reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Dzień wolny za święto wypadające w sobotę w 2018 r.

Dzień wolny za święto wypadające w sobotę w 2018 r.

Pracodawca ma obowiązek wyznaczyć dodatkowy dzień wolny za święto przypadające w sobotę. W 2018 roku tylko jedno święto wypada w sobotę.

Sprawdź ->>> Dni wolne od pracy w 2019 roku

Kalendarz dni ustawowo wolnych w 2018 roku

Powyższe oznacza, że w 2018 roku tylko jedno święto wypada w sobotę, tj. Święto Trzech Króli. Za ten dzień pracodawca ma obowiązek udzielić dodatkowego dnia wolnego.

Przepisy

Zgodnie z obecnym brzmieniem art. 130 §2 Kodeksu pracy każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela powoduje obniżenie wymiaru czasu pracy o 8 godzin. Oznacza to, że w takim przypadku pracodawca ma obowiązek przyznać pracownikowi dodatkowy wolny dzień za sobotę. Jednak w razie, gdy w danej firmie rozkładowo wolnym jest inny dzień niż sobota np. środa, i w ten dzień wypadnie dzień ustawowo wolny od pracy, pracodawca będzie musiał przyznać inny dzień wolny do końca okresu rozliczeniowego.

Polecamy książkę: Kodeks Pracy 2018 

Pracownikowi nie przysługuje prawo do dodatkowego dnia wolnego, gdy święto wypada w niedzielę, jeżeli jest ona dla niego zarówno dniem wolnym od pracy, jak i pracującym.

Trzy święta w 2018 roku wypadają w niedzielę. Za ten dzień pracownik nie otrzyma dodatkowych dni wolnych.

Omawiana sytuacja jest wynikiem wydanego wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 2 października 2012 r. (sygn. akt K 27/11). Trybunał Konstytucyjny stwierdził że „pracownikom, za święta przypadające w dni rozkładowo wolne od pracy tj. na przykład wolne soboty, także przysługuje dzień wolny i nie jest możliwe nakazanie przez pracodawcę odpracowywania tych świąt”.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 roku - Kodeks pracy;

- Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Federacja Konsumentów

Federacja Konsumentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama