemu lekarz będzie mógł m.in. podpisywać w sposób elektroniczny e-ZLA (elektroniczne zwolnienia lekarskie), jak i inne dokumenty. Przy podpisywaniu e-ZLA lekarz każdorazowo podaje hasło do certyfikatu. Cała procedura jest bezpieczna i ma na celu usprawnienie procesu obsługi pacjenta. Wydanie certyfikatu jest darmowe.

REKLAMA

Autopromocja

Co można podpisać certyfikatem?

Opócz e-ZLA, certyfikatem można podpisać także:

1. FZLA - wniosek w sprawie upoważnienia do wystawiania zaświadczeń lekarskich

2. PR-4 - wniosek o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej

3. ZUS AZLA – informację o stwierdzeniu nieważności zaświadczenia lekarskiego (anulowanie e-ZLA)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4. UZLA – unieważnienie zarezerwowanych numerów e-ZLA dla trybu alternatywnego (unieważnienie pobranych wcześniej numerów – pustych druków ZLA do wypełniania w razie braku możliwości wystawiania elektronicznego

W momencie podpisywania ww. dokumentów lekarz wybiera sposób, w jaki chce to zrobić. Może podpisać:

- profilem zaufanym ePUAP

- kwalifikowanym podpisem elektronicznym

- czy też właśnie certyfikatem z ZUS.

Jeżeli więc certyfikat lekarza wygaśnie, nie będzie to miało wpływu na sytuację pacjenta i nie zablokuje to wystawiania e-ZLA, o ile lekarz ma profil zaufany czy kwalifikowany podpis elektroniczny.

Na ile wydawany jest certyfikat?

Certyfikat z PUE ZUS jest wydawany raz na 5 lat. W 2023 r. mija więc termin ważności dla certyfikatów wydanych w 2017 r., które jeśli nie zostaną odnowione przez lekarza – wygasają.

Lekarz, który zawnioskuje o certyfikat powinien go pobrać z PUE ZUS i zainstalować na urządzeniu z którego będzie korzystał wystawiając i podpisując dokumenty.

Jak korzystać z certyfikatu?

Lekarz musi ustalić hasło do certyfikatu. Jest to istotne, ponieważ będzie z niego już korzystać podczas pobierania certyfikatu i później przy podpisywaniu każdego dokumentu. Ważne jest to, aby hasło było silne. Certyfikat pobiera się z PUE ZUS tylko raz, istotne jest zapisanie go w komputerze. Później certyfikat można przenieść na nośnik zewnętrzny (np. pendrive). Jeśli lekarz chce podpisywać dokumenty certyfikatem, musi być on dostępny na urządzeniu, na którym są one wstawiane. Ten sam certyfikat można zainstalować na wszystkich tych urządzeniach lub można z niego korzystać wywołując z nośnika zewnętrznego.

Kiedy należy unieważnić certyfikat?

Ze względów czysto organizacyjnych ale i bezpieczeństwa danych, lekarz powinien unieważnić posiadany przez siebie ważny certyfikat jeżeli:

  • zapomniał hasła
  • dostęp do certyfikatu uzyskały inne osoby
  • utracił plik certyfikatu
  • pozostawił certyfikat w niekontrolowanym przez siebie miejscu
  • zmienił swoje dane (imię, nazwisko, PESEL).

W celu unieważnienia certyfikatu należy wejść w zakładkę [Certyfikat z ZUS] i kliknąć [Chcę unieważnić certyfikat].

Jak sprawdzić na PUE ważność certyfikatu ZUS dla lekarzy?

ZUS daje jasne wytyczne dla lekarzy, wskazując, że okres ważności certyfikatu można sprawdzić na swoim profilu na PUE ZUS w zakładce Certyfikaty. W oknie głównym wyświetla się informacja o dacie ważności certyfikatu. Jeśli certyfikat wygasł, to w oknie pojawia się komunikat: „Nie masz ważnego certyfikatu. Możesz wystąpić o jego wydanie”.

Na 14 dni przed upływem ważności certyfikatu ZUS powiadamia SMS-em lub mailem o zbliżającym się terminie wygaśnięcia certyfikatu.

Jak uzyskać nowy certyfikat?

Na 28 dni przed upływem ważności certyfikatu można złożyć wniosek o wydanie kolejnego – ważnego na 5 lat. Nowy certyfikat można pobrać w każdej chwili, nie ma na to terminu.

Czy asystent medyczny może wystawić e-ZLA w PUE ZUS?

Tak, od 23 października 2018 r. lekarze mogą upoważnić w swoim imieniu, tzw. asystentów medycznych do wystawania e-ZLA na PUE ZUS.

Co ważne, asystent nie ma uprawnienia do oceny stanu zdrowia pacjenta, asystent wykonuje jedynie czynności techniczne czynności w systemie. Zatem o samym zwolnieniu i jego szczegółach, np. liczbie dni, decyduje tylko lekarz.

Asystentem medycznym, którego lekarz może upoważnić do wystawiania e-zwolnień w swoim imieniu, może zostać osoba, która wykonuje zawód medyczny lub czynności pomocnicze przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych. Osoba ta musi mieć założone konto na PUE ZUS i musi zostać wpisana do Rejestru Asystentów Medycznych (RAM), który jest dostępny pod adresem https://ram.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl/. Swój profil na platformie ZUS musi mieć również lekarz, w którego imieniu e-ZLA będzie wystawiał asystent.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 13 września 2018 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. 2018 poz. 1925)

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Maj 2025: kalendarz do druku [PDF]

Pobierz kalendarz maja 2025 do druku z miejscem na notatki. Maj 2025 roku zawiera dwa święta ustawowo wolne od pracy. W tym miesiącu jest również Dzień Matki. Najważniejsze daty już są zaznaczone. Wydrukuj i dopisz swoje notatki.

Niedziele handlowe - maj 2025

Najbliższa niedziela handlowa wypada 27 kwietnia 2025 r. Czy w maju i czerwcu również będą niedziele handlowe? Sprawdź kalendarz niedziel handlowych i niehandlowych.

Maj 2025 – dni wolne, godziny pracy

Maj 2025 – dni wolne i godziny pracy czyli jaka jest norma godzin pracy w miesiącu. Kalendarz maja w 2025 roku zawiera 2 święta ustawowo wolne od pracy. Jedno z nich wypada w sobotę, a to oznacza dodatkowy dzień wolny w tym miesiącu.

Albo matka albo ojciec. Tylko jedno skorzysta z tego uprawnienia

W prawie pracy jest wiele uprawnień rodzicielskich. Pracownicy będący rodzicami mają dodatkowe przywileje jak urlopy, przerwy w pracy, łatwiejszy dostęp do elastycznej organizacji pracy, np. pracy zdalnej. Niektóre prawa przysługują tylko jednemu z rodziców dziecka. Czy 2 dni albo 16 godzin wolnego w roku na opiekę nad dzieckiem zdrowym przysługuje matce i ojcu dziecka?

REKLAMA

Podwyżki w budżetówce 2025: jak zmienią się pensje nauczycieli, urzędników i pracowników samorządowych?

Rok 2025 przynosi kolejne napięcia w sektorze publicznym. Rząd zapowiada kontynuację polityki wzrostu wynagrodzeń w budżetówce, ale samorządy alarmują: „nie mamy z czego płacić”. Jakie grupy zawodowe mogą liczyć na realny wzrost pensji? Kto sfinansuje podwyżki – budżet centralny czy gminy? I czy te zmiany wystarczą, by zatrzymać falę odejść z sektora publicznego?

Odprawy pracownicze w 2025 r.

Odprawy pracownicze w 2025 r. są bardzo różnorodne. Kwoty i zasady wypłaty świadczeń finansowych różnią się oczywiście od sytuacji, w jakiej znajdzie się pracownik, ale też od zawodu jaki wykonuje. Poniżej opis kilku przykładowych odpraw, jakie może uzyskać pracownik.

Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej: zasady, wynagrodzenie, wniosek. Czy pracodawca może odmówić?

Od 2023 r. Kodeks pracy daje pracownikom nowe uprawnienie – możliwość skorzystania ze zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej. Kiedy można skorzystać ze zwolnienia z powodu działania siły wyższej? Czy pracodawca może odmówić?

Wynagrodzenia wzrosną nawet do 12 tys. zł brutto. Sprawdzamy, kto może liczyć na taką podwyżkę w budżetówce

To już pewne — część pracowników budżetówki w 2025 r. może liczyć na wynagrodzenie zbliżające się do 12 tys. zł brutto. Choć brzmi to jak rewolucja płacowa, w rzeczywistości podwyżki obejmą tylko wybrane grupy zawodowe. Kto skorzysta najwięcej? Czy to zapowiedź wyrównywania wynagrodzeń w sektorze publicznym, czy jedynie korekta inflacyjna dla wybranych?

REKLAMA

Wielka Sobota: do której sklepy są otwarte? Od 1 tys. zł do 100 tys. zł kary dla pracodawcy [Ostrzeżenie PIP]

Wielka Sobota - do której sklepy są otwarte? PIP ostrzega pracodawców zatrudniających pracowników w Wielką Sobotę. 19 kwietnia 2025 r. pracownicy handlu nie mogą pracować ponad wskazany w przepisach czas. Do której godziny można pracować w Wielką Sobotę?

Rewolucja w naliczaniu stażu pracy od 2026 roku. Od umów zlecenia i działalności gospodarczej będą zależeć uprawnienia pracownicze

Od 1 stycznia 2026 r. mają wejść w życie istotne zmiany w Kodeksie pracy, które wpłyną na sposób naliczania stażu pracy. Projektowana nowelizacja przewiduje, że do stażu pracy będą wliczane nie tylko okresy zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, ale także inne formy aktywności zawodowej, takie jak umowy zlecenia, prowadzenie działalności gospodarczej czy służba w niektórych formacjach mundurowych. Zmiany te mają na celu zwiększenie uprawnień pracowniczych, w tym prawa do dłuższego urlopu wypoczynkowego, wyższych odpraw czy dodatków stażowych.

REKLAMA