REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zwalnianie pracowników, Fundusz Pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiany dotyczące zatrudniania socjalnego

Zmiany dotyczące zatrudniania socjalnego zostały przyjęte przez Sejm podczas drugiego dnia 98. posiedzenia izby. Będą ułatwienia i zachęty dla uczestników integracji w klubach i centrach integracji społecznej.

Wyższy zasiłek dla bezrobotnych?

Przewodniczący OPZZ domaga się wyższego zasiłku dla bezrobotnych. Miałby wynosić 1057 zł netto (poziom minimum socjalnego). Celem podwyższenia kwoty zasiłku ma być wywiązanie się ze zobowiązań wynikających z Europejskiej Karty Społecznej.

Składki ZUS przedsiębiorcy w 2015 r.

Przedsiębiorca może w okresie pierwszych 2 lat od rozpoczęcia działalności gospodarczej opłacać tzw. mały ZUS czyli składki preferencyjne. W kolejnych latach płaci się składki na ogólnych zasadach. Przy określaniu wysokości składek duże znaczenie ma minimalne i przeciętne wynagrodzenie za pracę. Przedsiębiorca opłaca składkę emerytalną, rentową, chorobową, wypadkową, zdrowotną oraz składkę na Fundusz Pracy. Ile składki ZUS wynoszą w 2015 roku?

Zasady opłacania składek na Fundusz Pracy

Fundusz Pracy opłaca pracodawca zatrudniający pracowników objętych obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym, które w przeliczeniu na okres miesiąca wynoszą co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę. Jakie są zasady opłacania składek na Fundusz Pracy?

Utrata pracy już nie taka straszna - badanie Genworth Customer Focus

Badanie Genworth Customer Focus pokazuje, że utrata pracy nie jest już taka straszna dla Polaków. Są bardziej optymistyczni i lepiej zabezpieczeni, lecz wciąż brakuje im finansów na spełnianie życiowych planów.

Zleceniodawca-osoba fizyczna niezatrudniająca pracowników a składki na FP

Zleceniodawca będący osobą fizyczną niezatrudniającą pracowników nie opłaca składek na Fundusz Pracy za osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych.

Bezrobocie w lutym 2015 r.

Bezrobocie w lutym 2015 r. utrzymało się na tym samym poziomie co w styczniu. Stopa bezrobocia wyniosła 12%.

Opłacanie składek na FP i FGŚP - zasady

ZUS podał informacje o zasadach opłacania składek na FP za osoby wykonujące pracę na podstawie umowy-zlecenia zawartej ze zleceniodawcą będącym osobą fizyczną niezatrudniającą pracowników oraz o zwolnieniu z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP.

Czym jest Fundusz Pracy?

Fundusz Pracy w obecnym kształcie działa od 1990 roku. W 2015 roku przeznaczy dużą kwotę pieniędzy na Krajowy Fundusz Szkoleniowy i skupi się na dokształcaniu pracowników posiadających więcej niż 45 lat. Ile wynosi składka na Fundusz Pracy?

Składki ZUS, składki na FGŚP i FP w 2015 r.

ZUS podał informację zawierającą kwoty składek ubezpieczeniowych dla niektórych grup ubezpieczonych, składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Pracy w 2015 r. Ile wynoszą?

Wysokość składki na Fundusz Pracy

Pracodawca zatrudniający pracowników na podstawie umowy o pracę ma obowiązek odprowadzać comiesięczne składki na Fundusz Pracy. Jaka jest wysokość składek?

Składki na Fundusz Pracy z umów cywilnoprawnych

Od umów cywilnoprawnych w niektórych przypadkach należy odprowadzać składki na Fundusz Pracy. Kiedy powstaje ten obowiązek i w jaki sposób trzeba go realizować?

Obowiązek ponownego zatrudnienia zwolnionego pracownika

W niektórych przypadkach przepisy nakładają na pracodawców obowiązek ponownego zatrudnienia zwolnionego wcześniej pracownika. Dotyczy to sytuacji, w których do rozwiązania stosunku pracy doszło zgodnie z prawem i skutecznie. Kiedy na pracodawcy ciąży wspomniany obowiązek?

