Kategorie

Jak liczyć okres wyczekiwania na wynagrodzenie chorobowe

Aneta Maj
kalkulator
kalkulator
ShutterStock
Osoba ubezpieczona nabywa prawo do świadczeń chorobowych po upływie tzw. okresu wyczekiwania. Jakie dokumenty należy złożyć w celu wypłaty i rozliczenia świadczeń oraz składek?

Zatrudniliśmy pracownika w wieku 21 lat od 1 września 2017 r. na podstawie umowy o pracę. Pracownik nigdy wcześniej nie pracował. 30 września br. stał się niezdolny do pracy z powodu choroby i dostarczył zwolnienie lekarskie do 31 października br. Kiedy pracownik nabędzie prawo do zasiłku?

Pracownik nabywa prawo do świadczeń z tytułu choroby, zasadniczo po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, w tym przypadku od 1 października 2017 r. Za 30 września 2017 r. świadczenia pieniężne z tytułu niezdolności do pracy nie przysługują. Szczegóły w uzasadnieniu.

Państwa pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia chorobowego za 30 września 2017 r., ponieważ w tym dniu nie posiadał jeszcze wymaganego 30-dniowego okresu ubezpieczenia chorobowego. Pracownik nabędzie prawo do wynagrodzenia za czas choroby od 1 października 2017 r. i ma prawo do tego wynagrodzenia do 31 października 2017 r. (31 dni z 33-dniowego limitu przysługującego na 2017 r.).

Polecamy książkę: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

Będą Państwo musieli jako płatnik składek złożyć następujące dokumenty rozliczeniowe dotyczące wypłaty i rozliczenia świadczeń oraz składek:

 • za wrzesień 2017 r. (za 30 września 2017 r. pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia za czas choroby ze względu na okres wyczekiwania) - imienne raporty miesięczne:

- ZUS RCA - z podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne (uzyskany w tym miesiącu przychód),

- ZUS RSA - za okres wyczekiwania z kodem świadczenia/przerwy 151 - okres usprawiedliwionej nieobecności w pracy, bez prawa do wynagrodzenia i zasiłku;

 • za październik 2017 r. (za okres od 1 do 31 października 2017 r. pracownik ma prawo do wynagrodzenia za czas choroby (na podstawie art. 92 Kodeksu pracy), łącznie za 31 dni z przysługującego w 2017 r. limitu 33 dni ) - imienne raporty miesięczne:

Reklama

- ZUS RCA - z podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne - kwota wypłaconego wynagrodzenia za czas choroby (wynagrodzenie za czas choroby nie jest wyłączone w październiku br. z podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne),

- ZUS RSA - za okres od 1 do 31 października 2017 r. z kodem świadczenia/przerwy 331 - wynagrodzenie za czas choroby, oraz kwotą wypłaconego świadczenia (wynagrodzenia za czas choroby).

Świadczenia pieniężne dla pracownika z tytułu niezdolności do pracy z powodu choroby przysługują w związku z podleganiem ubezpieczeniu chorobowemu, które jest obowiązkowe (art. 12 ust.1 ustawy systemowej). Oznacza to, że z dniem nawiązania stosunku pracy na podstawie umowy o pracę pracodawca powinien zgłosić pracownika do wszystkich obowiązkowych ubezpieczeń społecznych (emerytalnego, rentowych, wypadkowego i chorobowego).

Reklama

Warunkiem uzyskania prawa do świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia chorobowego jest posiadanie wymaganego okres ubezpieczenia chorobowego, trwający co najmniej 30 dni (w przypadku osób podlegających ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie 90 dni).

Pracownik, który przed powstaniem niezdolności do pracy z powodu choroby nie ma okresu ubezpieczenia chorobowego wynoszącego co najmniej 30 dni, nabywa prawo do świadczeń z tytułu choroby od 31. dnia trwania tego okresu ubezpieczenia (art. 4 ust. 1. pkt 1 ustawy zasiłkowej).

Należy dodać, że w przypadku pierwszej niezdolności pracownika do pracy z powodu choroby w danym roku kalendarzowym zachowuje on prawo do wynagrodzenia za czas choroby, które jest finansowane ze środków pracodawcy. Okres wypłaty wynagrodzenia za czas choroby przez pracodawcę jest uzależniony od wieku chorego pracownika i wynosi 33 dni, gdy pracownik nie ukończył 50 lat, lub 14 dni, gdy pracownik ukończył 50 lat w roku poprzedzającym powstanie niezdolności do pracy. Od 33. i odpowiednio od 15. dnia niezdolności do pracy z powodu choroby pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego finansowanego z ubezpieczenia chorobowego jeśli posiada okres wyczekiwania.

Pracownik został zatrudniony od 1 września 2017 r. i jest to jego pierwsza praca. W trakcie zatrudnienia stał się niezdolny do pracy z powodu choroby od 11 września i niezdolność ta trwała do 15 września 2017 r. Za okres niezdolności do pracy pracownik nie ma prawa do świadczeń (wynagrodzenia za czas choroby i zasiłku chorobowego), ponieważ jego okres podlegania ubezpieczeniu chorobowemu jest krótszy niż okres wymagany ustawowo (30 dni).

Pracownik został zatrudniony od 1 września 2017 r. Wcześniej był zatrudniony na podstawie umowy o pracę w okresie od 1 stycznia do 31 marca 2017 r. (w okresie zatrudnienia nie był niezdolny do pracy). W trakcie zatrudnienia stał się niezdolny do pracy z powodu choroby od 25 września br. i niezdolność ta trwała do 11 października 2017 r. Za okres niezdolności do pracy pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia chorobowego od 25 do 30 września 2017 r., ponieważ czas niezdolności do pracy przypada na tzw. okres wyczekiwania w związku okresem podlegania ubezpieczeniu chorobowemu krótszym niż okres wymagany ustawowo (30 dni). Pracownik ma prawo do wynagrodzenia za czas choroby za okres od 1 do 11 października 2017 r. W związku z tym, że pomiędzy poprzednim a obecnym zatrudnieniem minęło ponad 30 dni, poprzedniego okresu ubezpieczenia chorobowego nie można wliczyć do okresu wyczekiwania.

Podstawa prawna:

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.