reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Telepraca > Telepraca - zmiany w Kodeksie pracy w 2018 r.

Telepraca - zmiany w Kodeksie pracy w 2018 r.

Nowe przepisy pozwalają rodzicom dzieci niepełnosprawnych oraz kobietom w ciąży powikłanej wykonywać pracę w formie telepracy oraz skorzystać z elastycznego czasu pracy. Taką możliwość wprowadziła ustawa z 10 maja 2018 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

W ustawie z dnia 10 maja 2018 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych przewidziano zmiany w przepisach ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy w zakresie organizacji czasu pracy dla rodziców niepełnosprawnych dzieci oraz kobiet w ciąży powikłanej.

W wyniku zmian, z wykonywania pracy w formie telepracy mogą skorzystać:

- pracownik-rodzic dziecka, który posiada zaświadczenie o ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniu albo nieuleczalnej chorobie zagrażającej życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu (z tej opcji może również skorzystać małżonek),

- pracownik-rodzic dziecka w fazie prenatalnej, w przypadku ciąży powikłanej,

- pracownik-rodzic dziecka legitymujący się orzeczeniem o niepełnosprawności albo orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności określonym w przepisach o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz dziecka posiadającego odpowiednio opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno‑wychowawczych, o których mowa w przepisach ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe

Polecamy: Urlopy wypoczynkowe - Pytania i odpowiedzi

Powyższe zmiany mają na celu wsparcie kobiet w ciąży powikłanej oraz rodziców dziecka niepełnosprawnego.

Wniosek

Wykonywanie pracy w formie telepracy jest dopuszczalne na wniosek pracownika. Wniosek ten należy złożyć w formie pisemnej papierowej lub elektronicznej. Pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek złożony przez pracownika-rodzica. Będzie mógł odmówić uwzględnienia wniosku tylko w jednym przypadku – ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika (nowy artykuł w Kodeksie pracy art. 676 § 5).

Ponadto rodzice dzieci niepełnosprawnych na podstawie zmian przepisów Kodeksu pracy zyskali prawo do wykonywania pracy w przerywanym czasie pracy, indywidualnym rozkładzie czasu pracy albo w ruchomym czasie pracy.

Obowiązki pracodawcy

Telepraca, inaczej nazywana pracą zdalną, jest uregulowana w Kodeksie pracy. To specyficzna forma zatrudnienia, bowiem praca wykonywana jest poza zakładem pracy.

W związku z wykonywaniem pracy w formie telepracy na pracodawcy spoczywa szereg obowiązków:

- dostarczenie telepracownikowi sprzętu niezbędnego do wykonywania pracy w formie telepracy,

- ubezpieczenie sprzętu,

- pokrycie kosztów związanych z instalacją, serwisem, eksploatacją i konserwacją sprzętu,

- zapewnienie telepracownikowi pomocy technicznej i niezbędnych szkoleń w zakresie obsługi sprzętu.

Jednak pracodawca i telepracownik mogą w odrębnej umowie w inny sposób określić swoje prawa i obowiązki dotyczące sprzętu, np. to że telepracownik będzie korzystał z prywatnego sprzętu.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy,

- Ustawa z dnia 10 maja 2018 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Buszan Augustyniak Suchecka Adwokat Radcowie Prawni Spółka partnerska

Ekspert w zakresie nieruchomości, własności intelektualnej, podatków oraz praw przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama