REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie wyzwania stoją przed medycyną w Polsce w 2023 r.?

medycyna, fot. Fotolia
medycyna, fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Z jakimi wyzwaniami przyjdzie się mierzyć lekarzom i polskim pacjentom w 2023 roku? Jakie są propozycje systemowych rozwiązań na zmniejszenie tzw. długu pandemicznego w wybranych obszarach medycyny? Na te pytania odpowiedzieli eksperci, którzy wzięli udział w debacie „Pulsu Medycyny” pt. „Wyzwania na rok 2023 w polskiej medycynie”.

10 stycznia odbyła się debata pt. „Wyzwania na rok 2023 w polskiej medycynie”, podczas której eksperci z takich dziedzin, jak kardiologia, onkologia, diabetologia, neurologia i podstawowa opieka zdrowotna, wskazali kierunki rozwoju, w których powinna zmierzać polska medycyna.

REKLAMA

Autopromocja

POZ podstawą piramidy opieki zdrowotnej

„System opieki zdrowotnej często obrazowany jest w formie piramidy. Jej podstawę stanowi opieka podstawowa (POZ), a w tej dziedzinie rok 2023 r. będzie kontynuacją zmian zapoczątkowanych w 2022 r., kiedy wprowadzono model opieki koordynowanej” - zapewnia dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas, prof. UM we Wrocławiu, kierownik Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej. - 2023 r. upłynie w medycynie rodzinnej pod znakiem wdrożenia opieki koordynowanej. W tej chwili umowy podpisało ok. 10 proc. świadczeniodawców. To największa zmiana systemowa od momentu powstania POZ. Dla jej powodzenia ważna jest też zmiana mentalności”- zaznacza.

Z kolei dr n. ekon. Małgorzata Gałązka Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, zwróciła uwagę, że należy pracować nad kompetencjami zdrowotnymi pacjentów, by zrozumieli oni i w pełni wykorzystali możliwości, jakie stwarza im zmiana w podstawowej opiece zdrowotnej.

„Pacjent w AOS powinien zostać skonsultowany, a następnie przekazany z powrotem do gabinetu lekarza rodzinnego” - wskazała.

Natomiast prof. dr hab. n. med. Małgorzata Myśliwiec, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, przypomniała, że w Polsce tylko na jedną z chorób cywilizacyjnych - cukrzycę - choruje ok. 3 mln osób i żaden system AOS nie byłby w stanie objąć opieką tak licznej populacji pacjentów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Potrzebujemy wsparcia lekarzy rodzinnych. Tym bardziej, że na naszych oczach w diabetologii dokonuje się prawdziwa rewolucja” - powiedziała specjalistka.

Priorytety refundacyjne

W opiece nad pacjentami z chorobami populacyjnymi ważna jest nie tylko dobra organizacja systemu ochrony zdrowia, ale także dostęp do nowoczesnych terapii, o których mówił wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

REKLAMA

„Priorytetem refundacyjnym w minionym roku były m.in. potrzeby zdrowotne pacjentów z chorobami populacyjnymi, stąd zmiany w kardiologii i diabetologii. W 2023 r. naszym celem będzie dalsza poprawa standardów leczenia w tych obszarach” - zapewnił wiceszef MZ.

Do postępów w refundacji odniosła się prof. dr hab. n. med. Monika Adamczyk-Sowa, prezes Sekcji Stwardnienia Rozsianego i Neuroimmunologii Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, która stwierdziła, że rok 2022 r. był przełomowy, jeśli chodzi o dostęp do nowoczesnych technologii terapeutycznych w ramach programów lekowych.

„Pojawiły się nowe opcje leczenia m.in. w terapii migreny zgodnie z rekomendacjami międzynarodowymi” - przypomniała.

Fokus na profilaktykę

Ważnym wątkiem wskazanym przez ekspertów była profilaktyka zdrowotna. W ich ocenie w tej kwestii jest wiele do nadrobienia, m.in. w dziedzinie kardiologii.

„W obszarze kardiologii zaniedbano prewencję i profilaktykę. Polska nadal jest krajem wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego. W dalszym ciągu w Polsce choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów. Mamy więc wiele do zrobienia”- podkreślił prof. dr hab. n. med. Tomasz Hryniewiecki, konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii.

Ekspert jest także pełnomocnikiem ministra zdrowia ds. Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia na lata 2022-2032 i jego ocenie program ten jest odpowiedzią na wyzwania w profilaktyce i leczeniu chorób układu krążenia.

Z kolei w onkologii odpowiedzią na wyzwania w opiece nad pacjentami z chorobami nowotworowymi jest m.in. Krajowa Sieć Onkologiczna. Projekt ustawy o KSO został przyjęty przez Radę Ministrów. Zgodnie z zapowiedziami, ma ona wejść w życie na początku drugiego kwartału 2023 r.

„Krajowa Sieć Onkologiczna to element porządkowania. Już ponad 10 lat temu na świecie zrozumiano potrzebę koordynacji. Idziemy drogą, która została wytyczona kilkanaście lat temu i jej zasadność jest potwierdzona - podkreślił prof. dr hab. n. med. Maciej Krzakowski, kierownik Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Narodowego Instytutu Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie, Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej. - Koordynacja opieki onkologicznej to przyszłość. Wyzwaniem w tym zakresie jest stworzenie w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej centrów kompetencji dla poszczególnych nowotworów” - dodał.

Prof. Maciej Krzakowski zwrócił również uwagę na lekarzy POZ, którzy odgrywają dużą rolę w profilaktyce przeciwnowotworowej.

Źródło informacji: Puls Medycyny

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS w 2025 r. Ile wynoszą i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

REKLAMA

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze. Jak uniknąć przerwy w wypłatach 800 plus?

1 czerwca 2025 r. rozpocznie się nowy okres świadczeniowy w programie 800 plus. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć jedynie drogą elektroniczną. Jak można uniknąć przerwy w wypłacie świadczenia?

Jak prawidłowo usprawiedliwić nieobecności w pracy. Nieprzyjemne konsekwencje zaniedbania tego obowiązku

W razie nieobecności w pracy pracownik zobowiązany jest do jej usprawiedliwienia. W tym celu przepisy prawa pracy określają, jakie są przyczyny usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Wymieniają też dowody, na podstawie których można usprawiedliwić nieobecność pracownika.

REKLAMA

Zmiany w wynagrodzeniach 2025 i 2026 - transparentnie i jawnie

Do 7 czerwca 2026 roku Polska musi wdrożyć dyrektywę o jawności i przejrzystości wynagrodzeń. Przedsiębiorcy mają niewiele czasu na poważne zmiany w zakresie polityki płacowej. Nowe przepisy oznaczają bowiem konieczność przeprowadzenia wnikliwej analizy struktury płac w firmie, wprowadzenie nowych procedur dotyczących prawa do informacji o wynagrodzeniu i kryteriów ustalania jego wysokości. Choć prace nad ustawą wprowadzającą te przepisy nadal trwają, już teraz warto podjąć działania, które przygotują firmę na nową sytuację.

Najlepiej teraz złóż wniosek o rentę wdowią ERWD. Sprawdź, dlaczego

ZUS podpowiada, że teraz jest najlepszy czas na złożenie wniosku o rentę wdowią ERWD. Dlaczego? Dopiero połowa osób uprawnionych złożyła wniosek o rentę wdowią. Od stycznia były duże kolejki. Kolejna fala wniosków przewidywana jest w maju 2025 r.

REKLAMA