REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana czasu z letniego na zimowy w 2017 r. a czas pracy

Marta Borysiuk
Zmiana czasu z letniego na zimowy w 2017 r. a czas pracy/ Fot. Fotolia
Zmiana czasu z letniego na zimowy w 2017 r. a czas pracy/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zmiana czasu letniego na zimowy nastąpi w nocy z 28 na 29 października 2017 r. Wprowadzenie czasu zimowego polega na zmianie wskazówek zegarów z godz. 3.00 na godzinę 2.00. W jaki sposób wpływa na rozliczanie czasu pracy zmiana czasu z letniego na zimowy?

Zmiana czasu z letniego na zimowy 

W najbliższą niedzielę w nocy z 28 na 29 października 2017 r. nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. Podstawą do tej zmiany jest Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 3 listopada 2016 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2017-2021.

Autopromocja

Odwołanie czasu letniego środkowoeuropejskiego polega na zmianie wskazówek zegarów z godziny 3.00 na godzinę 2.00.

Zgodnie z Rozporządzeniem, zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi 25 marca 2018 roku.

Polecamy: Ochrona danych pracowników. Praktyczny poradnik dla pracodawców 

Czas pracy

Zmiana czasu z letniego na zimowy oznacza, że dyżurujący w nocy z soboty na niedzielę będą pracowali o godzinę dłużej. Dla pracodawcy oznacza to, że będzie obowiązany zrekompensować pracownikowi nadgodziny wynikające z przesunięcia zegarków z godziny 3.00 na 2.00 w dniu 29 października 2017 r. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracownicy bowiem wykonujący pracę na nocnej zmianie w tym dniu, będą pracowali o jedną godzinę dłużej. Jest to nagdodzina przypadająca w porze nocnej, która wymaga odpowiedniej rekompensaty. Poza normalnym wynagrodzeniem, pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości 100% stawki zasadniczej z wynagrodzenia za pracę lub udzielenia czasu wolnego.

Niezależnie od tego, pracownik za wszystkie 9 godzin pracy w porze nocnej pracownik otrzyma odrębny dodatek nocny w wysokości 20 % stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalanego na podstawie odrębnych przepisów

Minimalne wynagrodzenie w 2017 roku wynosi 2 tys. zł brutto. 

Więcej na ten temat przeczytasz -> Dodatek za pracę w nocy w 2017 r. - zmiany

Pracownik zatrudniony w firmie ma wyznaczoną 29 października zmianę od 22.00 do 6.00. Godziny te stanowią przyjętą w zakładzie porę nocną. W wyniku zmiany czasu z letniego na zimowy, przesunięte zostaną zegarki z godziny 3.00 na 2.00, a więc pracownik będzie pracował 9 godzin. Pracodawca powinien wypłacić dodatek za pracę nocną w wysokości 2,27 zł (2000 zł:176 godz x 20%.) za każdą z 9 godzin pracy w tej dobie. Niezależnie od tego pracownik przepracował jedną nadgodzinę dobową w porze nocnej. Wobec tego będzie mu przysługiwał dodatek w wysokości 100% stawki zasadniczej z wynagrodzenia za pracę lub udzielenie czasu wolnego. 

Udzielenie czasu wolnego

Warto wiedzieć, że rodzaj rekompensaty za pracę w nadgodzinach w formie dodatkowego wolnego uzależniony jest od od tego kto wystąpi z inicjatywą. Jeżeli pierwszy z pisemnym wnioskiem wystąpi pracownik - wówczas będzie miał odbiór wolnego w stosunku 1:1, czyli jedna nadgodzina to jedna godzina wolna. Udzielenie czasu wolnego w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych może nastąpić także bez wniosku pracownika. Wtedy to pracodawca może wyjść z inicjatywą rekompensaty nadgodzin - w takim przypadku odbiór wolnego będzie kształtował się w stosunku 1:1,5, czyli za jedną przepracowaną godzinę przysługuje 1,5 godziny wolnego.

Rezygnacja ze zmiany czasu?

PSL wniósł projekt ustawy, która likwiduje zmianę czasu. Według projektu przez cały rok miałby obowiązywać czas letni. W październiku Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych poparła projekt tej partii dotyczący likwidacji zmiany czasu. 

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy,

- Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 3 listopada 2016 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2017-2021.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Symbole religijne w miejscu pracy

Symbole religijne w miejscu pracy to temat bardzo kontrowersyjny. Z jednej strony mamy wolność do wyrażania i uzewnętrzniania swoich przekonań religijnych a pracodawca i współpracownicy nie mogą z tego powodu dyskryminować a z drugiej strony pracodawca może wprowadzić zakaz noszenia w miejscu pracy jakichkolwiek widocznych symboli wyrażających przekonania światopoglądowe lub religijne.

Wyższe emerytury i wynagrodzenia od lipca 2024 r. Dla kogo?

Od 1 lipca zwiększają się minimalne wynagrodzenie za pracę i minimalna stawka godzinowa. Jak to może wpłynąć na emeryturę?

Już niedługo praca od poniedziałku do czwartku. Zmiany w Kodeksie pracy już niedługo. Czy szkoły też będą otwarte 4 dni w tygodniu?

Wkrótce czeka nas nowelizacja Kodeksu pracy. Projekt ustawy jest już w Sejmie. Czego będą dotyczyć zmiany?

Od 1500 zł do 45 000 zł kary grzywny dla pracodawcy za wypłatę wynagrodzenia wyższego niż wynikające z zawartej umowy o pracę

Kiedy pracodawca może otrzymać karę aż do 45000 zł za wypłatę wynagrodzenia wyższego niż wynikające z zawartej umowy o pracę? 

REKLAMA

Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Kiedy można odwołać z urlopu

Okazuje się, że podczas zbliżającego się długiego weekendu w dniach 30 maja do 2 czerwca 2024 roku - pracodawca może odwołać pracownika z urlopu. Nie uchroni pracowników od tego nawet wolny czwartek i święto Bożego Ciała. Kiedy można odwołać z urlopu? Czy pracownik musi odebrać telefon od pracodawcy w trakcie urlopu wypoczynkowego?

Renta wdowia 2024 r. Ile, dla kogo, kiedy

Zmienią się zasady przyznawania świadczeń osobom owdowiałym. W Sejmie trwają prace nad nowym świadczeniem, tzw. rentą wdowią, którego celem jest wsparcie wdów i wdowców po śmierci małżonka.

Od 1000 zł do 30 000 zł kary grzywny dla pracodawcy za zatrudnienie pracownika na umowie śmieciowej

Zatrudnienie pracownika na umowie śmieciowej może skończyć się dla pracodawcy karą grzywny w wysokości od 10000 zł do 30000 zł. Kiedy umowa cywilnoprawna wyczerpuje znamiona stosunku pracy i należy zmienić ją na umowę o pracę?

Czas pracy kierowcy autobusu - nowe przepisy od 22 maja 2024 r.

Czas pracy kierowców autobusów - zmiany od 22 maja 2024 roku wynikają z wdrożenia przepisów UE. Zmiany dotyczą m.in. przerw w pracy kierowców i wydłużenia doby do 25 godzin.

REKLAMA

ABW szuka łowców szpiegów. Jakie warunki musi spełnić kandydat?

Rząd Polski buduje 15 delegatur Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w terenie. Głównym wyzwaniem jest brak osób z przygotowaniem kontrwywiadowczym - informuje wtorkowa gazeta "Rzeczpospolita". ABW nie podaje dokładnej liczby osób, które planuje przyjąć do służby.

Sygnalista – dlaczego Polska ma problem z przepisami o ochronie sygnalistów? [WYWIAD]

Ustawa o ochronie sygnalistów - "[…] istnieje szansa, że ustawa wejdzie w życie jeszcze w tym roku." O problemach Polski z wdrożeniem ustawy opowiada dr Łukasz Bolesta.

REKLAMA