REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

GUS: zatrudnienie 2022 - w I półroczu wzrosło o 1,9 proc.

GUS zatrudnienie 2022
GUS zatrudnienie 2022
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

GUS: zatrudnienie 2022, w pierwszym półroczu wyniosło 9288,4 tys. etatów, o 1,9 proc. więcej w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wzrosło w tym okresie o 10,8 proc. do 6196,99 zł.

GUS: zatrudnienie 2022

Jak poinformował GUS, liczba pracujących w Polsce, według stanu na 30 czerwca 2022 r., wyniosła 9761,0 tys. osób, o 1,6 proc. więcej w porównaniu z ostatnim dniem czerwca 2021 r.

Autopromocja

Podobnie jak przed rokiem, pracujący w sektorze prywatnym stanowili większość (6727,6 tys. osób). Dominującą sekcją PKD pod względem liczby pracujących w tym sektorze było Przetwórstwo przemysłowe (2416,9 tys. osób). W sektorze publicznym najwięcej pracujących odnotowano w sekcji Edukacja (987,9 tys. osób).

Największy wzrost liczby pracujących odnotowano w sekcjach Informacja i komunikacja (o 11,1 proc. rdr) oraz Zakwaterowanie i gastronomia (o 6,3 proc. rdr).

W pierwszym półroczu 2022 r. przeciętne zatrudnienie w Polsce wyniosło 9288,4 tys. etatów, o 1,9 proc. więcej w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Jak zaznaczono, była to sytuacja odwrotna niż w pierwszym półroczu 2021 r., kiedy przeciętne zatrudnienie zmalało o 0,1 proc. wobec analogicznego okresu 2020 r.

Wynagrodzenie 2022 brutto

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w Polsce w pierwszym półroczu 2022 r. wyniosło 6196,99 zł. W porównaniu z pierwszym półroczem 2021 r. wzrosło nominalnie o 10,8 proc., przy czym wzrost ten był wyższy od notowanego w pierwszym półroczu 2021 r. – wówczas wyniósł 8,0 proc. rdr.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto było o 789,96 zł wyższe w sektorze publicznym niż w sektorze prywatnym. W sektorze prywatnym najwyższe przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto odnotowano w sekcji Informacja i komunikacja – 11207,85 zł, z kolei w sektorze publicznym w sekcji Działalność finansowa i ubezpieczeniowa – 10425,88 zł.

Najwyższy nominalny wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto nastąpił w sekcji Transport i gospodarka magazynowa (o 20,0 proc.), natomiast najniższy w sekcji Opieka zdrowotna i pomoc społeczna (o 1,2 proc.).

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w pierwszym półroczu 2022 r. pozostało zróżnicowane także w regionach. W stołecznym było najwyższe i wyniosło 8098,62 zł. Było to więcej o 2507,81 zł niż w województwie podkarpackim, gdzie zanotowano najniższą wartość.

Dane odnoszą się do podmiotów gospodarki narodowej o liczbie pracujących 10 i więcej osób oraz jednostek sfery budżetowej niezależnie od liczby pracujących.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sejm: Od 1 lipca 2024 r. ustawowe zabezpieczenie pieniędzy dla przedstawicieli osób niepełnosprawnych [projekt nowelizacji]

Przedstawiciele osób niepełnosprawnych, którzy mają mieć zagwarantowane pieniądze na działalność, to rady ds. osób niepełnosprawnych. Prawdziwe, a nie wirtualne pieniądze umożliwią im realną działalność w społecznościach lokalnych na rzecz osób niepełnosprawnych.

Zmiany w Kodeksie pracy 2024 r.

Czekają nas nie małe zmiany w Kodeksie pracy jeszcze w 2024 r. Chodzi o ważną sprawę, bo o życie i zdrowie pracowników - w tym ich rozrodczość. Projekt zmian przepisów BHP w KP dotyczy dostosowania polskiego prawa do przepisów UE w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem czynnikami rakotwórczymi lub mutagenami podczas pracy, które wpływają negatywnie na rozrodczość kobiet i mężczyzn.

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

REKLAMA

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku?

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Jak wypada Boże Ciało w 2024 roku?

Komunikat ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mZUS

Od 17 do 18 maja 2024 r. mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS i mZUS dla Lekarza.

Nowa regulacja ochroni dobre imię pracodawcy i współpracowników. Zmiany jeszcze w 2024 r.

Nowa regulacja w zakresie prawa pracy ochroni dobre imię pracodawcy, współpracowników ale też ogółu i interesy państwa - zmiany będą jeszcze w 2024 r. Jak szumnie wskazuje MPiPS: ustawa ma służyć ludziom ponoszącym ryzyko w imię troski o dobro wspólne.

REKLAMA

ZUS: Ważne dla osób pobierających świadczenie lub zasiłek przedemerytalny. Zbliża się termin przekazania informacji o przychodach

Osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego muszą przekazać do ZUS informację o osiąganych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Na jakim formularzu?

1000 zł brutto dodatku dla pracowników pomocy społecznej. Na jakim etapie zmiany?

W dniu 15 maja 2024 r. Prezydent RP podpisał: ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy zaczną obowiązywać od czerwca 2024 r., a wypłaty będą już od lipca.

REKLAMA