REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Już od 1 lipca 2018 r. będzie obowiązywać elektroniczne zwolnienie lekarskie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy sp.k.
Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.
Angelika Zarzycka
Już od 1 lipca 2018 r. będzie obowiązywać elektroniczne zwolnienie lekarskie/ fot. Fotolia
Już od 1 lipca 2018 r. będzie obowiązywać elektroniczne zwolnienie lekarskie/ fot. Fotolia
/
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Już wkrótce lekarze będą mogli korzystać jedyne z elektronicznego zwolnienia lekarskiego. Chociaż opcja ta dostępna jest już od stycznia 2016 roku, dopiero od lipca lekarze będą zobligowani do korzystania z takiej formy tzw. L4. Z tego powodu pojawia się coraz więcej wątpliwości, w jaki sposób przedsiębiorcy powinni przygotować się do zmian.

PUE ZUS

PUE ZUS to narzędzie przygotowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, celem skrócenia czasu wystawiania zwolnienia lekarskiego w stosunku do formy papierowej. Lekarze mogą również korzystać z aplikacji gabinetowych zintegrowanych z PUE ZUS.

REKLAMA

Autopromocja

Narzędzie to pozwala załatwić wszelkie sprawy, związane z ubezpieczeniem bez konieczności przychodzenia do urzędu. Posiadacz konta w PUE ZUS ma dostęp do wszystkich swoich danych oraz może przeglądać, jak i składać wnioski. Założenie konta jest darmowe. Jednak jeśli nie posiada się profilu zaufanego lub certyfikowanego podpisu, a także nie planuje się korzystać przy rejestracji konta z bankowości elektronicznej, wymagane będzie dodatkowo jednorazowe potwierdzenie tożsamości w placówce ZUS.

Należy zauważyć, że posiadanie konta w PUE ZUS jest obowiązkowe dla pracodawców, przekazujących dokumentu do ZUS w formie elektronicznej, tj. zatrudniających więcej niż 5 pracowników.

W przypadku posiadania konta przez pracodawcę w systemie informacja o wystawieniu przez lekarza zwolnienia dla jego pracownika, pojawi się automatycznie również na jego koncie. Także, korzystając z formy elektronicznej, pracodawca będzie mógł wystąpić z wnioskiem o sprawdzenie prawidłowości wystawionego zwolnienia.

Polecamy książkę: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Elektroniczna forma powinna ułatwić pracę lekarzom

Podstawową korzyścią, która wpływa także na czekających w kolejce pacjentów, jest szybkość wystawienia zwolnień w formie elektronicznej. W PUE ZUS lekarz lub inna uprawiona do wystawienia zwolnienia osoba ma dostęp do wszystkich niezbędnych danych, potrzebnych do wystawienia dokumentu i są one automatycznie wstawiane do formularza.

Wystawione zwolnienie nie będzie musiało być dodatkowo kierowane do ZUS ani przez lekarza, ani przez płatnika lub ubezpieczonego, gdyż zostanie automatycznie przekierowane po jego wystawieniu.

Należy jednak pamiętać, że lekarz będzie musiał przygotować wydruk zwolnienia elektronicznego, jeżeli zażąda tego ubezpieczony lub pracodawca nie będzie posiadał konta w PUE ZUS. Lekarz za każdym razem otrzyma informację z systemu podczas wystawiania zwolnienia lekarskiego o tym, czy pracodawca ma założone konto.

Osoby z własną działalnością gospodarczą

Ułatwienia czekają również osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, które samodzielnie składają dokumenty dotyczące ustalenia prawa do zasiłków w ZUS. Pamiętajmy, że zwolnienie automatycznie jest przesyłane do ZUS, zatem przedsiębiorca nie będzie musiał go dostarczać.

Konto nieobowiązkowe przy zatrudnianiu maksymalnie 4 pracowników

Pracodawca zatrudniający mniej niż 5 pracowników nie będzie miał obowiązku posiadania konta w systemie. Wydaje się jednak, że w sytuacji gdy wszystkie zwolnienia będą wystawiane w formie elektronicznej, założenie darmowego konta w PUE ZUS jest rozwiązaniem korzystnym i eliminującym dodatkowe formalności, jak np. konieczność dostarczenia wydruku zwolnienia elektronicznego.

Podstawową zasadą przy elektronicznym zwolnieniu jest brak obowiązku po stronie pracownika dostarczenia do pracodawcy zwolnienia w przeciągu 7 dni od jego wystawienia.

Gdy lekarz nie będzie miał dostępu do Internetu

Lekarz może w określonych przypadkach wydrukować elektroniczne zwolnienie, przykładowo w przypadku brak dostępu do systemu lub brak dostępu do Internetu, a także podczas wizyty domowej. W takich okolicznościach lekarz jest obowiązany wystawić zwolnienie na wydrukowanym z systemu formularzu.

Informację o tak wystawionym L4 lekarz jest obowiązany wprowadzić w przeciągu 3 dni roboczych od wystawienia zwolnienia na formularzu do systemu.

Forma papierowa

Forma papierowa tzw. L4 zniknie z końcem czerwca 2018 roku. Warto zauważyć, że omawiane wyżej przypadki konieczności wydrukowania elektronicznego zwolnienia, różnią się formą od formularza zwolnienia papierowego. Forma papierowa przygotowywana jest na formularzu ZUS ZAL, pobieranym przez lekarzy z placówek ZUS. Wydruk elektronicznego zwolnienia lekarz przygotuje, drukując stosowny dokument z serwisu.

Należy pamiętać, że jeżeli zwolnienie zostanie wydane w formie papierowej, nadal konieczne będzie dostarczenie zwolnienie w przeciągu 7 dni do pracodawcy pod rygorem obniżenia zasiłku chorobowego lub opiekuńczego.

Autor: Angelika Zarzycka, Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezpłatny e-book Piękny umysł. PRISM Brain Mapping

Żyjemy w czasach, w których jedynym pewnikiem jest zmiana. Kluczowe dla niej są samoświadomość i samopoznanie. Prezentujemy jedno z najlepszych narzędzi, które nam w tym pomoże – PRISM Brain Mapping.

Kobieta 12 kg. Mężczyzna 30 kg. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy

Kobieta może podnosić 12 kg, a mężczyzna aż 30 kg przy pracy stałej. To prawie 3 razy więcej. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy w różnych okolicznościach. Kiedy konieczne jest zespołowe przenoszenie ciężarów przez pracowników? Oto przepisy prawne określające zasady transportu ręcznego.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce 2025. Gigantyczne straty dla przedsiębiorców. Każdy chciałby mniej pracować

Każdy chciałby mniej pracować, być wiecznie młodym, zarabiać dużo pieniędzy i nie mieć zmartwień. - Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie negatywnie ocenia plany wprowadzenia w Polsce czterodniowego tygodnia pracy. Jeszcze w kwietniu zostaną przedstawione główne założenia programu.

Dodatek dopełniający do renty socjalnej. Czy będzie podlegał potrąceniom i egzekucji?

Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, od maja będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. Przepisy przewidują, że z dodatku dopełniającego będą dokonywane potrącenia i egzekucja. Do Sejmu wpłynęła petycja w sprawie ich ograniczenia.

REKLAMA

Szkolenie pracowników: jak optymalizować koszty poprawy kompetencji w firmie, angażując sztuczną inteligencję

Personalizacja czy microlearning pozwalają skutecznie podnosić kompetencje zatrudnionych, co przekłada się na realne korzyści biznesowe oraz przewagę konkurencyjną na rynku. Szkolenia pracowników w firmach muszą dostosować się do nowych standardów i trendów rynkowych.

Urlop adopcyjny 2025. Adopcja dziecka i wszystkie urlopy przysługujące rodzicom

Urlop adopcyjny to skrótowa nazwa urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. To urlop macierzyński na dziecko adoptowane lub przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (nie dotyczy zawodowych rodzin zastępczych). Oto wszystkie urlopy, które w 2025 r. należą się po adopcji dziecka lub dzieci. Gwarantuje je Kodeks pracy.

Zakazy dla pracodawcy dotyczące kobiet w ciąży i karmiących piersią [Kodeks pracy]

Prawo pracy w sposób szczególny chroni kobiety będące w ciąży oraz karmiące piersią. W tym celu zostały skonstruowane zakazy dla pracodawców zatrudniających takie osoby. Czego dotyczą art. 176, 178, 179 Kodeksu pracy?

Jak korporacje mogą stworzyć inkluzywne środowisko pracy? [Poradnik]

W świecie, który staje się coraz bardziej globalny, zróżnicowany i świadomy społecznie, inkluzywność w miejscu pracy przestaje być opcjonalnym dodatkiem do kultury organizacyjnej. Coraz częściej jest to warunek konieczny do utrzymania konkurencyjności, przyciągania talentów i budowania zdrowej, silnej organizacji. Jednak wdrażanie autentycznej inkluzywności to proces – głęboki, wymagający odwagi, zaangażowania i gotowości do zmiany.

REKLAMA

Wyższy dodatek za pracę w nocy od 1 maja 2025 r. Dla kogo?

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w maju 2025 r.? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Maj 2025: kalendarz do druku [PDF]

Pobierz kalendarz maja 2025 do druku z miejscem na notatki. Maj 2025 roku zawiera dwa święta ustawowo wolne od pracy. W tym miesiącu jest również Dzień Matki. Najważniejsze daty już są zaznaczone. Wydrukuj i dopisz swoje notatki.

REKLAMA