REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dostarczenie zwolnienia lekarskiego do pracodawcy - zmiany od 2018 r.

Bożena Wiktorowska
Bożena Wiktorowska
Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Dostarczenie zwolnienia lekarskiego do pracodawcy - zmiany od 2018 r./fot. Fotolia
Dostarczenie zwolnienia lekarskiego do pracodawcy - zmiany od 2018 r./fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 lipca 2018 r. będzie istniał obowiązek wystawiania zwolnień lekarskich w formie elektronicznej. Nowe rozwiązanie ułatwi pracownikom dostarczanie zwolnienia lekarskiego do pracodawcy, bowiem natychmiast po wprowadzeniu zwolnienia w systemie, trafi ono do ZUS i będzie widoczne dla pracodawcy.

Zgubienie zwolnienia lekarskiego jest problemem, ale wyłącznie dla chorego. To on musi starać się o kopię od lekarza. Kłopoty skończą się w lipcu przyszłego roku

REKLAMA

Autopromocja

Z prośbą o pomoc zgłosiła się do naszej redakcji czytelniczka, której pracodawca nie przekazał do ZUS zwolnienia lekarskiego. Zaginęło w kadrach. To spowodowało problemy z uzyskaniem zasiłku. W podobnej sytuacji znalazła się pacjentka, której w rubryce płatnika błędnie wpisano zainteresowaną, a miesiąc kalendarzowy wydłużono na zwolnieniu o jeden dzień. Problemy z rozliczeniem okresu choroby miał także pracownik państwowej instytucji, który dokument potwierdzający chorobę przekazał koledze z pracy. A ten omyłkowo podłączył go do innych dokumentów. Bywa też, że ubezpieczeni gubią zwolnienia lekarskie.

ZUS i eksperci są zgodni, że obowiązkowe wystawianie e-zwolnień rozwiązałoby te problemy.

Polecamy: Dokumentacja kadrowa. Nowe zasady prowadzenia i przechowywania

Ważne prawo

Przepisy w sposób jednoznaczny wskazują, że pracownik ma 7 dni na dostarczenie do pracodawcy poświadczenia o chorobie. Jeśli tego nie zrobi, zasiłek zostanie obniżony o 25 proc. za okres od 8. dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zwolnienia, chyba że spóźnienie nastąpiło z przyczyn od niego niezależnych. Sprawy się komplikują w przypadku zgubienia dokumentu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Reguluje je par. 12 ust. 3 rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z 10 listopada 2015 r. w sprawie trybu i sposobu orzekania o czasowej niezdolności do pracy, wystawiania zaświadczenia lekarskiego i sposobu sprostowania błędu w zaświadczeniu lekarskim (Dz.U. poz. 2013). Zgodnie z nim lekarz na wniosek ubezpieczonego ma przekazać mu zaświadczenie lekarskie. Nie powinno ono zawierać informacji o numerze statystycznym choroby.

– Nawet jeśli zwolnienie lekarskie zgubił pracodawca, to o jego kopię musi postarać się pracownik – tłumaczy Andrzej Strębski, niezależny ekspert ubezpieczeniowy. – Przepis nie różnicuje zasad postępowania w zależności od tego, kto takie zaświadczenie zgubił. Lekarz nie ma prawa wydać go nikomu innemu – dodaje.

– Najprostszym sposobem zabezpieczenia jest zrobienie ksero zwolnienia, na którym lekarz potwierdzi zgodność z oryginałem – wskazuje Bogusława Nowak-Turowiecka, ekspert ubezpieczeniowy w Związku Rzemiosła Polskiego.

Będzie lepiej

Problemu by nie było, gdyby szerzej stosowano e-zwolnienia. Można z nich korzystać już od początku 2016 r., ale obowiązku nie ma. Ich zaletą jest to, że od razu trafiają do ZUS i są natychmiast widoczne dla pracodawcy. – Dane identyfikacyjne pacjenta są automatycznie uzupełniane, a jego adres czy dane płatnika lekarz wybiera z listy. System podpowiada także kod literowy oraz numer statystyczny choroby, sprawdza poprawność dat – tłumaczy Radosław Milczarski z biura prasowego ZUS.

REKLAMA

Są też plusy dla lekarza: nie musi dostarczać papierowych zwolnień do ZUS, przechowywać kopii przez trzy lata ani rozliczać się z papierowych bloczków formularzy ZUS ZLA. Zakład przygotował dla medyków specjalny interfejs dla aplikacji wykorzystywanych w placówkach medycznych, tak by formularz docierał do ZUS zdalnie.

– Elektronicznie wystawione zwolnienia muszą być podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. Od 1 grudnia 2017 r. lekarz będzie mógł uwierzytelniać elektroniczne zwolnienia także przy użyciu nowej formy autoryzacji, którą przygotuje i udostępni ZUS – podkreśla Radosław Milczarski.

Lekarze protestują

Obietnice ZUS nie robią wrażenia na medykach. – Trudno mi uwierzyć, że dostarczenie lekarzom do testowania nowego sposobu uwierzytelniania elektronicznych zwolnień lekarskich coś ułatwi – wyjaśnia Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. – Obecne rozwiązania też miały stanowić ułatwienie, ale wyszło inaczej: albo są czasochłonne, albo wymagają kosztownych inwestycji – dodaje.

Inne rozwiązanie przewiduje przygotowana przez resort zdrowia nowelizacja ustawy o zawodach lekarza i dentysty (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 125 ze zm.). Zgodnie z nią papierowe dokumenty potwierdzające prawo wykonywania zawodu będą wydawane tylko do 30 czerwca 2018 r. Zastąpi je karta mogąca służyć też do autoryzacji dokumentów.

– Sprawą nadrzędną jest, aby wprowadzenie obowiązku wydawania e-zwolnień zostało skoordynowane z wprowadzeniem elektronicznego prawa wykonywania zawodu. To ono właśnie powinno pełnić w przyszłości autoryzacyjną funkcję imiennej pieczątki i odręcznego podpisu – dodaje Maciej Hamankiewicz.

Organizacje pracodawców nie są zadowolone z pomysłu, by z wdrożeniem obowiązkowych e-zwolnień zaczekać aż do wydania kart. – Wielu pracowników traktuje zwolnienie lekarskie jako dodatkowy urlop wypoczynkowy. Potrzebny jest instrument, by ukrócić tę patologię – mówi Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan, członek rady nadzorczej ZUS. ⒸⓅ

infoRgrafika

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia 2025: 3 najczęstsze błędy przy wypełnianiu wniosku ERWD

Os stycznia 2025 r. można składać wniosek o rentę wdowią. Termin na złożenie wniosku mija dopiero z końcem lipca. Warto spokojnie wypełnić wniosek. Rzeczniczka ZUS wskazuje 3 najczęstsze błędy popełniane przy wypełnianiu wniosku ERWD. Jak nie przedłużyć rozpatrzenia wniosku?

Kalkulator wynagrodzeń 2025 [BRUTTO NETTO]

Kalkulator wynagrodzeń 2025 przelicza wynagrodzenie brutto na wynagrodzenie netto czyli tyle, ile pracownik otrzyma na rękę. Wyszczególnia, ile z wynagrodzenia należy odprowadzić składki emerytalnej, rentowej, chorobowej, składek ZUS ogólnie, składki zdrowotnej oraz zaliczki na podatek dochodowy.

Luty 2025 – kalendarz do druku [PDF]

Luty 2025 – kalendarz do druku w formacie PDF. Pobierz za darmo i wydrukuj. Kalendarz posiada miejsce na notatki. W tym roku luty ma 28 dni. W tym miesiącu wypadają takie święta jak Ofiarowanie Pańskie (Matki Boskiej Gromnicznej) czy Dzień Zakochanych (Walentynki). Sprawdź, dlaczego luty ma najmniej dni. Pobierz kalendarz do druku w formacie pdf.

Czy mogę rozwiązać umowę bez okresu wypowiedzenia, gdy znalazłam nową pracę?

Znalazłam nową pracę i zależy mi na szybkim podpisaniu nowej umowy. Chciałabym rozwiązać dotychczasową umowę o pracę bez okresu wypowiedzenia. Czy Kodeks pracy na to pozwala? W jakich sytuacjach zgodnie z przepisami można rozwiązać umowę w sposób natychmiastowy?

REKLAMA

Nawet do 700 zł dofinansowania na okulary z NFZ, nie tylko dla pracowników

Kiedy należy się refundacja na okulary? Ile wynosi dopłata do okularów z Narodowego Funduszu Zdrowia??Refundacja okularów NFZ: co ile lat? Wyjaśniamy!

Od 19 marca 2025 r. nowe dokumenty i nowe obowiązki dla pracodawców

W marcu wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca uzupełniający urlop macierzyński. W związku z tym zmienią się też niektóre rozporządzenia wykonawcze do Kodeksu pracy. Pracownicy zyskają nowe uprawnienia, ale dla pracodawców oznacza to dodatkowe obowiązki związane z dokumentacją pracowniczą.

Odważna propozycja: Co 7 lat urzędnik, robotnik i każdy z 3 miesiącami urlopu zdrowotnego. Jak nauczyciele

Co 7 lat każdy z pracowników ma 3 lata urlopu zdrowotnego. Taki urlop mają nauczyciele. Związkowcy proponują nowelizację kodeksu pracy. I wprowadzenie tego rozwiązania (dziś Karta Nauczyciela) dla wszystkich (proponowana nowelizacja Kodeksu pracy). O ile przepracowali w jednym miejscu pracy 7 lat.

Zbliża się Tłusty Czwartek. Jeden pączek to średnio 300 kcal. Czy pracodawca może badać nadwagę, cukrzycę i nadciśnienie pracownika?

Co to jest Tłusty Czwartek? Kiedy Tłusty Czwartek 2025? Ile kcal ma 1 pączek? I czy wreszcie pracodawca może badać nadwagę, cukrzycę i nadciśnienie pracownika?

REKLAMA

Trzynastka za 2024 rok. Jak ją obliczyć i kiedy wypłacić?

Trzynastka za 2024 rok należy się pracownikom jednostek sfery budżetowej, którzy przepracowali poprzedni rok kalendarzowy. Jak obliczyć wysokość dodatkowego wynagrodzenia rocznego? Kiedy jest wypłata trzynastek? Czy odprowadza się od nich podatek i składki ZUS?

MRPiPS: Od 2 dni do 10 dni dodatkowego urlopu. Za 5 lat i za 25 lat pracy [Projekt ustawy, I kwartał 2025 r. RM]

Ministerstwo Rodziny kończy pracę nad nowym typ dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Wszystko wskazuje na to, że za kilka miesięcy Rada Ministrów przyjmie odpowiedni projekt ustawy nowelizującej. Urlop jest bardzo atrakcyjny - jest tym dłuższy, im dłuższy staż pracy ma pracownik. Nowe przepisu premiują więc pracowitość. Osoby ze stażem 25 lat pracy mają nie 26 dni urlopu, a 36 dni. I to rok w rok aż do emerytury. Jest to tak atrakcyjne, że dyskusje o tej propozycji rządu skupiają się od 10 miesięcy na tym, dlaczego tylko niektórzy pracownicy mają mieć ten przywilej. I kiedy wszyscy.

REKLAMA