reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Czy zwolnienie byłego prezesa zarządu musi być konsultowane ze związkami

Czy zwolnienie byłego prezesa zarządu musi być konsultowane ze związkami

Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej z prezesem zarządu spółdzielni mieszkaniowej, dokonane po odwołaniu go z tej funkcji, powinno być poprzedzone konsultacją z zakładową organizacją związkową (uchwała Sądu Najwyższego z 7 grudnia 2012 r., II PZP 3/12).

Jan G. pełnił od września 2006 r. funkcję prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej w M. W tym charakterze został zatrudniony na podstawie umowy o pracę. W kwietniu 2010 r. rada nadzorcza spółdzielni odwołała go ze stanowiska, a następnie otrzymał on wypowiedzenie umowy o pracę.

Nie zgadzając się z decyzją rady nadzorczej Jan G. wniósł pozew do sądu, żądając uznania rozwiązania umowy o pracę za bezskuteczne. Jego zdaniem, rozwiązanie umowy nastąpiło z naruszeniem przepisów Kodeksu pracy. Naruszenie to miało dotyczyć braku obowiązkowej konsultacji wypowiedzenia umowy o pracę. Zgodnie bowiem z art. 38 Kodeksu pracy, pracodawca jest zobowiązany do pisemnego zawiadomienia reprezentującego pracownika związku zawodowego o zamiarze wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony, z podaniem przyczyn wypowiedzenia.

Jan G. wskazał jako organizację reprezentującą jego interesy wobec pracodawcy związek zawodowy NSZZ „S”, do którego wstąpił w marcu 2010 r., kiedy jeszcze pełnił funkcję prezesa. Natomiast rada nadzorcza spółdzielni odwołując go ze stanowiska, a następnie składając wypowiedzenie nie przeprowadziła stosownej konsultacji związkowej.

Orzeczenia sądów i pytanie prawne

Sąd I instancji uznał wypowiedzenie za bezskuteczne, jednak rozpoznający apelację spółdzielni sąd II instancji powziął zasadniczą wątpliwość, czy w ogóle konieczne jest przeprowadzanie konsultacji związkowej w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę prezesowi spółdzielni mieszkaniowej. Skierował więc do Sądu Najwyższego następujące pytanie prawne:

„Czy wypowiedzenie umowy o pracy zawartej na czas nieokreślony z prezesem zarządu spółdzielni mieszkaniowej, dokonane po odwołaniu go z tej funkcji przez radę nadzorczą, powinno być poprzedzone przewidzianym w art. 38 Kodeksu pracy trybem konsultacji wypowiedzenia z zakładową organizacją związkową, której członkiem jest ten pracownik”?

reklama

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

INFOR
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja69.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama