Kategorie

Czy pracodawca ma obowiązek uwzględnić świadectwa pracy dostarczone przez pracownika po ustaniu zatrudnienia

P. Kuźniar Aleksander
Zdarza się, że w trakcie trwania zatrudnienia, a nawet po jego ustaniu pracownicy dostarczają dokumenty potwierdzające staż pracy i wpływające na wymiar należnego im urlopu wypoczynkowego. W takim przypadku powstaje pytanie, czy pracodawca powinien uwzględnić te dokumenty i ponownie ustalić wymiar przysługującego urlopu oraz wypłacić ekwiwalent.

Jeden z naszych byłych pracowników po zakończeniu zatrudnienia i wydaniu świadectwa pracy przedłożył świadectwa pracy z poprzednich miejsc pracy, w związku z czym wpłynęło to na wymiar przysługującego mu urlopu wypoczynkowego. Pracownik domaga się poprawienia świadectwa pracy i wypłaty ekwiwalentu. Czy powinniśmy uwzględnić żądanie pracownika?

Nie mają Państwo obowiązku uwzględniać wniosku pracownika w tym zakresie. Przedłożenie przez pracownika świadectw pracy mających wpływ na wymiar urlopu wypoczynkowego powinno nastąpić w trakcie trwania stosunku pracy.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pracy, pracodawca może żądać od osoby ubiegającej się o zatrudnienie złożenia świadectw pracy z poprzednich miejsc pracy lub innych dokumentów potwierdzających okresy zatrudnienia, obejmujących okresy pracy przypadające w roku kalendarzowym, w którym pracownik ubiega się o zatrudnienie. Jeżeli pracodawca nie skierował do pracownika takiego żądania, mimo to osoba ubiegająca się o zatrudnienie może dodatkowo przedłożyć dokumenty potwierdzające jej umiejętności i osiągnięcia zawodowe, świadectwa pracy z poprzednich miejsc pracy lub inne dokumenty potwierdzające okresy zatrudnienia, obejmujące okresy pracy przypadające w innym roku kalendarzowym niż rok, w którym pracownik ubiega się o zatrudnienie oraz dokumenty stanowiące podstawę do korzystania ze szczególnych uprawnień w zakresie stosunku pracy. Jak wynika z powyższego, ustawodawca uprawnił do przedkładania świadectw pracy oraz innych dokumentów mających wpływ na jego uprawnienia, osobę ubiegającą się o zatrudnienie, a nie pracownika, a tym bardziej osobę, która zakończyła stosunek pracy z danym pracodawcą. Zarówno jednak w doktrynie, jak i w orzecznictwie Sądu Najwyższego ugruntował się pogląd, że nawet w przypadku znacznego spóźnienia z dostarczeniem przez pracownika świadectw pracy pracodawca powinien je uznać i przeliczyć należny pracownikowi wymiar urlopu wypoczynkowego.

PRZYKŁAD

Reklama

Pracownik został zatrudniony 3 stycznia 2011 r. Ponieważ nie przedłożył żadnych dokumentów potwierdzających staż pracy, pracodawca potraktował jego pracę jako pierwszą w życiu i przyznawał mu z upływem każdego miesiąca pracy prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 1/12 wymiaru z 20 dni. Z dniem 1 stycznia 2012 r. pracodawca przyznał pracownikowi, zgodnie z obowiązującymi przepisami, prawo do 20 dni urlopu na ten rok. 15 lutego 2012 r. pracownik dostarczył pracodawcy świadectwa pracy z poprzednich miejsc zatrudnienia, które dokumentowały jego 12-letni staż pracy. Pracodawca przyznał pracownikowi prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze po 26 dni za 2011 r. Takie postępowanie pracodawcy było prawidłowe, gdyż roszczenie pracownika o 26-dniowy urlop za te lata nie były jeszcze przedawnione i jednocześnie gwarantowały mu prawo do dłuższego odpoczynku.

Otrzymując od pracownika świadectwa pracy z np. kilkumiesięcznym opóźnieniem, pracodawca powinien sporządzić na tę okoliczność notatkę wskazującą na datę doręczenia tych dokumentów oraz niezwłocznie sprawdzić, czy wypływa to na wymiar należnego pracownikowi urlopu wypoczynkowego. Pozwoli to uniknąć zarzutu popełnienia wykroczenia polegającego na bezpodstawnym obniżeniu przysługującego pracownikowi wymiaru urlopu wypoczynkowego.


Inaczej przedstawia się sytuacja, gdy pracownik dostarcza świadectwa pracy po rozwiązaniu stosunku pracy z danym pracodawcą. W takim przypadku były pracownik nie może wykorzystać w naturze urlopu wypoczynkowego, który byłby mu należny w związku z prawem do wyższego wymiaru urlopu. Takie postępowanie pracownika nie korzysta z ochrony i nie powinno być uznane za wykonywanie prawa zgodnie z art. 8 Kodeksu pracy. Ponadto, jako oczywiste należy przyjąć w takim przypadku, że postępowanie pracownika jest sprzeczne ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem jego prawa do urlopu. Wobec tego należy uznać, że celem pracownika nie było korzystanie z konstytucyjnego prawa do wypoczynku w trakcie pracy, gwarantowanego przepisami o urlopach wypoczynkowych, lecz chęć osiągnięcia dodatkowego zysku z ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Ponadto takim postępowaniem pracownik pozbawił pracodawcę uprawnienia do wysłania go na urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę. Zatem działanie pracownika nie korzysta z ochrony i pracodawca nie musi ponownie przeliczać należnego mu urlopu wypoczynkowego i wypłacać ewentualnego ekwiwalentu za urlop. W konsekwencji pracodawca nie musi również dokonywać korekty świadectwa pracy pracownika, które zostało wydane na podstawie danych, którymi pracodawca dysponował w dniu rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem.

WAŻNE

Jeżeli pracownik dostarcza świadectwa pracy po ustaniu zatrudnienia, co do zasady, takie zachowanie nie korzysta z ochrony i pracodawca nie musi ponownie przeliczać należnego mu urlopu wypoczynkowego.

Należy jednak w tym przypadku stwierdzić, że ostatecznie spór ten mógłby rozstrzygnąć jedynie sąd pracy, na podstawie konkretnych faktycznych okoliczności sprawy. Nie zawsze bowiem przedłożenie świadectw pracy z poprzednich miejsc pracy po rozwiązaniu stosunku pracy będzie przez pracownika zawinionym i celowym działaniem.

Podstawa prawna:

 • art. 8 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.)
 • § 1 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U. Nr 62, poz. 286 ze zm.).
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?