Zatrudnienie pracownika z urzędu pracy - korzyści dla przedsiębiorcy

Zatrudnienie pracownika z urzędu pracy może przynieść przedsiębiorcy wymierne korzyści. Dzięki środkom z Funduszu Pracy przedsiębiorcy mogą starać się o dofinansowanie lub refundację wydatków w zależności od tego, z jakiego instrumentu wsparcia zamierzają skorzystać. Warunkiem jest przyjęcie do pracy osoby bezrobotnej.

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony

Długość okresu wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieokreślony jest uzależniona od stażu pracy. Najkrótszy wynosi 2 tygodnie – jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy, a najdłuższy 3 miesiące – jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Wydanie świadectwa pracy

Wydanie świadectwa pracy to bezwzględny obowiązek pracodawcy. Nie zależy od podstawy nawiązania stosunku pracy, sposobu jego rozwiązania ani długości okresu zatrudnienia. Kiedy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy?

Przestój ekonomiczny

Przestój ekonomiczny to czas niewykonywania pracy przez pracownika z przyczyn niedotyczących pracownika pozostającego w gotowości do pracy. Warunki i tryb wykonywania pracy w tym okresie przedsiębiorca ustala w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi.

Pracownik niepełnoetatowy a składki na Fundusz Pracy

Co do zasady składki na Fundusz Pracy są obowiązkowe. Istnieje jednak szereg wyjątków od tej zasady, dlatego w niektórych sytuacjach, kwestia ta może budzić wątpliwości. Kiedy za pracownika niepełnoetatowego nie opłaca się składki na Fundusz Pracy?

Błąd w rozliczeniach na Fundusz Pracy

Błąd w rozliczeniach na Fundusz Pracy może polegać na nienależnym opłaceniu składki od umowy zlecenia. W jaki sposób skorygować błąd w zakresie rozliczeń na Fundusz Pracy? Jakie dokumenty korygujące należy sporządzić i przekazać do ZUS?

Nienależnie opłacona składka na Fundusz Pracy za zleceniobiorcę

Płatnicy zatrudniający zleceniobiorców muszą pamiętać, że za niektórych z nich muszą opłacić składkę na Fundusz Pracy. Aby ustalić obowiązek opłacania składki na fundusz za te osoby, należy prawidłowo określić, czy ich wynagrodzenie w przeliczeniu na miesiąc wynosi co najmniej wynagrodzenie minimalne.

Czy od przychodów z umowy zlecenia zawartej z pracownikiem na urlopie wychowawczym należy opłacać składki na FP i FGŚP

Pracownica po urlopie macierzyńskim może skorzystać z urlopu wychowawczego. Czy zawarta z pracownicą przebywającą na urlopie wychowawczym umowa zlecenia zobowiązuje pracodawcę do opłacania od przychodów z tej umowy składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych?

Składki na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych 2013

ZUS ustalił składki na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za styczeń - grudzień 2013 r. dla osób prowadzących pozarolniczą działalność.

ZUS - interpretacje indywidualne

ZUS od początku 2013 r. zobowiązany jest do wydawania interpretacji indywidualnych w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Poznaj dwa sposoby obliczania wynagrodzenia za okres zwolnienia ze świadczenia pracy

W przeważającej większości pracownicy będący w okresie wypowiedzenia świadczą pracę na rzecz pracodawcy. Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy pracodawca z określonych przyczyn zechce zwolnić pracownika z tego obowiązku. W takiej sytuacji pracownik mimo nieświadczenia pracy powinien otrzymać wynagrodzenie. Nasuwa się pytanie, w jaki sposób należy obliczać wynagrodzenie za okres zwolnienia ze świadczenia pracy, gdyż przepisy nie regulują tej kwestii.

Jak długo aktualna pozostaje przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony

Pracownik telefonii komórkowej zatrudniony w salonie sprzedaży dostał upomnienie od kierownika punktu za brak profesjonalizmu w obsługiwaniu klientów. Chodziło o nierzetelne udzielanie informacji o ofercie i wielokrotne wprowadzanie klientów w błąd przy zawieraniu umów o świadczenie usług telefonicznych. Powodowało to liczne reklamacje i zepsuło wizerunek firmy. Ponieważ pracownik nadal nie przykładał się do pracy, kierownik salonu postanowił wypowiedzieć mu z tego powodu umowę o pracę. W tym czasie pracownik jednak rozchorował się i był na zwolnieniu lekarskim, które trwało przez maksymalny okres zasiłkowy, tj. 182 dni. Następnie skorzystał z 2 miesięcy świadczenia rehabilitacyjnego i potem wrócił do pracy. Nastawienie pracownika do pracy nie uległo zmianie. Nadal nie przykłada się do swoich obowiązków, np. po długotrwałej nieobecności nie zapoznał się z nową ofertą naszej firmy, która stała się obowiązująca w czasie jego choroby, i nadal udziela klientom nierzetelnych informacji. Kierownik salonu ma wątpliwości, czy w takiej sytuacji może zwolnić pracownika. Czy w wypowiedzeniu umowy o pracę można podać temu pracownikowi, jako przyczynę zwolnienia go z pracy, zdarzenia, które miały miejsce kilka miesięcy temu?

Czy pracownik ma prawo do odprawy rentowej po ustaniu zatrudnienia

W marcu 2012 r. rozwiązaliśmy umowę za porozumieniem stron z pracownicą, która wykorzystała cały przysługujący jej okres zasiłkowy. Po ustaniu zatrudnienia pracownica złożyła wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy. W grudniu 2012 r. uzyskała rentę. Czy z tego tytułu przysługuje jej od nas odprawa? Jeśli tak, to czy powinniśmy skorygować wydane wcześniej pracownicy świadectwo pracy i ZUS Rp-7, podając informację o wypłaconej odprawie?

W jaki sposób efektywnie wdrożyć procedurę exit interview

Ze względu na zmiany organizacyjne w naszej firmie zmuszeni zostaliśmy dokonać redukcji etatów i zwolnić kilkanaście osób. Jednakże w okresie zwolnień złożyły też wypowiedzenia osoby, na których firmie bardzo zależało. Skłoniło mnie to do podjęcia próby wdrożenia procedury exit interview, by w przyszłości zapobiegać takim sytuacjom i mieć dodatkowe źródło informacji, jak doskonalić firmę. W jaki sposób powinnam do tego podejść?

Jak prawidłowo rozwiązać z pracownikiem umowę terminową

Pracodawca, który chce zakończyć z podwładnym współpracę, musi zadbać o zachowanie odpowiednich procedur. W przypadku naruszenia przepisów prawa dotyczących wypowiadania lub rozwiązywania umów o pracę pracownik może wystąpić do sądu o zasądzenie odszkodowania.

Odszkodowanie zamiast przywrócenia do pracy

Wypowiedzenie umowy o pracę nawet sprzeczne z prawem i wadliwe nie jest nieważne. Jeżeli pracownik nie uruchomi procedury odwoławczej przed sądem pracy, to po upływie terminu na złożenie stosownego pozwu wadliwa decyzja pracodawcy pozostanie w mocy.

Czy zwolnienie byłego prezesa zarządu musi być konsultowane ze związkami

Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej z prezesem zarządu spółdzielni mieszkaniowej, dokonane po odwołaniu go z tej funkcji, powinno być poprzedzone konsultacją z zakładową organizacją związkową (uchwała Sądu Najwyższego z 7 grudnia 2012 r., II PZP 3/12).

Transfer pracowników

W obliczu problemów finansowych pracodawcy często sięgają po radykalne rozwiązania, aby uratować przedsiębiorstwo przed bankructwem. Szukając oszczędności, obniżają wynagrodzenia lub zmniejszają liczbę zatrudnionych. Zanim jednak wręczy się pracownikom wypowiedzenia, warto rozważyć alternatywne rozwiązania.

Możliwość zwolnień niektórych pracowników a wiek emerytalny

Zmiana terminów osiągania wieku uprawniającego do zakończenia aktywności zawodowej niesie za sobą również potrzebę dostosowania przepisów z ustaw pragmatycznych określających możliwość rozwiązania stosunku pracy z osobami wykonującymi zawody i prace wymagające szczególnych umiejętności.

Prawo powrotu do pracy w razie odzyskania zdolności do pracy

Pracownik może żądać ponownego zatrudnienia, jeśli odzyskał zdolność do pracy, a pracodawca zwolnił go uprzednio bez wypowiedzenia z powodu długotrwałej choroby. Pracodawca nie ma jednak takiego obowiązku, jeśli nie posiada faktycznych możliwości przyjęcia tej osoby do pracy.

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - czy można je zakwestionować

Aby doszło do rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron, muszą zostać ustalone zarówno sam sposób rozwiązania umowy o pracę, jak i pozostałe warunki rozwiązania umowy o pracę. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z 4 listopada 2009 r. (I PK 94/09), w którym stwierdził, że „zawarcie przez strony stosunku pracy umowy w przedmiocie jego rozwiązania za porozumieniem wymaga zgodnych oświadczeń woli pracownika i pracodawcy, tak odnośnie do samego ustania łączącej ich więzi, jak i co do trybu i terminu dokonania tej czynności”.

Jak należy liczyć 36-miesięczny okres zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP

Nasza pracownica przebywała na urlopie macierzyńskim do 10 kwietnia 2012 r. Po powrocie do pracy złożyła wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego w okresie od 1 czerwca do 31 grudnia 2012 r. W jakim okresie, jako pracodawca, będziemy zwolnieni z opłacania za nią składek na FP i FGŚP?

Zwolnienia grupowe - jak przeprowadzić je prawidłowo

Pracodawcy dokonujący zwolnień grupowych mają dodatkowe obowiązki oprócz tych związanych ze zwykłymi zwolnieniami z pracy. Należą do nich m.in. informowanie urzędu pracy o zwolnieniach grupowych, zawarcie porozumienia z organizacjami związkowymi lub wydanie regulaminu zwolnień grupowych czy wypłata odprawy pieniężnej. Nieprzestrzeganie trybu zwolnień grupowych może wiązać się z różnymi sankcjami dla pracodawcy, ale nie spowoduje bezskuteczności dokonanych wypowiedzeń umów o pracę z mocy prawa. Dopiero przed sądem pracy pracownicy mogą dochodzić uznania za bezskuteczne dokonanych wypowiedzeń w ramach zwolnień grupowych, jeżeli doszło do nich z naruszeniem prawa.

Ekologiczne zwalnianie

Paradoksalnie – im bardziej oschłe jest rozstanie z pracownikiem, tym bardziej przebiega po ludzku. Pocieszanie, dobre rady na przyszłość, pozostawianie nadziei na powrót – to może mu tylko zaszkodzić.

Jakich pracowników w wieku przedemerytalnym nie będzie można zwolnić po zmianie przepisów

Wydłużenie wieku emerytalnego, które będzie stopniowo następować od 1 stycznia 2013 r., spowoduje, że zmienią się okresy ochronne przed zwolnieniem z pracy pracowników w wieku przedemerytalnym. W wyniku wejścia w życie reformy emerytalnej ochrona przedemerytalna niektórych grup pracowników będzie dłuższa niż dotychczasowe 4 lata.

Czy pracodawca narusza dobra osobiste pracownika, jeśli naruszył przepisy w zakresie wypowiadania umowy o pracę

Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał umowę o pracę z naruszeniem przepisów, może domagać się przywrócenia do pracy lub odszkodowania. Nie może natomiast, co do zasady, domagać się przy tym zadośćuczynienia z powodu naruszenia jego dóbr osobistych.

