REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zwolnienie lekarskie, Czas pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Obowiązkowe e-zwolnienia od 1 grudnia 2018 r.

Od 1 grudnia 2018 r. zwolnienia muszą być wystawiane wyłącznie w postaci elektronicznej - Prezydent podpisał ustawę zmieniającą termin wejścia w życie elektronicznych zwolnień. Początkowo termin wejścia w życie obowiązkowych e-zwolnień zaplanowany był na 1 lipca 2018 r.

Pracownik nie zawsze skorzysta z dnia wolnego za święto wypadające w sobotę

Pracodawca zobowiązany jest udzielić pracownikom dnia wolnego od pracy za święto ustawowo wolne od pracy wypadające w sobotę. Kiedy jednak pracownik nie dostanie takiego dnia wolnego?

Sześciogodzinny dzień pracy w Polsce - czy się sprawdza?

"Moim zdaniem są dwie główne zalety sześciogodzinnego dnia pracy. To większe zaangażowanie pracowników i efektywność na godzinę pracy" - przekonuje Franciszek Georgiew, założyciel agencji marketingowej Social Tigers. W Polsce jednak wciąż jeszcze powszechne jest przekonanie, że dobry pracownik to ten, który siedzi przy biurku sumiennie 8 godzin. W jakich branżach skrócenie czasu pracy ma sens?

Papierowe zwolnienia lekarskie do 30 listopada 2018 r.

Papierowe zwolnienia lekarskie będą mogły być wystawiane do 30 listopada 2018 r. Nowa ustawa w tym zakresie została podpisana przez Prezydenta.

REKLAMA

Przerwy na karmienie piersią w praktyce

Po przekroczeniu sześciu godzin dziennego czasu pracy, pracownicy przysługują dwie pełnopłatne przerwy na karmienie piersią. W praktyce przerwy na karmienie są łączone przez kobiety.

Odpracowanie wyjścia prywatnego w minutach

Przepisy prawa pracy nie określają sposobu odpracowywania zwolnień od pracy udzielonych pracownikom w celu załatwienia spraw osobistych. Czy zatem pracownik będzie mógł odpracować wyjście codziennie po kilka minut?

Będą zmiany w przepisach dotyczących czasu pracy

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zapowiedziała, że resort przygotuje nowelizację Kodeksu pracy, wykorzystując tylko niektóre propozycje Komisji Kodyfikacyjnej m.in. te dotyczące czasu pracy. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy przedstawiła dwa projekty Kodeksów pracy - indywidualnego i zbiorowego.

Nowy Kodeks pracy: rozwiązanie stosunku pracy w trakcie urlopu i choroby

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy opracowała projekt nowego Kodeksu pracy, który dopuszcza rozwiązanie stosunku pracy w trakcie urlopu i zwolnienia lekarskiego. Ochrona przed zwolnieniem będzie wyłączona również w przypadku zatrudnionych na umowę zastępstwo oraz kobiet w ciąży pracujących w małych firmach.

REKLAMA

Wyniki kontroli zwolnień lekarskich w 2017 r.

Kontrola zwolnień lekarskich za cały 2017 r. wykazała, że kwota wstrzymanych w tym okresie świadczeń wyniosła 23,2 mln zł. ZUS przeprowadził prawie 500 tys. kontroli zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy.

Propozycje zmian w nowym Kodeksie pracy - dłuższy czas pracy, zmiany w nadgodzinach

Pensja za nadgodziny nie będzie automatycznie wypłacana pracownikowi, ale będzie trafiać na konto powiernicze prowadzone przez firmę. Ponadto dłuższy czas pracy dla pracowników twórczych, sezonowych - to niektóre z propozycji zmian, które znalazły się w nowym Kodeksie pracy.

Zakaz handlu w niedziele i święta 2018 – pracownicy, wyjątki, kalendarz

W 2018 roku handel w niedziele będzie dozwolony wyłącznie w pierwszą i ostatnią niedziele. Pracownicy będą mieli również skrócony czas pracy do godziny 14. w dniu 24 grudnia 2018 r. z prawem do zachowania wynagrodzenia. Sprawdź w które dni będą zamknięte sklepy. Ustawodawca przewidział szereg wyjątków od stosowania ustawy.

Czas pracy - 35 zamiast 40 godzin pracy tygodniowo?

Partia Razem chce złożyć projekt ustawy skracający czas pracy do 35 godzin tygodniowo. Obecnie tygodniowy czas pracy wynosi przeciętnie 40 godzin tygodniowo i przeciętnie pięć dni tygodniowo w okresie rozliczeniowym.

Już od 1 lipca 2018 r. będzie obowiązywać elektroniczne zwolnienie lekarskie

Już wkrótce lekarze będą mogli korzystać jedyne z elektronicznego zwolnienia lekarskiego. Chociaż opcja ta dostępna jest już od stycznia 2016 roku, dopiero od lipca lekarze będą zobligowani do korzystania z takiej formy tzw. L4. Z tego powodu pojawia się coraz więcej wątpliwości, w jaki sposób przedsiębiorcy powinni przygotować się do zmian.

Jak ustalić wymiar czasu pracy w 2018 r. w praktyce

Roczny wymiar czasu pracy w 2018 roku wynosi 2008 godzin. Jest to o 8 godzin więcej niż w roku 2017. Ustalenie wymiaru czasu pracy jest konieczne aby można było zaplanować pracownikom harmonogramy czasu pracy. Sprawdź, jak ustalić wymiar czasu pracy w praktyce w 2018 roku.

Praca w godzinach nadliczbowych - dodatkowe profity

Pracą w nadgodzinach jest praca ponad obowiązujące normy czasu pracy. Czy można z tego tytułu liczyć na dodatkowe profity?

Odpracowanie nieobecności w pracy spowodowanej wyjściem w celach prywatnych

Przepisy prawa pracy nie zabraniają pracownikom korzystania z tzw. wyjść prywatnych, jeśli pracodawca wyraża na nie zgodę. Pracownik powinien odpracować wyjście, aby nie doszło do zmniejszenia jego wynagrodzenia. Odpracowywanie nieobecności jest jednak bardziej problematyczne niż początkowo mogło by się zdawać.

Jak zaplanować urlop w 2018 roku - długie weekendy

W 2018 roku mamy 8 długich weekendów. Najbardziej pracowitym miesiącem w 2018 roku będzie październik, zaś najmniej grudzień. Jak najkorzystniej zaplanować urlop w nowym roku?

Zatrudnianie młodocianych po 1 września 2018 r. - wiek, czas pracy, urlop

Od 1 września 2018 r. zmienią się przepisy Kodeksu pracy, w myśl których młodocianym będzie osoba, która ukończyła 15 lat, a nie przekroczyła 18 lat. Jak zatem zatrudniać pracownika młodocianego po zmianach?

E-zwolnienia 2018 - bezpłatny certyfikat dla lekarzy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił na portalu PUE ZUS bezpłatny certyfikat dla lekarzy w celu podpisywania elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). Od czerwca 2018 r. lekarz będzie miał obowiązek wystawić zwolnienie wyłącznie w formie elektronicznej.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA) od 1 lipca 2018 r.

Od 1 lipca 2018 r. lekarze będą wystawiać wyłącznie zwolnienia elektroniczne. Do tego momentu mogą wystawiać zwolnienie zarówno w formie papierowej jak i elektronicznej. Dla pracodawców oznacza to nowe obowiązki.

Dzień wolny za święto wypadające w sobotę w 2018 r.

Pracodawca ma obowiązek wyznaczyć dodatkowy dzień wolny za święto przypadające w sobotę. W 2018 roku tylko jedno święto wypada w sobotę.

Jak liczyć okres wyczekiwania na wynagrodzenie chorobowe

Osoba ubezpieczona nabywa prawo do świadczeń chorobowych po upływie tzw. okresu wyczekiwania. Jakie dokumenty należy złożyć w celu wypłaty i rozliczenia świadczeń oraz składek?

Kiedy pracodawca nie ma obowiązku tworzenia harmonogramu czasu pracy?

Co do zasady, pracodawca powinien zaplanować czas pracy poszczególnych pracowników w harmonogramach. Jednakże w ustawowo określonych wypadkach jest on zwolniony z tego obowiązku.

Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe pracownika zatrudnionego w systemie zmianowym

Wynagrodzenie chorobowe przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy. Jak powinno być płacone wynagrodzenie za czas choroby pracownikowi zatrudnionemu w systemie pracy zmianowej?

Zmiana czasu z letniego na zimowy w 2017 r. a czas pracy

Zmiana czasu letniego na zimowy nastąpi w nocy z 28 na 29 października 2017 r. Wprowadzenie czasu zimowego polega na zmianie wskazówek zegarów z godz. 3.00 na godzinę 2.00. W jaki sposób wpływa na rozliczanie czasu pracy zmiana czasu z letniego na zimowy?

Kiedy udzielić dnia wolnego za święto 11 listopada 2017 r.

Święto 11 listopada w 2017 r. wypada w sobotę. Z tego powodu pracownikowi za święto przypadające w sobotę, tj. w jego dniu wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, należy zapewnić inny dzień wolny.

Dodatkowe koszty pracodawcy w wyniku choroby pracownika

Nieobecność pracownika z powodu choroby jest dla każdego pracodawcy kosztem. W 2016 roku z ubezpieczenia społecznego wypłacono prawie 16,2 mld zł. Najwięcej zwolnień lekarskich wystawianych jest w związku z ciążą.

Wymiar czasu pracy w 2018 roku

Wymiar czasu pracy w całym 2018 roku wynosi 2000 godzin. Jak kształtuje się wymiar czasu pracy w poszczególnych miesiącach w 2018 r.?

Zmiany dla pracujących rodziców dzieci niepełnosprawnych

Wydłużenie okresu zasiłku opiekuńczego, możliwość wykonywania pracy w formie telepracy dla rodziców osób niepełnosprawnych - to tylko niektóre z założeń projektu ustawy przygotowanego w MRPiPS.

Dodatkowy dzień wolny za święto 11 listopada 2017 r.

Jedynym świętem, które wypada w sobotę w 2017 roku to Święto Niepodległości (11 listopada). Za ten dzień pracodawca ma obowiązek oddać pracownikowi dzień wolny.

Złożenie przez pracodawcę do ZUS druku Z-3

Pracownik dostarczył zaświadczenie lekarskie w formie elektronicznej (e-ZLA). Pracodawca przekazał e-ZLA wraz z drukiem Z-3 do ZUS. Pracownik dostarczył kolejne e-zwolnienie. Czy w związku z tym pracodawca również ma obowiązek przekazać druk Z-3?

Zadaniowy system czasu pracy

Czy można zwolnić pracownika pracującego w zadaniowym systemie czasu pracy, z powodu jego niestawiennictwa w pracy w danym dniu?

Zmiany w Karcie Nauczyciela od 1 stycznia 2018 r.

Usunięcie stanowiska asystenta nauczyciela, zmiany w urlopie wypoczynkowym i urlopie dla poratowania zdrowia, uregulowanie czasu pracy nauczycieli - to tylko niektóre z planowanych zmian w Karcie Nauczyciela. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2018 r.

Praca na zmiany - planowanie pracy zmianowej

Stosowanie w zakładzie pracy zmianowej dopuszczalne jest niezależnie od obowiązującego w nim systemu czy systemów czasu pracy, opisanych w wewnętrznym akcie prawnym, jakim jest Regulamin Pracy. Charakteryzuje się ona uciążliwością związaną z częstym zmienianiem przez pracowników pory wykonywania pracy, pozwala jednak na planowanie pracy w niedziele i święta. Praca zmianowa uzasadniona jest rodzajem lub organizacją procesu pracy.

Zwolnienie lekarskie w formie elektronicznej do pracodawcy od 1 lipca 2018 r.

Od 1 lipca 2018 roku elektroniczne zwolnienie lekarskie zastąpi wersję papierową. Oznacza to, że pracownik będzie zwolniony z dostarczenia zwolnienia lekarskiego do pracodawcy.

Świadczenie pracy w okresie zwolnienia lekarskiego a zwolnienie dyscyplinarne

Czy każdy przypadek świadczenia pracy w okresie zwolnienia lekarskiego uzasadnia rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem w trybie art. 52 § 1 pkt 1 kodeksu pracy z powodu ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych?

Wpływ zmiany wymiaru czasu pracy na podstawę wymiaru świadczeń

Zasadniczo podstawę wymiaru zasiłku stanowi przeciętne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych, które poprzedzają miesiąc powstania niezdolności do pracy. W przypadku zmiany wymiaru czasu pracy pracodawca w inny sposób ustala podstawę wymiaru zasiłku.

Dodatkowe przerwy w czasie pracy pracownika

Jednym z uprawnień pracowniczych uregulowanych w powszechnie obowiązujących przepisach prawa pracy jest prawo do przerwy, które przysługuje pracownikowi w związku z wykonywaną przez niego pracą. Przepisy kodeksu pracy przewidują pewne okresy w czasie pracy, które mogą być przeznaczone bądź na spożycie posiłku, bądź na chwilowy odpoczynek lub na karmienie dziecka. Pracodawca niektóre przerwy jest zmuszony udzielać pracownikom – obligują go do tego przepisy. Niekiedy to pracodawca może sam decydować o udzieleniu dodatkowej przerwy. Jakie uprawnienia oraz jakie obowiązki przewidują przepisy w stosunku do pracodawców jeżeli chodzi o ustalenie w zakładzie pracy dodatkowych przerw związanych przykładowo z wysoką temperatura panującą w okresie letnim?

Wyniki kontroli zwolnień lekarskich w I półroczu 2017 r.

Kontrola zwolnień lekarskich za I półrocze 2017 r. wykazała, że kwota wstrzymanych, cofniętych i obniżonych świadczeń w tym okresie wyniosła 98,4 mln zł. W tym okresie ZUS przeprowadził ponad 265 tys. kontroli zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy.

Świadczenie rehabilitacyjne a praca

Podczas pobierania zasiłku rehabilitacyjnego z powodu niezdolności do pracy lub wykorzystując zwolnienie od pracy nie można podejmować innego zatrudnienia. W przeciwnym wypadku traci się prawo do zasiłku za miesiąc kalendarzowy, w którym pracownik wykorzystał zwolnienie niezgodnie z celem jego przeznaczenia.

Zasiłek opiekuńczy na chore dziecko - ile wynosi, dokumenty

Zasiłek opiekuńczy przysługuje na okres zwolnienia uprawnionego od wykonywania pracy, nie dłużej jednak niż przez okres 60 dni w roku kalendarzowym w przypadku opieki nad dziećmi oraz 14 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad innymi członkami rodziny. Jaka jest wysokość zasiłku opiekuńczego?

Nadgodziny w zadaniowym czasie pracy

System zadaniowego czasu pracy może być stosowany w przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy lub jej organizacją albo miejscem wykonywania pracy. Jego wprowadzenie jest uzasadnione, gdy charakter pracy powoduje, że pracodawca ma efektywnie mniejszą kontrolę nad czasem pracy pracownika, ale jest w stanie go rozliczyć z wykonania określonych zadań.

Dostarczenie zwolnienia lekarskiego do pracodawcy - zmiany od 2018 r.

Od 1 lipca 2018 r. będzie istniał obowiązek wystawiania zwolnień lekarskich w formie elektronicznej. Nowe rozwiązanie ułatwi pracownikom dostarczanie zwolnienia lekarskiego do pracodawcy, bowiem natychmiast po wprowadzeniu zwolnienia w systemie, trafi ono do ZUS i będzie widoczne dla pracodawcy.

Na jakich zasadach zatrudnić pracownika młodocianego?

Praca młodocianych ze względu na konieczność zapewnienia im bezpieczeństwa fizjologicznego i psychologicznego wymaga ustanowienia dodatkowych uprawnień gwarantujących zrównoważony rozwój. W środowisku pracy młodocianego pracownika powinien być wyeliminowany szkodliwy wpływ na zdrowie oraz zapewnienie mu takich warunków, aby możliwe do realizacji było prawo do nauki.

System przerywanego czasu pracy - kiedy można go zastosować, jak wprowadzić

Istotną różnicą pomiędzy przerywanym systemem czasu pracy a pozostałymi systemami jest występowanie przerwy, która może trwać maksymalnie 5 godzin. Kiedy zastosować przerywany system czasu pracy i jak go wprowadzić?

Nowe obowiązki pracodawców w zakresie zwolnień lekarskich od 2018 r.

Obowiązek wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich będzie obowiązywał od 1 lipca 2018 r. Zmiany w tym zakresie oznaczają dodatkowe obowiązki dla pracodawców. Jak się przygotować do pracy ze zwolnieniami elektronicznymi?

Czas pracy kobiet w ciąży – zmiany od 1 maja 2017 roku

Ciąża jest dla kobiety szczególnym czasem w życiu, stan ten jednak może w znacznym stopniu utrudniać jej wykonywanie dotychczasowych obowiązków w pracy. Ustawodawca ustalił więc szczególne regulacje czasu pracy dla kobiet w ciąży. Jakie zmiany w związku z nim zaszły od 1 maja 2017 roku?

Nowy wykaz prac szkodliwych dla kobiet w ciąży i karmiących od 1 maja 2017 r.

1 maja 2017 r. rozszerzony został wykaz prac wzbronionych kobietom w ciąży oraz kobietom karmiącym dziecko piersią. W wykazie prac zabronionych znalazły się prace związane z nadmiernym wysiłkiem oraz nowy czas pracy kobiet w ciąży pracujących przy komputerze.

Nieuzasadnione zwolnienie lekarskie a koszty pracodawcy

Zwolnienie lekarskie wykorzystywane niezgodnie z jego przeznaczeniem to dodatkowe koszty dla pracodawców. W 2016 roku wydano 22,2 tys. decyzji wstrzymujących wypłatę zasiłków chorobowych na kwotę prawie 16,3 mln zł.

Papierowe zwolnienia lekarskie do połowy 2018 r.

Papierowe zwolnienia mają obowiązywać do połowy 2018 roku, następnie obowiązkiem lekarzy będzie wystawianie elektronicznych zwolnień lekarskich. E-zwolnienia wystawiane są od początku 2016 r. Obecnie z możliwości ich wystawiania korzysta niecałe 3 procent lekarzy.

REKLAMA