Kategorie

Czy zwolnienie byłego prezesa zarządu musi być konsultowane ze związkami

Michał Culepa
Michał Culepa
Michał Culepa Culepa
Michał Culepa Culepa
Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej z prezesem zarządu spółdzielni mieszkaniowej, dokonane po odwołaniu go z tej funkcji, powinno być poprzedzone konsultacją z zakładową organizacją związkową (uchwała Sądu Najwyższego z 7 grudnia 2012 r., II PZP 3/12).

Jan G. pełnił od września 2006 r. funkcję prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej w M. W tym charakterze został zatrudniony na podstawie umowy o pracę. W kwietniu 2010 r. rada nadzorcza spółdzielni odwołała go ze stanowiska, a następnie otrzymał on wypowiedzenie umowy o pracę.

Nie zgadzając się z decyzją rady nadzorczej Jan G. wniósł pozew do sądu, żądając uznania rozwiązania umowy o pracę za bezskuteczne. Jego zdaniem, rozwiązanie umowy nastąpiło z naruszeniem przepisów Kodeksu pracy. Naruszenie to miało dotyczyć braku obowiązkowej konsultacji wypowiedzenia umowy o pracę. Zgodnie bowiem z art. 38 Kodeksu pracy, pracodawca jest zobowiązany do pisemnego zawiadomienia reprezentującego pracownika związku zawodowego o zamiarze wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony, z podaniem przyczyn wypowiedzenia.

Jan G. wskazał jako organizację reprezentującą jego interesy wobec pracodawcy związek zawodowy NSZZ „S”, do którego wstąpił w marcu 2010 r., kiedy jeszcze pełnił funkcję prezesa. Natomiast rada nadzorcza spółdzielni odwołując go ze stanowiska, a następnie składając wypowiedzenie nie przeprowadziła stosownej konsultacji związkowej.

Orzeczenia sądów i pytanie prawne

Sąd I instancji uznał wypowiedzenie za bezskuteczne, jednak rozpoznający apelację spółdzielni sąd II instancji powziął zasadniczą wątpliwość, czy w ogóle konieczne jest przeprowadzanie konsultacji związkowej w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę prezesowi spółdzielni mieszkaniowej. Skierował więc do Sądu Najwyższego następujące pytanie prawne:

„Czy wypowiedzenie umowy o pracy zawartej na czas nieokreślony z prezesem zarządu spółdzielni mieszkaniowej, dokonane po odwołaniu go z tej funkcji przez radę nadzorczą, powinno być poprzedzone przewidzianym w art. 38 Kodeksu pracy trybem konsultacji wypowiedzenia z zakładową organizacją związkową, której członkiem jest ten pracownik”?


Uchwała Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy w odpowiedzi wydał uchwałę, w której potwierdził, że takie wypowiedzenie umowy o pracę powinno być poprzedzone konsultacją z zakładową organizacją związkową.

W uzasadnieniu SN wskazał, że wypowiedzenie nastąpiło po odwołaniu. Wówczas prezes zarządu utracił swoje stanowisko w zarządzie spółdzielni i stał się „szeregowym” pracownikiem. W tej sytuacji mają do niego zastosowanie wszystkie przepisy prawa pracy. To oznacza, że były prezes podlega regułom kodeksowym i konsultacja związkowa jest obligatoryjna. W tym konkretnym przypadku dodatkowo konsultacja będzie tym bardziej obowiązkowa, gdyż żaden przepis Prawa spółdzielczego również nie wyłącza konsultacji związkowej wobec takich pracowników.

Wnioski dla pracodawcy

Nawet w przypadku, gdy ochronę związkową deklaruje prezes czy inny członek zarządu spółdzielni, spółki bądź innej osoby prawnej, konsultacja związkowa ewentualnego wypowiedzenia stosunku pracy lub rozwiązania go bez zachowania okresu wypowiedzenia jest obowiązkowa. Nie ma znaczenia kierownicze stanowisko, jakie zajmuje zarządzający pracownik. Istotne jest, aby umowa o pracę na czas nieokreślony była zawarta ważnie i skutecznie, a także aby pracownik zgłosił właściwą organizację związkową do obrony jego interesów. Wówczas, zgodnie z art. 38 Kodeksu pracy, pracodawca musi wykonać następujące czynności:

 • zawiadomić na piśmie organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia umowy, z podaniem przyczyny zwolnienia,
 • po otrzymaniu stanowiska organizacji związkowej (lub w przypadku braku stanowiska w terminie 5 dni od zawiadomienia związków zawodowych) podjąć decyzję w sprawie wypowiedzenia umowy o pracę członka zarządu.

Opinia organizacji związkowej nie jest dla pracodawcy wiążąca.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Niedziela handlowa - październik 2021

  Niedziela handlowa - październik 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 3 października, 10 października, 17 października, 24 października, 31 października to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Lata pracy a urlop

  Lata pracy a urlop - staż pracy ma znaczenie. Ile dni urlopu przysługuje w pierwszej pracy, a jaki jest wymiar urlopu po pierwszym roku pracy i w późniejszych latach? Sprawdź.

  Czy kwarantanna przerywa urlop?

  Czy kwarantanna przerywa urlop wypoczynkowy? Co na to Kodeks pracy? Czy można pracować na kwarantannie?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę po ustaniu zatrudnienia

  Wypłata wynagrodzenia za pracę po ustaniu zatrudnienia to obwiązek pracodawcy. Kiedy wypłaca się ekwiwalent za urlop, odprawę i odszkodowanie? Co w przypadku śmierci pracownika lub pracodawcy?

  Dofinansowanie pensji z tarczy - zmiany w rozliczaniu

  Dofinansowanie pensji pracowników z tarczy antykryzysowej trzeba rozliczyć. Co się zmieni? Pracodawca zwróci środki pobrane na jednego pracownika, a nie wszystkie dopłaty.

  Potrącenie zaległości ZUS z emerytury od 2022 r.

  Potrącenie zaległości składkowych z emerytury i renty będzie możliwe od 2022 r. ZUS odliczy składkę zdrowotną, podatek i należności składkowe nieopłacone w terminie. Do jakiej wysokości? Co z zasiłkami?

  Niemcy: niezaszczepieni bez rekompensaty za czas kwarantanny

  Niezaszczepieni nie otrzymają rekompensaty za czas kwarantanny. Nowe przepisy w Niemczech zaczną obowiązywać od 1 listopada 2021 r.

  Praca zdalna a work-life balance

  Praca zdalna a work-life balance - za dużo work i za mało life? Z badania "Candidate Pulse" wynika, ze praca zdalna zachwiała balansem między życiem prywatnym i zawodowym. Pracownicy odczuwają również więcej presji ze strony pracodawców.

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid [VIDEO]

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid? Najpewniej tak, ale na zasadzie dobrowolności. Co to oznacza? Na to i inne pytania odpowiada Stanisław Szwed, wiceminister pracy, polityki społecznej i rodziny.

  Obniżenie wieku emerytalnego jako fatalna decyzja [VIDEO]

  Obniżenie wieku emerytalnego było fatalną decyzją. Ekonomiści negatywnie oceniają niższy i zróżnicowany dla kobiet i mężczyzn wiek emerytalny w Polsce.

  Co pandemia uświadomiła menadżerom? [VIDEO]

  Pandemia a zarządzanie - co kryzys wywołany pandemią uświadomił menadżerom? Okazało się, że kapitał ludzki jest niezwykle ważny. Duże znaczenie ma także zdolność do szybkich zmian.

  Kodeks pracy art. 30

  Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

  Kontroferta dla pracownika - co to jest?

  Kontroferta dla pracownika - co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy warto przyjąć kontrofertę?

  Jesienna rekrutacja w logistyce - jak zachęcić do pracy w firmie?

  Startuje jesienna rekrutacja w logistyce. Jakich pracowników brakuje? Jak zachęcić do pracy w danej firmie? Co przyciąga pracowników?

  Kontrole PIP na małych budowach 2021 - wyniki

  Kontrole PIP na małych budowach zostały wzmożone w 2021 r. Z danych statystycznych wynika, że to właśnie na małych budowach jest najwięcej wypadków przy pracy. Jakie są wyniki kontroli PIP?

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców przez cały rok

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców nie są sezonowe. Przypomina o tym PIP w kampanii "Prawa przez cały rok". Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach?

  Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

  Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.