Kategorie

Już od 1 lipca 2018 r. będzie obowiązywać elektroniczne zwolnienie lekarskie

Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy sp.k.
Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.
Angelika Zarzycka
Już od 1 lipca 2018 r. będzie obowiązywać elektroniczne zwolnienie lekarskie/ fot. Fotolia
Już od 1 lipca 2018 r. będzie obowiązywać elektroniczne zwolnienie lekarskie/ fot. Fotolia
fot. Fotolia
Już wkrótce lekarze będą mogli korzystać jedyne z elektronicznego zwolnienia lekarskiego. Chociaż opcja ta dostępna jest już od stycznia 2016 roku, dopiero od lipca lekarze będą zobligowani do korzystania z takiej formy tzw. L4. Z tego powodu pojawia się coraz więcej wątpliwości, w jaki sposób przedsiębiorcy powinni przygotować się do zmian.

PUE ZUS

PUE ZUS to narzędzie przygotowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, celem skrócenia czasu wystawiania zwolnienia lekarskiego w stosunku do formy papierowej. Lekarze mogą również korzystać z aplikacji gabinetowych zintegrowanych z PUE ZUS.

Narzędzie to pozwala załatwić wszelkie sprawy, związane z ubezpieczeniem bez konieczności przychodzenia do urzędu. Posiadacz konta w PUE ZUS ma dostęp do wszystkich swoich danych oraz może przeglądać, jak i składać wnioski. Założenie konta jest darmowe. Jednak jeśli nie posiada się profilu zaufanego lub certyfikowanego podpisu, a także nie planuje się korzystać przy rejestracji konta z bankowości elektronicznej, wymagane będzie dodatkowo jednorazowe potwierdzenie tożsamości w placówce ZUS.

Należy zauważyć, że posiadanie konta w PUE ZUS jest obowiązkowe dla pracodawców, przekazujących dokumentu do ZUS w formie elektronicznej, tj. zatrudniających więcej niż 5 pracowników.

W przypadku posiadania konta przez pracodawcę w systemie informacja o wystawieniu przez lekarza zwolnienia dla jego pracownika, pojawi się automatycznie również na jego koncie. Także, korzystając z formy elektronicznej, pracodawca będzie mógł wystąpić z wnioskiem o sprawdzenie prawidłowości wystawionego zwolnienia.

Polecamy książkę: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

Elektroniczna forma powinna ułatwić pracę lekarzom

Reklama

Podstawową korzyścią, która wpływa także na czekających w kolejce pacjentów, jest szybkość wystawienia zwolnień w formie elektronicznej. W PUE ZUS lekarz lub inna uprawiona do wystawienia zwolnienia osoba ma dostęp do wszystkich niezbędnych danych, potrzebnych do wystawienia dokumentu i są one automatycznie wstawiane do formularza.

Wystawione zwolnienie nie będzie musiało być dodatkowo kierowane do ZUS ani przez lekarza, ani przez płatnika lub ubezpieczonego, gdyż zostanie automatycznie przekierowane po jego wystawieniu.

Należy jednak pamiętać, że lekarz będzie musiał przygotować wydruk zwolnienia elektronicznego, jeżeli zażąda tego ubezpieczony lub pracodawca nie będzie posiadał konta w PUE ZUS. Lekarz za każdym razem otrzyma informację z systemu podczas wystawiania zwolnienia lekarskiego o tym, czy pracodawca ma założone konto.

Osoby z własną działalnością gospodarczą

Ułatwienia czekają również osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, które samodzielnie składają dokumenty dotyczące ustalenia prawa do zasiłków w ZUS. Pamiętajmy, że zwolnienie automatycznie jest przesyłane do ZUS, zatem przedsiębiorca nie będzie musiał go dostarczać.

Konto nieobowiązkowe przy zatrudnianiu maksymalnie 4 pracowników

Pracodawca zatrudniający mniej niż 5 pracowników nie będzie miał obowiązku posiadania konta w systemie. Wydaje się jednak, że w sytuacji gdy wszystkie zwolnienia będą wystawiane w formie elektronicznej, założenie darmowego konta w PUE ZUS jest rozwiązaniem korzystnym i eliminującym dodatkowe formalności, jak np. konieczność dostarczenia wydruku zwolnienia elektronicznego.

Podstawową zasadą przy elektronicznym zwolnieniu jest brak obowiązku po stronie pracownika dostarczenia do pracodawcy zwolnienia w przeciągu 7 dni od jego wystawienia.

Gdy lekarz nie będzie miał dostępu do Internetu

Lekarz może w określonych przypadkach wydrukować elektroniczne zwolnienie, przykładowo w przypadku brak dostępu do systemu lub brak dostępu do Internetu, a także podczas wizyty domowej. W takich okolicznościach lekarz jest obowiązany wystawić zwolnienie na wydrukowanym z systemu formularzu.

Informację o tak wystawionym L4 lekarz jest obowiązany wprowadzić w przeciągu 3 dni roboczych od wystawienia zwolnienia na formularzu do systemu.

Forma papierowa

Reklama

Forma papierowa tzw. L4 zniknie z końcem czerwca 2018 roku. Warto zauważyć, że omawiane wyżej przypadki konieczności wydrukowania elektronicznego zwolnienia, różnią się formą od formularza zwolnienia papierowego. Forma papierowa przygotowywana jest na formularzu ZUS ZAL, pobieranym przez lekarzy z placówek ZUS. Wydruk elektronicznego zwolnienia lekarz przygotuje, drukując stosowny dokument z serwisu.

Należy pamiętać, że jeżeli zwolnienie zostanie wydane w formie papierowej, nadal konieczne będzie dostarczenie zwolnienie w przeciągu 7 dni do pracodawcy pod rygorem obniżenia zasiłku chorobowego lub opiekuńczego.

Autor: Angelika Zarzycka, Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.