Kategorie

Czy dodatek za pracę w nocy można ustalać od wynagrodzenia zasadniczego

Pęśko Bożena
kalkulator, liczenie, komputer, dokumenty, długopis/fot.Shutterstock
kalkulator, liczenie, komputer, dokumenty, długopis/fot.Shutterstock
fot.Shutterstock
Wypłacamy dodatek za pracę w nocy. W regulaminie wynagradzania mamy zapis, że dodatek nocny wynosi 10% stawki godzinowej obliczonej od płacy zasadniczej, nie mniej niż 20% stawki godzinowej obliczonej od płacy minimalnej ogłoszonej na dany rok. Czy możemy tak naliczać dodatek? Czy dodatek za pracę w nocy powinien być naliczany pracownikom od płacy minimalnej nawet wtedy, gdy ich płaca zasadnicza jest wyższa? - pyta Czytelniczka z Kielc.

Dodatek za pracę w nocy może być obliczany od wynagrodzenia zasadniczego. Jeżeli jednak dodatek obliczony w ten sposób będzie niższy niż dodatek ustalony na podstawie wynagrodzenia minimalnego, wówczas należy obliczać go od minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Dodatek za pracę w nocy przysługuje, jeżeli pracownik świadczył pracę w ustalonej u danego pracodawcy porze nocnej. Pora nocna obejmuje 8 godzin pomiędzy godzinami 21.00 a 7.00. Określenia przedziału czasowego trwania pory nocnej w zakładzie pracy dokonuje pracodawca w regulaminie pracy, a jeżeli nie jest zobowiązany do jego opracowania - w informacji o warunkach zatrudnienia pracownika (art. 1041 § 1 pkt 4 i art. 29 § 3 Kodeksu pracy).

Polecamy: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Reklama

Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę (art. 1518 ust. 1 Kodeksu pracy). W przypadku pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy dodatek za pracę w porze nocnej nie może być niższy od naliczonego od części minimalnej płacy (w 2019 r. - 2250 zł).

Kwestie dotyczące przyznawania pracownikom świadczeń z tytułu pracy, w tym dodatków, najczęściej określa regulamin wynagradzania lub inne przepisy płacowe. W przypadku braku regulacji wewnątrzzakładowych stosowne zapisy powinna zawierać umowa o pracę. Nie ma potrzeby zawierania w przepisach wewnątrzzakładowych kopii ogólnych przepisów prawa pracy. W aktach prawa wewnątrzzakładowego trzeba jednak zamieścić te regulacje, które są korzystniejsze dla pracownika od powszechnie obowiązujących przepisów. Tak jest w przypadku dodatku za pracę w porze nocnej, który w Państwa regulaminie został przyznany pracownikom w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z ich płacy zasadniczej. Jednak z drugiej części zapisu w regulaminie wynika, że dodatek ten nie może być niższy od 20% stawki godzinowej obliczonej z minimalnej płacy. Można domyślać się, że zasadniczo Państwa pracownicy mają prawo do dodatku obliczonego od wyższej podstawy niż ustawowa, tj. od pensji zasadniczej. Natomiast pracownikom, których wynagrodzenie wynosi nie więcej niż minimalna pensja, przysługuje dodatek obliczony od tego minimum.

Takie regulacje mogą spowodować, że w pewnych sytuacjach dodatek do wynagrodzenia za pracę w nocy obliczony na podstawie płacy zasadniczej może być niższy niż dodatek zagwarantowany przepisami Kodeksu pracy i ustalony na podstawie wynagrodzenia minimalnego. W takich przypadkach należy obliczać ten dodatek na podstawie wynagrodzenia minimalnego. Przedstawmy ten problem na konkretnym przykładzie.

PRZYKŁAD

Pracodawca ustalił w przepisach wewnątrzzakładowych, że dodatek za pracę w porze nocnej wynosi 10% stawki godzinowej wynikającej z wynagrodzenia zasadniczego pracownika. Taki zapis jest prawidłowy pod warunkiem, że w 2019 r. każdy z pracowników ma prawo do wynagrodzenia zasadniczego w wysokości co najmniej 4500 zł (niższa pensja oznacza w tym przypadku dodatek niższy od wysokości ustawowej). Jeżeli zatem pracownik otrzymuje wynagrodzenie niższe niż 4500 zł, przysługuje mu dodatek za pracę w porze nocnej obliczony od minimalnego wynagrodzenia za pracę, tj. od kwoty 2250 zł (w 2019 r.), bez względu na zapisy wewnątrzzakładowe.

Załóżmy, że płaca zasadnicza pracownika A wynosi 5000 zł, a pracownika B - 4000 zł.

Obliczamy dodatek za godzinę pracę w nocy w kwietniu 2019 r.:

 1. dla pracownika A - od podstawy wymiaru 5000 zł:

 • 5000 zł : 168 godzin (wymiar czasu pracy w kwietniu) = 29,76 zł

 • 29,76 zł x 10% = 2,98 zł

 1. dla pracownika B - od podstawy wymiaru 2250 zł:

 • 2250 zł : 168 godzin = 13,39 zł

 • 13,39 zł x 20% = 2,68 zł.

Gdyby dodatek w przypadku pracownika B został obliczony od przysługującego mu wynagrodzenia zasadniczego w wysokości 4000 zł, wyniósłby 2,50 zł (4000 zł : 168 godzin = 23,80 zł; 23,80 zł x 10% = 2,38 zł; 2,38 zł < 2,68 zł). Jest to niższa kwota od przysługującej pracownikowi na podstawie ogólnie obowiązujących przepisów. Zatem w kwietniu 2019 r. za każdą godzinę pracy w porze nocnej pracownikowi B należy wypłacić dodatek w wysokości 2,68 zł.

Podstawa prawna:

 • art. 772 § 2, art. 1041 § 1 pkt 4, art. 1518 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 917; ost.zm. Dz.U. z 2018 r. poz. 2432)

 • § 4b rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 927)

 • § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 11 września 2018 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2019 r. (Dz.U. z 2018 r. poz. 1794)

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?