REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Już od 1 lipca 2018 r. będzie obowiązywać elektroniczne zwolnienie lekarskie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy sp.k.
Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.
Angelika Zarzycka
Już od 1 lipca 2018 r. będzie obowiązywać elektroniczne zwolnienie lekarskie/ fot. Fotolia
Już od 1 lipca 2018 r. będzie obowiązywać elektroniczne zwolnienie lekarskie/ fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Już wkrótce lekarze będą mogli korzystać jedyne z elektronicznego zwolnienia lekarskiego. Chociaż opcja ta dostępna jest już od stycznia 2016 roku, dopiero od lipca lekarze będą zobligowani do korzystania z takiej formy tzw. L4. Z tego powodu pojawia się coraz więcej wątpliwości, w jaki sposób przedsiębiorcy powinni przygotować się do zmian.

PUE ZUS

PUE ZUS to narzędzie przygotowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, celem skrócenia czasu wystawiania zwolnienia lekarskiego w stosunku do formy papierowej. Lekarze mogą również korzystać z aplikacji gabinetowych zintegrowanych z PUE ZUS.

REKLAMA

Autopromocja

REKLAMA

Narzędzie to pozwala załatwić wszelkie sprawy, związane z ubezpieczeniem bez konieczności przychodzenia do urzędu. Posiadacz konta w PUE ZUS ma dostęp do wszystkich swoich danych oraz może przeglądać, jak i składać wnioski. Założenie konta jest darmowe. Jednak jeśli nie posiada się profilu zaufanego lub certyfikowanego podpisu, a także nie planuje się korzystać przy rejestracji konta z bankowości elektronicznej, wymagane będzie dodatkowo jednorazowe potwierdzenie tożsamości w placówce ZUS.

Należy zauważyć, że posiadanie konta w PUE ZUS jest obowiązkowe dla pracodawców, przekazujących dokumentu do ZUS w formie elektronicznej, tj. zatrudniających więcej niż 5 pracowników.

W przypadku posiadania konta przez pracodawcę w systemie informacja o wystawieniu przez lekarza zwolnienia dla jego pracownika, pojawi się automatycznie również na jego koncie. Także, korzystając z formy elektronicznej, pracodawca będzie mógł wystąpić z wnioskiem o sprawdzenie prawidłowości wystawionego zwolnienia.

Polecamy książkę: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Elektroniczna forma powinna ułatwić pracę lekarzom

REKLAMA

Podstawową korzyścią, która wpływa także na czekających w kolejce pacjentów, jest szybkość wystawienia zwolnień w formie elektronicznej. W PUE ZUS lekarz lub inna uprawiona do wystawienia zwolnienia osoba ma dostęp do wszystkich niezbędnych danych, potrzebnych do wystawienia dokumentu i są one automatycznie wstawiane do formularza.

Wystawione zwolnienie nie będzie musiało być dodatkowo kierowane do ZUS ani przez lekarza, ani przez płatnika lub ubezpieczonego, gdyż zostanie automatycznie przekierowane po jego wystawieniu.

Należy jednak pamiętać, że lekarz będzie musiał przygotować wydruk zwolnienia elektronicznego, jeżeli zażąda tego ubezpieczony lub pracodawca nie będzie posiadał konta w PUE ZUS. Lekarz za każdym razem otrzyma informację z systemu podczas wystawiania zwolnienia lekarskiego o tym, czy pracodawca ma założone konto.

Osoby z własną działalnością gospodarczą

Ułatwienia czekają również osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, które samodzielnie składają dokumenty dotyczące ustalenia prawa do zasiłków w ZUS. Pamiętajmy, że zwolnienie automatycznie jest przesyłane do ZUS, zatem przedsiębiorca nie będzie musiał go dostarczać.

Konto nieobowiązkowe przy zatrudnianiu maksymalnie 4 pracowników

Pracodawca zatrudniający mniej niż 5 pracowników nie będzie miał obowiązku posiadania konta w systemie. Wydaje się jednak, że w sytuacji gdy wszystkie zwolnienia będą wystawiane w formie elektronicznej, założenie darmowego konta w PUE ZUS jest rozwiązaniem korzystnym i eliminującym dodatkowe formalności, jak np. konieczność dostarczenia wydruku zwolnienia elektronicznego.

Podstawową zasadą przy elektronicznym zwolnieniu jest brak obowiązku po stronie pracownika dostarczenia do pracodawcy zwolnienia w przeciągu 7 dni od jego wystawienia.

Gdy lekarz nie będzie miał dostępu do Internetu

Lekarz może w określonych przypadkach wydrukować elektroniczne zwolnienie, przykładowo w przypadku brak dostępu do systemu lub brak dostępu do Internetu, a także podczas wizyty domowej. W takich okolicznościach lekarz jest obowiązany wystawić zwolnienie na wydrukowanym z systemu formularzu.

Informację o tak wystawionym L4 lekarz jest obowiązany wprowadzić w przeciągu 3 dni roboczych od wystawienia zwolnienia na formularzu do systemu.

Forma papierowa

Forma papierowa tzw. L4 zniknie z końcem czerwca 2018 roku. Warto zauważyć, że omawiane wyżej przypadki konieczności wydrukowania elektronicznego zwolnienia, różnią się formą od formularza zwolnienia papierowego. Forma papierowa przygotowywana jest na formularzu ZUS ZAL, pobieranym przez lekarzy z placówek ZUS. Wydruk elektronicznego zwolnienia lekarz przygotuje, drukując stosowny dokument z serwisu.

Należy pamiętać, że jeżeli zwolnienie zostanie wydane w formie papierowej, nadal konieczne będzie dostarczenie zwolnienie w przeciągu 7 dni do pracodawcy pod rygorem obniżenia zasiłku chorobowego lub opiekuńczego.

Autor: Angelika Zarzycka, Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nadchodzą zmiany w PPK oraz w prawie dotyczącym funduszy inwestycyjnych. Czy pracownicy zyskają?

Nadchodzą zmiany w PPK oraz w prawie dotyczącym funduszy inwestycyjnych. Czy pracownicy zyskają? Prawdopodobnie tak. Ministerstwo Finansów przygotowuje gruntowną nowelizację przepisów regulujących polski rynek kapitałowy. W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt ustawy (numer UC105), który ma na celu zmianę kluczowych aktów prawnych: ustawy o funduszach inwestycyjnych oraz ustawy o pracowniczych planach kapitałowych.

Dla tysięcy pracowników z ZUSu pieniądze wstecz: zasiłki, renty, odszkodowania. Resort zdrowia już ma przepisy

Rak jako choroba zawodowa i odszkodowania z ZUS? Prawdopodobnie tak, bo resor zdrowia pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących chorób zawodowych, które znacząco zwiększą ochronę pracowników narażonych na działanie pewnych szkodliwych dla ich zdrowia czynników. Ta nowelizacja otwiera drogę byłym i obecnym pracownikom do ubiegania się o nowe świadczenia, takie jak odszkodowania i renty, w przypadku zdiagnozowania tych nowotworów w związku z wykonywaną w przeszłości pracą.

Staż pracy na nowych zasadach. Projekt w Sejmie

Projekty dotyczące stażu pracy zostały skierowane do sejmowej Komisji Nadzwyczajnej ds. Zmian w Kodyfikacjach. "Każda praca zasługuje na szacunek" – podkreśliła podczas debaty szefowa resortu rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Przerwa na papierosa w pracy: tak czy nie?

Pytań na temat palenia papierosów w miejscu pracy jest wciąż wiele. Nie dziwi to - bo temat w zależności od punktu widzenia - palącego czy niepalącego - jest różnie postrzegany. Do najczęstszych wątpliwości należą np.: czy pracodawca może zakazać przerwy na papierosa? Czy pracodawca może wydłużyć czas pracy dla pracowników palących papierosy?Czy pracodawca może zabronić palenia w pracy? Czy zakaz palenia w pracy jest dyskryminacją? Ile razy można iść na papierosa w pracy? Można wręcz powiedzieć, że problem jest palący, a aż 60% zatrudnionych uważa, że pracodawcy nie powinni ingerować w ich nawyki związane z paleniem - tak wynika z ankiety Gi Group Holding.

REKLAMA

Koniec z bezpłatnymi stażami dla pracowników. MRPiPS zapowiada zmiany

To częsta praktyka, gdy młody pracownik za odbywanie stażu nie otrzymuje wynagrodzenia. Przygotowywana przez resort pracy ustawa ma wprowadzić zakaz bezpłatnych staży.

To już pewne: nadchodzi nowa płaca minimalna, kto dostanie podwyżkę od 1 stycznia 2026 r., ile ona wyniesie 250 zł

Na ostateczną wysokość najniższej krajowej jaka będzie obowiązywała od 1 stycznia 2026 roku trzeba poczekać do pierwszej połowy września. Rada Dialogu Społecznego nie wypracowała w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę wspólnego stanowiska do połowy lipca więc zgodnie z prawem decyzję co do płacy minimalnej arbitralnie podejmie rząd za dwa miesiące.

Będzie łatwiej o ten zasiłek. Skorzystają ubezpieczeni, płatnicy składek, biura księgowo-rachunkowe

Będzie łatwiej o ten zasiłek. Skorzystają ubezpieczeni, płatnicy składek, biura księgowo-rachunkowe. Dlaczego? Bo planowane są spore zmiany w ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz. U. z 2025 r. poz. 501) w zakresie ubiegania się o zasiłek.

Na ile oszacowano miesięczną wartość nieodpłatnej pracy domowej? Wartość „ukrytej” pracy kobiet była znacznie wyższa niż mężczyzn

Ile wynosi średnia miesięczna wartość nieodpłatnej pracy domowej? Kobiety, zwłaszcza matki małych dzieci, wykonują znacząco więcej nieodpłatnej pracy domowej niż mężczyźni. Różnice te są widoczne we wszystkich obszarach codziennych obowiązków. Ocenia Polski Instytut Ekonomiczny, powołując się na badania GUS.

REKLAMA

Nowe zawody w klasyfikacji od 2026 roku. MRPiPS opublikowało projekt rozporządzenia [Projekt z 9 lipca 2025 r.]

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało projekt nowego rozporządzenia dotyczącego klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy. Dokument trafił 14 lipca 2025 r. do konsultacji publicznych i opiniowania. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2026 roku.

Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

REKLAMA