10 najczęstszych błędów popełnianych przy wypełnianiu świadectwa pracy

Przepisy wyraźnie wskazują, jakie dane obowiązkowo powinny się znaleźć w świadectwie pracy, a jakie można zamieścić w nim na żądanie pracownika. Formalny charakter świadectwa, ograniczający możliwość zamieszczania w nim dowolnych informacji, wynika z tego, że jego zapisy służą ustaleniu określonych uprawnień ze stosunku pracy i ubezpieczenia społecznego (art. 97 § 2 Kodeksu pracy). Ponadto zachodzi potrzeba chronienia danych osobowych pracownika i poszanowania jego dóbr osobistych, które mogłyby być naruszone przez umieszczanie w świadectwie dowolnych zapisów według uznania pracodawcy.

Planujesz zwolnienia? Oto praktyczna instrukcja, jak zrobić to zgodnie z prawem

Żeby wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę odniosło pożądany skutek, należy wykonać określone czynności m.in. sprawdzić, czy zwalniany pracownik podlega ochronie przed zwolnieniami lub czy podpisał listę obecności. W przeciwnym razie pracodawca może mieć kłopoty w sądzie pracy w trakcie ewentualnego procesu z pracownikiem.

Wypowiedzenie umowy o pracę - praktyczna instrukcja

Czy pracodawca ma obowiązek uwzględnić świadectwa pracy dostarczone przez pracownika po ustaniu zatrudnienia

Zdarza się, że w trakcie trwania zatrudnienia, a nawet po jego ustaniu pracownicy dostarczają dokumenty potwierdzające staż pracy i wpływające na wymiar należnego im urlopu wypoczynkowego. W takim przypadku powstaje pytanie, czy pracodawca powinien uwzględnić te dokumenty i ponownie ustalić wymiar przysługującego urlopu oraz wypłacić ekwiwalent.

Czy można zwolnić pracownicę w ciąży zatrudnioną w celu przygotowania zawodowego

Przepisy Kodeksu pracy nie przewidują odrębnych rozwiązań w zakresie rozwiązania umowy z pracownicą w ciąży zatrudnioną na podstawie umowy w celu przygotowania zawodowego. Zatem ta grupa zatrudnionych podlega ogólnym zasadom dotyczącym ochrony zatrudnienia w okresie ciąży.

Obowiązki pracodawcy likwidującego prowadzoną działalność gospodarczą

Pracodawca, likwidując działalność gospodarczą, musi rozwiązać łączące go z pracownikami umowy o pracę, co do zasady bowiem sama likwidacja działalności gospodarczej nie powoduje automatycznie rozwiązania stosunku pracy.

Odszkodowanie dla pracodawcy za wadliwe rozwiązanie stosunku pracy

Pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, gdy pracodawca dopuścił się wobec niego ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków. Jednak w przypadku gdy sąd uzna wypowiedzenie za niezasadne, pracodawcy przysługuje odszkodowanie.

Kiedy należy stworzyć regulamin zwolnień grupowych

Regulamin zwolnień grupowych stanowi źródło prawa pracy. Z tego powodu o jego treści pracodawca powinien poinformować pracowników w sposób zwyczajowo u niego przyjęty.

Czy możesz być zwolniony z pracy z powodu swoich ograniczeń zdrowotnych

Pracownik nie może być dopuszczany do pracy bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na zajmowanym przez pracownika stanowisku pracy.

Czy pracownik może zakwestionować rozwiązanie umowy za porozumieniem stron

Jedną z form rozwiązania umowy o pracę jest porozumienie stron. Pracodawca musi jednak liczyć się z tym, że porozumienie o rozwiązaniu umowy może zostać zakwestionowane przez pracownika. Od podpisanego porozumienia stron można się bowiem uchylić, jeżeli zostało ono zawarte pod wypływem błędu lub groźby.

Odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia - jak je obliczyć

Rozwiązanie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony w wyniku wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę następuje po upływie okresu wypowiedzenia. Jego długość jest uzależniona od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Przepisy Kodeksu pracy dopuszczają skrócenie 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia do maksymalnie 1 miesiąca. Skutkuje to koniecznością wypłacenia pracownikowi odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia.

REKLAMA