Praca w godzinach nadliczbowych - dodatkowe profity
REKLAMA
REKLAMA
Zakres obowiązków nieadekwatny do czasu pracy, zastępstwo za kolegę na urlopie, pilny projekt wymagają często pracy w godzinach nadliczbowych.
REKLAMA
O pracy w godzinach nadliczbowych mówimy wtedy, gdy pracujemy ponad obowiązujące normy czasu pracy, jak również, gdy praca wykonywana jest ponad przedłużony, dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego systemu i rozkładu czasu pracy.
Rekompensata za nadgodziny
Za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje dodatek lub czas wolny.
Polecamy książkę: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami
Dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych, która wypada w porze nocnej, w niedzielę i święta, które normalnie nie są dla pracownika dniami pracy lub w dniu wolnym od pracy, udzielonym pracownikowi za pracę w niedzielę lub w święto, przysługuje 100 proc. wynagrodzenia za pracę. W każdym innym dniu pracownikowi przysługuje 50 proc. wynagrodzenia.
Wielu pracodawców zamiast pieniędzy za dodatkową pracę stosuje tzw. odbiór godzin. W zamian za przepracowane godziny nadliczbowe pracownik może, na pisemny wniosek, otrzymać czas wolny od pracy w tym samym wymiarze.
Nie dla wszystkich rekompensata za nadgodziny
Prawa do wynagrodzenia oraz dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych nie otrzymają pracownicy zarządzający w imieniu pracodawcy zakładem pracy oraz kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych. Kierownicy mogą natomiast za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w niedzielę i święto liczyć na wynagrodzenie oraz dodatek z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych, jeżeli w zamian za pracę w takim dniu nie otrzymali innego dnia wolnego od pracy.
Należy mieć na uwadze, że przepisy prawa pracy wprowadzają limit godzin nadliczbowych w ciągu roku kalendarzowego - nie mogą przekroczyć 150 godzin.
Źródło: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA