REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy dodatek za pracę w nocy można ustalać od wynagrodzenia zasadniczego

Pęśko Bożena
kalkulator, liczenie, komputer, dokumenty, długopis/fot.Shutterstock
kalkulator, liczenie, komputer, dokumenty, długopis/fot.Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wypłacamy dodatek za pracę w nocy. W regulaminie wynagradzania mamy zapis, że dodatek nocny wynosi 10% stawki godzinowej obliczonej od płacy zasadniczej, nie mniej niż 20% stawki godzinowej obliczonej od płacy minimalnej ogłoszonej na dany rok. Czy możemy tak naliczać dodatek? Czy dodatek za pracę w nocy powinien być naliczany pracownikom od płacy minimalnej nawet wtedy, gdy ich płaca zasadnicza jest wyższa? - pyta Czytelniczka z Kielc.

Dodatek za pracę w nocy może być obliczany od wynagrodzenia zasadniczego. Jeżeli jednak dodatek obliczony w ten sposób będzie niższy niż dodatek ustalony na podstawie wynagrodzenia minimalnego, wówczas należy obliczać go od minimalnego wynagrodzenia za pracę.

REKLAMA

Autopromocja

Dodatek za pracę w nocy przysługuje, jeżeli pracownik świadczył pracę w ustalonej u danego pracodawcy porze nocnej. Pora nocna obejmuje 8 godzin pomiędzy godzinami 21.00 a 7.00. Określenia przedziału czasowego trwania pory nocnej w zakładzie pracy dokonuje pracodawca w regulaminie pracy, a jeżeli nie jest zobowiązany do jego opracowania - w informacji o warunkach zatrudnienia pracownika (art. 1041 § 1 pkt 4 i art. 29 § 3 Kodeksu pracy).

Polecamy: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę (art. 1518 ust. 1 Kodeksu pracy). W przypadku pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy dodatek za pracę w porze nocnej nie może być niższy od naliczonego od części minimalnej płacy (w 2019 r. - 2250 zł).

Kwestie dotyczące przyznawania pracownikom świadczeń z tytułu pracy, w tym dodatków, najczęściej określa regulamin wynagradzania lub inne przepisy płacowe. W przypadku braku regulacji wewnątrzzakładowych stosowne zapisy powinna zawierać umowa o pracę. Nie ma potrzeby zawierania w przepisach wewnątrzzakładowych kopii ogólnych przepisów prawa pracy. W aktach prawa wewnątrzzakładowego trzeba jednak zamieścić te regulacje, które są korzystniejsze dla pracownika od powszechnie obowiązujących przepisów. Tak jest w przypadku dodatku za pracę w porze nocnej, który w Państwa regulaminie został przyznany pracownikom w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z ich płacy zasadniczej. Jednak z drugiej części zapisu w regulaminie wynika, że dodatek ten nie może być niższy od 20% stawki godzinowej obliczonej z minimalnej płacy. Można domyślać się, że zasadniczo Państwa pracownicy mają prawo do dodatku obliczonego od wyższej podstawy niż ustawowa, tj. od pensji zasadniczej. Natomiast pracownikom, których wynagrodzenie wynosi nie więcej niż minimalna pensja, przysługuje dodatek obliczony od tego minimum.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Takie regulacje mogą spowodować, że w pewnych sytuacjach dodatek do wynagrodzenia za pracę w nocy obliczony na podstawie płacy zasadniczej może być niższy niż dodatek zagwarantowany przepisami Kodeksu pracy i ustalony na podstawie wynagrodzenia minimalnego. W takich przypadkach należy obliczać ten dodatek na podstawie wynagrodzenia minimalnego. Przedstawmy ten problem na konkretnym przykładzie.

PRZYKŁAD

Pracodawca ustalił w przepisach wewnątrzzakładowych, że dodatek za pracę w porze nocnej wynosi 10% stawki godzinowej wynikającej z wynagrodzenia zasadniczego pracownika. Taki zapis jest prawidłowy pod warunkiem, że w 2019 r. każdy z pracowników ma prawo do wynagrodzenia zasadniczego w wysokości co najmniej 4500 zł (niższa pensja oznacza w tym przypadku dodatek niższy od wysokości ustawowej). Jeżeli zatem pracownik otrzymuje wynagrodzenie niższe niż 4500 zł, przysługuje mu dodatek za pracę w porze nocnej obliczony od minimalnego wynagrodzenia za pracę, tj. od kwoty 2250 zł (w 2019 r.), bez względu na zapisy wewnątrzzakładowe.

Załóżmy, że płaca zasadnicza pracownika A wynosi 5000 zł, a pracownika B - 4000 zł.

Obliczamy dodatek za godzinę pracę w nocy w kwietniu 2019 r.:

  1. dla pracownika A - od podstawy wymiaru 5000 zł:

  • 5000 zł : 168 godzin (wymiar czasu pracy w kwietniu) = 29,76 zł

  • 29,76 zł x 10% = 2,98 zł

  1. dla pracownika B - od podstawy wymiaru 2250 zł:

  • 2250 zł : 168 godzin = 13,39 zł

  • 13,39 zł x 20% = 2,68 zł.

Gdyby dodatek w przypadku pracownika B został obliczony od przysługującego mu wynagrodzenia zasadniczego w wysokości 4000 zł, wyniósłby 2,50 zł (4000 zł : 168 godzin = 23,80 zł; 23,80 zł x 10% = 2,38 zł; 2,38 zł < 2,68 zł). Jest to niższa kwota od przysługującej pracownikowi na podstawie ogólnie obowiązujących przepisów. Zatem w kwietniu 2019 r. za każdą godzinę pracy w porze nocnej pracownikowi B należy wypłacić dodatek w wysokości 2,68 zł.

Podstawa prawna:

  • art. 772 § 2, art. 1041 § 1 pkt 4, art. 1518 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 917; ost.zm. Dz.U. z 2018 r. poz. 2432)

  • § 4b rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 927)

  • § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 11 września 2018 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2019 r. (Dz.U. z 2018 r. poz. 1794)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

REKLAMA

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA