reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Zmiana czasu z letniego na zimowy w 2017 r. a czas pracy

Zmiana czasu z letniego na zimowy w 2017 r. a czas pracy

Zmiana czasu letniego na zimowy nastąpi w nocy z 28 na 29 października 2017 r. Wprowadzenie czasu zimowego polega na zmianie wskazówek zegarów z godz. 3.00 na godzinę 2.00. W jaki sposób wpływa na rozliczanie czasu pracy zmiana czasu z letniego na zimowy?

Zmiana czasu z letniego na zimowy 

W najbliższą niedzielę w nocy z 28 na 29 października 2017 r. nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. Podstawą do tej zmiany jest Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 3 listopada 2016 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2017-2021.

Odwołanie czasu letniego środkowoeuropejskiego polega na zmianie wskazówek zegarów z godziny 3.00 na godzinę 2.00.

Zgodnie z Rozporządzeniem, zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi 25 marca 2018 roku.

Polecamy: Ochrona danych pracowników. Praktyczny poradnik dla pracodawców 

Czas pracy

Zmiana czasu z letniego na zimowy oznacza, że dyżurujący w nocy z soboty na niedzielę będą pracowali o godzinę dłużej. Dla pracodawcy oznacza to, że będzie obowiązany zrekompensować pracownikowi nadgodziny wynikające z przesunięcia zegarków z godziny 3.00 na 2.00 w dniu 29 października 2017 r. 

Pracownicy bowiem wykonujący pracę na nocnej zmianie w tym dniu, będą pracowali o jedną godzinę dłużej. Jest to nagdodzina przypadająca w porze nocnej, która wymaga odpowiedniej rekompensaty. Poza normalnym wynagrodzeniem, pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości 100% stawki zasadniczej z wynagrodzenia za pracę lub udzielenia czasu wolnego.

Niezależnie od tego, pracownik za wszystkie 9 godzin pracy w porze nocnej pracownik otrzyma odrębny dodatek nocny w wysokości 20 % stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalanego na podstawie odrębnych przepisów

Minimalne wynagrodzenie w 2017 roku wynosi 2 tys. zł brutto. 

Więcej na ten temat przeczytasz -> Dodatek za pracę w nocy w 2017 r. - zmiany

Pracownik zatrudniony w firmie ma wyznaczoną 29 października zmianę od 22.00 do 6.00. Godziny te stanowią przyjętą w zakładzie porę nocną. W wyniku zmiany czasu z letniego na zimowy, przesunięte zostaną zegarki z godziny 3.00 na 2.00, a więc pracownik będzie pracował 9 godzin. Pracodawca powinien wypłacić dodatek za pracę nocną w wysokości 2,27 zł (2000 zł:176 godz x 20%.) za każdą z 9 godzin pracy w tej dobie. Niezależnie od tego pracownik przepracował jedną nadgodzinę dobową w porze nocnej. Wobec tego będzie mu przysługiwał dodatek w wysokości 100% stawki zasadniczej z wynagrodzenia za pracę lub udzielenie czasu wolnego. 

Udzielenie czasu wolnego

Warto wiedzieć, że rodzaj rekompensaty za pracę w nadgodzinach w formie dodatkowego wolnego uzależniony jest od od tego kto wystąpi z inicjatywą. Jeżeli pierwszy z pisemnym wnioskiem wystąpi pracownik - wówczas będzie miał odbiór wolnego w stosunku 1:1, czyli jedna nadgodzina to jedna godzina wolna. Udzielenie czasu wolnego w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych może nastąpić także bez wniosku pracownika. Wtedy to pracodawca może wyjść z inicjatywą rekompensaty nadgodzin - w takim przypadku odbiór wolnego będzie kształtował się w stosunku 1:1,5, czyli za jedną przepracowaną godzinę przysługuje 1,5 godziny wolnego.

Rezygnacja ze zmiany czasu?

PSL wniósł projekt ustawy, która likwiduje zmianę czasu. Według projektu przez cały rok miałby obowiązywać czas letni. W październiku Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych poparła projekt tej partii dotyczący likwidacji zmiany czasu. 

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy,

- Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 3 listopada 2016 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2017-2021.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zmiana czasu z letniego na zimowy w 2017 r. a czas pracy/ Fot. Fotolia
Zmiana czasu z letniego na zimowy w 2017 r. a czas pracy/ Fot. Fotolia

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.

Masowe odzyskiwanie wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama